מצטערת

ליאלוש P

New member
מצטערת

שאני נכנסת לפורום שהוא לא לגילי (לפי מה שצויין), מקווה שתסלחו לי פשוט בשאר הפורומים ישנן בנות שלא חושבות על זה כרגע ורציתי להייתיעץ עם נשים שהן עוברות ועברו את זה. שהן פחות או יותר מנוסות ומבינות. רציתי לדעת ,בגלל שאני חושבת על זה הרבה, מה אתן חושבות על כל העיניין שלהביא ילדים (עם פרטנר , תרומת זרע). בגדול אני חושבת שאם יודעים לחנך ולהעניק אהבה, להראות שהמשפחה לא שונה בהרבה ממשפחות אחרות אז לילד לא תיהיה בעיה כל כך גדולה לגדול במשפחה שהיא "שונה". יחד עם זאת אני חושבת בכל זאת הילד יחפש איזשהוא דמות גברית (אם זה בתרומת זרע). העיניין זה שאיך מתמודדים עם זה? אני יודעת ומבינה שצריך להסביר לילד וכול זה אבל עדין אתן לא חושבות שאתן גורמות לו להיות שונה בגלל שאתן אוהבת נשים? (אגב אני גם לסבית אני באה להגיד בזה שאל תיקחו את זה ממקום של שיפוט אלא ממקום שאני מנסה להבין איך אפשר להתמודד עם זה למרות שאני עדין צעירה) זאת אומרת שאתן גורמות לו להיות שונה בעיקבות זה שיש לו שתי אימהות. הייתי שמחה לקצת תשובות, ושוב סליחה על זה שנכנסתי לפורום שלא מתאים לי. תודה.

dify

New member
תשובה שכולה רק הדיעה שלי הסובייקטיבית :)

