ניתוח ל"כלב לא נותן ברירה"

ghony

New member
ניתוח ל"כלב לא נותן ברירה"

אהלן כולם כמו שאמרתי בניתוח שלי לשיר "במכונית", חשבתי על לנתח עוד שירים של אתניקס בעתיד. הנה הניתוח הראשון שלי בסדרה, שאותה אני הולך להתחיל מההתחלה ולפי סדר הדיסקים. וכמובן, איך הכל התחיל? מוסקבה, והנה ניתוח של אחד משיריה המוכרים. כמו שידוע לכולם וכבר נאמר השיר הוא שיר מחאה על מלחמת לבנון, מלחמה שכאשר התחילה עוד לא נולדתי, אבל אני עדיין אנסה לנתח ולמצוא בדיוק לגבי מי המחאה או מה מנסה זאב להעביר בדיוק ו.. נתחיל כלב לא נותן ברירה - כבר אנחנו מקבלים שם קצת מיוחד, לא נתקלתי בהרבה כאלה (למרות שמוכרים כמה שמות "מיוחדים" שקשורים בכלבים כמו למשל "כלבים לא נובחים בירוק" או הספר "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה") אבל זה לא משנה הרבה (לדעתי). בואו ננסה לראות למה הכוונה בשיר ואיך זה מתקשר כלב - כמה משמעויות שיכולות להיות 1) הכלב כידוע חברו הטוב ביותר של האדם, נאמן 2) משמעות אחרת שחז"ל נתנו במשנה ובתלמוד נמצאת בביטוי "פני הדור כפני הכלב" שמתייחס לדור שלפני ביאת המשיח ואחרית הימים. בשיר "פנים" זאב מצטט את הביטוי הזה בתחילת השיר. השיר אמנם נכתב בערך 20 שנה אחרי "כלב לא נותן ברירה" אבל ייתכן וזאב הכיר את המשפט כבר אז והסתמך על כך בבחירת המילים. אחד הפירושים לביטוי הוא שהכוונה לכך שכאשר זורקים על כלב מקל, הכלב מתעצבן ותוקף את המקל במקום את מי שזרק אותו עליו. הוא מתעסק בשטויות במקום לבדוק את שורש הבעיה. 3) הכלב גם עושה את העבודה שלו כמו שצריך, כלבים שימשו במהלך ההיסטוריה לתפקידים שונים, למשל כלבי ציד והיו מאוד יעילים ונאמנים ל"מעסיקיהם" לדעתי האישית הפירוש הראשון ממש לא הולך עם השיר ופירושים 2 ו3 מתאימים הרבה יותר. עוד על כך בהמשך לא נותן ברירה - כאן אין ממש מה לפרש, הכלב לא נותן ברירה אחרת. ייתכן שזאב מתכוון לכך שבגלל ה"כלב" שעליו נכתב השיר לא הייתה ברירה, אלא ליצור את השיר הזה, לא הייתה ברירה אלא למחות, וזאב בחר לעשות זאת דרך המוזיקה. שוב אני נוסק, מתיישב על המסלול כמו כלב שרעב ויוצא לעוד חיסול נסיקה - עלייה. למרות זאת אנחנו רואים שהוא בכלל מתיישב, דבר לא הגיוני. כנראה שהכוונה פה היא ליצור ניגוד של כאילו הכל נוסק - בעלייה שבעצם הכל נשאר אותו דבר או אפילו התדרדר (מה גם שמסלול הוא מישור שטוח). נוסק ומסלול - ייתכן ויש גם התייחסות למטוסים וחיל האויר בפרט מתחילה ההשוואה לכלב, הכלב רעב, אבל הוא לא רוצה אוכל, הוא רוצה לחסל. או שייתכן ויותר חשוב לו החיסול יותר מהרעב. דם בציפורני - אומרים לכלב אין מצפון - מבט קרב בעיני, אנ'לא אתן סתם קרב מתון! דם בציפורני - יש למושא השיר דם על הידיים, "בציפורני" - ציפורני הכלב משמשות לתקיפה והדם עליהן מוכיח בודאות שהוא גרם לשפיכת הדם והוא זה שתקף אומרים לכלב אין מצפון - יתכן שהכוונה כאן לביקורות שהוטחו עליו, שאין לו מצפון. הוא מצדיק את עצמו בכוונה שככה הוא, אי אפשר להאשים אותו כי זה מה שהוא או שהוא מתייחס לכך בביטול, "אומרים" ותו לא, זאת סתם שמועה מבט קרב בעיני, אנ'לא אתן סתם קרב מתון! - מתייחס למצפון. המצפון או הביקורות אומרים לתת קרב מתון, אבל מבט הקרב יותר חזק מהמצפון, הוא לא ייכנע בין אם לטבעו בין אם לשמועות או לביקורות שהוטחו עליו שבעה מקלעים, שבעה הרוגי מלכות מלכה ללא מחזור, כמו בובה תלויה על חוט שוב כאן זוהי ספוקלציה כי עוד לא נולדתי, ואני מקווה שמישהו יוכל לאשר לי את העניין. אבל אני די בטוח שהשורה הראשונה מתייחסת למקרה כלשהו שקרה במלחמת לבנון שבו נהרגו 7 אנשים (שכנראה היו אחראים על מקלע, אולי טנקיסטים?). 