מידה כנגד מידה...

nehtab

New member
מידה כנגד מידה...

באחת משיחותיו עם הרב איסר קלונסקי אמר לו ר' אריה: לימדונו חז"ל כי "ייסורים ממרקים ומכפרים כל עוונותיו של אדם" (ברכות, ה, ע"א). ואימתי הם ממרקים? שעה שהוא עושה חשבון נפש בעצמו בשל מה באים עליו ייסורים אלה. שאם לא כן, הרי שאלה ייסורים בעלמא, אך אין הם ממרקים ומטהרים את האדם. ופשרו של חשבון נפש זה, הוא בהסקת המסקנות כי מתייסר הוא, מאחר ו"כל מידותיו של הקדוש ברוך הוא- מידה כנגד מידה" (סנהדרין צ, ע"א). ומספר ר' אריה: בהיותי נער כבן 16, למדתי בסלוצק. איתי למד נער כבן גילי אשר ירד לחיי ורדפני במשך שבועות וחודשים רבים, אף שאני מעולם לא רבתי עמו. רדיפתו של נער זה אותי, ציערני ביותר אף שלא יכולתי לספר זאת לאיש. בושתי, והדבר היעה למעלה מכוחותיי, פשוט לא יכולתי לסבול זאת יותר. בלילה, כשנותרתי בודד בבית המדרש, פרצתי בבכי מר ושאלתי את בוראי על מה ולמה הצעיר מעולל לי זאת ומתעלל בי? וביקשתי מהבורא שיחוס עלי ויפטרני מעונשו של זה.תוך כדי בכי- נרדמתי. ובחלומי- מעשה שארע לי בקטנותי ואני אך בן 9 שנים. רבתי עם אחד הילדים והלה רגז עלי וסטר על לחיי בחזקה. רציתי להשיב לו כגמולו- אך הוא היה חזק מני ולא יכולתי לו. מה עשיתי? הלכתי לבעל הבית שהאכילו "ימים" והכלמתיו וביישתי אותו בפניהם... מעשה זה נשתכח ממני במרוצת השנים אולם עתה, החלום הזכירני מעשה שעשיתי והרגשתי רגשות חרטה עמוקה על כך והצטערתי צער רב ומרוב צער- התעוררתי. מייד רצתי אל ארון הקודש, פתחתי אותו ופרצתי בזעקת כאב ובכי מר ואמרתי: ריבונו של עולם, מצטער אנוכי עד דכדוכה של נפש על מעשה איוולת זו שעשיתי בילדותי ואם יש בידך לתת לי כפרה מועטת על כך- עשה זאת, ייסרני כרצונך ובלבד שיסולח לי על שפגעתי בזולתי, ושוב נפלה עלי תרדמה, כשאני שכוב על ריצפת בית המדרש, ליד ארון הקודש. עם שחר, הגיעו המתפללים הראשונים לבית המדרש. התעוררתי משנתי, עיני היו רדומות למחצה, והתחלתי ללמוד תורה, והנה אנוכי רואה את אותו תלמיד שהיה מצערני פעמים רבות, כשהוא נכנס לבית המדרש התחלתי לרעוד כולי מפחד שמא ימשיך לצערני ולהתנכל לי ואני כבר איני יכול לסבול את רדיפותיו ואין עוול בכפי... מה רבה הייתה הפתעתי, שעה שהוא ניגש אלי ושאל אותי במאור פנים אם רוצה אני שהוא ישאיל לי את ספר "קצות החושן". פליאתי על הנהגתו הייתה רבה, מה עוד ומאותו יום ואילך, הוא גילה כלפי רחשי חיבה יתרה. או אז ידעתי שהפגיעות הקשות שפגע בי - היו בבחינת "מידה כנגד מידה" על מעשה נחפז שעשיתי כעשר שנים לפני כן, ועתה, משהתחרטתי על מעשה זה בחרטה גמורה ובלב שלם- נתקבלה תפילתי לריבון העולמים שיכופר עווני... באיבר בו חוטאים- בו לוקים ונענשים. ולכן כאשר באים יורים על האדם יחפש בנפשו איזה חטא גרם לכך ויחזור בתשובה שלמה על חטאו ויתחרט חרטה גמורה, גכי ה' בחסדו הרב מעניש את האדם מידה כנגד מידה כך שיוכל לדעת מהו החטא שגרם לעונש. באהבת ישראל ננצח, צו השעה- אהבת חינם. חייך אחי,אתה יהודי.

למעלה