שאלת שאלה שאני דשה בה כבר הרבה זמן עם עצמי לכן אענה לך בשני חלקים. (אתחיל בהתייחסות לשאלה על היחס החברתי ומחר אענה לך על מחשבותי על אבהות) אני אתייחס לכמה וכמה אספקטים של הבאת ילד לעולם בתוך זוגיות חד מינית: קודם כל, אם את שואלת אותי- להיות ילד זה אף פעם לא קל. כל ילד נתקל במהלך חייו בתגובות חברתיות ובבעיות בבית. אין ילד שאצלו הכל הולך מושלם או חלק. בכל בחירה שנעשה כהורים נגרום לפוטנציאל לקשיים. ככה זה. בלתי נמנע. עכשיו לגבי ילדים למשפחות חד מיניות, ילדים שנולדים למשפחה, כל משפחה, מכירים מבחינתם רק דבר אחד שהוא המציאות שלהם. הוא הטיבעי בעינהם. אני לא יודעת למשל מאיזו עדה את, אבל אני בטוחה שהרגלי החגים שנחגגו אצלך בבית נראים לך הכי טיבעיים בעולם, את אמנם יודעת שיש משפחות אחרות עם הרגלים אחרים, אבל עדיין כילדה אני בטוחה שחשבת שהצורה שבה אתם חוגגים את החגים היא צורה נכונה. יצא לי פעם להתארח במשפחה של זוג לסביות עם שני ילדים בגילאי בית ספר יסודי. היו אצלם חברים וכולנו דיברנו כשהילדים הסתובבו בין הרגלים. היה מדהים לראות איך מבחינת הילדים הללו (וחבריהם, ילדים של סטרייטים) לקחו כמובן מאליו שנושא השיחה היה בנק זרע וזוגיות לסבית. הילדים הללו שנולדו לתוך בית כזה בכלל לא הבינו שיש משהו יוצא דופן בשיחה הזו. הכי מצחיק היה לראות שגם חבריהם לקחו את נושא השיחה שלנו כל כך כמובן מאליו שהם תכלס השתעממו מהשיחה של המבוגרים. אחד הדברים המדהימים היה שכששוחחנו קצת עם החברה של הבת הגדולה היא אמרה שהיא מקנאת בבת של הלסביות כי לה יש שתי אימהות בבית ואיזה כייף לה... מצחיק איך הדשא נראה ירוק יותר תמיד אצל השכן... האם הילד לא ידע בשלב כלשהו שהמודל המישפחתי שלו הוא שונה? ברור שכן. (אם כי בעידן של 50 אחוז גירושין ומשפחות בנישואים שניים ושלישיים וחד הוריות וכד' זה לא ממש ממש שונה כמו שזה לא עומד בסטנדרט של התרבות ההוליוודית). הילד שלי גם יהיה שונה כי תהיה לו אמא שתרכב על קטנוע וכי אולי הוא יאהב לכתוב שירים וכל הבנים בכיתה יצחקו עליו. אולי. מי יודע. אני חושבת שתמיד יהיה לאנשים מה להעיר לך (על משקפיים, הרגלי אכילה, ביגוד חושפני, הרגלי הבילוי, וכו' וכו') ואדם צריך ללמוד להפריד בין הדיעה של הסביבה לבין האמונה שלו בעצמו. חלק מההתמודדות הזו עבור הילדים שלי תהיה להבין שגם אם אומרים משהו על זה שהוא בן של לסביות- זה לא משהו שצריך להיפגע ממנו- להיפך. זה תיאור מצב (ואני מקווה שמצב טוב). אני גם אגיד עוד משהו, שהוא לא מחקר סטטיסטי בדוק אלא תחושה גלובאלית שלי- ילדים של לסביות מגיעים אחרי תהליך ארוך וממושך ובעיקר מחושב יותר. אפילו עצם השאלה שלך מדגימה את הפואנטה. למה? כי בעוד שאצל סטרייטים ברור שיש ציפיה להתחתן ולהביא ילדים (ולעיתים הלחץ ללדת ילדים מקדים את המוכנות של הזוג עצמו), אצל לסביות שאלת הילדים תגיע בגיל יותר מתקדם, היא תגיע כשאלה ולא כלחץ כי הזוגיות לרוב לא תוכר על ידי המשפחה מורחבת, וכי לא ברור מאליו שחד מיניים מביאים ילדים לעולם. לסביות גם לא יכולות להיכנס להריון בטעות. כניסה להריון אצל לסביות היא בהכרח תהליך שלא דורש רק את עצם ההחלטה אלא הבחירה איך- באיזה אופן, עם מי ובאילו נסיבות נביא את הילד לעולם. כלום לא ברור מאליו. למה אני מציינת את זה? כי אני רוצה להאמין שעצם העובדה שאנשים עוברים תהליך חשיבה יותר משמעותי לפני ההחלטה להביא ילד לעולם, גורם להם להיות סביבה שיותר מוכנה לקראת הילד (הן כלכלית, הן ריגשית והן מבחינת בגרות אישית ומידע קודם). אני רוצה להאמין שזה מאפשר מצב שבו ילד מגיע למשפחה חמה, שגם אם לא תמיד יהיה קל בהתמודדות מול החברה, הוא תמיד יחזור הביתה לאימהות שהכינו את עצמן לקראת המצבים הללו ולקראת השאלות הללו ושנתנו לו כלים להתמודד עם העובדה שהוא שונה. אני רוצה להאמין שיש בתהליך הזה משהו שמחזק גם את היחידה המשפחתית וגם את היחיד עצמו= הילד. אני רוצה להאמין שזה תורם לזה שהילד יהיה ילד שמח יותר :) כמובן שאין לי ילדים ואני לא יכולה להגיד שזה עובד ככה במציאות, אבל אני כולי מלאה כוונות טובות בתקווה שזה כך קורה :) מחשבות על אבהות-מחר :)

ליאלוש P

New member
תודה...