7 הרוגי מלכות הכוונה לעשרת הרוגי מלכות שמוזכרים בתלמוד, דימוי חריף מאוד בעיניי, אבל שוב, לא מכיר את המקרה. ההתייחסות כאן לתלמוד מחזקת את הדעה שלי שאכן זאב התייחס וידע על הביטוי שבפירוש ה2 למילה כלב. מלכה ללא מחזור - הכוונה לשלטון, יש כאן אמירה קשה מאוד עליו. קודם כל מלכה ולא מלך - ירידה על כבודו של המנהיג, הפיכה מגבר לאישה (לא שאני מתכוון חלילה לעמדה שובניסטית או משהו) אבל אכן זאב התכוון להורדה בכבודו של המנהיג - המלך. לא בכך מסתיים העניין - ללא מחזור. הכוונה לדעתי היא לוסת, פשוטו כמשמעו. אפילו שזוהי מלכה אין לה מחזור, אפילו אחד מסממני הנשיות שלה נעדר, לא רק שמנהיג זה לא, גם אישה היא לא. ייתכן שהכוונה גם לרגשות שמיוחסים לנשים (חמלה, חסד דאגה וכו'). כדי לסיים את השורה ולהבהיר לכולם למה הוא מתכוון, זאב מקנח את השורה ב"כמו בובה תלויה על חוט" - שלא יהיו שום טעויות, המנהיג בנוסף לכל גם כך לא באמת שולט, הוא נשלט. יש לי תחושה חזקה שהכוונה כאן היא לבגין שנשלט ע"י ה"כלב" משטרה קרבית, אפלה במגרשים כלב לא מבחין בין שמאלנים לסתם טיפשים הוא קורא למשטרה קרבית, כנראה הכוונה לאלימה. אפלה במגרשים - הרבה פעמים במגרשים מתרחשות הפגנות או כנסים. כנראה שהכוונה בשורה ההיא היא שהמשטרה אלימה ושאין כמעט הפגנות, ייתכן מאוד שאין הפגנות בגלל האלימות המשטרתית כלפי המפגינים כלב לא מבחין... שוב חוזרים לכלב עצמו, אבל אני חושב שזאב התייחס בשורה הזאתי לא רק אליו - כנראה שהוא חשב שחלק מהמוחים נגד המלחמה עושים זאת לא נכון והם טיפשים ולא פועלים נכון, והכלב לא מבחין ביניהם לבין השמאלנים שמפגינים נגד המלחמה (כמו שצריך, לפחות לפי זאב) ורואה בהם אותו דבר, דבר שרק פוגע במאבק כי הוא לא מתייחס אליהם ברצינות ארון מתים מעץ, בתוכו מוכה גורל כלב לא רוצה שלבנון זה סתם מחדל השורה הראשונה - אין ממש צורך להסביר, עוד הרוג במלחמה, עוד מוכה גורל שנפל במלחמה הזאת כלב לא רוצה.. הכלב נשאר בשלו למרות ההרוגים, הוא לא מבין שמלחמת לבנון זה סתם מחדל. 2 שורות ברורות מאוד ובלי מטאפורות, מאוד ישיר משורר שכותב תמיד על תת אדם ותת מקלע מתייחס שנית לקרבות בלי אפלה פה אני די מגשש באפילה... ייתכן שזאב מתייחס אישית למשורר כלשהו, שיכול להיות אחד מ2 ה"סוגים" הבאים 1) משורר בעל השקפת עולם פציפיסטית, שמדבר על תת אדם ותת מקלע - הכוונה לבנאדם שביחד עם תת המקלע הוא נהיה תת אדם 2) משורר בעל השקפת עולם מיליטריסטית שמדבר על תת אדם ותת מקלע - כאן הכוונה היא של זאב בהתייחס ל"תת אדם" אבל מבחינת המשורר האדם ותת המקלע קשורים אחד בשני, שתמיד תהיה מלחמה מתייחס שנית - משנה את השקפתו מהשורה הראשונה, בודק שנית את המצב. משהו אצלו השתנה, מתייחס לקרבות בלי אפלה, רואה את כל מה שקורה שם. הייתכן שמדובר בזאב עצמו ששינה את דעתו אחרי שלקח בעצמו חלק בקרבות במלחמה? שוב אני נוסק, מתיישב על גב ההר כמו כלב מתייחם, לא חושב על המחר חוזרים לשורה הראשונה, יש נסיקה, אבל הפעם הכלב מתיישב על גב ההר, מקום גבוה בניגוד למסלול ממקודם. יש עליה כלשהי, אבל עדיין הוא מתיישב על גב ההר. ייתכן שהכוונה לכך שהוא לא מסתכל למה יש מאחורי ההר, הוא לא בפסגה או שאולי יש רמיזה לקשיות עורף כמו כלב מתייחם - כלב מיוחם לא חושב על כלום, חוץ מהזדווגות, לא אכפת לו מכלום. גם הכלב בשיר כזה, נעול על המטרה ולא אכפת לו מהעתיד ומההשפעות בטווח הארוך דם בציפורני - כלב לא נותן ברירה - שבעה מקלעים, שום הסדר ושום פשרה! שוב חזרה לבית השני, אבל הייתכן שיש כאן כוונה לדם בציפורניים של מישהו אחר? הייתכן שזאב מדבר כאן על עצמו הפעם ומרגיש שיש דם בציפורניו שלו ולכן כלב כבר לא נותן ברירה? ייתכן, או שהפרשנות מבית 2 ממשיכה גם פה והדם על ציפורניו של הכלב אכן לא נותנת ברירה שבעה מקלעים - שוב התייחסות למקרה מקודם, שכנראה היה מקרה קשה שהיה גם מפורסם בתקשורת או לפחות זאב הכיר אותו טוב (וייתכן שהוא שגרם לו לכתוב את השיר). למרות כל זאת הכלב לא מוותר ולא מתפשר לסיכום: לדעתי האישית, השיר הזה מדבר ללא

