למה משרד ממשלתי צריך לתמוך באופן אופיס ?

למה משרד ממשלתי צריך לתמוך באופן אופיס ?

מה דעתכם ? אשמח לקרוא את תגובותיכם , אני מדגישה שזו שאלה ,הבמה פתוחה ! נא לשמור על טון מכובד במהלך הדיון, (היו בימים אחרונים תגובות מעליבות ולא מתאימות למטרת הפורום)

אני חושב שזה בעיקר מעביר מסר פוליטי

מעורבות ממשלתית בפרויקטי תוכנה, ככלל, היא בעיני משהו לא רצוי, משום שלגורמי ממשלה העוסקים בזה יש נטיה להיות בלתי יעילים, בלתי קשובים ובלתי גמישים (מרכב"ה, מישהו?) ואף מפגרים טכנולוגית. במקרה של אופן אופיס העברי, היתרון העיקרי של מעורבות משרד האוצר הוא לדעתי בכך שהיא מהווה את אחד הטריזים התודעתיים העומדים בינינו ובין הפיכתה של מיקרוסופט למונופולין מוחלט. יש כבר די והותר אנשים שבשבילם "המחשב" זה חלונות ו-"האינטרנט" זה אקספלורר. אבל במקרה של הצרכים הייעודיים של השוק העברי הזעיר, כל שעת פיתוח היא ברכה. משרד האוצר אינו *צריך* לתמוך באופן אופיס, משום שקוד פתוח חי במסגרת של קהילות ולא של מדינות, אבל אני שמח שהוא בחר לעשות זאת.

H N 1

New member
אני עם החמוס, ועוד

ממשלה לא *צריכה* לתמוך בפרוייקטי תוכנה. אבל בישראל, שיש לנו נטיה ליפול לידי מונופולים - צריך שהמדינה *תרצה* לעודד תחרות. בנוסף - העוצמה של מיקרוסופט היא לא משהו שנמדד בכלים של חברות מסחריות, יותר כמו מדינה. ולכן כדאי לתת קצת תמיכה למי שמציג תחרות. ======================= לייעוץ טכנולוגי איכותי - הכנסו לאתר

TheSamuraiJack

New member
נסיון להחזיר את העבר? אולי...

אני חדש כאן - כבר כמה זמן שאני גולש לפורום - הוא נראה די מגניב - בעיקר בזכות העובדה שאתם עושים לא מעט, ואף עוזרים - אין לי המון ידע - אבל לא חסר אצלי ממנו.... אהההה, נכון - תשובה - אז ככה, לפני כעשור עוד מעט הייתה צמיחה מאוד גדולה של תעשיית ההיי-טק הישראלית - חלקה תרמה רבות להייטק העולמי, וחלקו האחר נמכר בהרבה כסף, אולי הממשלה (משרד או משרדים מתוכה) מנסים לגרום לעירור נוסף שכזה... אני לא בטוח ש"חמוס במשקפיים" צודק, התערבות מצד הממשלה אולי יכולה להיות מעיקה, אך מצד שני יש מימון נוסף - מצויין, אולי הכתבת זמנים - אחלה בחלה, ואפילו אולי ניתן להפעיל מספר קשרים בינלאומיים (שזה לא תמיד רע), ואני לא סתם מברבר אלא - כאחד שמשתתף בפרויקט בטכניון שמספר משרדי ממשלה עוקבים אחרי ההתפתחות שלו (אני חלק מצוות הפיתוח של אפליקציה גדולה בתוך תכנה ענקית) וקצת רואה מה קורה. והרמה של העבודה - אינה תלויה רק ב"משקיעים" - היא חלק בלתי נפרד מהתכנתים - פיזית ורגשית, ככל שיש יותר רצון שמשהו יפעל כשורה, כך הוא באמת יפעל כשורה. בין-היתר אני מקווה שיש כאן איזו סוג של גישה של עידוד יציאה ממעגל הכשפים של MicroSoft, ולהראות לאנשים פשוטים שגם LINOX יכול להתאים להם כמשתמשי קצה ביתיים פשוטים ואין להם צורך דווקא בVISTA או iMac לחילופין - אלא למשהו פשוט, קל, ונעים לעין (ואני משתמש שנים בWindos, מרוצה - אבל לא תמיד...). פרט לכך יש לOOo וחברת SUN בכללה, מקום של כבוד - בהרבה מוסדות אקדמאיים בעולם משתמשים דווקא בתוכנות של SUN ביניהן OOo ומדינת ישראל - כיאות למדינת ישראל - צריכה לדעת איך להתאים את עצמה לעולם - גם ברובד בוירטואלי מעבר לרובד הפיזי...

