מישהו פה טוב בהחייאה??
הצילו ענקי!

מישהו פה טוב בהחייאה??../images/Emo178.gifהצילו ענקי!

טוב אז ככה זה מתחיל: המנחה שלי(שיש לציין שאני ממש מעריכה אותו ומאמינה בו וממש קיוויתי שהוא יסכים להנחות אותי)ואנוכי ישבנו לדבר על התזה.אני ממש בשלב ראשוני של העניין. החלטתי על נושא "גדול" והצעתי תתי נושאים. הוא די הסכים, העיר כמה הערות,ואז שלח אותי לקרוא ספרות. יש לציין,שיצאה נשמתי עד שמצאתי בכלל דרך לגשת למאגרי המידע, כי רק בספטמבר יהיה לי מעמד של סטודנטית-כבר סיימתי הרי את התואר ואני אחרי הפסקה של שנתיים והחלטתי לחזור לתזה.הבעייה נפתרה ! עם הרבה צעקות ובכי מצידי אבל וואלה זה עבד ועכשיו יש לי גישה למאגרים! הבעייה היא כזו: אני יודעת מה אני מחפשת. יש לי בראש רעיון. אבל איך מתחילים????? קראתי איזה 5 מאמרים בינתיים-טוב כי גססתי עם איזה 39 חום כמה ימים -רק לי זה יכול לקרות,בחיי! אבל עבר לי ואני בסדר כבר. העניין הוא שיש רק בהצלבות הבסיסיות של הנושאים שאני מחפשת איזה 50,000 מאמרים!! מה עושים??.??. איך אתם התמודדתם עם השלבים הראשונים? כמה באמת לקרוא? איפה הגבול של מה שצריך לדעת כדי "לחדש" לבין סתם פחד מלקרוא רק אבסטרקטים? בקיצור, כולי היסטרית! אשמח לעצות.

כמה עצות

תנסי לחפש מאמרים בתחום של תתי הנושאים, אני מניחה שזה כבר יותר ספציפי ובכלל להקטין את החיפוש. תנסי לחפש מאמרים שצוטטו הכי הרבה פעמים (יש בגוגל scholar) אפשרות לזה (ואולי גם במקומות אחרים). תנסי לחפש מאמרי סקירה בתחום כלומר כאלו שכבר מיפו את המאמרים העיקריים בתחום. תראי אין מנוס בהתחלה מניסוי ותעייה קוראים כמה מאמרים רואים לאן נושבת הרוח...וצריך לקרוא לא מעט אין מה לעשות לא הבנתי מה הפחד בלקרוא תקצירים. מאמרים זה כמו מעקב בלשי, קוראים קצת מגיעים למאמר טוב הולכים לראות מה רשימת המקורות של אותו מאמר וככה מגיעים למקורות נוספים וכך הלאה. בקיצור אל חשש
ותרגישי טוב!

היי ירגזית,

ככה: האמת שגם מבחינת תתי נושאים זה נראה קצת" endless"-בהתחשב בעובדה שאני מנסה לקרוא "בגדול" על תתי הנושאים, אבל אני בדיוק חושבת על זה שאני צריכה לבחור איך להתפקס.רק לפני כמה ימים גיליתי איך מתפעלים את העסק הזה של מה צוטט וכמה פעמים, ובאמת זה יכול לכוון-תודה על העצה! לגבי הקריאה של תקצירים-ברור שככה מסננים סינון ראשוני, אבל לא יודעת למה תמיד יש לי הרגשה לגבי כאלו שאני מתלבטת לגביהם שקריאה מעמיקה תתן לי יותר-וזה פשוט גוזל זמן! אין מה לעשות. בכל אופן, תודה על העצות,אנסה ליישם,חג שמח!