סידרתי לי קצת את המחשבות, הבנתי את זה בצורה שונה ,טובה יותר. דיי שינית לי את קן המחשבה בקשר לחברה של הילדה הגדולה ( זה היה מדהים לשמוע על זה) יחד עם זאת אולי בהתחלה זה נראה מגניב ונחמד אבל כשהילדים מתבגרים הדעות שלהם משתנות והם יכולים להחליט שזה לא כל כך מתאים להם , ואני מאמינה(לצערי) שזה קורה כל כך הרבה... האמת שאף פעם לא באמת חשבתי וכל העיניין הזה שלסביות מביאות ילדים מתוך בחירה ,ידעתי את זה אבל אף פעם לא "ירדתי" לעומק העיניין, (כי זה לא מובן מאליו) וחושבות על זה , ועוברות תהליך לא פשוט וגם החשיבה על איך לחנך איך להעביר את המסר אשמח לשמוע על עיניין האבהות. ותודה :)

dify

New member
כולם כועסים על ההורים בגיל ההתבגרות

חייבת להגיד לך משהו על גיל ההתבגרות- אני לא מכירה אדם אחד בגיל ההתבגרות שחשב שמה שיש לו זה משהו טוב. בשלבים שונים של החיים מתאימים לנו דברים שונים (למשל אני ואחי היום מסתדרים מעולה בעוד שהיו תקופות שלא הסתדרנו). אז כן, אני בטוחה שילד של משפחה חד מינית מרגיש בגיל ההתבגרות שאימהותיו הרסו לו את החיים. מצד שני, אני גדלתי במשפחה סטרייטית מדוגמת (הורים נשואים שני ילדים וחתול) וזה לא הפריע לי לחשוב שההורים שלי הורסים לי את החיים (תכלס החרימו אותי בנקודה כלשהי בבית ספר כי אבא שלי היה בועד ההורים והיה איזה בלאגן שם שיצא בסופו של דבר עלי...) אז לא צריך להיות ילד לאימהות לסביות כדי לחשוב שההורים שלך דפוקים. אני בטוחה שגם הילדה של זוג הלסביות תכעס על אימהותיה פעם (כי הם יגבילו לה את שעות היציאות שלה או כי הם לא יאהבו את הבחור שאיתו היא יוצאת) זה נורמלי.. ועדיין הפתיע אותי לראות איך ילד למשפחה סטרייטית יכול להסתכל על ילד למשפחה חד מינית ולחשוב שזה יותר טוב לגדול אצל זוג לסביות :) זה אומר משהו על מה הבית הזה מקרין :)

