מותר להצטרף?

אופיר2003

New member
מותר להצטרף?

שלום לכן. אחרי הרבה התלבטויות, החלטתי שמחר הוא היום בו אני מרימה טלפון לרופא שלי ומתחילה את התהליך של הפיכה לאם חד הורית. מטיילת ביניכן כבר מספר ימים, מסתובבת קצת בתוך הארכיון כדי לנסות למצוא כמה שיותר תשובות, לכמה שיותר שאלות לבד. אבל רציתי לשאול שאלה מהנסיון שלכן. האם מחכים עם ההזרעה הראשונה, עד קבלת תוצאות של בדיקות הדם והבדיקות הגנטיות? או בעצם אולי יותר הגיוני לשאול, כמה זמן לוקח בין הפניה לרופא, עד ההזרעה הראשונה?

טוט

New member
כן, מחכים לקבלת התוצאות

כי לתוצאות הבדיקות יש חשיבות לגבי הטיפול ההורמונלי המתאים. בנוסף לכך צריך ליצור קשר עם בנק זרע ולבחור תורם, אבל בטח הרופא יכוון אותך בעניין זה. בכל מקרה, זה לא לוקח זמן רב, תוצאות הבדיקות ההורמונליות מתקבלות תוך כעשרה ימים, והבדיקות הגנטיות, נראה לי שגם לא הרבה יותר. לדעתי כדאי לך לפנות ישר לגניקולוג שמתמחה בפוריות. מאחלת לך בהצלחה רבה בכל!

אור רון

New member
אוי... זה קצת בניגוד לתכניותיי...

רק עכשיו עשיתי ביטוח משלים. נאמר לי שבדיקות גנטיות יש לעשות עד השבוע ה-12 של ההריון. נאמר לי גם שאני זכאית להחזר מהביטוח המשלים לבדיקות גנטיות רק אחרי תקופת אכשרה של חצי שנה. התכניות שלי היו להתחיל עם התהליך, כי ממילא לא מובטחת קליטה כבר בנסיון הראשון, וכך, אם יהיו עוד עיכובים, אני אולי אצליח להגיע לתום תקופת האכשרה (ככה כותבים את המילה הזאת???) כדי לעשות את הבדיקות הגנטיות ע"ח הביטוח המשלים. לפי מה שאת אומרת, טוט, אני אאלץ לעשות את הבדיקות הגנטיות על חשבוני, כי אין לי שום כוונה לדחות את התחלת התהליך בעוד חצי שנה. (טוב, אני ממילא צריכה לקבוע עוד כמה פגישות כאלה ואחרות, ואז אהיה יותר חכמה בעצמי...)

ים 36

New member
מהו ביטוח משלים?

האם הוא מכסה את הבדיקות הגנטיות? האם הוא מכסה גם את שאר הבדיקות? אולי יהיה גם לי נכון לעשות ביטוח כזה כבר עכשיו כי מתכננת להצטרף אליכן בחודשים הקרובים.

dafi1

New member
ביטוח משלים

קיים בכל קופת חולים ומכסה חלק נוסף מההוצאות המכוסות ע"י סל הבריאות. הביטוח מסבסד אחוז מסויים מעלות הבדיקות הגנטיות. שאר הבדיקות (הורמונליות, מעקב זקיקים אצל רופא קופה"ח וכיו"ב) מכוסות ע"י סל הבריאות. כך גם הזרעה והשבחה.

אופיר2003

New member
אני אישית

חברת קופת חולים מכבי. הצלחתי למצוא באתר שלהם, מה הם מכסים ומה לא מבחינת עלות של בדיקות. אני מאמינה שבכל אתר של כל קופת חולים ניתן למצוא את האינפורמציה הזאת. שווה לך לבדוק באתר של קופת החולים שלך, אבל לדעתי בכל מקרה שווה לעשות ביטוח משלים, אם לא בשביל התהליך, אז לפחות לשלב ההריון עצמו ולילד אחר כך.

אופיר2003

New member
תודה רבה

על התשובה
את הבדיקות ההורמנליות צריך לבצע בתיזמון מסויים בחודש, ביחס למחזור? מנסה לדעת, כדי להבין אם לקבוע תור לרופא היום, או שצריך לבוא בתיזמון מסויים.

