מכונת הזמן:)

אשדודיה

New member
מכונת הזמן:)

האם היכולת להחזיר את הגלגל אחורנית כדי לתקן את הטעויות שלנו היתה פותרת לנו את כל הבעיות בחיים? חבר שביקר את אורחות חיי אמר לי אני מבוגר ממך תקשיבי לי...עניתי לו שאי מוכרחת לטעות כדי להגיע למסקנות שלו...אני חייבת לעבור את הנערות, חייבת לחוות את הנשיות, לא רוצה לפסוח על השלבים שהובילו אותו לקנות את חוכמת החיים....נכון שלפעמים הייתי רוצה להחזיר את הזמן לאחור בעיקר בגלל תחושת התסכול שאי אפשר לתקן..ואי אפשר לבלוע חזרה את המילים שכבר יצאו...אך בעצם לולא עברתי ולולא טעיתי איך הייתי מקבלת חוכמת חיים? לו היו מייצרים מכונת זמן שבליחצת כפתור היינו מתקנים את הטעויות, לא היינו מאבדים את חוש הזהירות? לא היינו חושבים לפני מעשה כי ממילא אפשר למחוק את הדף...לא היינו מפיקים לקחים...לא מסיקים מסקנות. אז למרות כל התפתחות הטכנולוגה אני די שמחה שמכונת זמן היא רק בגדר חלום שלא מומש:) קרן:)

אלמרה

New member
אהה אכן מכונה מופלאה שכזו לו היתה

אפשרית.... זהו שמכונת זמן אמורה רק להחזיר אותנו לאחור בזמן ואילו כדי לתקן שגיאות וטעויות נדרשת מכונת תיקון שגיאות וטעויות... אז למה לי בכלל להחזיר את גלגל הזמן אם אני יכול רק לתקן את טעויותי ולהנות מיתרונות שהזמן גרמן...? בהקשר של "כל דבר בעיתו" אזכיר פרופסור למתמטיקה שלימד אותי לפני המון שנים בשנה א' ואף אחד לא הבין מה הנושא ועל מה הוא מדבר בכלל. לאחר מספר הרצאות הרהיב מי שהוא עוז ושאל את המרצה: מדוע אנחנו צריכים ללמוד את כל תורת האיניפיטיסימאלים הזו? תשובת המרצה היתה לאקונית ופשוטה: "אי אפשר להסביר לתינוק מדוע הוא צריך ללמוד ללכת לפני שהגיע לגיל בו למד ללכת." ומסתבר שלקחתי איתי תובנה זו להרבה מקומות ונעזרתי בה גם אם לא ידעתי אז וכעת בטח לא אדע לפתור שום תרגיל בחשבון אינסופי שהוא כל כך ניסה ללמד.

Gilliana

New member
מכונת זמן - עניין מסוכן

בהנחת יסוד שכל מה שהיינו משנים בעבר היה משפיע על העתיד (תאורית הזמן הלינארי) הרי שכל התערבות, וכל שינוי ולו הקטן ביותר עלולים להמיט אסון. מציעה לכם לראות 0אם לא ראיתם עדיין) את הסרט "בחזרה לעתיד", שלמרות היותו קומדיה בעיקרון, עוסק בהרחבה בהשלכות של נסיעה בזמן וסכנותיה. כן - גם אני שמחה שהאדם לא מצא עדיין את הדרך לנסוע בזמן אבל מצד שני, עפ"י כל התאוריות המדעיות בנושא - גם אם מישהו ימצא את הדרך, לעולם לא נוכל לדעת זאת. לעולם לא נוכל "לזכור" את ההיסטוריה של לפני השינוי.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
לדעתי יש לך טעות אופטית באכסיומה

את מדברת בנשימה אחת על זמן ליניארי ועל אפשרות לנוע אחורה במימד הזמן. אם ישנה אפשרות לנוע אחורה במימד הזמן הרי שהזמנים השונים מתקיימים למעשה אחד לצידו של השני כלומר שהזמן אינו ליניארי וממילא מה שתשני בפריים אחד לא חייב להשפיע על מסגרות הזמן האחרות. אגב האפשרות לנוע בזמן כבר זמינה ומי שלא מאמין שיצפה שוב בפרקים הישנים של מ.ק. 22.

Gilliana

New member
נא הרשה לי לתקן אותך בעניין:

שתי התאוריות, זו של הזמן הלינארי וזו של הזמן הרב מימדי - מתקיימות זו בצד זו. אתה מן הסתים "חסיד" של תאוריה אחת בעוד אני "חסידה" של אחרת אולם לא ברור על סמך מה החלטת שדווקא האסכולה אליה אתה משתייך היא הצודקת. מכיוון שאין הוכחה לא לכאן ולא לכאן - איש בדעתו יחיה עד שיוכח אחרת...

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
א. אני לא חסיד אלא מתנגד ../images/Emo6.gif

ב. כתבתי לא חייב כלומר אפשר שכן ואפשר שלא. ג. אין לי ספק שניתן לנוע במימד הזמן רק שאין לי ולו שמץ של מושג קלוש כיצד עושים זאת. ד. כשאחכים בנושא האמור בסע' ג' דלעייל אזמין אותך למסע קצר שבמהלכו ניוכח מי משנינו הצודק (אם בכלל).

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
עם קצת רצון וקצת יכולת.....

ורק בגלל שאני מנומס אני לא ממשיך את האימרה הצה"לית הידועה.

