מכתב גלוי לאילן

לימונדה

New member
מכתב גלוי לאילן

אילן. לא הכרתי אותך. לא ידעתי עלייך כלום. למעשה, את השם שלך שמעתי פעם ראשונה יום לפני השיגור עצמו. את השיגור הקלטתי בטייפ-המנהלים שלי. לא יודעת למה. חשבתי שזה רגע היסטורי. הזלתי דמעה. עלייך. על אדם שלא הכרתי, ובכל זאת מישהו שהפך לסמל מאוד גדול עבורי ועבור הרבה מאוד אנשים. הדמעה של השיגור הייתה דמעת שמחה. בחיים לא חשבתי שהיא תהפוך לדמעה עצובה. אני עדיין זוכרת איך חישבתי שעכשיו אתה כבר שלוש שעות בחללית... ועכשיו ארבע... ואיך שאתה בטח יושב לך מבסוט עם חיוך ענקי מרוח על הפנים. אני עוד זוכרת איך בשעור הפרטי שלי בלשון אני והמורה שלי דיברנו על זה שאתה אי שם ביקום בתוך חללית ועל איך שאף אחת מאיתנו לא רוצה להתחלף איתך בגלל הפחד. ואני זוכרת איך אמרתי לאבא שלי, שאני ממש שמחה שהוא לא טס לחלל. לא שהוא היה מועמד, אבל הוא כן היה טייס בעברו והוא אמר שזה החלום הכי פרוע שלו. לפי דעתו זו פיסגת השאיפות-שיא השיאים שאליו יכול להגיע האדם המודרני. ואני זוכרת איך המורה שלי להסטוריה דיברה איתנו על זה שכל הביג דיל שעשו מהשיגור של הקולומביה זה בעצם אסקפיזם. היא אמרה שהעם שלנו צריך מפלט מהמציאות הרודפת והאומללה שלנו- ושנקודת האור היחידה שלנו במצב הזה היא אתה. אתה אילן. ובאמת היית. והגיע לך שיעשו ממך כזה סיפור. אתה באמת היית ביג דיל. אני לא אשכח את זה. אני גם יודעת לספר לך אילן, שבהמשך שכחתי ממך ומהחללית לחלוטין למשך השבועיים הבאים לפחות. ואני באמת לא אשכח את יום שבת ההוא. ישבתי לי מול המחשב שלווה לחלוטין. מנותקת. עשיתי עבודה באנגלית והייתי בשוונג אז המשכתי. בסביבות שעה ארבע ורבע התקשרתי לחברה שלי כדי לשאול אותה משהו על העבודה. אני עוד זוכרת איך היא אמרה לי "דרך אגב, שמעת שהאסטרונאוט שלנו התפוצץ בחלל?" חשבתי שהיא צינית. הייתי בטוחה שהיא עובדת עליי. אמרתי לה "כן בטח..." והיא נשבעה לי שהיא רצינית לגמרי. האסטרונאוט שלנו היא קראה לך. לא אילן, אלא "האסטרונאוט שלנו". צמד מילים שמתאר בול את המעמד שלך מול העם הישראלי. שלנו. הגאווה שלנו. הלאומיות שלנו. ובאמת הלכתי ובדקתי. והדמעה של האושר הפכה לדמעה של עצב. ולא האמנתי אילן. במשך כל השבוע שאחרי לא האמנתי שזה אשכרה קורה. שזה לא חלום. שככה זה. שאתה לא תחזור הביתה. בבוקר שלמחרת, בהסעה לבית הספר, הנהג שם כהרגלו את "בוקר טוב ישראל-החדשות הראשונות של הבוקר". אני אף פעם לא אשכח את השקט ששרר בזמן שמיכה פרידמן דיבר על התפוצצות