מה נשתנה...

אשדודיה

New member
מה נשתנה...

באהבה של פעם לעומת האהבה של היום? מה נשתנה ברגש הזה שנקרא אהבה שפעם היה ה-סיבה להתמסדות? למה קשה היום לאנשים להתחייב במערכת יחסים? ומה מביא זוג לנהל מערכת נישואים פתוחה? למה כל כך מפחדים לאהוב היום? למה... יום טוב..קרן:)

אלמרה

New member
אתחיל מהשאלה האחרונה שלך...

למה? למה כל כך מפחדים לאהוב? את ממש צודקת - נגעת בכל הנקודות הכי רגישות והגדולה ביותר על פי דעתי היא הנוגדנים שהתפתחו אצל האנשים שנפגעו כנראה מאהבה. התגובה לאחר אהבה נכזבת של ילדות, שם ההסתגרות וההשתבללות היא ריאקציה טבעית ומעין מנגנון הגנה, שמגן לתקופת זמן הדרושה להתאוששות ואחריה זורחת שוב השמש והכל בא על מקומו בשלום. ה"תקלה" עליה הצבעת אשדודיה, היא שריטה עמוקה יותר המותירה צלקת ("שריטה") וניכרים אותותיה לאורך זמן רב יותר עם השלכות מרחיקות לכת כגון - אבדן האמון, הגורר לחוסר רצון להתחייב ולהכנס למעגל של קביעות ביחסים לאורך זמן. וזה יכול לקרות לבני אדם הן אם הם נשואים או גרושים ואני מניח שאת מדברת על טווח היעד הזה... לכן אם את חשה בסביבתך הקרובה בקושי של אנשים להכנס למחוייבות, להתמסד וכיוצא באלו את צודקת אלא שלעניות דעתי אין זו השתנות של הרגש הקרוי אהבה ולא השתנה ברגש אהבה מאומה. השינוי הוא רק בביטויים החיצוניים שלה, בעוד אנו מדברים על מערכות נישואין שכשלו והתפרקו, יש מי שמעדיפים רק לפתוח את המעגל ("נישואים פתוחים") ולשחרר מעט את החנק ויש מי שיעשו הכל במחשכים (יקראו להלן "בוגדים"). אין לדעתי מרשם פלא ולא תסמונת אופיינית אחת וכמי שממש לא הוסמך לדבר בסמכות בנושא זה אני רק מדבר מנסיוני האישי ומאובזרבציה של הסובבים אותי כולל שכנים קרובים יותר או פחות. ברור לי רק דבר אחד והוא שאהבה היא אהבה וכמו אהבה היא לא משתנה ולא עוברת תמורות בכלל. מי שמשתנה הוא אנחנו ויחסנו והתנהגויותנו כלפי מושאי אהבתנו, הכל על פי הנסיבות. השוני מימים ההם הוא כנראה רק לאור הפתיחות והנכונות לדבר על זה, סממן מובהק של העידן המודרני מן הסתם.

Gilliana

New member
אבדן התמימות

גם אני חושבת כמוך אלמרה - האהבה כרגש לא עברה שום שינוי ולא התחוללה בה שום תמורה. מה שהשתנה (או עבר אבולוציה אם תרצו...) הוא מנגנוני המגננה האנושיים. עם חלוף השנים וההתקדמות הטכנולוגית, יחד עם הגברת קצב החיים והשאיפות האישיות - אנו מוצאים שהפכנו להיות יותר סגורים, יותר חשדניים ובצדק. הכל, כפי שבעצמך אמרת, כתוצאה מהנסיון האישי שלנו. התחרות הקשה בעולם המודרני הפכה את בני האדם לנוקשים יותר, אכזריים אם אפשר לקרוא לזה כך, אפילו מנוכרים. אני מאמינה שאלו הן התכונות הבסיסיות של הגזע האנושי - מי יותר ומי פחות.

אשדודיה

New member
אלמרה אתם מתכוונים...

שהאהבה נשארה אהבה ורק ההתייחסות שלנו לרגש הזה השתנתה? פעם רגש האהבה זה היה הכל ובשביל הכל והיום לא? ולמה זה כך?