dify

New member
ולשאלת האבהות

בנוגע לאבהות השאלה היא הרבה יותר מורכבת לדעתי. נבדיל בין שני חלקים- צורך טכני וצורך פסיכולוגי. מבחינה טכנית לא כל האבות הסטרייטים דומים בתפקודם (המעשי והריגשי) יש אבות שמאד מעורבים בחיי ילדיהם ויש שבכלל לא. יש כאלו שמתים על ילדים ויש כאלו שמרגישים שהם לא יודעים מה לעשות עם היצור הקטן הזה, ומשאירים את הטיפול והחינוך של הילד לאמא.גם כשיש אב בבית, וגם אם הוא מתפקד, לא כל האבות מהווים אותו סוג של מודל. אב,בניגוד לדימוי ההוליוודי, לא תמיד יודע לתקן מקררים ולהרכיב נדנדות. אם תשאלי את רוב ידידי הבוגרים (בני 30) רובם לא באמת יודעים ולא מתקנים בכוחות עצמם כלום. לרובם אפילו אין מקדחה בבית ובטח לא מסור... כשצריך ארון קונים בהום סנטר או מזמינים נגר... אם הדאגה היא לגבי מודלים של אסרטיביות, יצירתיות, מידע טכני וכד'- אז לפחות בזוגיות הספציפית שלי יהיה לילדיי מגוון של דוגמא אישית :) אני תופרת וזוגתי מנסרת :) אנחנו גם מתקנות לבד תקלות טכניות ומעולות עם מכשירי חשמל :) בקיצור, לא דוגמא אישית זה מה שיהיה חסר בבית שלנו... גם לגבי תשומת לב- היום ילדים גדלים במגוון צורות של משפחות. החל מחד הוריות (שיש רק אמא) ועד נישואים שניים (שיש גם אמא ואבא וגם בן/בת זוג של ההורים שחיים עם הילד באותו בית). אם את שואלת אותי בכנות... לדעתי חשוב עבור הילד שהוא יגדל בסביבה אוהבת.בהנחה שהילד נולד מתוך מחשבה ותכנון (ואם מדובר בזוגיות לסבית אז לרוב מתוך החלטה משותפת ותחושת מחוייבות) אז הילד יקבל את תשומת הלב וההשקעה בכל מקרה. בין אם זה יהיה מאבא ואמא או מאמא ואמא. את יכולה לענות לי שבזוגיות חד מינית אין את מרכיב המחוייבות כמו בזוגיות סטרייטית (חתונה וכו') אבל על זה אענה לך שבמקרה הכי גרוע הילד יגדל למעשה במשפחה חד הורית. זה לא באמת מצב יוצא דופן או לא תקין. לדעתי האישית יש יתרון בזה שאין מחוייבות חוזית בין בני/בנות הזוג, כי אז אנשים לא נישארים כשהמצב נהיה גרוע וחיים במריבות ומתחים. לדעתי האישית יותר נכון לגדל ילד בסביבה רגוע גם אם יש רק הורה אחד מאשר בסביבה רווית מתחים וריבים אבל יש שני הורים. עכשיו לגבי צורך פסיכולוגי... פה ממש קשה לי לענות לך כי אני ממש נמצאית בתוככי הקונפליקט הזה היום עם עצמי. לדעתי כל ילד תמיד מגיע לשאלה- מי זה אבא שלי, מאיפה באתי, למי אני דומה. לפסול על הסף אפשרות להביא ילד ללא אב ידוע זה כמו לפסול על הסף את האפשרות לאמץ ילדים. כלסבית יש לי אפשרות תיאורתית להביא ילדים גם עם ידיד או דרך מרכז הורות אחרת- זה בעצם להביא ילד למעיין מסגרת גירושים בה מראש ידועים התנאים למשמורת על הילד (היתרון- בין ההורים הביולוגיים אין מתח ריגשי כתוצאה מגירושין אלא הרבה כוונות טובות שבגללן הם בחרו להביא ילד יחד). אפשר להביא גם ילד דרך בנק הזרע אלא שאז האפשרות להכיר את האב אינה קיימת (אולי יש בחו"ל אופציות אחרות אני לא מספיק יודעת). להביא ילד לעולם זה דבר מאד מאד מאד מורכב. וצריך לקחת המון גורמים בחשבון. ואני יכולה לספר לך על עצמי שאני כרגע בקונפליקט חזק. כי מצד אחד אני חושבת שצריכה להיות לילד הזכות לדעת מי אביו הביולוגי ומצד שני מבחינה פרקטית יומיומית המשמעות של להביא ילד לעולם עם גבר ידוע זה משהו שיש לו מחיר עצום בחיי. זה פוגע במעמד החוקי של זוגתי (היום כשיש אופציית אימוץ לזוגות חד מיניים), זה מצריך בחירה מושכלת ורגישה של אדם מתאים, זה דורש תיאום לאורך 20 שנה עם אדם נוסף שיתכן שתהיה לו זוגיות משל עצמו- כלומר תיאום והחלטות משותפות של 4 דיעות שונות (אני וזוגתי והוא וזוגו). זה דורש החלטה עקרונית מה המעמד הריגשי של זוגתי מול הילד (האם היא גם נחשבת אמא או בת זוג של האם?), זה דורש תיאומים יומיומיים ביננו (להביא ולהחזיר את הילד, בחירת איזור מגורים, החלטות לגבי חגים, נסיעות לחו"ל וכו וכו'). זה דורש גם החלטות יומיומיות לגבי הקניית הערכים לילד (באיזה זרם חינוכי הוא ילמד? האם מותר לו לצאת מאוחר במהלך ימי השבוע או רק בסופ"ש? וכו' וכו') ועוד לא דיברנו כמובן על שאלת המימון... פרקטית- יהיה לי יותר קל להביא ילד לעולם שיש בו רק אמא ואמא. ריגשית- אני חושבת שהילד יום אחד ישאל שאלות. נכון, לא כל האבות בחוץ הם נפלאים ולא ברור שנבחר לו אב נהדר שיהיה שם בשבילו ושהוא יאהב את האבא שיהיה לו ושהאב הזה יהיה פנוי עבורו. אבל עצם זה שיש אב מאפשר לקבל תשובות לשאלה "מי אני" עבור הילד. מצד שני, כבחורה בת 30, באיזשהו שלב מפסיקים לשאול מי אני... מצד שלישי, השלב הזה לקח הרבה זמן :) לא יודעת. אני באמת לא יודעת. (אם הייתי יודעת הייתי כנראה כבר עושה ילדים, אני עוד לא מרגישה שאני יודעת איך אני רוצה להביא אותם לעולם). את יכולה לשאול בפורום הורות הומולסבית ולקבל עוד מגוון דיעות. ואולי פה עוד מישהו יענה לך :) אני גם מזמינה אותך לקרוא בבלוג שלי כל מיני התלבטויות שיש לי לגבי הנושא :) אלו המחשבות שלי כרגע :) דיפי :)