להלן הסיבות

הסיבות לתמיכה ממשלתית באופן אופיס הן: 0. לאפשר לכלל אזרחי ישראל להנות משירותי "ממשל זמין" מבלי לרכוש מוצר יקר או זול מחברה זו או אחרת 1. לספק מה שנקרא בלשון הכלכלנים "מוצר נחות" לאוכלוסיה דלת אמצעים 2. לשפר את עמדת המיקוח של האוצר מול ספק יחיד שאינו נקבע כ"מונופול" לאוצר יש רגישות להתערבות בשוק החופשי, ולכן רמת התמיכה תהיה נמוכה וסוג התמיכה יהיה כזה שמקדם את המטרות מבלי להשפיע על השוק באופן בולט. האוצר לא יקבע מדיניות שימוש או רכש שתתמוך באופן אופיס. לא תהיינה הצהרות. ובאשר למשרד החינוך: המשרד אינו יכול לקבוע מדיניות בנושא של תכנה מלמעלה. המדיניות נקבע בשטח על ידי בתי הספר עצמם, על אף כל ההצהרות הכוונות והרצונות של הנהלת המשרד. השטח קובע מיקרוסופט בשלב זה, חוץ ממספר קטן של בתי ספר בפתח תקוה ובאיזורים אחרים. - יבא

טומי 111

New member
אני רק במקרה נקלעתי לכאן אז החלטתי לנוח קצת

אני בדעה ששום משרד ממשלתי לא צריך לממן או להיות שותף בפרוייקט כזה ואני כותב את זה למרות שאני יודע שתוכנת חינם יכולה להקל על הרבה צעירים וסטודנטים אבל אם הממשלה תיכנס לכאלה פרוייקטים שבסוף יפגעו במיקרוסופט יקום מישהוא וידרוש מהממשלה שתסבסד גם חברות אוטובוסים או את הרכבת שיסיעו בחינם או במחיר זול מאד את כל העם אבל לא תוכלו להציע להסיע למשל רק תלמידים או סטודנטים כי אם התוכנה היא חופשית היא צריכה להיות חופשית לכולם וגם הסבסוד צריך להיות שווה לכולם כי אוי ואבוי אם השיוויון לא ייישמר זו רק דוגמה אחת ואפשר לקחת הרבה דוגמאות מהחיים שהתערבות ממשלתית תוזיל את העלות לצרכן אבל כך יתערער השיוויון והצדק למה שמיקוסופט לא תפנה לממשלה ותגיד שגם הם רוצים מימון ממשלתי לצורך המשך פיתוח התוכנות שלהם ואם הסיבסוד יהיה גדול מספיק הם ימכרו את התוכנות שלהם ב 10 דולר או בהוזלה משמעותית של המוצרים שלהם בכל מקרה אם רוצים שלא יווצר מצב שמיקרוסופט או כל אגודה שדואגת לשיויון זכויות האזרח יפנו לבג"צ בטענה שהממשלה מבזבזת את כספי משלם המיסים למטרה מסויימת ולא נותנת שויות זכויות בחלוקת הכספים האלה גם לחברות תוכנה אחרות כי בסופו של דבר הכסף שהאוצר מקדיש לפיתוח תוכנה כזאת מגיע מהכיס שלי ושלכם.

מה הקשר?

אתה חושש שאופן אופיס יפגע במיקרוסופט? איפה אתה חיי? דיברת עם אנליסטים שמכירים את השוק? מי מהם מכר את מניותיו במיקרוספט מאימת האופן אופיס? יצחקת אותנו! - יבא

