משהו בקשר לחזית האחידה ולסמכות

עין מתוקתי

אין ספק צריך לדעת לבחור,אז חיבוק על בחירה מדוייקת. רציתי לכתוב עוד משהו ,אבל זה כבר לא רלוונטי אחרי בחירה כמו שלך. את יכולה לבחור גם לי ?......

ח ד

New member
עין, יש פה שני דברים

יש את החזית האחידה, ויש את "נציג הסמכות", ההורה הביולוגי או החורג. קראתי את מה שעוד קרן אור סיפרה על מה שהפסיכולוגית אמרה להם, על זה שמותר גם לא להציג חזית אחידה, ולפעמים עדיף שההורה הביולוגי ייצג את הסמכות. וגם קראתי את מה שיונה כתבה, על השבר הגדול בזוגיות שאירע כאשר בעלה אמר "תניחי לי". לי נראה שהדבר הקריטי באמת הוא החזית האחידה. כשזה נשבר, זה או סדק עבור שרוך, או חרדה עבור חד קרן, פרד וציפורה. וכל עוד היא אחידה, הסמכות יכולה להיות אצל מי שהכי יכול להשיג תוצאות במצב. זאת עבודת צוות. ה"תניחי לי" יכול להיות הרסני, רק אם הוא מבטא, ממש באותו הזמן, גם אבדן הדרך המשותפת. אם הוא אומר, בנשימה אחת, בדרך שלך זה לא ילך כי אין לך פה זכות עמידה, כי את בכלל לא נחשבת, להבדיל מ-את מאוד נחשבת, תני לי עכשיו לעשות את העבודה בשביל שנינו כי זה יהיה יותר יעיל. תלוי את העבודה של מי אתה עושה כשאתה תופס סמכות - של עצמך? או שלכם כזוג?

יוגינס

New member
יקרים שלי

באו לא נשכח שהמדובר בילדים שלנו {או של בני הזוג ...}, אז מציע שנשתמש במינוח כמו קשר ,תקשורת הדברות וכו, החזית והמאבק נדחו , לפי שעה.... יום קסום לכולנו

יוגינס

אכן הם ילדים, אכן הם שלנו, אכן אנחנו אוהבים אותם. אבל אני לא מאמינה ששימוש במינוחים "חביבים" יותר ישנה את עצם העובדה, שיש חזיתות, יש מאבקים, וגם אלו דרכי תקשורת. הכרה בכך שיש עימותים איננה דבר רע. האקס שלי - סתם אסוסיאציה - לא מאמין בעימותים. הוא אומר כן על כל מה שאומרים לו (עד שהוא מתרגז, ואז - שומר נפשו ירחק). אומר כן - ועושה מה שבא לו. זה מטריף. אבא שלו אומר לו משהו, מציע איזו הצעה מופרכת ובלתי אפשרית לחלוטין, אז במקום להגיד, "לא, אבא, אנחנו מעדיפים ..." או כל דבר אחר, הוא אומר בסדר. וכמובן שלא עושה. כי בשביל מה לריב, הוא אומר. בשביל מה לצער את ההורים. לגישתי יש עימותים, גם בתוך משפחה, והדחקתם או התעלמות מהאופי הקונפרונטציוני שלהם אינם מועילים. אבל כרגיל- זו בסך הכל דעתי שאיננה מחייבת אף אחד.

ע י ן

New member
ואני חושבת אחרת...

גם אני השתמשתי במונחים חזיתות וכדו' ..אבל לא היה לי נוח כשהקלדתי אותם. כמובן שישנם עימותים ומחלקות ...ואין טעם להתעלם מהם. רק מה , אני חושבת שיוגניס צודק...מדברים על ילדים ומשפחה ...והקונוטציות משפיעות. אני לוקחת לתשומת ליבי שאפשר גם אחרת ...לומר ולהתייחס וללמוד ...אבל להשתמש במילים יותר מכילות..חמות. זה כמו כל הדברים האחרים שבהם אנו יודעים שהניסוח מאוד משפיע .... למשל לא אומרים לילד :..אתה לא בסדר... נכון לומר :ההתנהגות שלך הפעם הייתה לא בסדר... דברים מהסוג הזה רק מונעים אווירה קשה.... למשל אינני זוכרת מי המליצה פה על ההשתקפות..נדמה לי שיערית... כלומר לומר להם :אני מבינה שאתה לא רוצה ...אבל צריך עכשיו.. אני רוצה לספר שזה עוזר !!! אני חוזרת על המשפט האחרון של הפרד ואז הוא יודע שאני מקשיבה לו..או אומרת ...: אני מקשיבה לך ומבינה ש..... בקיצור...יש למילים כוח...והן משפיעות על אווירה וצבע ... אבל גם אני -רק אני ...וודאי לא מחייבת בדעותיי אף אחד.

