מה ההבדל

wallawalla

New member
מה ההבדל

מה ההבדל בין אוטיסט לבין חולה נפש? אני מניח שיש הבדל גדול בין המחלות למישהו יש תשובה?

ל ו ל י ת

New member
מה זה "מחלת נפש"-קשה לענות

היום לא משתמשים במונח זה אלא ב"הפרעה נפשית" גם עבור מצבים קשים וכרוניים דוגמאת סכיזופרניה. ולשאלתך: אוטיסט=מצב ספציפי. הוא מוגדר יותר כשייך למשפחת הבעיות בתקשורת מצד שני רב הלא ידוע על הידוע באוטיזם. יש לדוגמא ילדים שנולדים והכל רגיל ואחרי כמה שנים הופכים לאוטיסטים. ויש מצבים הפוכים. הביטוי של הבעיה באוטיזם הוא בקושי בתקשורת אך יש תאוריות שונות המנסות להסביר את מה שעומד מאחורי זה. אחת מהן, וזו אחת מיני רבות, קושרת את האוטיזם עם הרמה האינטלקטואלית הגבוהה של התינוק עם המצב האוטיסטי. לפי תיאוריה זו תינוקות שגדלים לילדים אוטיסטיים הם כאלה שכבר בגיל צעיר ביותר מספיק אינט´ כדי להבין את הפרידה מגוף האם והמעבר ליחידה נפרדת מהאם, ושמשהו בפרידה/מעבר הזה גורם להם לההפך לאוטיסטים. אולי אני לא מדייקת אבל זו אחת התיאוריות שקיימות, מהחדשות בהן. לעומתה תאוריות אחרות מעלות סברה למשהו אורגאני/ביולוגי בבסיס האוטיזם. יש כמה שיטות "רשמיות" לסיווג המצבים הנפשיים. חלקם מצויים בספרים דוגמאת DSM. בDSM מוגדרים כמה צירים של אבחנות. לדוגמא: מצבים קליניים, הפרעות אישיות ועוד. אין לי כרגע מולי את הספר אך הרעיון בו הוא למיין את המצבים הנפשיים לקטגוריות. בכל מקרה קשה לי לענות על שאלתך. האוטיזם מתבטא בקושי ביצירת קשר (בדרגות שונות), הוא יכול כן או לא להיות כרוני, הוא יכול להתלוות למצבים נפשיים שונים או שלא. תוצר לוואי של אוטיזם, אם הילד ממש לא יוצר קשר, מן הסתם שעלול להיות תוצר לוואי שדומה לכל מי שלא נחשף לחברה ולאנשים. אבל כאמור יש המון מקרים של ילדים שיצאו מזה או לפחות השתפרו. ממממליצה לך לשאול גם בפורומים הבאים ב-תפוז: חינוך מיוחד, יעוץ פסיכולוגי, ופעם היה פורום תקשורת תומכת וחלופית, שמעניין לאן הוא נעלם.

wallawalla

New member
תקני אותי אם אני טועה

זכיזופרניה הינה מחלת נפש ולא הפרעה נפשית זכיזופרניה למיטב ידעתי ומנסיון נורא קורב לא מתחילה כזכיזופרניה זה מתחיל הרבה לפני בתור הפרעה נפשית או איך שאת מכנה את זה ולאט לאט זה מגיע לשלב של זכיזופרניה תקני אותי אם אני טועה שלך מר בחור

ל ו ל י ת

New member
אני רואה שאנו עוסקים היום במינוחים.

לדעתי עניין המינוח הוא שולי אבל אם החלטנו להקפיד בשרשור זה, אז: בעבר סכיזופרניה הוגדרה כמחלה. היום היא שייכת לקטגוריה של הפרעה נפשית. אגב המינוחים משתנים כל כמה שנים. מטרתם להוות שפה משותפת בין אנשים המקצוע. סכיזופרניה עצמה לא משתנה, אולי החלוקה לקטגוריות משתנה, אך המצב לצערינו נותר כפי שהוא... תבדיל: הפרעה נפשית לעומת הפרעת אישיות (לדוג´: הפרעת אישיות גבולית, נרקסיסטית, תלותית וכיוב´). סכיזופרניה היא אכן מצב קשה מאד וכרוני שיש לו פנים שונות, זו בעצם קבוצה של מחלות/הפרעות נפשיות תחת מטריה גדולה של אותו שם. כיצד מתחילה סכיזופרניה? זו שאלה שקשה לענות עליה, גם כי מדובר כאמור במצבים שונים, וגם כי תמיד מנסים אנשי המקצוע (שאני שייכת אליהם גם) לשים אצבע על באמת ממתי התחילו לראות סימנים, לעיתים אפשר לראות בהסטוריה של אותו אדם אישיות שונה ומוזרה כבר מגיל צעיר, ולעיתים ממש לא! כלומר אין מהלך אחד ויחיד שמוביל לפריצה של התקף פסיכוטי שממשיך להיות כרוני - סיכזופרניה. מקווה שזה עונה ולו במעט, אם יש לך עוד שאלות - אני כאן. שיהיה ערב נעים.

lir42

New member
לולית את טועה

סכזיופרינה אינה הפרעת נפש אלה מחלת נפש..... זה מצב שאינו בר שינוי.... סכיזופרינה גם עלול עובר כ25% בתורשה לילדים לירי

ל ו ל י ת

New member
לירי יקרה

אני רואה שהים אנחנו מה זה מתעכבים על המינוחים בכל מקרה אני לא טועה, זה בדוק למדי. השתמשתי במונח הפרעה נפשית כי ככה מוגדרת סכיזופרניה בספרות שעושה קטגוריות. זה שזה מוגדר כהפרעת נפש לא אומר שאפשר להתרפא מזה. זה מינוח יבש ותו לא, "הפרעה נפשית", זה לא משנה את מה זה סכיזופרניה. להבדיל כאמור מהפרעת אישיות שזה משהו אחר לגמרי ולהבדיל מהתקפים פסיכוטיים חד פעמיים, סכיזופרניה הינה מצב כרוני. הנה ההגדרה באנגלית להפרעה נפשית ב-DSM: Definition of A Mental Disorder The DSM defines a mental disorder as a "clinically significant behavioral or psychological syndrome or pattern that occurs in an individual and that is associated with present distress ( e.g., a painful symptom) or disability (i.e., impairment in one or more important areas of functioning) or with a significantly increased risk of suffering death, pain, disability or an important loss of freedom (p.xxi). זה לקוח מהאתר שאליו קישרתי למעלה. והנה דוגמא להפרעה נפשית, ממש מאותו אתר! Axis I: Clinical Disorders The code for the primary disorders are reported on this axis. For example, Schizophrenia, paranoid type is 295.30; Depression is 296.xx (with the x´s representing sub-types) מקווה שזה קידם, שלך,

למעלה