מכשירי קשר לאתרי סקי - בבקשה המלצות.

מכשירי קשר לאתרי סקי - בבקשה המלצות.

איזה מכשירים יוכלו לספק תקשורת בין שתי נקודות שנמצאות כל אחד בוואדי שבינהן יש הר של בין 2000 ל3500 מטר והמרחק האוירי בין שתי הנקודות הוא 6 קמ. המכשירים צרכים להיות חסינים לתנאים של גשם ואו שלג. רצוי שאפשר ללחוץ על כפתור השידור שלהם גם כשלובשים כפפות. הכוונה למכשירים נישאים שפעם קראו להם ווקי טוקי. נ.ב. האם יש ממסרים לטובת הציבור שמשפרים את השידור קליטה באתרי סקי ?

בעז7

New member
מכשירי קשר לאתרי סקי -

6 ק"מ זה לא בעיה. אבל ההר שבאמצע כן. מכשירי הקשר בגודל סביר שמשדרים בתדרי UHF לא יעשו את זה. מכשירים בתדרי VHF אולי-גם לא בטוח, אבל בשביל VHF צריך רישיון חובבי רדיו. המכשירים המקובלים לקנייה ללא רשיון הם UHF באזור 446MHZ באירופה וישראל, ו-460-470MHZ בארה"ב. האמריקאים טובים יותר, אבל לארץ ניתן להביאם רק במיזוודה הפרטית. לקנייה חוקית בארץ צריך להסתפק ב-PMR, שמשדרים ב-446, כאמור, וסביר שאת ההר שבאמצע הם לא יעברו.

מה ההבדלים ממבחינת המשתמש הפשוט

בהנחה שרשיון לא רלוונטי - מה ההבדלים בביצועים בין השיטות שציינת ? והאם 446=UHF

zukik

New member
מכשירים

לא מאמין ששום מכשיר יעבוד בין 2 ואדיות שבינהם הר כל כך גבוהה רק אם יהיה ממסר על ההר יש סיכויי ואני לא מכיר דברים כאילו ובטח לא בחינם ...

מה גובה מקסימאלי ?

שאותו ניתן לעבור בביטחון כלומר לנהל שיחה בין שני מכשירי קשר משני צידי ההר ?

לא ציינת באיזו מדינה. ישנם ממסרים לשימוש גם במכשירים האלו. חוץ מבעיית הרטיבות יש גם בעיית טמפרטורה.

4Z7DHD

New member
קשר

1. מנסיון - גם מכשיר קשר צבאי של 50 וואט עם אנטנה אמיתית - לא יעבור. 2. אני ממש לא מאמין שבטווח השטח שציינת יש ממסרים, ואם יש - הם של משרדי התקשורת המקומיים.כלומר - כנראה שרק פתרון המבוסס על מערך קשר נייח וקבוע בא בחשבון. 3. כבר יעצתי למישהו לפניך, עם דרישות הרבה יותר צנועות -קח מהארץ פלאפון וקנה שם סים מקומי. למען האמת - במקרה שלך הכולל 4 מדינות - הייתי לוקח פלאפון מהארץ, הוא יודע לנדוד מספק אחד לשני. זה הרבה יותר זול מרכישת מכשירים, עם סיכוי גבוה יותר לפתרון סביר. או בשפה ציורית יותר - אתה צריך להחליט אם אתה נוסע לטייל או לנהל אקספרימנטים בקשר רדיו.

לאיזה טווחים נועדו מכשירים כמו

1. Midland Nautico 3 5-Watt VHF Marine Radio Value Pack 2. Motorola TLKR T7 Two Way Radios 3.midland GXT950VP4 ומה ההבדל ביכולות של מכשירים מסוג VHF למכשירים מסוג GMRS חוץ מהרשיון.