tulkin

New member
כמה עצות

ראשית - להירגע. להבריא. לנשום עמוק ולשתות הרבה מים. אני מחלק את מה שכתבת לשלוש בעיות: א. איך מוצאים ספרות רלוונטית ולא טובעים בים האינפורמציה ב. איך מתעדפים את הקריאה (מה לקרוא קודם, מה לקרוא אחר כך וכו') ג. איך לעזאזל אפשר לכתוב משהו חדש כשיש כל כך הרבה דברים שכבר נכתבו. ואם כבר כותבים משהו, איך אפשר לדעת אם הוא באמת חדש. אופס..... לא ראיתי... אני חייב לטוס למהאוניברסיטה כדי לתפוס רכבת הביתה. אני אמשיך עוד כמה שעות מהבית. סליחה..... (אולי בינתיים גמדים טובים יעשו לי את העבודה)

tulkin

New member
חזרתי....

זהו, כולם נרדמו (ורק לי יש עוד מלא עבודה לקרוא, לכתוב...). עכשיו יש זמן לענות יותר בהרחבה. התשובות קצת כרוכות זו בזו, אבל נתחיל בהתחלה ונראה לאן נגיע: א. חיפוש מאמרים - לא לעשות רשימות קריאה ארוכות. לעשות חיפוש ראשוני. להשתמש בכמות הציטוטים במדד לחשיבות. (מאמר שצוטט רק 3 פעמים אפשר לדחות את קריאתו לעת עתה או לוותר עליו בכלל. בטח לא צריך להחליט עכשיו. לא יודע מה התחום שלך, אבל במדעי החברה כלל האצבע שלי הוא - מעל 100 ציטוטים מאמר מתחיל להיות מעניין. מעל 300 נכנס לרשימת רצוי לקרוא בהקדם, מעל 1000 פשוט הולכים וקוראים.) כאמור - לא לעשות רשימה ארוכה. לא להשקיע בבניית הרשימה יותר משעה שעתיים. הקריטריון: כותרת, מחבר, כתב עת, מילות מפתח ורפרוף על האבסטרקט. מה שיש יש. עכשיו מתחילים לקרוא (כלומר עוברים לסעיף ב). מכאן משיכים להתקדם לאורך הרשת של הציטוטים - את מי המאמרים שקראת מצטטים, מי מצטט אותם. הולכים לשני הכיוונים ובונים את רשימת הקריאה הבאה... וחוזר חלילה. ב. תיעדוף הקריאה. קודם כל - מאמר בתחום רלוונטי (הוא הרי עלה בחיפוש לפי מילות מפתח) שצוטט מעל 1000 פעמים הולכים וקוראים. בלי תירוצים. גם אם זה לא יעזור לדוקטורט זה יעזור לקריירה. מעבר לזה: בשלב הראשוני (שבו את נמצאת) אני מציע להתחיל עם מאמרי תאוריה ומאמרי סקירה. מאמרי תאוריה מעולים בלסקור את המחקר האמפירי בנושא. מעולים בלהסביר מושגים. ומי שמצטט אותם אלה מאמרים אמפיריים חדשים יותר. פשוט נקודת מוצא מצויינת. מאמרי סקירה טובים ללימוד נושא. אף אחד לא מצטט אותם באמת. רק אחר כך הולכים וקוראים את המאמרים האמפיריים, ורצוי לא יותר מדי. זה לא יעזור לך לגבש גישה ונושא לעבודת מחקר. זה ייתן לך קצת טעימה מהסוג של העבודה שאת כנראה הולכת לעשות (בד"כ, ברוב התחומים, דוקטורט הוא יחסית אמפירי). ג. ראשית תורידי מעצמך את הלחץ. זה לא התפקיד שלך. זה התפקיד של הוועדה המלווה שלך לדאוג שאת מחדשת. והתפקיד של המנחה שלך לוודא שאת לא נכנסת לדרך ללא מוצא. זה לא אומר שכדאי לעצום עיניים ולא להתייחס לנושא בכלל ולא לבדוק את עצמך - אבל בהחלט לא כדאי להילחץ מזה. חוץ מזה - הנושא שלך עוד הולך להשתנות כל כך הרבה פעמים שחבל על האנרגיה בלוודא הכל מראש ומלכתחילה. אחרי שאמרתי את זה: תנסי לעשות לעצמך סכימה בציור (של חצי עמוד לל היותר) של שאלת המחקר שלך ההשערות שלך ומה שמסביב. אחרי כל קריאה משמעותית תסתכלי על התרשים ותשאלי את עצמך האם מה שקראת עכשיו משנה את התרשים ובאיזה אופן. האם זה ממקד? האם זה מסיט הצידה? האם זה משלים? האם זה מוסיף תנאי קיום או תנאי קצה להשערות שלך? האם הוא דן בהשערות אלטרנטיביות? תעדכני את התרשים שלך ותמשיכי לקרוא. אין לי ספק שתמיד יהיה בתרשים שלך "חור" שצריך למלא. ועצה אחרונה: תמצאי לך עמיתים. זה לא רק המנחה. תספרי לכל מי שאת רק יכולה (ושמבין משהו מהחיים שלו ומה זה עבודת דוקטורט) מה את רוצה לעשות ותנסי לקבל פידבק, עצות וכד'. חלק מהאנשים יתנו לך הפניות לקריאה. חלק יעשו לך סדר ברעיונות, חלק יעזרו לך לפתח אותם, חלק יימצאו שגיאות.... לא משנה מה - הפידבק שתקבלי יעזור לך. אצלנו יש שני פורומים לעניין: סמינר מיוחד של המחלקה שבו כל מי שרוצה מציג פרוייקט שנמצא בשלבים די ראשוניים (לפעמים יותר מתקדמים, אם הפרוייקט נתקע). מספר על המחשבות שלו, וחוטף את הבומבה של החיים שלו מחבריו למחלקה. נו טוב. מקבל פידבק. אבל אנשים לא מפחדים להיות ביקורתיים ולשאול שאלות ממש מאתגרות. גם הפרוייקט שאני עובד עליו עכשיו עם המנחה שלי עבר את טבילת האש הזו, וקיבלנו כמה רעיונות מאד מאד טובים שעזרו לנו להימנע מלעשות שטויות. חוץ מזה - יש אצלנו את סמינר הדוקטורנטים - שזה כמו מה שכתבתי עכשיו רק פתוח רק לדוקטורנטים. הוא תומך יותר אוהד יותר אבל ביקורתי וענייני ותורם לא פחות. יש לנו דוקטורנטים חכמים במחלקה וכדאי ללמוד מהם. אז המלצתי- חפשי לך פורומים מתאימים להציג את רעיונותייך בקבוצה או אחד על אחד (עדיפה קבוצה). אל תפחדי משאלות קשות - זה יעזור לך הכי טוב לגבש את הרעיונות שלך. את אפילו (רחמנא ליצלן) יכולה לספר בפורום פה אם לא אכפת לך להיחשף. יש כאן אנשים די חכמים ומאד נחמדים. יהיה כיף לנהל פה דיונים אינטלקטואליים.