החללית. ואז אילן, הגיע השלב שבו התוודעתי אני, ושאר עם ישראל אל המשפחה שלך. אני זוכרת שראיתי קודם כל את רונה אחרי השיגור. עם חיוך ענקי. עם גאווה בלב ומכתבים ביד. מכתבים לאסף לטל ליפתח ולנועה הקטנה. ואחר כך, littel by littel התחלתי להכיר גם את הילדים עצמם. אני אומרת "להכיר" כאילו שאני באמת מכירה אותם. אני מתכוונת להיכרות תקשורתית כזאת. ואני עוד זוכרת כמה התפלאתי לשמוע שאני מתקשרת להכל בדרך מוזרה. התפלאתי לשמוע שתיקבר דווקא כאן. קרוב אליי. והתפלאתי לשמוע שאיילת שליין היא החברה הכי טובה של רונה. ואני לא אשכח אילן, שכשראיתי בעיתון בשעור תקשורת את התמונה של דגל חה"א החרוך בכיתי. מול כל הכיתה. פשוט בכיתי. פתאום נהיית לי קרוב. פתאום זה נגע בי. משפחות חיל האוויר מבינות אחת את השניה אתה יודע. ופתאום התחלתי להיכנס אל הראש של אסף. ולהבין מה הוא מרגיש. כמה שזה ישמע מוזר. אני בטוחה שאסף חושב שאף אחד בחיים לא יבין מה הוא מרגיש. אבל אני כן מבינה. מבינה טוב מאוד. ואני גם זוכרת את היום של הלוויה. המוני שוטרים וניידות הציפו את הישוב. ההסעה עלתה במעלה הגבעה ואנחנו נצמדנו אל החלונות כדי לראות מה הולך. ראינו את האוהל המיוחד. גם ראינו את הדחפורים בבוקר יום שני. וכשחזרתי הביתה, החלטתי ללכת ולחלוק לך כבוד אחרון. ידענו שלא יכניסו אותנו. אבל בכל זאת באנו. באנו כדי לעמוד עם ראש מורכן מול השיירה. לתמוך. וככה עשינו. לבשתי שחור. וראיתי את הארון שלך אילן. והעיניים שלי נשארו יבשות כי הגעתי לשלב של ההשלמה. והארון היה קרוב אליי. היו שם הרבה אנשים מהישוב. כולם באו רק כדי לכבד וללכת. ובתוך כל זה, לא הפסקתי לחשוב על אסף. על איך הוא בא כדי להספיד את אבא. לקרוא עליו קדיש. על אחד האנשים האהובים עליו ביותר. ואיך הוא נתלש ממציאות אחת ומתעתק לשניה ואז שוב נתלש. ועל הקונפליקט של מה עדיף- להשאיר מאחור את החברים, או את הקבר של אבא. שנה הבאה הוא ילמד פה. באחד מבתי הספר בעמק. אולי יצא לי לפגוש אותו. אבל אני יודעת שאני אף פעם לא אוכל להגיד לו את כל מה שאני מרגישה ככה באופן גלוי. מחר אילן, אני באה לבקר אותך. בטח קיבלת את הנוף הכי יפה. מקדימה- מול העמק. מול השדה עם הגל והעץ היחיד. והמאגר של נהלל. והאלות הנדירות האלה. וקרוב אל הסלע שלכם ושל משפחת שליין. מחר אילן, אני אניח על הקבר שלח פרח ומכתב. ולפני שאני אעשה את זה, רק רציתי לדבר איתך אילן- באופן הכי פתוח וגלוי שאני יכולה. ולספר לך את כל מה שעבר עליי. אפילו שמעולם לא הכרתי אותך.

