מי שפיר

taly00

New member
מי שפיר

הי לכולם. חזרתי... קבעתי תור לבדיקת מי שפיר בהדסה הר הצופים ליום ראשון הקרוב. פתאום יש לי קצת קצת חששות מהבדיקה. אני אשמח להתעדכן ממי שעשתה את הבדיקה. הרופא אמר שאם עושים מי שפיר אין צורך בחלבון עוברי. מישהי יודעת על זה? האם זה כואב? כמה זמן אורכת הבדיקה? צריך לנוח אחר כך?? אני יודעת שיש סיכון מסויים בביצוע הבדיקה. מישהי יודעת על זה??? אני מקווה שהתועלת גדולה מהסיכון, לא???

ariane

New member
כמה תשובות

לפי מה שידוע לי עושים קודם חלבון עוברי ואחר כך מי שפיר. אבל מי שפיר היא בדיקה יותר מדויקת. במקרא שלי לאומת זאת מי שפיר תמיד יצאו תקינים והתבחין המשולש(חלבון עוברי הוא רק חלק ממנו) תמיד יצא חריג מאוד אז כנראה שהיה מעיד על בעיה אחרת שמי שפיר לא מגלה. מכניסים לך מחת בבטן, אז זה לא ממש נעים. לי זה כאב יותר בפעם השניה כי הייתי אחרי קיסרי והבטן באזור הזה יותר רגישה. אבל זה ממש לא נורה. זמן הבדיקה תלוי בקושי שלה וזה תלוי במצב של השליה והעובר. אבל זה לו צריך להיות יותר מרבע שעה. אחרי הבדיקה את חייבת להיות במנוחה מוחלטת יומיים או שלושה ולזוז כמה שפחות. אם לא שומרים על זה הסיכון להפלה או סיבוך גבוה יותר. יש סיכון לזיהום או להפלה. אבל זה סיכון נמוך מאוד. אצלי למשל לאור תוצאות התבחין המשולש הסיכוי לתסמונת היה יותר גבוה מהסיכון להפלה. מקווה שעזרתי לך קצת. בהצלחה.

וקצת מרגיעה../images/Emo185.gif

ה"שד" של המחט אינו נורא כל כך, רופא מיומן מכניס אותה כך שכף ידו מסתירה את רובה. רצוי להסתכל במסך זו הזדמנות לצפייה בעובר. המנוחה אומרת 24 שעות של שכיבה, אח"כ אפשר לחזור לחיים, אם כי לא להתעמל או להשתולל. בבדיקה אכן "מכסה" את החלבון העוברי ולכן אם מתוכנן מי שפיר, אפשר לחסוך את החלבון עוברי. התוצאות מתקבלות כשלושה שבועות אחרי ואלו הם שלושה שבועות ארוכים מאוד. הבדיקה חשובה ולמרות שקיים סיכון (והוא קטן) לא הייתי מוותרת עליה.

לא מדוייק

הבדיקה אינה מכסה את תוצאות החלבון העוברי החלבון העוברי בודק דברים נוספים שמי שפיר לא. אני עשיתי סיסי שליה (שבוע 11) וכשהגיעו התוצאות התקינות (טפו טפו טפו) נתבקשתי על ידי הגנטיקאי לבצע גם בדיקת חלבון עוברי. בהצלחה

ariane

New member
מלווה

בבלינסון אין שום בעיה להביא מלווה. בעלי היה איתי בשלושת הדיקורים. (שניים בהריון ראשון ואחד בהריון שני). כמו שטינקרבל אומרת חלבון עוברי כנראה מעיד על בעיה שלייתית. כולה בדיקת דם, שווה לעשות אותה בנוסף.

Tנקר בל

New member
התבחין המשולש ומי שפיר

התוצאות של החלבון העוברי עלולות להוות פרמטר לעוד בעיות מלבד הבעיות הגנטיות. למיטב זכרוני הן מצביעות גם על בעיות אמהיות (אולי שלייתיות?? אני לא בטוחה...). אני עשיתי אותו למרות שידעתי שאני עושה מי שפיר. לגבי מלווה - תלוי במקום בו את מבצעת את הבדיקה. בהדסה - נראה לי שאפשר.