אני יודעת - דבר גאוני ../images/Emo39.gif

הדודסון הזה שכתב את הספר "המקצוע הורים" - לא כל מה שכתוב שם ישים, אבל חלק מן העיצות שלו פשוט עובדות. שיקוף הרגשות זה דבר אחד; השני - לתת לילדים התראה לפני שעושים דברים. זה בעיקר נכון לקטנים - להגיד להם, "עוד 5 דקות הולכים הבייתה" וללכת אחרי 5 דקות, לא להופיע פתאום באמצע המשחק ולהגיד "עכשיו הולכים." אותו דבר עם אמבטיות, סידור צעצועים, וכו'. לתת התראה. גם זה סופר-פשוט, וגם זה עובד. ממש. לפעמים לא צריך להיות מודרני וחדשני כדי להיות חכם...

ע י ן

New member
את הרעיון השני מכירה...והוא עובד גם

על הגדולים שלנו. העניין הזה עם ההודעה המוקדמת... עם הגדולים אני עושה את עם השעון ממש ... מה שעה אצלך פרדון ? אז בא נסכם שבעוד 20 דקות סוגרים את המחשב ? הם כבר למדו הערכות זמן...ולא פעם מנהלים במעמד הזה משא ומתן ... אבל זה טוב גם אז ...כי לפחות מגיעים להסכמה וגובים מהם נכונות...התחייבות ללוחות זמנים. לא קראתי את הספר ..אבל בביקור הקרוב ב"צומת ספרים" - אחפש אותו. תודה קרן. אגב מה שלום בונבוניירת הפורום ? הבנתי שהוטב לה ...אני שמחה. ואור בפרי? מה מספר ?

yaeli4

New member
חולקת לחלוטין על יוגינס

יש משפחות שבהם יש מאבקים וחזיתות ומלחמות ואפילו מחנות. לא בכל מקום יש הידברות, תקשורת וקשר, לכן לא צריך להתבטא בהתייפיפות נפש כזו. יוגינס יקר, מה לעשות, אבל אין משפחה דומה למשנה כמו שאין ילד שדומה לילד אחר ומבוגר שדומה למבוגר אחר. כולנו שונים. למי שנתמזל מזלו, יש במשפחתו הידברות ותקשרות ויש משפחות שהן פחות ברות-מזל ושם ילדים מסוגלים להרוס את הבית החדש והחם שבנו הוריהם. ממש כך. להחריב ולגרום לבית לקרוס כמו מגדל קלפים. לא מעטים הם הנישואים השניים שהתפרקו בגלל ילדים והמדובר הוא בילדים בוגרים. ילדים קטנים קשה להאשים. הם מושפעים מן ההורה המשמורן, ממבנה האישיות שלהם, מהגיל הרך שלהם, מההרכב הרגשי שזורם בעורקיהם. אבל ילדים שבגרו וממשיכים למרר את חיי הוריהם ובני זוגם, הם ילדים שבכוחם לזרוע הרס ושנאה קשה. לא הכול ורוד, יוגינס, ממש לא. אין מקרה אחד דומה לחברו. ולכן, כשמישהו כאן משתמש במילה הזו, אין ספק שהוא יודע בדיוק למה הוא משתמש בה ולא במילה אחרת, רכה יותר. בהצלחה לכולנו, ומי ייתן שבביתנו כולנו ישרו השלום והשלווה.

אוי נו! תן לדבר איך ועל מה שרוצים.