ghony

New member
המשך - כי העורך התחרפן לי

לדעתי האישית, השיר הזה מדבר ללא ספק על אריאל שרון, שכידוע היה זה שיזם את הרעיון למלחמת לבנון. על סמך מה אני מבסס את העניין? "כמו בובה על חוט" שלדעתי התייחס למנחם בגין, שהיה ראש הממשלה באותה תקופה אך הרבה טענו כי הוא רומה ע"י שרון ואף ששרון השתמש בו כדי לנצל את מטרותיו כמו כן שרון למיטב ידיעתי לא ממש התרגש מהביקורות על המלחמה והמשיך בה למרות המחאות אשמח לשמוע את דעתכם בעניין

guidy

New member
ניתוח יפה מאוד

זה שיר שניתחתי מאות פעמים בראש לדעתי. הניתוח שלך מצוין, ממש יפה. אגב, לדעתי יצא לשיר הזה שיר המשך ששמו "סנופי". כתבתי על זה בעבר ולא זכיתי לתגובה.

ghony

New member
תודה רבה

בקשר לשאלתך - ממה שראיתי בפורום ראיתי סברה שזה שיר מחאה על מפכ"ל המשטרה באותה תקופה (אם אני זוכר נכון) מעיון מהיר אני רואה שיש קשר בין 2 השירים (הוא מציין בבירור "כלב לא נותן ברירה". אני זוכר שגם שמתי לב לזה מתישהו). אני עוד לא יכול להגיד אם אכן גם שמה הוא מתכוון לשרון, אבל בהחלט יש קשר כלשהו

shifo

New member
סנופי באמת מתכתב עם השיר הזה

אך בעוד סנופי אכן מדבר על אותו מפכ"ל, "כלב לא נותן ברירה" מדבר על מישהו/משהו אחר, אך מוטיב הכלב הטיפש נשאר. ומבחינת הניתוח - באמת יפה... תמשיך לנתח עוד שירים!

ghony

New member
תודה

וכנראה.. אני בספק ששני השירים מתייחסים לאותו בנאדם, אבל הוא הפנה לשיר כדי לחזק את המסר ושוב תודה, בקרוב אני אתחיל עם האלבום הראשון

למעלה