דש1דש

New member
קודם כל ברוכה הבאה

בדרך כלל יש כמה בדיקות שעושים בלי קשר לבדיקות ההורמונליות - כמו איידס, צהבת וכאלו. אם המחזור שלך סדיר אין סיבה מיידית לחשוד שיש בעיה הורמונלית - ואז תוכלי לעשות לפחות נסיון ראשון "נקי" - רק עם מעקב ביוץ כדי לתזמן נכון. בקשר לגנטיות - אני מסכימה עם שרוני 100% - עדיף לדעת ליפני ההתחלה כדי לבקש, אם את נשאית, מישהו נקי מנשאות. את התשובות מקבלים לרוב תוך 3 שבועות. X שביר לוקח יותר - אבל זה ממילא רק את ואין קשר למצב בן הזוג - אז זה לא יעקב אותך. והמון הצלחה בדרך!!!!!

dafi1

New member
קחי בחשבון חודשיים

עד להריון, רק בהנחה שתצליחי בניסיון ראשון. קבלת תוצאות הבדיקות הגנטיות עלולה לקחת כ-3 שבועות-חודש. את יכולה לעשות את הבדיקות הגנטיות אחרי ההזרעה/הריון, אבל אז את לוקחת סיכון שאם חלילה משהו קריטי לא תקין, לא תוכלי לשנות אותו (אלא באמצעים דרסטיים). לפני הליכה לבדיקות הגנטיות כדאי לך לבחור תורם כדי לדעת אלו בדיקות עליך לעשות (מִשתנה בין אשכנזים למזרחיים).

אופיר2003

New member
אני החלטתי

שאת הבדיקות הגנטיות אני עושה לפני ההזרעה הראשונה. חושבת שבתור אחת שמתכוונת להיות חד הורית, אני רוצה לנסות לכסות כמה שיותר סיכונים אפשריים רגע לפני ההזרעה. אחרי הסתכלות קצרה במאמר על הבדיקות שיש לבצע, שמצורף אצלכם, החלטתי (אני מקווה שגם אמשיך עם ההחלטה הזאת), בתור אשכנזיה, לבחור דווקא תורם מעדות ספרד, על מנת להקטין את הסיכונים של המחלות הגנטיות, אבל עדיין שוקלת לעשות את כל סידרת הבדיקות האפשרית. המון תודה לך על התשובה.

טוט

New member
אופיר, כדאי לך אולי להתייעץ עם רופא

למשל, רופא/ה מבנק הזרע, בעניין הבחירה והסיכונים הגנטיים. כדי להפחית סיכונים גנטיים, לדעתי, את לא חייבת לבחור תורם דווקא מוצא ספרדי, אפשר גם "מעורב" או גם אשכנזי מארץ מוצא שונה, ובעצם לעניות דעתי אפשר גם לבחור תורם שמוצאו כמוצאך, בתנאי שאין אצלכם מחלות תורשתייך. הרי אם היית בוחרת בן-זוג, לא היית בוחרת "רק ספרדי", לא כן? נדמה לי שגם רופאי בנק הזרע, לא עושים חישובים שכאלה, אלא ניסיון להתאמה כללית, ובייחוד במראה. לשיקולך. ובהצלחה ובמזל טוב!

שרוני ב

New member
מסכימה

יש אינטרס שהילד יהיה דומה לך בצבעים , וגם זה חשוב. אם בבדיקות הגנטיות לא תמצא נשאות אז אין בעיה עם תורם ממוצא דומה לשלך.

אור רון

New member
הנה קצת מהתהליך שאני עוברת כעת

ובכן, היתה לי פגישה עם רופא מומחה פוריות ביום שישי, וזה מה שהוא אמר לי (מה אכפת לי לשתף? אם זה יכול לעזור לבנות אחרות, אז בבקשה, אם כי היום ברור לי ששלב הרופא המומחה הוא שלב חשוב בתהליך): נאמר לי שעלי לקבוע תור ל"יעוץ אחות", ושיש להתקשר לשם כך ביום הראשון עד השלישי למחזור. היות ולא רציתי לחכות, התקשרתי כבר היום לברר, ונאמר לי שאכן עלי להמתין למחזור הבא (בעצם לוסת הבאה), כי היעוץ הזה כולל גם בדיקת דם כלשהי שהתזמון שלה חשוב. הרופא גם ביקש ממני להביא ליעוץ הזה תשובות של מספר בדיקות רלונטיות (כמו בדיקת שד, פאף, דם, ועוד... כל מה שרלונטי). ואני, שמבחינתי הייתי מוכנה לקבל כבר איזו "תרומה קטנה של נוזל לבנבן וסמיך"...
מבינה שאין לי ברירה אלא ללכת לפי הקצב הראוי, שהוא אינו כלכך מהיר. אז אופיר - ראשית אברכך עם הצטרפותך אלינו, ועם החלטתך על הכיוון בו את הולכת, ומציעה לך (ולכולן) להתחיל בכל ההכנות הדרושות. כי זהו בהחלט תהליך ארוך, ואין סיבה לדחות דברים שממילא תצטרכו לעשות בזמן זה או אחר. בהצלחה!!! אור