אם מישהוא מרגיש עימות או התקפה אז זה מה שהוא מרגיש. ומי שכך מרגיש, שיתבטא כך. הייתי מבין לו הצעת לחשוב על זה אחרת. לראות את זה באור אחר. להבין שזה בעצם לא כך. אבל סתם להשתמש במילים מיופיפות? למזמז את מה שבעצם כואב? איך זה עוזר לזה שכואב לו? זה רק קצת יותר נעים לשומעים. אבל לא רק שזה לא עוזר למסכן שכואב לו - זה גם מקשה על טובי הלב שמוכנים לעזור. כי מרוב צמר גפן ומילים "נכונות יותר" לא שומעים את הכאב. וקשה יותר לזהות מאיפה בדיוק נובע הכאב. אז בוא נתייחס לפורום הזה כמו אל משרדו של הרופא או הפסיכולוג. יודע מה? אפילו כמו לחנות של הסנדלר. אתה הרי לא מצפה שלקוח ירמוז לסנדלר בעמימות אלא יתאר לו בדיוק איפה החור בנעל וגם לא יפריע לך אם הוא יתאר כמה שזה מקשה על ההליכה ואף כואב. מי שבא לכאן לשפוך בשביל לשפוך או לשתף בשביל לקבל תמיכה צריך לדעת שמקבלים אותו כמו שהוא ושיתבטא איך שהוא מרגיש. עם כל זה ולמרות האמור לעיל, כמובן שבבית כן רצוי לדבר חיובי ומכיל וכל זה. שם זה משפיע לטובה ללא ספק. או לפחות מונע את הנזק של אמירות בוטות. אבל כל היופי הוא שכאן נמצאים רק הצדדים "שלנו" בכל קונפליקט כזה. אנחנו כולנו "בעד" זה שמציג כאן את בעיותיו ומנסים לעזור לו. אם עיצבנו אותך אז גם אני מעוצבן ובוא נראה ביחד איך אפשר לסדר את העניינים אצלכם שם כדי שלא יהיו יותר עיצבונים. אבל אם עיצבנו אותך ואתה תבוא לפה ותגיד שקרה משהו וזה לא כל כך לרוחך - אז אני לא אתעצבן ולא נחפש ביחד דרך למנוע עיצבונים והפורום ייראה ויישמע נהדר - אבל העיצבונים אצלך בבית ימשיכו. טוב, אני אחרי יום עבודה הרבה יותר מדי ארוך, שבא כהמשך לכמה דומים לו ברציפות - כך שאולי אני קצת מתנסח בחריפות - אז קח את זה קל. וסליחה מראש.

ח ד

New member
זה בסדר, הוא נותן

אני גם מרגיש צורך חזק לבטא את מה שמפריע ולוחץ, בצורה הכי ברורה שאני יכול להרשות לעצמי פה. כל ריכוך והנעמה של מה שכואב לי - זה בעצמו כואב. זה בטח בגלל שכל כך הרבה זמן חיכיתי לדבר עם עוד אנשים במצב הזה. בהמשך זה בטח ירגע, אני ארגע. בכל מקרה, כל אחד בוחר רק את המילים שלו.

יוגניס

צר לי ,אני לא יודעת לדבר בשפה יפה אז לצאת או להישאר? אחרי שנים של איפוק בא לי להתפוצץ כאן מול כולם.....להתיפיף התיפיפתי מספיק כל חיי וראה לאן הגעתי..... ואל תקח אישית את המילים הגדולות וגם לא את היפות מפני שהם שלי ורק שלי ולא צריכות להצביע על כך שגם אתה מגעיל כמוני. אתה תמשיך לדבר יפה ותוציא את הרגשותייך ורגשותייך ותבונתך כשהן עטופות בסרט ורוד והמון בושם ,וזה יהיה אתה.וזה יהיה נפלא. ואני ,אני כמו שאני,לטוב ולרע,אז האם תקבל אותי ללא תנאי? בוקר נפלא

אפשר מילה קטנה?

יש כמה דרכים בעולם להתמודד עם בעיות. בגדול זה נחלק לשניים: 1. להתמודד ו"להכנס דוח" בבעיה. 2. להתעלם, לעקוף ולנסות להרדים את הבעיה. כמובן שהחיים זימנו לנו אין ספור האפורים מסביב אם זה טרמינולוגיות, טקטיקות ואסטרטגיות שונות. יש אנשים שאם תדבר עמם במילים גבוהות יאותו להתייחס ולקדם את הטיפול בבעיה. ויש אחרים שאם לא תפנה במדוייק לשורש הבעיה ותפתח אתה ללא כחל ושרק, לא יוכלו "להביט בה בעיניים". קצת , באופן ציורי, ההבדל בין אירופה לישראל.... תגיד שאנחנו חסרי טאקט, אולי? אבל מחובר לזה "דוגריים"ואמיתיים. תגיד שהם מכבדים את הזולת, אולי? אבל לעולם לא תדע מה הם באמת חושבים.. ובהשלכה לחיים בכלל, אם הדרך של טרמינולוגיה מעודנת פותרת לך דברים, אז זו דרכך ותמשיך בה בהצלחה. מניסיוני הדל גיליתי שאם לא קוראים לילד בשמו , טועים וחושבים שהוא ילד אחר.... אם לא תבין שאתה במאבק (לחיים ולמוות לפעמים) ותחשוב שאתה בדיון, אתה עלול לפספס את העוצמות של החיים!!! לא כל כך רע להבין שיש עימות רציני. ככה אפשר להתמודד איתו ולא לסרס אותו במילים גבוהות. שלא לדבר על זה שאנחנו בני אדם , לפני שאנחנו הורים, ומותר ואף רצוי שנדע להביע רגשות ולא להיות כל הזמן נימוסיים וקרים. החום של הכעס הוא אותו חום של האהבה!! - תעשה עם כל הלב, תקבל עם כל הלב!! יום טוב לכולם

למעלה