מנסה להבין קצת בעזרתכם

מנסה להבין קצת בעזרתכם

אני רוצה לנסות באמת להבין בעזרתכם איך אפשר להתנהל מול אמא שרוצה לשלוט, בשיטות שהיו בהתחלה סמויות ואחר כך גלויות שהופכות אט אט להרסניות במידה ומישהי מנסה "למרוד" (אני אקרא לזה ככה למרות שאני אומרת שזה בעצם לעמוד בעצמאיות) מול ההחלטות/אימרות שלה? אני מכבדת בנות מתבגרות, אבל השאלה הזו יותר נוגעת לגיל המבוגר יותר (למרות שזה אחלה לקבל גם צורות הסתכלות של יחסים בין מתבגרות לאמהותיהן). כשהייתי מתבגרת, לקחתי את הדברים כעובדה והתעסקתי בשלי, כי הדברים גם התנהלו ברמה סמויה יותר וחזקה יותר ממני וככל שהתבגרתי, השתכללו הדרכים להתל בי. כששאלתי את עצמי למה זה ככה, הבנתי שזה תמיד מתבטא ברגעים שאני מנסה להיות עצמאית. גם אם מאוד רציתי למרוד, תמיד חיפשתי את הגשר הזה לאמא שלי למרות שתמיד בסופו של דבר נפגעתי ממנה. היא במקום מסויים ידעה לשחק בי, והיום אין לי כוח לזה יותר,והשיטות שלה בלפגוע בי רק מקצינות עם הזמן. אין לי איתה שיחה גלויה וכנה, אין לי דבר כזה ממנה. מאוד רציתי להאמין שיש את זה בינינו, אבל אין את זה במיוחד היום. כשאני אומרת שהפגיעות שלה מוקצנות עם הזמן, אני אומרת בעצם שזה אחרי שהבנתי שאני לא יכולה לשנות את היחס שלה כלפיי, שבאופן מציאותי הבנתי שאני לא יכולה לגרום לה לאהוב אותי באמת (למרות שתמיד הייתי שם בשבילה כשהיא היתה צריכה משהו), וזה גם אחרי שאני עומדת מולה עצמאית ומעלה את הדברים כבוגרת והיא כסנקציה על זה שאני מעמידה את הדברים באופן שלא לרוחה, היא מקצינה פגיעות כלפי תוך שהיא מסתירה מהרבה אנשים את האופן האמיתי בו היא נוהגת בי. היא דורשת שאתן לה 100% תמידי ממני בעוד שהיא תתן לי את עשירית האחוז (אם בכלל). ובגלל שאני לא מסכימה עם זה, גם על זה היא נלחמת איתי. אני לא רוצה להלחם יותר, אני רק רוצה להמשיך לחיות את חיי בשקט. השאלה שלי היא איך אני ממשיכה מפה נכון, כשהיא ממרידה כלפיי גם את האחים שלי נגדי? תודה

אמא שולטת

אני מבינה מדברייך שאת בוגרת וכבר עזבת את הבית. תראי בהמשך תגובות על שאלתה של "שיבא2" על רצונה לנתק קשר עם אמה. אולי תמצאי שם משהו שמתאים לך. כפי שנראה שכבר הבנת, לא תוכלי לשנות את אמך. מה שתוכלי לשנות (נכון שלא קל) זה את הציפיות שלך ממנה - שתאהב אותך ותראה לך זאת בדרך שאת מרגישה כנכונה. סביר להניח שהרצון שלה לשלוט בך, הדרישה לכניעה שלך לדרכיה, המעורבות שלה באיך את צריכה לפעול, כל אלו נובעים מתוך אהבה ואכפתיות כלפייך (היא לא מתנהגת כך כלפי זרים, אני משערת) ודרך לא מוצלחת להביע זאת. נראה לי ששתיכן דורשות אותו הדבר אחת מהשניה - לתת 100%. תוותרי על הציפיות שלך לקבל ויהיה לך יותר קל. לגבי הדרישה שלה שאת תתני - את יכולה להחליט - האם את שמה גבולות כאשר לא מתאים לך לתת (מבלי לצפות לקבל בתמורה), מסבירה לה בצורה אסרטיבית מדוע את לא יכולה לתת זאת ולהיות מוכנה לקבל את התוצאות. יתכן שבמשך הזמן היא תתרגל. לגבי אחייך - האם את יכולה לדבר איתם, להסביר להם על החלטתך, על המצב שלך ולתת להם להגיב כפי שמתאים להם? האם המצב הוא שאם את לא תעשי כרצונה - היא תבוא בדרישות לאחייך ולכן הם יתמכו בדרישות שלה ממך כדי לפטור את עצמם מכך?
ותמיכה מרחוק.

