מחיר מצויין

tzvika210

New member
מחיר מצויין../images/Emo130.gif

חלב "ירוק" מאנרגיה סולארית כשליש מתצרוכת החשמל של חוות טנא בנגב מסופק על-ידי אנרגיה סולארית * נבחנת הפקת חשמל ירוק באמצעות טורבינות-רוח ובאמצעות זבל-פרות מאת: עידן יוסף 09/07/2007 08:32 ברפת של חוות טנא שברמת הנגב הותקנה מערכת סולארית. המערכת היא הגדולה מסוגה בארץ לייצור חשמל. היא תייצר מדי יום למעלה מ-45 קילוואט, שהם כשליש מתצרוכת החשמל של הרפת והחווה. את המערכת התקינה חברת סולארפאוור, והיא כוללת שלושה מתקני עקיבה, שעליהם 48 לוחות סולאריים לקליטת קרני השמש. הלוחות נעים בעקבות השמש לאורך שעות היום, ומייצרים חשמל כ-10 שעות ביממה. החווה מחוברת לרשת החשמל הארצית המספקת את יתרת הצריכה. חוות טנא הינה אחת מן החוות החקלאיות שעל "דרך היין" ברמת הנגב. היא הוקמה על-ידי משפחת טנא לפני כשנתיים וחצי. המשפחה מתפרנסת מרפת חלב משוכללת הכוללת כ-70 פרות חולבות המניבות כ-800 אלף ליטרים של חלב מדי שנה. משה טנא, מבעלי החווה, אמר כי עם המעבר לרמת הנגב, גילתה המשפחה את הפוטנציאל האדיר הטמון בניצול יעיל של משאבי הטבע הקיימים באזור. "החלום הוא לייצר את כל תצרוכת החשמל שלנו באמצעות אנרגיה ירוקה, ואנו בוחנים אפשרויות נוספות - ביחד עם המכון לחקר המדבר במדרשת בן-גוריון - להפקת חשמל ירוק באמצעות טורבינות-רוח ובאמצעות זבל. שמש יש לנו בשפע וגם רוחות כמעט בכל שעות היממה, ואת הזבל הפרות מייצרות בשפע". עלות המערכת הסולארית היא כ-200 אלף שקלים, וחלקה מומן מתרומה אותה השיגה המועצה האזורית רמת הנגב. לפי מה שידוע לי מערכת סולארית לייצור 1 קילו ואט עולה כ 30אלף שקלים יוצא שאצלכם עלות 1קילו ואט עלה רק כ 4,400 שקל הייתי רוצה גם איך משיגים דיל כזה ?

נקווה לקבל תשובה מהנוגעים בדבר

צביקה ערב טוב, לאחר שהפורום יקבל גושפנקא רשמית ופרסום בפורטל, נתחיל בארוח, כולל אנשי מקצוע בתחום ונקווה שנקבל תשובה מהמקור ולא דרך כתבה. יובל

גמל111

New member
הסבר

צביקה שלום, אבהיר את הנתונים: גודל המערכת הוא 6 קילו-וואט (48 פנלים של 130 וואט כ"א = 6240 וואט). הנתון של ה-45 קילו-וואט, אמור היה להירשם כקילו-וואט-שעה, ומתייחס לתפוקת המערכת. על כן, מחיר לקילו-וואט הוא אכן כ-32 אלף ש"ח. דרך אגב, המחירים ללא מע"מ. פרויקט זה בוצע ע"י אדם פרטי בעל זיקה סביבתית חזקה, בהשתתפות משרד התשתיות בגובה של 30% (פרויקטים להתייעלות אנרגטית), ותרומה של המועצה. תמונות: http://www.solarpower.co.il/project-grid.html אשמח לענות על שאלות נוספות אלון סולארפאוור

ברוכים הבאים לפורום אלון ../images/Emo140.gif

עכשיו הכל ברור, בעת קבלת המיידעים במיוחד הטכניים/עלויות חייב להינתן מיידע מדוייק וטוב שהואלת וענית. יובל זמירי

snowy11

New member
גם לי יש שאלה בקשר למערכת הזו

בבדיקה שאני ערכתי במחשבון של אתר יצרן פנלים מחו"ל התברר לי כי אני צריכה מערכת של 2 קילו-וואט לפי הנתונים של צריכה 450 קווט"ש לחודש, רצון לספק 100% מהתצרוכת ושעות שמש ממוצעות 9. השאלה שלי היא איך מערכת של 6 קילו-וואט מייצרת 45 קווט"ש??? ומה הנוסחה שלפיה אני מחשבת את הגודל הנדרש האמיתי של המערכת שלי? (לפי הנתונים שמסרתי) מה יכולת הייצור לשעה של מערכת 2 קילו-וואט? חשבתי לתומי ש2 קילו-וואט היא גם יכולת הייצור של המערכת לשעה. והאם זה אומר שמערכת של 2 קילו-וואט תעלה לי בסביבות 60 אלף ש"ח???? ואם אני יודעת מראש שאני זקוקה למערכת רק ל-4 שעות ביום, האם אני יכולה לקנות פחות פנלים? וכמה באמת?

אנרגיה והספק

אנרגיה E, נמדדת בג'אולים J או בקילו וואט שעה (KWh). כדי להמיר ליחידות ג'אול J מקילו וואט שעה יש להכפיל פי 3.6x10^6 קילו וואט הם אלף וואט, זהו הספק. תפוקת מערכת נמדדת באנרגיה E שהיא מייצרת, ולכן מערכת שעובדת N שעות בהספק P קילו וואט הוא, PxN קילו וואט שעה. אם קיימים נתוני צריכה חודשיים ממוצעים, ניתן לחשב מהם את הצריכה היומית הממוצעת ומס' הלוחות הפוטו וולטאים. אם הצריכה היא 450 קילו וואט שעה אזי בחודש בן 30 ימים (בתנאי שהצריכה מתפרסת לכל הימים ולא מרוכזת בימים בודדים), הצריכה הממוצעת היא 15 קילווואט שעה ביום. לוחות פוטו וולטאים מייצרים אנרגיה בשעות האור ובתנאי שאין חסימה כלשהיא לכיוון הלוחות, לכן צריך לדעת כמה שעות אור ממוצעות בחודש המדובר. אם נניח שיש 9 שעות אור החישוב יהיה 1.67 קילוואט. לוח/פנל מוגדר כ-130 וואט לכן 1670 לחלק ל-130 מקבלים 12.8 -> 13 לוחות וזה כ-13 מטר מרובע. אם את זקוקה רק ל-4 שעות ביום, יש להכפיל בהספק הכולל של הצרכנים וב-30 ימים, כדי לקבל צריכה חודשית. מכאן תגזר המערכת. אם המערכת standalone ללא חיבר לגריד, יש להתקין מצברים כך שהמערכת תטען באנרגיה מעבר לשעות הצריכה. יובל זמירי

חשוב להתייעץ עם מהנדס/ת מערכות סולאריות

כדי שלא ילקח בטעות הערך של וואט שיא כי הוא נלקח בתנאי שהטמפ' 25 מעלות צלזיוס בעוד שאצלנו בישראל קרינת השיא בצהריי היום בקייץ היא בטמפ' גבוהות בהרבה. כך שצריך להתחשב בערכי הספק ואנרגיה בפועל לאחר חישוב הנצילות. יובל זמירי

למעלה