ללמוד טכנולוגיה בשביל ראיון. לגיטימי?

elicohen123

New member
מנסה להבין אם אני מפונק או שהמראיין חושב שהוא אלוהים.

מתראיין לסטארטאפ, נתנו לי תרגיל בית בNODE JS.
יש לי מעל 10 שנות ניסיון בסטאקים אחרים, אבל מעולם לא NODE, והצעתי לעשות את התרגיל בסטאק אחר.
הסברתי שיש לי עבודה כרגע וגם ראיונות לחברות אחרות והלו"ז לא מאפשר לי ללמוד NODE רק בשביל התרגיל.
זה גם שם אותי במקום לא טוב לענות לשאלות המשך לגבי התרגיל, כי אני לא מבין לעומק מה שעשיתי.

המראיין מתעקש NODE!
כנראה שבכל זאת אלמד... אבל מרגיש קצת לא טוב עם זה

ai27

Well-known member

יש לי מעל 10 שנות ניסיון בסטאקים אחרים, אבל מעולם לא NODE, והצעתי לעשות את התרגיל בסטאק אחר.
הסברתי שיש לי עבודה כרגע וגם ראיונות לחברות אחרות והלו"ז לא מאפשר לי ללמוד NODE רק בשביל התרגיל.
זה גם שם אותי במקום לא טוב לענות לשאלות המשך לגבי התרגיל, כי אני לא מבין לעומק מה שעשיתי.

המראיין מתעקש NODE!
לסטארטאפ מלכתחילה יש משאבים מאוד מוגבלים - מה שנותן הטייה חזקה לבעלי נסיון ספיציפי, על בעלי יכולת להסתגל.
זה גם אומר שהם לא יראיינו המוני אנשים,
וזה שזימנו אותך, משמעו שהם לא מצאו מועמדים עם הכישורים הספיציפים שהם צריכים, וצריכים להתפשר על מועמדים "מסביב"
עכשיו שהבנת את זה,
תחליט אם זה מתאים לך.
יש לך עבודה וראיונות, ותצטרך להחליט אם זה מתאים לך.
בדיוק עכשיו היה לי ראיון שעד הרגע האחרון התלבטתי אם להשלים את מטלת הבית שלהם (שהייתה די גדולה לטעמי).

choo

Active member

המראיין מתעקש NODE!
זה התחלת תהליך בחברה מסויימת, לא הופך אותך למחוייב למצות את התהליך. זה כמובן הדדי.

אם יש לך מספיק אלטרנטיבות אחרות (כלומר - מספיק זימונים לראיונות שלא כוללים דרישה ללמוד באופן מיוחד לאותו ראיון), והחברה הזו לא נשמעת לך כמו משהו שכאי לך להתאמץ באופן מיוחד בשבילו - הפעולה המעשית היא לאמר להם שלא מתאים לך ולרדת מהעניין ולהמשיך להתראיין במקומות אחרים.

אם אין לך הרבה אלטרנטיבות אחרות, node היא שפה פופולרית בדומיינים שאתה עובד בהם (או שאתה מעוניין לעבוד בהם), ויש לך מספיק זמן פנוי - הפעולה המעשית תהיה ללמוד node ולהמשיך את התהליך.

ככלל, השתדל לצמצם את המעורבות של רגשות בתהליכי קבלה לעבודה. הנסיון שלי מראה שבמיוחד בחברות קטנות, היחס למועמדים לא תואם את היחס לעובדים, ולהפך. בחברות גדולות זה לפעמים עשוי להיות עוד יותר קיצוני - יחס מצויין למועמדים (כי זה משהו שקל יחסית להנדס אותו), ויחס גרוע לאורך זמן לעובדים (כי זה משהו שהרבה יותר קשה לשמר אותו לאורך זמן). קצת כמו קייטרינג חדש בחדר האוכל במקום עבודה - הם נוטים להיות מצויינים בחודש-חודשיים הראשונים, ואז הרמה מתחילה להדרדר.... עד שזורקים אותם לטובת חברת קייטרינג אחרת, וחוזר חלילה...

dragon201

New member

המראיין מתעקש NODE!
עדכון:

אז לקחתי על עצמי ללמוד NODE בסופ"ש מPLURALSIGHT. כתבתי את התרגיל כולל כל האופציות לנקודות בונוס.
הזמינו אותי לריוויו על הקוד. הסברתי שוב שלמדתי במיוחד בשביל הראיון וחוץ מזה אני לא מומחה בתחום. שם הוא אומר לי: "שמע, כשאני מסתכל על הקוד - זה מעולה בשביל מי שלמד אתמול, אבל אני מחפש מישהו שיהיה רש"צ וזה לא מספיק טוב.."
מעולם לא ביקשתי להיות רש"צ וזה לא הוסבר בראיונות קודמים או בתיאור המשרה. אם הייתי יודע לא הייתי מגיש קו"ח ובוודאי לא יושב תחת לחץ ללמוד.
הוא אמר שישקול להעסיק סניור במקום, אך למחרת קיבלתי את המכתב טמפלייט מHR - לא התקבלת.