היי לך,

איזה בן אדם מובנה אתה-סחטיין!!! אני כזאת שקצת הולכת לאיבוד לפני שאני מצליחה להתפקס, ובאמת שעשית לי קצת סדר! תודה רבה!!! אני מאמצת בחום את הטיפ של לקרוא לפי סדר חשיבות לגבי לקרוא קודם מאמרי תאוריה- זה קצת קשה לי אז החלטתי לשלב. העניין לגבי ה"חידוש"-תראה, יש לי מנחה מדהים. באמת, מבחינה אישיותית הוא בן אדם שאני מאוד מעריכה. וכמובן ולא פחות חשוב, שגם מבחינה מחקרית. הבעייה שלי איתו, זה שהוא די מלחיץ. כל הזמן הוא חוזר על זה שבעצם המטרה היא לחדש ולפרסם וכו.... עכשיו, זה נכון. אני גם מבינה שתאכלס אין לאף מנחה אינטרס להנחות משהו שלא יצא ממנו כלום. אבל נראה לי שהוא קצת הלחיץ אותי מידי. במיוחד כשמדובר כרגע בשלב מאוד התחלתי. העניין של לנסות להעביר את הרעיון לתרשים מעולה! אני מאמצת בחפץ לב,זו גם הייתה השיטה שלי ללמוד כשהיו כמויות עצומות של חומר וזה תמיד עזר. כמובן שהתייעצות תמיד מפרה-אשמח לשתף גם כאן אבל כשיהיה לזה טעם-בשלב יותר מתקדם. תודה רבה על העצות,חג שמח.