ליאלוש P

New member
זה בדיוק

מה שחשבתי... כיאלו כל העיניין שאני יכולה להביא ילד עם האישה- פה לי זה נותן יותר נוחות אבל מצד שני גם לילד זה יהיה יותר מסודר(אבל מסודר זה לא בהכרח נכון) בגלל שיהיו לו שני אימהות וזהו ... כי אם הייתי מביאה ילד עם פרטנר שיש לו בן זוג אז יהיו לו כבר, סוג של ארבעה הורים(כי כמו שאת היית רוצה שהאישה שלך תיהיה מעורבת בחינוך ובגידול הילד ושהיא תיהיה ממש אמא נוספת בשבילו , אני מאמינה שגם הפרטנר שלך ירצה בכך - וזה גם יכול לגרום לילד תיסכול רציני). אבל מצד שני תיהיה לו דמות של אב. אני ממש מודה לך על העזרה וההבנה.

dify

New member
עוד כמה מילים

אני לא חושבת שילד צריך דמות אב במובן של גבר שיהווה דוגמא. אני חושבת שכל ילד שואל את עצמו מאיפה באתי. לי למשל לא היתה סבתא כשנולדתי, וכילדה אני זוכרת את עצמי ממלאית מהדמיון מי היא היתה ואיך היא היתה (כמובן שלא היה שום קשר בין הדמיון שלי למציאות). עצם העובדה שהיתה צריכה להיות אחת כזו העסיקה אותי (אני נקראתי על שמה, מה שהעלה בי את השאלות במה אני דומה לה וכד'). במקום הזה אני חושבת שילד יתהה מי ומה האופי של האדם שהוא אביו הביולוגי (האם ממנו קיבלתי את השיער? האם בדומה לו אני טוב במתמטיקה וכד') אני חושבת שאפשר לגדול ולחיות חיים מצויינים גם בלי אב. יש הרבה ילדים שגדלו כך. החל מילדים של חד הוריות, ילדים שאביהם נפטר מסיבה כלשהי, ילדים שהאב בחר לא להיות מעורב (ויש רבים כאלה שבעיקבות הגירושין מסתלקים או מעורבים מעט בחיי ילדיהם). ילדים שהאב בוחר במפורש לא להיות מעורב או שהוא ביחסים גרועים איתם- לדעתי חיים במצב רע מאד, תחושה של אכזבה ושל נטישה. זה בטח לא מצב יותר טוב מאשר לגדול בלי בכלל לדעת מי אבא שלך. ובכל זאת יש לא מעט כאלו. כי גם כשזוג סטרייטי מתחתן לא תמיד חושבים כל כך הרבה על כובד ההחלטה להביא ילדים ועל המחוייבות שהיא כוללת. לפעמים מביאים ילדים לעולם כי ברור מאליו שכולם מביאים ילדים לעולם... ורק אחרי שהילד כבר מגיע האב מבין שלא מתאימה לו כזו סוג של מחוייבות או ההורים מבינים שרע להם יחד ומתגרשים (או חיים יחד בתנאים רעים) והילדים? הילדים חיים בתוך כל הרע הזה, רע שלדעתי נוצר מזה שלא באמת חושבים ומשקיעים עד הסוף בהכנה לקראת ילדים. ופה המקום שאולי אני לא אוכל לספק לילד שלי תשובות מוחלטות אבל אני כן יודעת שאני מכינה וחושבת על כל פרט ופרט לקראת הבאת ילד לעולם. אז לא יהיו לו חיים מושלמים (למי יש?) אבל יהיה לו את הטוב ביותר שאוכל להציע. ויהיה לו גם שתי אימהות אוהבות ולא רק אחת :)