חרא של יחס למועמדים

user32

Well-known member
מנהל
למדת מזה שני דברים:
1. node (בקטנה)
2. שמי שמתעקש לקבל תרגיל בית בnode למרות שאתה לא מכיר את הסביבה, כנראה גם יהיה זה שיגיד לך שהרמה שלך בשפה (אותה למדת יום קודם) לא מספיק טובה בשבילם.
כנראה שהוא ציפה שתהפוך ל"מומחה" בשפה בתוך כמה שעות. יפה לו.

randomUser432

New member
עדכון:

אז לקחתי על עצמי ללמוד NODE בסופ"ש מPLURALSIGHT. כתבתי את התרגיל כולל כל האופציות לנקודות בונוס.
הזמינו אותי לריוויו על הקוד. הסברתי שוב שלמדתי במיוחד בשביל הראיון וחוץ מזה אני לא מומחה בתחום. שם הוא אומר לי: "שמע, כשאני מסתכל על הקוד - זה מעולה בשביל מי שלמד אתמול, אבל אני מחפש מישהו שיהיה רש"צ וזה לא מספיק טוב.."
מעולם לא ביקשתי להיות רש"צ וזה לא הוסבר בראיונות קודמים או בתיאור המשרה. אם הייתי יודע לא הייתי מגיש קו"ח ובוודאי לא יושב תחת לחץ ללמוד.
הוא אמר שישקול להעסיק סניור במקום, אך למחרת קיבלתי את המכתב טמפלייט מHR - לא התקבלת.

חרא של יחס למועמדים
נשמע כמו מקום הזוי - הרי למה לזמן אותך לריוויו אם הקוד שלך לא מספיק טוב?, היו צריכים להגיד לך "תודה אבל לא רלוונטי.".

מישהו שם ממש לא סגור על עצמו, לדעתי זה לטובה שלא התקבלת - זה לא נשמע כמו מקום טוב לעבוד בו, במיוחד אם הם שוכחים לספר פרטים מהותיים בדרישות משרה ובראיונות.
זה מסוג המקומות שדיברנו עליהם בשרשור "יצא למישהו לעבוד בסטארט אפ שמתנהל בצורה לא מסודרת?" לפני כמה ימים - אתה מוזמן לעבור על השרשור ולהתרשם ממה כנראה ניצלת

River2020

New member
עדכון:

חרא של יחס למועמדים

הייתה לי הרגשה שזה מה שיקרה.
קח את החיובי, למדת שפה ועשית בה תרגיל וזה לא טריוויאלי בכלל.
אני מניח שלהבא אתה כבר תדע יותר טוב איך לנהוג.
דרך אגב אני התראיינתי שנה שעברה ובשום ריאיון לא נתנו לי תרגיל בית וסביר להניח גם שאם התרגיל לא היה מעניין גם לא הייתי עושה.

קלייטון.ש

Well-known member
לי אישית זה נראה לא רק לגיטימי אלא הבדיקה הכי טובה. דווקא לבדוק את היכולת של המתכנת ללמוד טכנולוגיה שהוא לא מכיר. זו היכולת הכי חשובה.

elicohen123

New member
1. אתה מזלזל בזמן של המועמדים שלך. נניח שלמדתי NODE מצויין ובסוף לא קיבלת אותי על עניין של תנאים או ראיון HR..
למשרה הבאה זה יכול להיות לא רלוונטי ובטווח הארוך אם לא אתרגל הידע ישחק וימחק.
2. זה יוצר הבדל בין מועמדים על פי נסיון קודם ולא על פי יכולת טכנית.
3. תרגיל בית לא מוכיח כלום. יכול להיות שאחד המועמדים האחרים קיבל עזרה ושינן את השאלות הטכניות הפוטנציאליות לגבי הקוד. קידוד אונליין יותר רלוונטי לראיון.