לימונדה

New member
שלח=שלך

ורק רציתי להוסיף, שהרגשתי אז ואני עדיין מרגישה שכל זה לא קורה באמת. שזה סוריאליסטי. ששבוע אחרי הנחיתה היינו אמורים לראות כל מיני ראיונות עם אילן והמשפחה בשש עם אשרת קוטלר וכאלה. ושהייתה אמורה להיות כותרת "אני חוזר הביתה" בגדול בעמוד האחורי של ידיעות אחרי שהייתם אורזים את הכל ועוברים חזרה לכאן. ואני לא מאמינה שזה לא קורה. ושזה לא יקרה. ושאתה כבר לא איתם. עם האנשים שחשובים לך הכי הרבה. עם אהובתך-רונה.

לימונדה יקרה

אני כותבת את ההודעה הזאת, כשאני לא יודעת כל-כך מאיפה להתחיל, המכתב שלך ריגש אותי מאוד, והוא נכנס לפינת ההנצחה המקוונת לזיכרו של אילן ז"ל, הקיימת אצלי בפורום, את מוזמנת להציץ בקישורי הפורום הזה, ולראות את זה שם. לא יכולתי להתעלם מעוצמת הרגשות שהבעת במכתב, ולכן הוא נכנס לפינה. כולנו מרגישים צער גדול על מותו של אילן, ולי קשה להאמין שעוד מעט יעברו 30 יום מאז האסון, אני עדיין בתחושה כאילו זה קרה רק אתמול, הייתכן שבאמת עברו כמעט 30 יום? לא יכולתי לחכות, והכנסתי אותו כבר אתמול לפינה שכוללת הרבה מאמרים+גלריית תמונות בת 3 עמודים. אני כמעט בטוחה שלי לא היה את האומץ לכתוב דברים כל-כך מרגשים שיוצאים מן הלב, ומרגישים זאת כבר מן השורה הראשונה. אני מציעה לך להעתיק את המכתב, ולשים אותו על קיברו של אילן, כי זהו מכתב שאני בטוחה שירגש את משפחת רמון הכואבת. מה שמרגש אותי הכי הרבה זו הכנות שלך, והאומץ שהיה דרוש לך כדי להעלות את דברייך על הכתב. אני מאוד מזדהה עם מה שכתבת, ואני בטוחה שעוד אנשים רבים מסכימים איתי, ליאת.

אבישג25

New member
מכתב מדהים ילדה יקרה

מתפעלת מעוצמת הרגש והכנות, מזדהה, מוזר אבל הכאב שאמור להפוך לעמום עם הזמן לא פוחת... בכל פעם שאילן מוזכר הדמעות זולגות מעצמן... כל כך התקרבנו אליו ל"אסטרונאוט שלנו"...

אושרה1

New member
ואי לימונדה...

בס"ד שקראתי את המכתב שלך פשוט הזדהתי והתגאתי. איזה יופי שיש עוד אנשים כמוך אנחנו כמעט חודש אחרי האסון ואנשים(אפילו הורים שלי) חיים כהרגלם. ולמרות שאני אחת שחוזרת למסלול מהר עדיין אני נורא רוצה ללכת לקבר(מה שהוא די קרוב אפילו). אנשים שכחו לפתע וכבר לא מדברים עליו והתחפושת שהרבה רוצים להתחפש השנה היא אסטרואנט שמצד אחד זה סבבה אבל מצד שני זה יהפוך את פורים לאווריה אחרת. מסיימת בנימה זאת כי זהו לא מריך יותר... אושרה

לימונדה

New member
שלום לכולם

קודם כל רציתי לומר לכל מי שהגיב על המכתב שלי תודה רבה, ולהגיד שמכתבים ובכלל שירים סיפורים וכו', יוצאים מרגשים רק כשהם מגיעים מעוצמת רגשות פנימית. האסון הזה מאוד הכאיב לי וזו הסיבה שהמכתב יצא כל-כך חזק. ועכשיו רציתי לשתף אתכם- ביום ראשון הזה הדפסתי את המכתב והלכתי להניח אותו על הקבר. לא האמנתי שמתחת לכל המכתבים והנרות והפרחים קבור הגיבור הלאומי שלנו. השגריר שלנו. אילן. בכל אופן הסיבה שאני כותבת את זה כאן היא פשוט כי רציתי לשתף אתכם במה שעבר עליי.... יום טוב שיהיה

לימונדה יקרה

הגבתי למכתב כי הרגשתי צורך, ואין לך על מה להודות לי. המכתב הוכנס לפינת ההנצחה הקיימת בפורום שלי. והקישור יופיע בתחתית ההודעה. שולחת
ומזדהה עם כל מילה, גם לי קשה להאמין שזה קרה, ליאת.

למעלה