מקווה שהגעתי למקום הנכון

גילעדית

New member
מקווה שהגעתי למקום הנכון ../images/Emo13.gif

שלום לכם, אני אמא לשלושה ילדים (8,6,2.5) לאחרונה אני תופסת את הבן הגדול שלי בשקרים קטנים. אמנם לא חמורים אבל בכל זאת שקרים. בכל פעם שהוא שיקר הסברנו לו את החומרה שבדבר ויש לציין שהוא מבין שאסור לשקר אבל אינני חושבת שהצלחנו להעביר לו את המסר עד כמה זה חמור. לדוגמא אתמול ביקשנו ממנו שיסדר את התיק שלו לקראת ביה"ס. וכשהוא נשאל אם הוא סידר את התיק הוא ענה שכן. ואפילו כששאלתי אותו על נושא מסויים שהוא אמור ללמוד היום על מנת לוודא שהוא לא שכח לשים אותו, הוא ענה שזה בתיק. לא בדקתי פיזית אם אכן הוא סידר את התיק כיוון שגם אני וגם בעלי מעוניינים שהילד ילמד שאנו סומכים עליו. הבוקר לאחר שהערתי אותו שמתי לב שהקלמר שלו על השולחן. אמרתי לו "נכון שאתמול אמרת שסדרת את התיק?" הוא ענה שכן. אז שאלתי אותו איך זה שהקלמר נמצא על השולחן ולא בתיק? וכשניגשתי לשולחן שלו שמתי לב שהוא גם לא הכניס לתיק את החומר של עוד שני נושאים שהוא אמור ללמוד. שאלתי אותו למה הוא שיקר לי, ואז הוא קצת הסמיק והרגיש לא נוח. הפעם הענשנו אותו. יומיים בלי חברים ובלי פלייסטיישן וכמו כן לכתוב חיבור מדוע אסור לשקר. בעלי הוסיף לעונש שמחר הוא לא ילך לחוג ואם שוב זה יקרה הוא יבטל לו את החוג. ופה הנקודה. אינני יודעת אם העונש של החוג הוא הנכון לעשות. כיוון שלדעתי הוא לא מבין עד כמה זה חמור לשקר. היום כשהורדתי אותו בביה"ס הוא היה ממש כועס ועם כמעט דמעות בעיניים ובקושי רצה להגיד לי להתראות. הסברתי לו שהוא לא מעניש אותנו אלא את עצמו ושאבא צודק. הוא מצידו אמר שהוא מבין אבל למה כזה עונש חמור כמו לא ללכת לחוג? וכמו כן שהוא מעדיף להיקרא שקרן אבל ללכת לחוג. ופה הבנתי שאם הוא חושב שהעונש חמור מלשקר אז כנראה שהוא לא מבין את החומרה שבדבר, וכנראה שעונש כמו לא ללכת לחוג לא מעביר את המסר כמו שאנו רוצים. לאחר שיחה עם בעלי הוסכם שבעלי יבטל לו את העונש של החוג. אולם כאן אני פונה לעצתכם. איך ו/או באיזו דרך אני יכולה להסביר לילדי את שלשקר זה חמור מאד. תודה, מרגלית

היי גלעדית.

אני שמחה שמצאת מאמרים בנושא, ובכל זאת, כמה דברים להוסיף. אישית, אני לא מאמינה בעונשים. עונש לא מלמד על חומרת המעשה אלא על כך שכשמשקרים מקבלים עונש (לא שלשקר זה לא נכון). שנית, האם את ו/או בעלך משתמשים לפעמים ב"שקרים לבנים", בעיגולי פינות? אני שואלת, כי במידה והתשובה שלך היא "כן", אז סביר להניח, שבנך פשוט לומד ממך ומבעלך. שקר מעיד על מצוקה. עונש מעיד על חוסר הקשבה מצידך למצוקה של הילד שלך, מה שבסופו של דבר יגרום לו, ככל הנראה, להמשיך ולשקר ולך להמשיך ולהעניש אותו מבלי שבאמת תדברו על הנושא. הצעתי: פשוט לדבר עם הבן שלך, בלי עונשים, בלי להתקיף ובלי לתקוף. לשאול למה הוא אמר לך את מה שהוא אמר לך, כשלמעשה זה לא היה נכון (הרבה פחות מאיים, מאשר לקרוא למישהו "שקרן"), אולי תקבלי תשובה שתפתיע אותך. בהצלחה. יעל