tulkin

New member
היי גם לך :)

ראשית - תודה על התודות. אני שמח שהשטויות שאני כותב עוזרות למישהו. הדבר האחרון שאפשר להגיד עלי זה שאני אדם מובנה. מצד שני אני מעולה בליצר תאוריות בדיעבד על דברים שאני עצמי עושה בבלאגן טוטאלי. רק שתי הערות קטנות - לחדש ולפרסם זה לא אותו דבר. אפשר לפרסם בלי לחדש כמעט כלום. ואפשר לעשות יופי של חידוש ולהיכשל בתהליך הפרסום (היו פה דיונים קודמים על כמה אופן הצגת החידוש, הווה אומר, הכתיבה, היא חלק חשוב מהליך הפרסום. וכתיבה רעה תהיה מכשול גם לרעיון הטוב ביותר שיש). מצד שני אין לי ספק שהמון אנשים עושים את שניהם, וזה לא מסובך כמו שזה נשמע בהתחלה.ברגע שמתחילים ללמוד משהו לעומק מגלים כמה "חורים" נשארו בדרך וכמה "טעויות" יש בחומר הקיים. לגבי ההתייעצות - אחד הדברים שלמדתי במהלך לימודיי החדשים (מדוגמה של אחרים ומנסיון) - הזמן הטוב ביותר להתייעץ זה לפני שהתחלת. או בשלבים הראשונים. ככל שהעבודה מתקדמת יותר הערך של העצות והיכולת ליישם אותן הולכים ופוחתים. שתי דוגמאות קיצוניות: כשיש לך טיוטה מלאה של הדוקטורט (או של מאמר) העצות שיתנו לך ישפיעו יחסית מעט - על הניסוח מן הסתם, אולי על אופן ההצגה וההבניה, אולי יוסיפו לך רפרנס שכדאי להתייחס אליו. אם בשלב הזה תגלי כשלים בתכנון המחקר, או תגלי שמישהו אחר עשה משהו דומה מאד - זה יהיה מתסכל מאד ומאוחר מדי לשנות. בתחילת הדרך, התייעצות עם הרבה אנשים תוכל להפנות אותך לספרות, תעזור לך להבנות ולהבהיר את הטיעונים שלך, מישהו יכול לעזור לך לקבל גישה לנתונים, לשר אותך עם חוקרים רלוונטיים שאת לא מכירה. דוגמא מהנסיון האישי שלי: אני עושה פרוייקט מחקר כרגע, והיו לו שתי השערות לגבי מה גורם לתופעה מסויימת. השערה אחת כמעט טרוויאלית שאין מאחוריה כלום, והשערה מעניינת שיש מאחוריה פוטנציאל לחידוש משמעותי. כמובן שצריך לבדוק את שתיהן, להשקיע זמן באיסוף נתונים ולקוות....הרי אולי לא יצא מזה כלום. אפשר כמובן להתייעץ - וזה מה שעשינו. אפילו פני כל סקירת הספרות. ואז מרצה אחת שבכלל לא קשורה לנושא שמעה את "ההשערה המשעממת" שלנו ואמרה משהו כמו: "מה פתאום משעמם? אפשר ללמוד מזה המון...." והמשיכה לתאר איך דווקא ה שחשבנו שהוא משעמם יכול ליצור תרומה משמעותית אם נצליח להראות משהו מאד מסויים. בשביל להראות אותו צריך לאסוף נתונים שלא חשבנו כלל לשאול לגביהם. עכשיו תארי לך שלא היינו מדברים איתה. ממשיכים בשלנו ולוקחים סיכון. ונניח שהיינו מגלים "שההשערה המשעממת" נכונה. אחרי איסוף הנתונים - זה לא שווה כלום, אם לא אספנו גם את הנתון ההוא שהמליצו לנו (ונראה מלכתחילה לא רלוונטי למחקר). אני עוד לא יכול לתת סוף דבר לסיפור הזה. אנחנו מתחילים לאסוף נתונים לקראת סוף החודש וכל הסיפור יסתיים רק בשנה הבאה. אבל בזכות אותה פרזנטציה כמעט מביכה (ממש ממש בתחילת הדרך, בלי שידענו כמעט כלום) ואותה עצה של אותה פרופסורית שבכלל לא חשבנו שקשורה לתחום - בזכות כל הנ"ל במחקר שלנו יש הרבה פחות סיכון ויותר סיכוי שנגלה דברים מועילים. בקיצור... כל הסיפור בשביל להגיד. להתייעץ הכי הרבה שאפשר עם מי שאפשר מההתחלה.