נערך לאחרונה ב:

user32

Well-known member
מנהל
בעיניי זה טפשי. מה גם שלכל שפה יש סטנדרטים ומוסכמות שאתה לא מכיר ולכן מי שיבדוק את התרגיל יגיד שאתה "לא מקצועי".
מה המטרה של התרגיל? אם זה אלגוריתם נטו, אז עוד איכשהו לגיטימי אבל אז באמת למה זה חייב להיות דווקא node? ואם זה לראות איך אתה כותב קוד, על איזה דברים אתה מקפיד וכו' אז מה הטעם לתת תרגיל בסביבה שאתה לא מכיר?

elicohen123

New member
זה מצטרף לעובדה שחיכיתי שבוע עד שהוא כתב את התרגיל. (הוא התעקש שלפני הראיון הבא יהיה תרגיל - אבל לא היה לו תרגיל מוכן)
מרגיש לי כאילו הוא עושה למועמדים גיבוש כמו ביחידה מובחרת, לבדוק למי ימאס - כאילו שהחברה הזו היא שאיפת חייו של כל מועמד.

randomUser432

New member
זה שלא היה לו תרגיל מוכן - זה באמת מוזר, אני מצפה מראיין שיגיע מוכן לפני שהוא מתחיל לראיין אנשים.

בנוגע לדרישה זה דווקא יכול להיות לגיטימי מצדם לדרוש ידע קודם בשפה/טכנולוגיה כלשהי - במיוחד אם אתה מתראיין לתפקיד בכיר שבו ידרשו ממך לקבל החלטות על סמך ניסיון קודם(וכן לפעמים אתה מעוניין ליצר הבדל בין מועמדים על פי נסיון קודם ולא רק לפי יכולת טכנית).
אבל במקרה כזה צריך לסנן את המועמדים עוד לפני השלב של תרגילי הבית.

בכל מקרה אני לא חושב שאתה מפונק אלא שהם ממש לא סגורים על עצמם(גם אין תרגילים מוכנים וגם דורשים כמות גדולה של ידע מבלי לסנן על פי קיום הידע הזה בשלבים הראשוניים)

ShadowKit

New member
נדרש ממך במסגרת התפקיד לעבוד עם node js?
בכל מקרה, אתה יכול ללמוד במסגרת הזמן שמוקצה לך, לעשות את המטלה ולהסביר למראיין שלמדת את זה עבור התפקיד ושאם זה נדרש תמשיך להעמיק את הידע, משום שלא היה לך ידע קודם בזה. חשוב לציין את זה כדי שיקחו את זה בחשבון בבדיקת המטלה וגם בשאלות ההמשך שמתכננים לשאול אותך.

River2020

New member
לדעתי זה טיפשי מצד המראיין ואתה לא מפונק. מראיין אמור לבחון אותך על הידע שאתה טוען שיש לך ועל בסיסו הוא החליט להזמין אותך לראיון. לדעתי זה עוד אחד מהמקרים שאתה תלמד, תעשה את התרגיל, תשבור את הראש ובסוף לא יקבלו אותך כי מה לעשות, למדת את זה בקטנה רק בשביל הראיון. אם הוא מתעקש על node js, שייקח מישהו עם ניסיון בשפה וזהו, אני שונא את המשחקים האלה של המראיינים.
אני בלי קשר הייתי מוותר על המשרה בגלל המקרה הזה, זה איזשהו דגל מבחינתי שאני מעדיף לא לקחת סיכון ולהגיע למקום כזה.

BravoMan

Active member
למה דווקא 2 האפשרויות האלה?
שקלת את האפשרות שאתה לא מפונק, והמראיין לא חושב שהוא אלוהים, אלא שהאמת היא במקום אחר?

היות ומדובר בסטארטאפ, אין ספק שהם לחוצים להוציא מוצר.
אם הם כבר עובדים ומושקעים ב-NODE, הם יחפשו עובדים עם ידע מוכן ספציפית בפלטפורמה הזו, וזה יהיה להם יותר קריטי גם מ-10 שנות ניסיון בפלטפורמות אחרות, כי הם לא מוכנים להמתין שתלמד את הטכנולוגיה אחרי הכניסה לתפקיד.

אפשר להתווכח אם זו החלטה נכונה מצידם או לא, אבל בלי לדעת באמת מה המצב והאילוצים בתוך החברה הזו זה יהיה וויכוח עקר.

מה שאני הייתי שאול את עצמי לו הייתי במצבך, זה:
"האם אני רוצה את המשרה הזו מספיק כדי להשקיע את הזמן וללמוד לראיון הזה?"
לחלופין, היית שואל גם:
"האם ידע ב-NODE יכול לשמש אותי מעבר לראיון הספציפי הזה, והאם כדאי לי להשקיע בו גם לעתידי האישי, אפילו אם לא אתקבל, או אחליט לוותר על המשרה הזו?"