טומי 111

New member
אתה יכול ליצחוק כמה שתירצה אבל חשוב שתדע

שזה בכלל לא חשוב מה חושב מי שמחזיק מניות של מיקרוסופט אלא מה אני שחושב שעושים עם הכספים שאני משלם במיסים שלי אם התוכנה שלכם לא היתה קיימת היו אולי קונים עוד יותר מהתוכנה של מיקרוסופט ולכן אפשר לראות בתוכנה שלכם המתחרה אל תציג לי בבקשה אחוזים או יחסים בין כמות השימוש בכל אחת מהם כי זה לא מה שחשוב חשוב הוא שכל חברה תדאג בכוחות עצמה וכוחות השוק יקבעו את שלהם אתה יודע טוב מאאד שאם מיקרוסופט היתה רוצה היא היתה מוכרת לכולם את האופיס שלה בפחות מ 100 שקל כמו שמוכרים למורים שזה רק תרוץ כדי למכור בזול ואז אף אחד לא היה מסתכל בכלל לכיוון של התוכנה שלכם ואם לא היו שם בעלי מניות כבר מזמן זה היה קורה כל מה שאני אומר שמי שמצליח לשרוד שורד ומי שלא לא אבל אין זה צודק שכסף של משלם המיסים ילך לפיצתוח של תוכנה אחת בוא ונראה מה יקרה בעתיד הקרוב וככה נדע ההיגיון של מי חשב בכיוון הנכון ערב טוב

מותר לעודד פרוייקט חברתי

אני רואה חשיבות גדולה שממשלת ישראל תעודד פרוייקטים חברתיים. אין חברה מאחורי אופן אופיס. לידיעתך באירופה הרבה משרדי ממשלה משתמשים באופן אופיס וחוסרים הרבה כסף לאזרחים . משקיעים קצת בפיתוח תוכנה ואינם משלמים רשיונות לתוכנות.

אופן אופיס תומך בתקן בינ"ל מיקרוסופט אופיס לא

המחיר של מיקרוסופט אופיס אינו גורם מכריע בבחירת אופן אופיס: אופן אופיס תומך בפורמטים תקניים (ODT), מיקרוסופט אופיס לא. עובדה זאת חשובה למי שדואג להתישנות פורמטים. אופן אופיס עובד בלינוקס, סולריס, ומקינטוש, מיקרוסופט אופיס לא. אופן אופיס הוא קוד פתוח, ולכן ניתן לשבץ אותו בתוך תכנות אחרות, בין בWindows ובין בסולריס או לינוקס. תכונות אלו מקנות לאופן אופיס יתרון בנסיבות מסויימות ללא קשר למחיר של מיקרוסופט אופיס. לגבי הצדק של שימוש בכספי משלם המיסים - הממשלה זקוקה לאופן אופיס עבור פרויקט ממשל זמין. לא יתכן ששימוש בממשל זמין יוגבל למי שרכש מערכת הפעלה ותכנה יקרה מיצרן מסויים בלבד. בנוסף, הממשלה מסבסדת באחוזים חד ספרתיים את התקציב למוצר נחות שמאפשר למי שאין לו (ואני לא מדבר על סטודנטים - יש להם) יכולות של עיבוד תמלילים וגליונות עבודה. ממשלות מסבסדות הרבה פעילויות שהשוק החופשי כושל בהם - חינוך, אומנות, ובעיקר תשתיות שונות כמו כבישים. אופן אופיס העברי אינו שונה מאלה. - יבא

שוּלה

New member
אני מקווה שאתה מוסיף את הנאמר כאן למסמך שלך

הכוונה היא לכל מה שהתווסף בשרשור הזה. בנוסף, למסמך (PDF) שפרסמת כאן, נחוצות הגהה ועריכה מסויימת. אשמח לעשות זאת בגרסה הבאה שתוציא.