מממאיה35

New member
גם המנחה שלי כזה

למעשה אני עובדת בשיטת ה"ממאמר למאמר" - אנחנו חושבים על כותרת למאמר (שהוא למעשה פרק מתוך ובהתאם להצעת המחקר שגיבשתי ואושרה), יוצקים תוכן לגבי איזה ניסויים צריך כדי למצוא תשובה לשאלת המחקר, וקדימה לעבודה.. ואז שיש תוצאות כותבים מאמר - ונקסט, לפרויקט הבא. אני רואה בזה יתרון. קודם כל העבודה מאוד ממוקדת, על נושא אחד/פרק אחד. שנית - בסוף הפרק - יש תוצאה - מאמר! כי הרעיון הוא שאין מה לשמור את התוצאות לעצמי וצריך לפרסם אותן. והמנחה שלי מידי פעם לוחץ עלי ואומר שכולם בתחרות ושיש מישהו בעולם שעובד על נושא כמו שלי ושצריך לפרסם ולהוציא אותו החוצה כמה שיותר מהר ומוקדם.. אז זה גם נותן מוטיבציה ודרבון לעבודה. בסוף השלושה/ארבעה מאמרים - נחבר את כולם לתזה אחת גדולה.. (לצערי הסוף הזה כל פעם מתרחק ממני...
)

22ק ו ס ם

New member
לא להתבייש ולהתייעץ עם המנחה שלך

הוא יוכל לכוון אותך למאמרים מכוננים ואחרי זה יהיה קל יותר. בכל תחום יש מאמרים חשובים יותר ופחות, אפשר לזהות אותם לפי כמות הציטוטים אבל גם לפי כתב העת שבה פורסמו. אם את ממש לא יודעת שום דבר על הנושא ולא יכולה להבדיל בין מאמרים שונים, הייתי מציע להתמקד קודם כל בתת נושא ספציפי שיהיו פה פחות מאמרים ומשם להרחיב ולצאת החוצה למאמרים שמשיקים לנושא. הייתי גם מתחיל בקריאת מאמרים מהשנים האחרונות כי סביר שהם יתייחסו למאמרים ישנים יותר וכך אחרי קצת זמן, יהיה לך יותר מושג מה נחשב חשוב ומה לא.

אהלן,

אני מתייעצת איתו-מנסה לא להציק יותר מידי אבל לפעמים זה הכרחי. גם לזכותו יאמר שיש דברים שהוא חושב עליהם לבד ויוצר קשר. לגבי המאמרים -אני מדברת על נושא די חדשני,אז גם ככה מה שרלוונטי זה העשור האחרון-וזה עדיין המון...מאמרים. כנראה שאני פשוט אלמד עם הזמן להתמודד עם הסלקציה. תודה רבה,וחג שמח!