כן לעשות גם חלבון עוברי

טינקרבל צודקת: יש משמעות גם לחלבון העוברי כי מדד ההורמון השלייתי עשוי להצביע על בעיות שליתיות מסויימות. צריך לערוך את בדיקת החלבון העוברי לפני שנלקחת דגימת מי השפיר, אחרת הבדיקה מאבדת מיעילותה. אני עשיתי מי שפיר והבדיקה עצמה לא מפחידה (אותי לפחות) מפחידה רק תגובת הגוף לבדיקה. בואי רגועה, נוחי היטב אחרי וצפי לתוצאות הטובות. בהצלחה

גם אני נדקרתי בהר הצופים

והייתי לבנה כמו סיד בזמן ההמתנה. הבדיקה התבצעה בחדרי הUS. הרופא בודק בUS את מנח העובר, מחטא את הבטן עם הרבה מאד חומר (הוא שם משטחים גדולים משני הצדדים כדי שלא תתלכלכי גם מסביב) ודוקר תוך כדי הסתכלות בUS כדי לא לפגוע בעובר. כשראיתי את המחט הענקית והמבחנות הגדולות שצריך לשאוב כמעט התעלפתי, אבל זה באמת לא היה נורא. כמעט ולא הרגשתי את הדקירה. יום אחרי זה התחלתי להרגיש לא טוב, אבל אחרי יומיים הכל חזר להיות בסדר. ההוראה היא לנוח יומיים. בעלי היה איתי במהלך הבדיקה. לא היתה שוםבעיה שהוא יכנס. בהצלחה.

taly00

New member
סליחה סליחה על הבורות

אבל מה זה התבחין המשולש ואיזה בעיות מאבחנים עם חלבון עוברי?? מה המשמעות שלהם ומה המשמעות של בעיה שליתית??? ותודה רבה על כל האינפורמציה

התבחין המשלוש הוא השם הנכון

של חלבון עוברי. פעם היו בודקים רק את החלבון העוברי, אחר כך הוסיפו עוד שתי בדיקות וזה הפך ל"תבחין המשולש". אחת הבדיקות היא של רמת ההורמון השלייתי, כאשר הערך חריג זה יכול להיות כלום (בדרך כלל) או לרמז שבעתיד תתפתח אי ספיקת שליה או רעלת הריון. שימי לב, זה רק רמז שמכוון למעקב, ממש לא מחייב שתהיה בעיה. אני מצרפת קישור עם הסבר שכתבתי בפורום הריון ולידה.

ariane

New member
מאשרת

כל מה שאמא של פילפילון אמרה, ומוסיפה שבמקרא שלי רמת האורמון השלייתי היה תמיד גבוהה מאוד (מעל 9 בהריון הראשון ומעל 5 בהריון השני) ואכן פיתחתי רעלת בשני ההריונות. עבורי התבחין המשולש מאוד חשוב. וגם בגלל התוצאות של התבחין משרד הבריאות ממן לי את הדיקורים, כמו שנאמר זה גם סיבה טובה לעשות את התבחין המשולש.

../images/Emo26.gif מהנסיון שלי אני יכולה לספר

שדיקור מי שפיר לא ממש כואב. אצלי היתה תחושה של דקירה כמו בבדיקת דם בשילוב עם לחץ. הסיפור לא נעים אבל לא נורא. בפעם הראשונה עשיתי אצל ד"ר ליפיץ ברמת מרפא (באופן פרטי). בפעם השניה,הייתי זכאית ועשיתי בתל השומר אצל פלדמן. למען האמת הדקירה כאבה לי יותר בפעם השניה למרות שבפעם הראשונה השיליה היתה קידמית... אבל אולי הדבר גם משתנה לפי ההריון ולפי מיקום הדקירה... אני מאד היסטרית אז במקום לנוח רק 24-48 שעות,נכנסתי למיטה ל-72 שעות ולא זזתי חוץ מהמינימום האפשרי. הסיכון בסביבות 1 ל-200 או ל-300 תלוי את מי את שואלת אבל כשאני הייתי בהריון הראשון (בת 33) ואנשים שאלו אותי בשביל מה אני עושה את הבדיקה, הרי אני עוד לא הייתי בת 35... אז עניתי שמשרד הבריאות ממן את הבדיקה מגיל 35 משיקולים כלכליים. יש מדינות שהממשלה ממנת את הבדיקה כבר מגיל 30 או 32. חוצמזה יש לי מאין פילוזופיה כזו שעובר חזק יעבור את הבדיקה בשלום. אני מאחלת לך בדיקה קלה עם תוצאות תקינות והמשך הריון קל ותקין,לידה קלה וכמובן ילד בריא בידיים.
לגבי החלבון העוברי נדמה לי שכדאי לעשות בכל מקרה אבל אני לא זוכרת את הנימוקים.