שוּלה

New member
סיבות נוספות

תלות בתאגיד כלשהו תלות של תשתית המידע הממשלתית בגוף יחיד תלות של תשתית המידע האזרחית בתאגיד מחוץ-לארץ שיקול כלכלי פשוט: את אותו הכסף שמשקיעים בקניית תוכנות סגורות, אפשר להשקיע בתיקון והבאה למצב עובד של תוכנות פתוחות, אך ללא בעלות. יכולת של הממשלה והמדינה להוסיף ו"לתפור" יכולות שנדרשות לה באופן ספציפי (נניח תבניות בסטנדרד שכל המדינה תשתמש בו, באופן מובנה בחבילת ההתקנה, מספור תקני, וכו' -- הייתי תומך OFFICE במשרד ממשלתי ואני יודע על מה אני מדבר) זה לא קשור להתערבות בשוק החופשי: תוכנות אופיס (כתבן, גליון אלקטרוני, מצגות, מסד נתונים) הן לא מוצר חולף אלא תשתית שעליו נשענת כרגע מדינה מודרנית - המגזר הממשלתי, אנשים פרטיים, גופי המסחר, התעשיה וכו'. באותו אופן, הממשלה חייבת ליזום ]רוייקטים וסטנדרטים בתחום התחבורה הציבורית ועוד. יצירת התערבות יזומה מול גוף מונופולי ענק ודורסני - נדרשת, מכיוון שאין למשק הפרטי יכולת לבצע זאת בעצמו משום מה (דווקא יש, אבל אין יד מכוונת, והעתיד של OO יכול להיות יותר ברור אם תהיה כוונה ממשלתית לאמץ את קו המוצרים האלה כסטנדרד) הפחתה ביציאה של מטבע זר מהמדינה חיזוק קטן של הידע והנסיון של ההיי-טק המקומי ע"י פיתוח התוכנה על ידי צוותים מקומיים, במקום פיתוח שלהם בחו"ל. לעומת יצור בגדים ואורז - יש הגיון כלכלי והשכלתי ביצור תוכנה ע"י כוח עבודה מקומי! כלומר -במקום שאמריקאים ייצרו תוכנה בסיאטל, ואנחנו נשלם להם על זה, אנחנו נשפר את התוכנה בארץ - וגם נשלם למתכנתים (לא אמרתי עבודות יזומות!) וגם הידע והנסיון ישארו כאן.

yossin

New member
ככלכלן

המקום העיקרי בו הממשלה צריכה להתערב הוא כאשר קיים כשל שוק כאשר יש למשל מונופול בתחום מסויים (חשמל?) הממשלה מתערבת על ידי פיקוח על פעילותו כאשר יש מונופול במוצר (וזה המצב עם מיקרוסופט) הממשלה יכולה לסבסד מוצרים מתחרים מכל כוון שלא נסתכל, זה מביא תועלת למשק

mrgoodbytes

New member
יש משהו שאני לא מבין...

בטרם אביע דעה אישית בנושא. הורדתי כרגע את Open Office 2.4 באנגלית. הכל עובד מושלם. גיליונות אלקטרוניים מימין לשמאל, כיתוב תקין בכתבן, ויצירת מצגות ב - Impress. אז כל הרעש הוא על תפריטים בעברית? אשמח מאוד אם מישהו יאיר את עיני... ולדעתי: התערבות ממשלתית הנה הכרחית במקרים של כשל השוק. הואיל ו - Microsoft הנה מונופול, איני רואה כל בעיה בסבסוד פיתוח מוצר מתחרה.

גם אני כלכלן

ראשית אציין כי yossin צודק וכי על הממשלה להתערב במקרים של כשל שוק כגון מונופול, ומיקרוסופט היא מונופול דה פאקטו בתחום מערכות ההפעלה וחבילות התוכנה המשרדיות גם אם היא לא הוכרזה על כך ע"י הממונה על ההגבלים העסקיים (ואינני יודע אם היתה הכרזה כזו או לו) או במקרה שהתחום איננו כלכלי (כמו ביטחון). לכן לדעתי זה המקום בו על הממשלה להתערב גם אם התערבות זו איננה מוצאת חן בעיני חלק מהאזרחים (בדיוק כמו שמעשים אחרים של הממשלה אינם מוצאים חן בעיני חלק מהאזרחים) שנית אציין כי "כל הרעש" בניגוד למה שטוען mrgodbytes אינו תפריטים בעיברית אלא היכולת של האזרחים להשתמש בתוכנות משרדיות. "למרבה הפלא" ישנם אנשים אשר הידע שלהם בשפות אחרות שאינו עברית אינו מספק על מנת לעבוד בתוכנה אשר הממשק שלה אנגלי או שהתרגלו לעבוד במשק עברי ואפילו מעוניינים לעבוד בממשק עברי מסיבות אידיאולוגיות (אני מכיר משהו כזה). כיוון שישנו כשל שוק כפי שציינתי לעיל, הרי שעל מנת לנסות ולפתור אותו על הממשלה להתערב.

אפשר להתקין אותה

הגירסה הבינלאומית לא באה עם בודק איות בילט-אין לכל שפה ושפה. כדי להתקין בודק איות לך אל:
File->Wizards->Install new dictionaries​
ומשם יעזרו לך להתקינו.

למעלה