מיחושי בטן מזה שלושה חודשים

leachim

New member
מיחושי בטן מזה שלושה חודשים

לפני כחמישה חודשים עברתי ניתוח כריתת תוספתן בעקבות דלקת חריפה בתוספתן. השתקמתי כחודש וחצי וחזרתי לאימונים ואז חטפתי בעיטה בבטן הימנית העליונה. אינני יודע אם המקרה הזה קשור אך מאז אני סובל ממיחושים (כאילו משהו מפריע) בבטן הימנית העליונה. לא כאבים חזקים אך מדי פעם יש התקפי כאב קלים ובאופן כללי כמעט כל הזמן אני מרגיש שמפריע לי שם משהו. היו שבועיים שהמצב מעט הוקל אך מיד לאחר מכן הכל חזר ובצורה אף יותר אינטנסיבית. עברו שלושה חודשים כבר ובחודש האחרון הסימפטומים החמירו והחלו לכלול גם בעיות עיכול שונות, חוסר תיאבון, אכילה יחסית מועטת (אני אכלן לא קטן מטבעי), ירידה במשקל ובעיקר בחילות על בטן ריקה ונפיחות בחלק הימני העליון של הבטן מייד לאחר ארוחות (ממש רואה דיספיגורציה אחרי ארוחה, באופן כללי החלק הימני מרגיש נפוח יותר מהשמאלי כל הזמן אך זה יותר מובהק אחרי אכילה). אחרי אכילה אני גם מרגיש את המיחושים בצורה אינטנסיבית יותר. אורח החיים שלי השתנה באופן ניכר מאז שאני חווה את הסימנים: אני הפסקתי להתאמן לגמרי, אני מרגיש די רע באופן כללי, השינה שלי לא טובה (אני מתעורר בלילות לעיתים בגלל המיחושים).
הייתי אצל גסטרו והוא לא התרשם מ"בעייה" כלשהי, ייחס את זה להשלכה כלשהי של הניתוח שעברתי וכתב לי IBS קל (מעי רגיז). נתן לי פרוביוטיקה VSL וקולוטל להקלה בסימפטומים. אני נוטל את הפרוביוטיקה מזה כמה שבועות כבר. עקב ההחרפה ההדרגתית במצבי אני מעט מודאג, ולא יודע למי לפנות. ממילא התורים הבאים לגסטרו יחסית רחוקים, והרופאת משפחה לא מתייחסת לכל זה ברצינות. עם זאת, הרופאת משפחה בכל זאת שלחה אותי פעמיים לאולטרסאונד בתחנונים שלי. בטן עליונה ותחתונה. יצא תקין בשני המקרים, ללא כל ממצא חריג, אך הבנתי שזו בדיקה מוגבלת במיוחד אם מדובר בקיבה או מעי שהם חללים שהאולטרסאונד פחות רואה. אני די אובד עצות, מאוכזב מעט מהרופאים שהלכתי אליהם, מודאג וסובל. אין לי תיאבון כמעט, אני מרגיש תחושה מוזרה בגוף שנובעת כל הזמן מהמקום ההוא ובאופן כללי מרגיש רע ומדוכדך.
אשמח לכל הכוונה ועצה בנושא
בתודה מראש

leachim

New member
בנוסף

מכיוון שהנני חשדן מטבעי תהיתי אם אולי מדובר באוכל שמפריע לי. אני השתדלתי להוציא מתפריטי את מרבית המאכלים שעשויים לגרום לבעיות (לפחות באופן זמני). הוצאתי לחם (וחיטה באופן כללי), ביצים, פירות (עדיין אוכל מעט פירות, בעבר אכלתי מלא!), כרוב, שעועית, שוקולד, קפה, אגוזים, מזונות שמנים מדי. למדתי שאוכל מטוגן מעט מקשה על הסימפטומים אז גם מזה נמנע. אוכל מאכלים יחסית פשוטים. עם זאת, לא ראיתי כמעט שינוי במצב. כנראה שזה לא האוכל אחרי הכל. בכל זאת אני ממשיך עם האלימינציה למקרה שיקח זמן לראות שינויים.

אי נוחות בטנית

לכותב שלום,
משך התלונות וטבען באמת מחשיד למצב תפקודי ולא מבני דמוי IBS או דיספפסיה פונצקיונלית
לא כתבת אם בוצעו לך בדיקות דם כלליות כולל מדדי דלקת, תפקודי תריס וסרולוגיה של צליאק
אם גם בדיקות הדם תקינות אפשר לעשות בדיקת גסטרוסקופיה כולל ביופסית רירית קיבה בשאלה של דלקת. לעיתים שוללים רגישות ללקטוז ופרוקטוז על ידי תבחיני נשיפה
אם הכל תקין הטיפול הוא דרך שינוי תזונה, לרוב אלימינציה כפי שהתחלת לבד אבל הגישה המודרנית היא שיטה שנקראת FODMAP. תחפש באינטרנט או תפנה לדיאטנית מומחית לזה. אגב לשינויים של אלימינציה לוקח שבועות עד חודשים לעבוד אז צריך סבלנות ולצריך להקפיד של 100% של המנעות ממה שאסור עד תחילת נסיונות החזרת מוצרי מזונות מסויימים
בנוסף, לצרוך ארוחות קטנות יותר פעמים ביום, הפחתת קפה/עישון /אלכוהול, לחזור לפעילות גופנית, הפחתת שוקולד ומוצרים מכילים מנטה
אם כלום לא עוזר וכלל הבירור הרפואי של מחלות אורגניות (מבניות) תקין, יש צורך בטיפול תרופתי שמפחית את תחושת הרגישות של המעי כמו תרופות טריציקליות/הטרוציקליות או SSRI
הטיפול המשולב של רופא גסטרו מומחה ב-IBS ודיאטנית מומחית ב-FODMAP הם הצוות הטיפולי המתאים לך

למעלה