happy

New member
בתור נדקרת מדופלמת

אני נידקרתי פעמים אני חייבת לומר שהבדיקה היא הרבה פחות מפחידה ממה שחושבים שהיא. אחרי שתצאי מהבדיקה לא תביני ממה פחדת כל כך. הבדיקה לא כואבת יותר מבדיקת דם פשוטה. הכי חושב זה לנוח אח"כ 24-48 שעות. הבדיקה עצמה אורכת כמה דקות. את נכנסת לחדר עושים לך אולט' הרופא מחליט איפה לדקור אותך, מחטאים טוב טוב את הבטן ואז הרופא דוקר תוך כדי שהוא מסתכל כל הזמן באולט'. מוציא 4 מבחנות וזהו. כל הסיפור לוקח כמה דקות בודדות. אח"כ את שוכבת או יושבת בחדר ההמתנה ושאת מרגישה טוב את נוסעת הביתה. תגיעי עם מלווה כי לא תוכלי לנהוג חזרה. אני תמיד אחרי הבדיקה אוכלת חטיף שוקולד (מכינה לי מראש). לגבי בדיקת החלבון העוברי אני לא מסכימה שלא צריך לעשות. בדיקת הדם בודקת 3 פרמטרים. אחד מהם הוא החלבון העוברי שנבדק גם במי השפיר אך חוץ מזה היא בודקת את ההורמון שמפרישה השיליה ואת זה לא ניתן לבדוק בבדיקת מי השפיר. לכן בכל מקרה מומלץ לעשות גם את בדיקת הדם לחלבון עוברי. אני עשיתי את בדיקת הדם לחלבון העוברי ולמחרת עברתי את דיקור מי השפיר. לא חיכיתי לתוצאות של החלבון העוברי. בהצלחה

נוריה

New member
תשובותי כנדקרת (פעמיים עד כה) וגם

כאחת שכבר 4 פעמים עשתה חלבון עוברי... אז ככה: בהדסה עין כרם נותנים למלווה להכנס (כלומר לבעל, חברה, אמא). מה זה נותנים, דורשים! כשהגענו לשם, לפני שבועיים ושלושה ימים בדיוק לדיקור, הרופאה ממש לקחה את עמי ביד פנימה והרגיעה אותו שהמחט יותר קטנה מהאפידורל ושישים עין על המסך של ה- US כי זה מה שמעניין. אני הסתכלתי כל הזמן על המסך וראיתי שם את המחט וזה דווקא ממש ריגש אותי לראות שיש משהו מבחוץ שיכול להיות בקשר עם הילד שלי שם בפנים... וגם לרגע העפתי מבט על הבטן לראות את המים היפיפיים במבחנה והתפללתי שהם גם מכילים רק בשורות טובות. הדקירה בקושי כואבת. אני כל בוקר דוקרת את עצמי גם ככה עם קלקסן כך שזה ממש לא היה ביג דיל וגם אחרי הבדיקה קיבלתי אנטי - די (אני O- נוסף לכל...) וזה זריקה בטוסיק, לשריר, והיא באמת כואבת. חלבון עוברי - אני חושבת שלא הוזכר פה שעוד מידע שעולה מבדיקה זו, הוא נושא הערך הגבוה מדי של חלבון עוברי (שזה בדיוק ההפך מהסיכונים לתסמונת דאון) אבל שיש עימו חשש לפגמים במערכת השלד ועמוד וחוט השידרה ובמצב כזה ההמלצה הינו לא לעשות מי שפיר אלא לעשות סקירה מאוחרת מורחבת במימון קופת החולים. שימו לב לזה, זה לא עניין של מה בכך! למרות שמי שעושה סקירה מוקדמת אצל רופא טוב, אמורה להיות רגועה בנושא זה עוד לפני החלבון העוברי כי זה מומים שמתגלים מוקדם... בכל אופן, יש כמובן את נושא המימון של קופ"ח ומשרד הבריאות בעקבות תוצאות לא טובות של חלבון עוברי. כלומר, גם אם בכל אופן רוצים לעשות את הבדיקה, לפעמים יש מצב שמישהו מממן את זה - אז למה לא? זו בדיקה מאד יקרה (1200-1700 ש"ח) ויש אפילו קופות חולים שהביטוחים המשלימים מממנים רופא פרטי לבדיקה (במקום לשלם עוד 1200 ש"ח...) אם יש הצדקה לבדיקה מבחינת החלבון העוברי או הגיל של היולדת. לידיעתכן... אה, ובהזדמנות חגיגית זו אעדכן שקיבלתי תוצאות תקינות של המי שפיר ושהכל בסדר.

יקרה

שמחה מאוד על הבשורות הטובות ושרק יהיו כאלו ועוד לכולנו, בינתיים אני עוד לא הצטרפתי לפורום המקסים שלכן אבל מקווה שבקרוב,תחזיקו אצבעות(נראה לי שזה עוזר פה מאוד) חיבוקים

למעלה