היי יעל,

ראשית אני רוצה להודות לך על ההשקעה שלך בתשובה אלי. שנית, מאד חשוב לי לענות על שאלותייך כדי לתאר תמונה קצת יותר ברורה. אני לא מעוניינת לשנות את אמא שלי, אני מעוניינת להבין איך להתנהג עם אמא שעם השנים לא רוצה להבין שקיים צד אחר מלבדה. ביחסים איתה, היא מעמידה את הרצון שלה מעל הרצונות של האנשים שסובבים אותה. אני לא רוצה ולא מצפה ממנה שתאהב אותי, את הציפייה הזו אני משאירה כנוסטלגיה לגילאים צעירים יותר שהיו לי. אני רק מצפה שתכבד אותי כאדם ותאפשר לי את השקט של חיי, הבקשות שלי ממנה הן מינימליות ולא זוכות לכבוד. אני רוצה שלא תקיים איתי יחסים קורקטיים בהם היא מנצלת אותי כשהיא צריכה אותי ולצייר את זה כיחסי אהבה. כשהיא מציירת את זה ביחסי אהבה בפני אחרים, היא תנצל את אי היכולת שלי לעמוד ברצונות ודרישות שלה כשזה לא משתלב עם הדעות והרצונות שלי, כהתנהגות בלתי ראויה מצדי. ואז אני מקבלת "עונש". לא הגיוני לי יחסי שליטה וכניעה בדרכים גסות מול אדם מסויים כשפה בתוך מערכת יחסים אפשרית, כזו שתהיה. מערכת יחסים מאפשרת קיום שני אנשים, ככה אני רואה את זה. ואם קיים אדם דומיננטי וחזק, הוא עדיין לא צריך להעמיד את עצמו כנקודת התיחסות עיקרית ויחידה בתוך קשר. הסברתי לה הרבה פעמים את הרצונות שלי, המחשבות שלי, הבקשות שלי, ציפיות שלי. הנחתי גבולות. ומבחינתה זה להגיד לי 'כן' אבל לקיים התנהגות אחרת ושונה ממה שסוכם, כי היא רוצה לנהל את היחסים כפי שבא לה. זה לא הולך ככה מבחינתי. לגבי האחים שלי, חלקם נשלטים על ידי הרצונות שלה (בוגרים ומבוגרים לחלוטין) וחלקם עם הזמן ידעו לקבל ממנה את מה שהם רצו בכך שיכלו להשתמש ביחסים הרעועים שלי איתה כקלף. עם חלקם דיברתי, אבל הם מעדיפים להשאר איפה שהם נמצאים מבלי להתערב. אני, לא יכולה לשחק משחקים. אולי בגלל זה אני בנקודה הזו אבל אני לא יכולה ולא רוצה להשתנות בקטע הזה. מה את מציעה לי?

מה שאני רואה בדבריך

זה שתי נשים שרוצות שהדברים יעשו בדרכן. אמך בוודאי רגילה שהדברים נעשים בדרכה ופתאום את רוצה "לשנות חוזה" ולדרוש שדברים יעשו גם בדרכך. אני בהחלט מבינה אותך ותומכת בך בכך - מגיעים לגיל שרוצים עצמאות (לא כולם מגיעים לכך בגיל ההתבגרות או בכלל). עד כמה היא פוגעת בך? מה קורה אם את לא עושה כדבריה, מלבד מה שהיא מציגה לאחרים כולל אחייך? האם העובדה שהיא מציגה את הדברים כאילו את לא בסדר, פוגעת בך מעבר להרגשה הרעה של "מה אומרים אחרים"?

שיבא2

New member
יש לנו סיפור תואם

היי אני בחרתי להתנתק ממנה, מהאחים שלי , רק על אבא שלי אני מרחמת ואני אישכהו בקשר איתו כנ"ל עם אחי- מעניין שעם הבנים במשפחה אני מסתדרת הרבה יותר טוב..... כשאני חושבת על זה כעת..... בחרתי להתנתק וטוב לי אני מאושרת וקל לי יותר לחיות לנשום אל תגיעי למצבים קיצוניים עם עצמך את חייבת להבין שאת בסביבה מרעילה מוכנה להיות לך אוזן קשבת ועיצה מניסיון די דומה עם אמא מפלצת ואחרי כמה ניתוקים וחזרה לקשר- הבנתי שהיא באמת לא משתנה קצת יותר מעדנת את עצמה, כי יש לה כיום חבר פוליטיקלי קורטק לא יותר תחשבי מה חשוב לך יותר- את או אמא והאחים? חסר לקורא- לדעת- בת כמה את? אם את נשואה? ואם כן , איפה בעלך בתמונה והאם הוא תומך בך העיניים צורבות לי לילה טוב ואשמח לעזור

גם אצלי זה ככה...

וזה ממש נורא והבריאות שלי ממש נהרסה בגללה... אשכרה "סביבה מרעילה" אני בת 20 הייתי מתה לצאת מהבית אבל מצד שני עצוב לי שאין לי משפחה תומכת.. וכל השנים האלה קוויתי שהיא תשתנה... שולטת בי, מתערבת לי בלימודים, אוסרת לצאת מהבית לפעמים...

שיבא2

New member
היי

מה שלומך? את יודעת, אני כפול מימך בגיל, ואת יודעת מה המסקנה שלי? שחבל שבגילך- בהנחה שאת בת 18... חבל שבגיל צעיר יותר לא התנתקתי מהם לא בטוחה שהייתי בשלה לזה, גם היום הצעד קשה, כואב, מדמם וכמעט בלתי אפשרי אבל בדיעבד חבל לי על כל השנים שביזבזתי בלהתעצבן, וגם לפגוע לעצמי בבריאות בצורה רצינית לפגוע? לא חושבת שפגעתי בצורה ישירה, את יודעת, זה חלק מהחיים ומהסיפור עם אנשים מרעילים שכאלה. אשמח לשמוע מימך לתיבה הפרטית לי אישית מאוד חשוב להיות בקשר עם אנשים עם בעיה דומה לשלי. לדעתי, זה יכול לחזק את שני הצדדים לשיקולך רק בריאות שיבא

למעלה