ורק אתה יכול לענות על השאלות האלה.

אתה יכול להסתכל על הדרישה כמוגזמת, וזה בהחלט לא יעשה אותך "מפונק", אבל אתה יכול גם להסתכל על זה כ-"דחיפה" להרחיב את ארגז הכלים שלך.

River2020

New member
למה דווקא 2 האפשרויות האלה?
שקלת את האפשרות שאתה לא מפונק, והמראיין לא חושב שהוא אלוהים, אלא שהאמת היא במקום אחר?

היות ומדובר בסטארטאפ, אין ספק שהם לחוצים להוציא מוצר.
אם הם כבר עובדים ומושקעים ב-NODE, הם יחפשו עובדים עם ידע מוכן ספציפית בפלטפורמה הזו, וזה יהיה להם יותר קריטי גם מ-10 שנות ניסיון בפלטפורמות אחרות, כי הם לא מוכנים להמתין שתלמד את הטכנולוגיה אחרי הכניסה לתפקיד.

אפשר להתווכח אם זו החלטה נכונה מצידם או לא, אבל בלי לדעת באמת מה המצב והאילוצים בתוך החברה הזו זה יהיה וויכוח עקר.

מה שאני הייתי שאול את עצמי לו הייתי במצבך, זה:
"האם אני רוצה את המשרה הזו מספיק כדי להשקיע את הזמן וללמוד לראיון הזה?"
לחלופין, היית שואל גם:
"האם ידע ב-NODE יכול לשמש אותי מעבר לראיון הספציפי הזה, והאם כדאי לי להשקיע בו גם לעתידי האישי, אפילו אם לא אתקבל, או אחליט לוותר על המשרה הזו?"

ורק אתה יכול לענות על השאלות האלה.

אתה יכול להסתכל על הדרישה כמוגזמת, וזה בהחלט לא יעשה אותך "מפונק", אבל אתה יכול גם להסתכל על זה כ-"דחיפה" להרחיב את ארגז הכלים שלך.

זה מראה על חוסר רצינות של הסטארטאפ.
אם הם צריכים מישהו שיש לו ניסיון בnode אז שיחפשו אחד כזה ויתעקשו על זה.
אם בכל זאת הם לא מוצאים אז שיחפשו אחד שמוכן ללמוד ושיקחו בחשבון שאותו אחד לא יודע אבל שיבחנו אותו על מה שהוא טוען שהוא כן יודע כדי לראות אם הוא שווה את ההשקעה.
הכמה שעות שהוא ישקיע בללמוד node js לראיון לא יעשו את ההבדל. זה לא רציני לצפות ממישהו ללמוד שפת תכנות לראיון. לוקח זמן להטמיע שפה וללמוד מה כן עושים, מה לא עושים, איך עושים, שפה זה לא רק סינטקס.

BravoMan

Active member
זה מראה על חוסר רצינות של הסטארטאפ.
אם הם צריכים מישהו שיש לו ניסיון בnode אז שיחפשו אחד כזה ויתעקשו על זה.

ואולי זה בדיוק מה שהסטארטאפ עשה?

כל מה שפותח השרשור סיפר זה שהם התעקשו על תרגיל ב-NODE.
הוא לא סיפר מה היו דרישות המשרה שפורסמו ומה נאמר לו אם בכלל לגבי הסיבה להתעקשות על NODE.

לא פעם אנחנו מגישים קו"ח גם למשרות שהדרישות שלהן לא בדיוק תואמות את הכישורים הקימים שלנו כי לא פעם הדרישות גם מוגזמות.

האם לא נראה לך הגיוני שאדם עם 10 שנות ניסיון ב-backend (או fullstack) יפנה למשרה שדורשת NODE מתוך מחשבה שיוכל לקלוט את זה תוך כדי עבודה, או שאולי אפשר יהיה לעבוד גם בכלים שהוא מכיר?

האם זה גם לא נראה הגיוני שמעסיק פוטנציאלי ירצה לקחת אדם כזה למרות חוסר ידע רלוונטי בגלל הניסיון הרב, וינסה לתפור תרגיל שידגים על קצה המזלג שאותו אדם באמת יכול לקלוט חומר חדש?
זה דווקא יכול להסביר את הסיטואציה הדי תמוהה שלא היה להם תרגיל בשלוף - אולי החליטו לפשט תרגיל קיים כדי שגם מי שלמד כמה שעות ברצינות יכול להכין משהו?