אופיר2003

New member
האמת היא

שאני מתכוונת לעשות את כל הבדיקות הגנטיות, בגלל מה שאמרת בדיוק, הסיכוי שאני אצטרך להחליף תורם במהלך התהליך. אבל בכל מקרה חושבת שבגלל שאני פולניה
לא יזיק אם יהיה לילד שלי, קצת גנים ספרדים. תמיד אמרו לי שילדי תערובת הם היפים ביותר
תודה

שרוני ב

New member
בדיקות גנטיות

יש לי כמה הערות למה שנכתב כאן : 1. לדעתי כדי לעשות את כל הבדיקות היודועות לעדה שלך ( הניחי שאת והתורם זהים עדתית ) בלי קשר לתורם ספציפי , בהחלט יכול להיות שבמהלך הטיפולים תחליטי להחליף תורם ( זה קורה אם לא מצליחים כמה חודשים ) ולא בהכרח תמצאי תורם עם אותו פרורפיל עדתי, ואז מה , תעשי עוד בדיקות ?? 2. לגבי השאלה עד מתי אפשר לעשות בדיקות גנטיות ( אור רון ) , אז זה תלוי כמה סיכון את רוצה לקחת. אם תעשי אותן לפני הזרעה ראשונה , ויתברר שאת נשאית של איזשהי מחלה תוכלי לבחור תורם שאינו נשא ( אני יודעת שבאיכילוב יש אפשרות כזו ) ולהוריד את הסיכון של העובר לאפס. אם לא תחכי תצטרכי במקרה זה להתפלל חזק ולעשות בדיקת מי שפיר ( מיוחדת - ז"א בדיקות מעבר לשיגרתיות למי שפיר ) לעובר למחלה שנמצאה ולקוות שהתורם לא נשא אותה. אני משערת שהכלל של עד השבוע ה 12 נכון לזוגות כדי לתת 3 שבועות לבדיקה לאחד מבני הזוג ואם נמצאה נשאות לתת לשני אפשרות להבדק גם כן, אם תקחי בחשבון 3 שבועות לתוצאות לכל אחד תגיעי לשבוע ה 18 שבו עושים בדיקת מי שפיר. ( ודרך אגב גם זה מאוד לא רצוי כי אם 2 בני הזוג נשאים ויש סיכוי של 1:4 לילד חולה עדיף לעשות בדיקת סיסי שיליה כדי שאם יהיה צורך בהפלה תעשה גרידה ולא לידה מוקדמת ) בקיצור - כדי לעשות קודם - לא חייבים - זה שיקול אישי.

6 בדיקות ב- 600 ש"ח, זה טוב?

יש עכשיו מבצע במכבי (לבעלי משלים זהב) בדיקות כמו שפירטתי מעלה. האם מישהי מפה עשתה בדיקות גנטיות דרך מכבי? האם יש סיבה לחשוש שהם פחות "מקצועיים" ממקומות אחרים? אמנם בחרתי תורם מזרחי (ואני אשכנזיה), אבל האם שווה לי לעשות בדיקות כאילו התורם אשכנזי? ואם כן, האם 6 בדיקות בדר"כ מספיקות לזה? יקירותיי , תודה מראש.

shilat

New member
בכללית, כל הבדיקות עולות

1,800 ש"ח ואם יש לך ביטוח משלים זה עולה רק 800 ש"ח. כך, שכלכלית המבצע עליו את מדברת נראה לי משתלם. לגבי המקצועיות - אין לי מושג. בטח תקבלי תשובות ממי שמבינה הרבה יותר ממני (רובן...). חג שמח !

שרוני ב

New member
מחיר

יש במאמרי הפורום רשימת מכונים גנטים. תתקשרי אחד אחד ותבררי מחירים, כך תראי אם זה מחיר טוב או לא. חוץ מזה לדעתי מאוד כדי לעשות את כל הבדיקות הרלוונטיות לך, התורם יכול להתחלף ( במיוחד אצלכם ברמבם עם מאגר התורמים הרחב..... ) , תסיימי עם זה פעם אחת ולתמיד. בקשר למקצועיות.... זה לא מבוסס אבל נראה לי שכולם מתנקזים בסופו של דבר לאותם הבדיקות בדיוק. אין מקום לחשש שמכבי מחפפים.

ואם אני רוצה לסיים עם זה פעם אחת

ולתמיד... האם 6 בדיקות מספיקות ??? לגבי מאגר התורמים ברמב"ם - לי הבטיחו שיש מספיק זרע מהתורם שבחרתי ולכן אני מקווה שאכן הם יעמדות במילה שלהם!! (אוי ואבוי להם אם לא...) אמנם עשיתי הזרעה אחת בלבד והשניה נדחתה לחודש מאי כנראה, אבל בכל זאת אני מקווה שלא חטפו לי את כל "הילדים"...

למעלה