ילד שמשקר

אני קצת פחות מסכימה בנושא העונשים. מנסיוני בעבודה עם הורים, עונשים צריכים להגיע אבל בהחלט בשילוב עם שיחה. כלומר. צריך להבין שכל אדם וילד בוחרים התנהגות כי היא משרתת אצלו משהו. יש לו רווח מההתנהגות, לכן צריך לבדוק איתו למה הוא משקר ומה רצה להשיג. יכול להיות שתגלי, לדוגמא שהוא התכוון לסדר את התיק מאוחר יותר ושכח, אבל אמר לך שסידר כדי שלא תכעסי, או שלא היה לו חשק לסדר ושוב, אמר לך שכן כדי שלא תכעסי. בכל אופן, ילד בוחר לשקר בדרך כלל כדי להמנע מהתגובה של הכעס של ההורה. שימי לב האם את כועסת באותה המידה כשהוא משקר וכשהוא אומר את האמת, בנוסף לזאת, כשאת עושה איתו שיחה, תתני לו את העונש בסוף השיחה ותסבירי לו מה היה קורה אם לא היה משקר, כך שבפעם הבאה הוא יידע למה לצפות אם יבחר לשקר או להגיד את האמת. כן... הכל מתחיל ונגמר בנו...

ילד שמשקר

אני קצת פחות מסכימה בנושא העונשים. מנסיוני בעבודה עם הורים, עונשים צריכים להגיע אבל בהחלט בשילוב עם שיחה. כלומר. צריך להבין שכל אדם וילד בוחרים התנהגות כי היא משרתת אצלו משהו. יש לו רווח מההתנהגות, לכן צריך לבדוק איתו למה הוא משקר ומה רצה להשיג. יכול להיות שתגלי, לדוגמא שהוא התכוון לסדר את התיק מאוחר יותר ושכח, אבל אמר לך שסידר כדי שלא תכעסי, או שלא היה לו חשק לסדר ושוב, אמר לך שכן כדי שלא תכעסי. בכל אופן, ילד בוחר לשקר בדרך כלל כדי להמנע מהתגובה של הכעס של ההורה. שימי לב האם את כועסת באותה המידה כשהוא משקר וכשהוא אומר את האמת, בנוסף לזאת, כשאת עושה איתו שיחה, תתני לו את העונש בסוף השיחה ותסבירי לו מה היה קורה אם לא היה משקר, כך שבפעם הבאה הוא יידע למה לצפות אם יבחר לשקר או להגיד את האמת. כן... הכל מתחיל ונגמר בנו...

גילעדית

New member
תודה לכן על תגובתכן../images/Emo13.gif

האמת שאני הולכת לדבר איתו היום בערב לפני השינה. שיחה שתהיה רק שנינו בלי כל הרעש של האחים שלו מסביב. לגבי העונש, יכול להיות שמיד קפצנו למסקנות לפני שבררנו את הבעיה עצמה. ואכן די הקלנו עליו בנושא. אני אשמח לעדכן אתכן היום בערב לאחר השיחה שתהיה לי עם בני. מה שבטוח החכמתי ואין ספק שבפעם הבאה (בתקווה שלא תהיה כזו) אתנהג אחרת. תודה לכן על תגובתכן עזרתן לי מאד

גילעדית

New member
מעדכנת אתכן לגבי השיחה עם הבן../images/Emo13.gif

לאחר שיחה עם בני בנושא, להלן ההסבר שלו: לטענתו בזמן שהוא סידר את התיק "היו לו עוד כמה דברים בראש" שגרמו לו לא לסיים את המלאכה. ולכן כשהוא נשאל אם הוא סידר את התיק הוא היה בטוח בעצמו שהתיק מסודר. ומכאן יוצא שבעצם הילד לא ידע כלל שהוא משקר אלא חשב שהוא סיים לסדר את התיק. הסברתי לו את המשמעות של שקר ואת התוצאות הנלוות לו. ואני בהחלט מסכימה איתכן שצריך לבדוק את הבעיה לפני שקופצים למסקנות. ולסיום שוב תודה
מרגלית

תודה על השיתוף../images/Emo24.gif

ודבר נוסף, מהקצת שכתבת עושה רושם שנושא ה"שקר" מאוד חשוב לכם, עד רמה כזו שזה מקפיץ לכם את הפיוז. אני הייתי בודקת למה זה כל כך חשוב לי אישית. איך כילדה ההורים שלי היו מתייחסים אלי בזמן ששיקרתי ואיך הרגשתי וכו'... נכון שלשקר יש משמעות ותוצאות ואף אחד לא אוהב שמשקרים לו (ואנחנו גם לא ממש אוהבים לשקר), אבל כדי שזה יקרה על בסיס קבוע או כדי שזה ייהפך למה שאתם עושים מזה (או כך לפחות משתמע ממה שכתבת), המרחק הוא מאוד גדול. בהצלחה. יעל

למעלה