אגב, בהתחשב בפופולריות של NODE, לעבוד 10 שנים בתחום בלי להתנסות בו בכלל זה קצת תמוהה.
אני מכיר מספר מתכנתים שהיו שקועים ב-NET וכל מה שמסביב, ולא חשבו לפזול החוצה עד לפני כמה שנים, ואז אפילו הם נאלצו, תוך חריקת שיניים להתחיל ללמוד ולהשתמש ב-NODE, כי זה מה שמקום העבודה דרש.

ועוד שאלה:
אם אדם לא מוכן ללמוד לראיון, איך המעסיק יכול להיות בטוח שהוא ילמד לתפקיד?
אם תדגים שאתה יכול לתפוס לפחות את הבסיס תוך זמן קצר, אז אפשר יהיה לבטוח בך שתתמקצע בטכנולוגיה מהר כשתידרש לעשות זאת לתפקיד בפועל.

randomUser432

New member
ועוד שאלה:
אם אדם לא מוכן ללמוד לראיון, איך המעסיק יכול להיות בטוח שהוא ילמד לתפקיד?
אם תדגים שאתה יכול לתפוס לפחות את הבסיס תוך זמן קצר, אז אפשר יהיה לבטוח בך שתתמקצע בטכנולוגיה מהר כשתידרש לעשות זאת לתפקיד בפועל.
הדרישה ללמוד משהו לראיון ספציפי צריכה להיות מאוד מינימלית אם בכלל קיימת - מרואיין עובר עשרות ראיונות בתקופת חיפוש עבודה וכל זה שהוא עובד במקביל(בדרך כלל) ואין לו את היכולת להשקיע ימים בתרגילי בית לחברה שאולי הוא בכלל לא יעבוד בה.

ai27

Well-known member
הדרישה ללמוד משהו לראיון ספציפי צריכה להיות מאוד מינימלית אם בכלל קיימת - מרואיין עובר עשרות ראיונות בתקופת חיפוש עבודה וכל זה שהוא עובד במקביל(בדרך כלל) ואין לו את היכולת להשקיע ימים בתרגילי בית לחברה שאולי הוא בכלל לא יעבוד בה.
זה לא נשמע הגיוני בכלל. אם אתה הולך לעשרות ראיונות - נשמע שאתה הולך להמון מקומות שאתה לא מתאים להם או להפך.

מקום עבודה אומר לך "הדרישה אצלנו היא X", ואתה מחליט אם מתאים לך.
אם למשל אתה מובטל, וללכת לעשרות ראיונות מתאים לך - סבבה.
אם אתה מובטל ויש לך זמן להתמקצע בשפה חדשה לראיון - סבבה.
אם לא - תצטרך להחליט אם המקום כ"כ אטרקטיבי ששווה לך.

randomUser432

New member
זה לא נשמע הגיוני בכלל. אם אתה הולך לעשרות ראיונות - נשמע שאתה הולך להמון מקומות שאתה לא מתאים להם או להפך.
בהגשת מעומדות למקום עבודה אחד אתה צריך לעבור 2-3 ראיונות פנים אל פנים(היום זה בטח ZOOM) - עוד לפני שקיבלו אותך ונתנו הצעה,
תכפיל את זה בכמות המקומות שאתה מתראיין אליהם וכן עשרות ראיונות עד שתמצא את המקום המתאים.
אני בטוח שיש אנשים שיש להם קורות חיים מאוד מרשימים והם בעצמם מאוד חדים והם יכולים לגשת ישר לגוגל ולהתקבל או שהיה להם מזל וכדומה אבל לרובנו זה לא המצב.
דרך אגב יכול להיות שבתקופת הקורונה חיפוש עבודה נהיה יותר קשה - אבל אני פחות מכיר את המצב כרגע.

מקום עבודה אומר לך "הדרישה אצלנו היא X", ואתה מחליט אם מתאים לך.
אם אתה מובטל ויש לך זמן להתמקצע בשפה חדשה לראיון - סבבה.
מסכים ומסכים,
אם לארגון יש דרישה קשיחה הוא צריך לוודא אותה כבר בשיחת הטלפון הראשונה(וכמובן גם בפרסום דרושים) ובהתאם להפיל את המועד או לתת לו את האופציה לבחור - אחרת חבל על הזמן של כולם.
אני לא חושב שזה סביר לבקש ממועמד להקדיש כל כך הרבה זמן(ימים) בשביל מטלת בית - אלא אם המועמד הסכים לזה מראש.
במקרה זה נראה שלא היה פה תיאום ציפיות ולכן התיסכול של elicohen123.

נערך לאחרונה ב:
למעלה