אלמרה

New member
חחח.. לא התנסיתי באהבה עם גיליאנה

ולכן אדבר בשמי בלבד... אכן זו דעתי באשר לתהליך הרגשי (והכימי במוח מסתבר) המתפענח בתודעה שלנו כאהבה. זה לא דבר שיכול לשנות צורה, טעם או ריח... אבל מה שמשתנה הוא יחס האדם למושא אהבתו וטבעות ההגנה שהוא בוחר להקיף בהן את עצמו מחשש לפגיעה - אם וכאשר הוא נפגע. אני עדיין סבור כי האהבה היא ערך עליון וכולנו גם כאן מחפשים אותה ונהנים להיות אהובים אוהבים ונאהבים, עם זאת, הרגש הזה אינו הכל (כהגדרתך) ולכן לא אוכל לתת מענה לשאלתך מדוע זה כבר לא הכל... יודעת מה? גם אם האהבה היא לא הכל - אשמח לאהוב ותמיד אחתור לאהבה, אך לא אעירנה, עד שתחפץ...

אלמרה

New member
אההה... זו שאלה טובה...

וכמי שמעולם לא היה חלק מזוג שהחליט לנהל מערכת יחסים פתוחה, לכל היותר הסתפקתי בשאריות מזוג כזה, אין לי תשובה. הערכה שלי מהכרות של מעין מערכת כזו, אני מבין כי מחיר פרוק חבילת משפחה ובעיקר נכסים שנצברו תוך כדי חיים משותפים הם הגורם העיקרי להחלטה לעשות רמיה ולהשלים עם הכורח לפרוק עול ושעמום ועייפות ולצאת לרעות בשדות זרים... אולי לכן נכונה הגישה שהושמעה פה בביתי על ידי חבר טוב אך לפני ימים לדבריו טוב שנישואין נעשים מראש עם תאריך תפוגה, אוטומאטית הם פגים ונמוגים מעצמם אם אין להם חידוש ורענון על ידי רצון ומעשי שני בני הזוג. בדרך זו כל אחד מהם מכין את עצמו לקראת מועד תום התקופה שהוחלט עליה, ואם טוב - טוב.

שילה1

New member
הכרתי זוג שכזה.הם טענו כי כך איש

אינו "בוגד",וזו דרכם להוסיף פלפל לחייהם.(מה שנקרא ריגושים) ההסכם ביניהם היה שמספריםהכל.ותמיד. אל תשאלו אותי מה עלה בגורלם,כי איני יודעת. והיום פרק ב' מגיע כהסכם ,ובו מפורט כל מה שבני הזוג מסכימים,ולעיתים גם תאריך תפוגה. ממליצה על 3 שנים.ואתם?

Gilliana

New member
שלוש שנים נשמע מצויין

ואת יודעת משהו שילה? יש בתאריך תפוגה יתרון נוסף - העובדה שלא הכל מובן מאליו ושאפשר "להתפרע". אני מניחה שכל אחד מהצדדים ירצה להגיע ליום החידוש עם קרדיט חיובי, או אם תרצו בבחינת "רכב ללא תאונות"

שילה1

New member
הסברת בדיוק את אשר חשבתי..אלא ש....

ה"מועמדים הרלונטיים" ממש לא יכולים להבין את העקרונות שעומדים מאחורי העקרון. מה נעשה איתם,מה?

Gilliana

New member
עם כל העידן המודרני שילה...

... הגברים לצערי עדיין מתקשים לראות את הדברים בעיני ההגיון. תמיד אמרתי שאנחנו הנשים פרקטיות יותר. אין ספק שגם הגברים עוברים תהליך של שיפור אלא שמשום מה אצלהם זה איטי יותר...

אלמרה

New member
ובחטא ההכללה הגורפת מי חוטא יותר?

לצערי אני עדיין נזעק למקרא המשפטים (חכמים כשלעצמם) המתחילים ב:"הגברים/הנשים (כולם נוהגים או חושבים או פועלים....)" לא אחת שומעים אודות נשים פראקטיות להחריד וגברים בכיינים בסרטים, אך מזאת לצאת אל הכללת רובם או רובן - אני נזהר.

Gilliana

New member
אני יודעת שאתה רגיש לנושא...

ולכן חשוב לי לומר שבכל כלל - יש יוצא מן הכלל, ואין בבחינת הנאמר משום הכללה גורפת. בדיוק כשם שאני אומרת שמרבית הנשים הן נהגות גרועות (ועם כך בודאי אפילו אתה תסכים איתי) - אבל לא כולן. ובכלל אתה אלמרה ידידי היקר, אינך מצוי בשום הכללה שכזו משום שאתה הינך יחיד ומיוחד במינך!

אלמרה

New member
אהה ככה? אז בסדר את מתוקה!

תכלילי אותי תמיד עם הטובים והמיוחדים... ואז ארשה לך אפילו להשמיץ נהגות גרועות....

למעלה