ליאלוש P

New member
מה שציינת..

נכון והוא קורה (שהאב לא מעורב מספיק ואף מעט מאוד בעינייני הילדים \ שהאב מסתלק כי הוא מפחד מהמחויבות) אבל יחד עם זאת אני עדין חושבת (אני לא מתעלמת ממה שרשמת אלא אני חושבת שהוא מאוד נכון) שהילד צריך איזה שהוא דמות אב. וגם אני , פחות או יותר , כמוך אין לי סבים וסבתות אז באמת עולות המחשבות איזה בני אדם הם היו , במה האמינו , וכו'. העיניין הזה הוא ממש לא פשוט והוא מצריך המון מחשבה ,גם כלפי הילד ,כלפייך וכלפי בת הזוג שלך. ובעיניין הזה אין דבר שהוא פסול ,את לא יכולה להגיד הצד הזה נכון והשני לא, לכל צד יש את היתרונות שלו ואת החיסרונות שלו , וזה גם מה שמבלבל וגורם לך לחשוב ולהמיק בנושא. (למרות שאני חושבת שאני קצת צעירה בכדי לחשוב על זה , אבל כל הגילוי על נטיותי המיניות גרם לי קצת להיתבגר (מה שקורה לרוב כאשר הם נחשפיים לעולמות שוניים - לאו דווקא בנושא הזהות המינית). אני מאוד אוהבת את קו המחשבה שלך שעזר לי להיסתכל על דברים בצורה שונה. אני מודה לך :).

dify

New member
והרי לך דוגמית סטנדרטית מיקרית מאתמול

http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=1124&msgid=105280298 אני אשאל אותך ברצינות- מאחר ואני מסכימה איתך שעצם האפשרות לשאול היא חשובה (מבחינתי), מה האופציה? הלא אני יכולה להתחתן עם גבר ולנהל זוגיות סטרייטית לא מאושרת-האם זה עדיף? יצאתי בעבר גם עם נשים וגם גברים, היום יש לי קשר בעוצמות ואיכות שמעולם לא היו לי קודם- האם זה הגיוני לוותר על האפשרות להביא ילדים לכזה בית חם ואוהב (ויש לנו בית חם ואוהב מאד) רק כדי שתהיה להם עצם הידיעה מי אביהם? האם זה לטובתם?

ליאלוש P

New member
יש בזה משהו...

את צודקת,אבל שוב , הנושא הזה הוא מאוד גדול ואין בו דבר שאת יכולה להגיד עליו שהוא נכון והשני לא... הנושא הזה מצריך מחשבה רצינית. בכל צד שתבחרי ( תרומת זרע \ עם פרטנר) יש גם יתרונות וגם חסרונות.

למעלה