בעז7

New member
כמה הערות

1. GMRS פועלים בתדרי UHF, ואסורים באירופה וישראל. בארה"ב, אם הספק השידור מעל 0.5W זקוקים לרישיון מסוג "קל" שלא דורש קורס, אלא רק תשלום ל-FCC. מכשירי GMRS שמוברחיפ מארה"ב יכולים להגיע ל-50W. 2. VHF הוא תחום תדרים נמוך יותר, 30-300, ולמיטב ידיעתי אין שם אזור ללא רישיון. התחום 144-146 מוקצה לחובבים, ובארה"ב עד 148 3.ככל שהתדר נמוך, הגל עוקף מכשולים טוב יותר. אבל ההרים שציינת אף אחד מהם לא יעשה. 4. הדרך היחידה היא להתקין ממסר שרואה את שני המכשירים. הממסר יכול להיות בבית המלון בחדר, ובחלק מהמקרים יעזור, בייחוד אם המלון לא במקום מאד נמוך, כפי שלעיתים קורה. 5. לגבי SIM לפלאפון, ניסינו באיטליה וזה לא עבד. המכשיר סירב להיתחבר למפעיל, ולא עזר כלום 6. התקנתי ממסר ל-GMRS בבית המלון בסקי באיטליה, ובחלק מהמיקרים זה עבד, כאמור. לא תמיד. אבל תרם משהו. 7. פרקטית: לך תקנה ב"פומפה" כמה מכשירי PMR של מוטורולה. לא משהו, אבל לפעמים עוזרים. אם אתם בחבורה שברדיוס עד 1 ק"מ זה מספיק טוב 8.אם יש ביניכם שני חובבי רדיו, תוכלו לקנות מכשירים רציניים שאולי לא יעשו את ההר, אבל יכולים לספק תקשורת אמינה לקילומטרים רבים 9.במקרה הגרוע, דברו עם הנייד הישראלי. וודאפון גובה אמנם 20 ש"ח לדקה, אבל כשמוכרחים אז מוכרחים, וזה עובד תמיד

תוכל בבקשה להמליץ

על מכשירי gmrs . גם בתחום של 0.5 וואט וגם של 50 כפי שציינת . לגבי ממסר כמה עולה מכשיר שיתאים למשימה ? תוכל בבקשה לתת דוגמא למכשירים רציניים כפי שציינת בסעיף 8 ? מה זה PMR ? בארץ נמכר מכשי של מוטורולה מסוג T3 - מה דעתך עליו ? (ראיתי שבאירופה נמכר אחיו הגדול T7 שמשום מה לא נמכר בארץ ועוד יותר הפתיע אותי שהוא לא נמכר בארצות הברית - האם יש לזה הסבר ? וחוץ מזה מנסיון אישי באוסטריה : לא תמיד יש קליטה לסלולארי.

בעז7

New member
תשובות חלקיות

1. מכשירי GMRS יש מכמה יצרנים. T9500 של מוטורולה מצוין 2. ממסר זה נושא קצת בעייתי. השתמשתי בממסר SIMPLEX שהוא לא ממש ממסר אמיתי, אלא רק חוזר על מה שקלט בתום השידור באותו התדר. צריך גם לארגן לו מקמ"ש וספק, שאותו אילתרתי מספק מחשב ישן. אני לא יודע אם אפשר לקנות את כל החבילההזו, אצלי זה אולתר מכמה גרוטאות. אבל אפשר לוותר עליו, למרות שהוא עוזר לפעמים 3.PMR זה התחליף האירופאי (וישראלי) ל-GMRS\FRS וניתן לקנות כאלה באופן חוקי בארץ 4.לא מכיר T3 ו-T7

snow707

New member
עוד משהו

האם תוכל להסביר לי בבקשה מה קובע את מרחקי השידור .האם זה ההספק בלבד ? אני שואל את זה כי ראיתי פירסומים של המון מכשירים באותו הספק כשהם מציינים מרחקים שידור שונים. וכשמדובר בשידור בין שני מקומות אחד גבוהה ואחד נמוך האם טווח השידור האפשרי מתקצר ובכמה ? מה זה אומר שמכשיר מסויים משדר בהספק 1w וגם ב 5W מה ההבדל בין מכשירים ב VRS למכשירים בGMRS חוץ מהתדר והרשיון הנדרש ובעיקר האם יש לך המלצה למכשיר VRS