מממאיה35

New member
לחפש מאמרים שהם review

לא יודעת אם זה תקף בתחום שלך, אבל אם כן - אפשר לחפש ולקרוא מאמרים שהם review ונותנים מושג כללי וסקירת ספרות מקיפה על התחום. וגם - לשאול את המנחה שיכוון אותך למאמר ספיציפי או לכותבים ספיציפיים או לעיתון/ים בתחום. וגם - אפשר למצוא מאמר "עוגן" שמדבר די טוב ובהרחבה על הנושא שלך ולצאת ממנו למאמרים אחרים בהתאם לרשימת הרפרנסים שבו.

הי מממאיה!

הסיפור של הרפרנסים ידוע ומועיל-תודה! מאמרים שהם "review"זה באמת עצה טובה רק שזה יכול גם קצת לסבך אותי-כי אז זה קושר אותי לשני תחומים-בדיוק דיברתי עם המנחה שלי על זה,והוא אמר שלגבי הנושא "על" זה רעיון טוב, אבל לא לגבי תתי הקטגוריות. תודה רבה,וחג שמח.

ללס1

New member
גם אני באותה סירה...

טוב כיוון שכבר כתבתי הצעת מחקר אחד עם מנחה אחת ורק לאחר שההצעה היתה מוכנה צירפנו את השנייה אז אני צריכה להתחיל מההתחלה...ועכשיו לעבוד במקביל !! בכל מקרה לשאלתך.:לצערי אין לי נחמה להציע לך,כי עכשיו לטעמי זה החלק המשמעותי,יחד עם זאת אם את בהתחלה לא צריך לקרוא את כל התחום בפרק זמן קצר,כי גם במחקר עצמו יהיה זמן לקרוא להתפתח ולשנות. חשוב לכן לקרוא בהתחלה מאמרים שהם מהותיים לתחום ו"מובלים" מבחינת חוקרים, כתבי עת רציניים וכאלה שמצטטים אותם. מה שאני עושה הוא לכתוב מילות מפתח בתחום וזאת נקודת התחלה שממנה אני מחפשת חוקרים שחוזרים על עצמם במאמרים שונים. מלבד זאת את צריכה פנים מגוונות לנושא לא להתקע אם רעיון אחד ולהתעלם ממאמר שמציג את התחום באור אחר. דבר אחרון שחשוב לתוקף הוא לחפש מאמרים שבדקו את התחום באוכ' שונות (לא יודעת אם זה רלוונטי בשבילך). הרבה הצלחה

מקווה שסירתנו תשוט בהצלחה ../images/Emo13.gif

זה באמת נראה משמעותי השלב הזה, כי למעשה ככה מתגבשים,אין מה לעשות. אני מנסה באמת "לטעום" מכל הדיעות והכיוונים,ואולי בעצם ככה זה הופך את זה למורכב מידי בשלב הזה,אבל אין מה לעשות, ככה מבינים את התמונה. תודה על העצות, שיהיה גם לך המוווווווווון בהצלחה!! חג שמח!

22ק ו ס ם

New member
עוד כמה דברים שלי עזרו

באופן עקרוני. תמיד עדיף להתייעץ עם מישהו מומחה שיכוון אותך למאמרים הרלוונטיים מאשר לנסות לסנן בעצמך. המומחה הזה יכול להיות המנחה שלך או שאפשר למצוא מישהו כזה ברשת. אפשר לזהות די בקלות מי נחשב לדמויות בולטות בתחום ואז ללכת לאתרים שלהם. במקרים מסוימים, יש לאנשים רשימת קריאה מומלצת בתחום. אפשרות נוספת היא לחפש קורסים אקדמיים על הנושא ואז לראות מה הסילבוס של אותם קורסים.

למעלה