ואף על פי כן נוע תנוע

בתאוריה ניתן לנוע במימד הזמן. ברגע שהטכנולוגיה תאפשר לבנות ספינת חלל שתנוע במהירות גבוהה יותר ממהירות האור, הזמן כמו יעמוד מלכת ואולי אף יסוג לאחור. המומחים אומרים שהכל למעשה מתחיל ונגמר בכסף. את הידע אולי יש לבני האדם, אך את המימון והמשאבים האדירים לכך עדיין אין. פעם קראתי שאם יתאפשר לבנות מראת ענק שתמוקם במרחק של אלפי שנות אור מכדור הארץ, נוכל אנחנו כאן לראות דרכה את נצחונותיו של יהודה המכבי, או לחילופין, לא עלינו, את חורבן בית המקדש וכל זאת בשידור ישיר. אני מאמין שאי שם באיזו גלקסיה רחוקה ישנם כאלו שהשיגו כבר את הטכנולוגיה הזו. ומי יודע, אולי נזכה פעם לחזות באיזה חיזר מעולם אחר שיסכים להתפנות מכל עיסוקיו החשובים ולנחות אצלנו.
שבוע טוב לכל היצורים באשר הם.
.

אלמרה

New member
בתיאורייה שאני למדתי ...

לא ניתן יהיה לנוע במימד הזמן לשום כוון אלא רק לעתיד וזאת אך ורק כשיושג מנגנון לעבור את מהירות האור... אז.. אני מניח שזה לא יקרה בתקופתי... ולכן אני גם לא ממש מחשיב את האפשרות הזו כאופציה ולידית.

s h o o s h a

New member
מכונת זמן ואפקט הפרפר

בסרט 'אפקט הפרפר' מצליח גיבור הסרט לחזור באמצעות מחשבותיו אל העבר. הוא מנסה לתקן את התתרחשויות ובכל פעם, כאשר הוא מצליח לשנות דבר אחד הוא מגלה כי אחר נפגע מאד. בסוף הסרט הוא מצליח למצוא את הנקודה בזמן אליה הוא צריך לחזור ושרק היא תביא סדר חדש לחיי האנשים הסובבים אותו ודברים יתנהלו באופן האופטימלי. כך גם, לדעתי, ענין של מכונת הזמן. אם תהיה פעם אחת כזו הייתי שמחה להיות הראשונה שמשתמשת בה. אולם לא לפני שהייתי יודעת בדיוק מהי הנקודה הנכונה בזמן אליה עלי להגיע כדי ליצור שינוי מהותי מבלי לפגוע בסביבה הקרובה והרחוקה שלי. לא חושבת שקיומה של מכונת זמן היתה גורמת לנו לנהוג באופן שונה ממה שאנו נוהגים היום. לא בגלל הידיעה שקיימת אפשרות לתיקון, שכן ברור שיש מצבים שהם בלתי הפיכים (למרות שבמד"ב הכל אפשרי) (ואולי כי היו קריטריונים ברורים מי מותר שישתמש בה ומי לא) אולם בהחלט היתה עוזרת לאלו ש'מעדו' ומבינים את טעותם. המכונה היתה מאפשרת להם הזדמנות נוספת. כאמור, הייתי מאד שמחה לחזור בזמן... וכמו שעד לפני שנים לא רבות כל כך נסיעה לחלל היה בגדר דמיון וצוללות ששוהות תקופות ממושכות מתחת למים היו המצאה פרועה וחסרת כל קשר למציאות הרי שלדעתי לא רחוק היום שבו נוכל גם לנסוע בזמן. שבת שלום לכולנו

Gilliana

New member
קרוב לודאי שביום מן הימים

לא רחוק? הכל יחסי- אני מעריכה בין 150 ל-200 שנה, שבטווח חי האדם הם זמן רב מאד וביחס לזמן היקומי הם כאין וכאפס. בכל אופן - מה דעתכם על האפשרות שזה כבר נעשה? אויל ההסיטוריה כפי שאני מכירים אותה השתנתה כבר עשרות פעמים רק שאין לנו כל דרך לדעת זאת? כאמור, אם ההיסטוריה אכן השתנתה - יחד איתה "השתנה" הזכרון שלנו ולא נוכל לעולם לדעת.

magenta73

New member
אפקט הרפר... המשך עגום...

אם היית רואה את גירסת הבמאי, היית רואה שבסופו של דבר הוא חזר לרגעים ספורים לפני לידתו וחנק את עצמו למוות בעזרת חבל הטבור. עשה לי לחשוב המון הסרט הזה. בשביל לתקן טעויות אין צורך לחזור אחורה בזמן. אפשר לתקן אותן בזמן ההווה. ואלו הם חיינו. אנחנו ממשיכים לפעול מתוך טעויות העבר, התרחשויות העבר, לקחי העבר, ולמעשה בונים עתיד אפור ומדכא, שחוזר על עצמו... אילו רק היינו משתחררים מהעבר ומכבליו, היינו פותחים את הדרך לכל מה שחפצה נפשנו. זה לא פשוט, זה לא קל, כמעט אופטימיות קוסמית, אך אם נשים לב לכמה אנחנו למעשה מפסידים, כשאנחנו חיים בתבניות האלה, אין לנו ברירה אלה, ללכת עם הפחד, נגד המוסכמות, ולפרוץ לדרך חדשה, the less traveled one

למעלה