4Z7DHD

New member
מרחקים ושאר ירקות

חברים נכבדים עוד לא נולד המניאק שיודע להבטיח טווח קשר בין שני מכשירים הטווח תלוי בכל כך הרבה גורמים, שאפשר לדבר מקסימום על סדר גודל. בין הגורמים המשפיעים - אור יום או חושך, לחות,טמפרטורה,גובה המשדר והמקלט וכן גובה ואיכות האנטנה. לתדר יש השפעה מכרעת. אני מציע להפסיק את השרשור הנוכחי - בנתונים הקיימים, השיחה אקדמית לחלוטין. לכל מי שהבטיח טווחים של 8 קילומטר עם מכשיר ב200 שקל - תביא הכסף אצלי, אתרום אותו לצדקה במקום שאתם תזרקו. ,הגישה צריכה ליהיות - יש לי משימה, אז איך מבצעים אותה. אני מניח שבמקרה שלכם - זה להחליף משני צידי ההר , תוך כדי סקי, כתובות של אלה שמוכרים אורנג'דה/רום חם/קפה טוב בזול. הפתרון היחיד שבא בחשבון הוא שימוש בפלאפון שמביאים מהארץ, כאשר מבררים אם השיטות תואמות. מצלצלים לחברת הסלולר - ואם זה לא תואם - הם מספקים מכשיר חליפי. האמת פשוטה וכואבת - גם אם נניח שלאחר מחקר מעמיק נמצא זוג מכשירים שאולי יעשה חלק מהעבודה בחלק מהזמן - המחיר יהיה כזה, שיכסה בלי קושי עלויות של פלאפון. ....ותשאירו מקום בתרמיל הגב לכמה מצות................ חג שמיח לכולם

בעז7

New member
תרשה לי לא להסכים אתך

מכשירי קשר ניידים מצוינים בסקי: זה לא רק העלות, זו גם העובדה שכל החבורה נמצאת בהאזנה כל הזמן על הרשת ויכולה לקחת חלק בדיוני "מה השלב הבא" או "איפה אתה". ואני מדבר מניסיון

4Z7DHD

New member
חבורה

ראשית - מותר וצריך שלא להסכים - כשלא מסכימים. הסיפור הוא עלות/תועלת בתנאים שהשואל הציב - חבל על הזמן. לעשות קשר משני צידי הר כזה - רק למקצוענים עם ממסר. אם היו כולם בצד אחד של ההר - הסיפור שונה, וגם שם השאלה היא כמה עולה כל אחת מהאלטרנטיבות הקיימות. אני מתעקש שפלאפון בסוף יוצא הכי זול.

בעז7

New member
בסקי הכל דינמי

אתה פעם בצד הזה של ההר, פעם באותו צד של ההר, וכו. ברוב המיקרים כולם גולשים באותו אזור פחות או יותר ואפשר לדבר. גם אם אם אין ממש קוו ראייה עדיין קולטים. אבל זה לא תחליף לטלפון לשעת חירום כמובן.

snow707

New member
נניח שמדובר באותו צד של ההר

ונניח גם שסלולר מחוץ לדיון. תוכל בבקשה לתת המלצות לשלוש קטגוריות של מכשירים כולל עלות משוערת ואם אפשר גם דוגמאות של מכשירים ספציפיים לכל קטגוריה ? לי למשל לא ברור מה ההבדל בין מכשיר 2 ואט gmrs לבין מכשיר 5 ואט VHF ׁ(חוץ מנושא הרשיון והמחיר) אבל הייתי שמח לקבל המלצה בסגנון : בתחום הנמוך יש את המכשירים ממשפחת ........שמחירים נע בטווח של .............. לדוגמא המכשיר XX בתחום הבינוני יש את המכשירים ממשפחת ........שמחירים נע בטווח של .............. לדוגמא המכשיר YY בתחום המקצועי/גבוהה יש את המכשירים ממשפחת ........שמחירים נע בטווח של .............. לדוגמא המכשיר ZZ

למעלה