נניח שאדם מחפש עבודה דרך חברת השמה.

arn1956

Member
חברת ההשמה מצאה לו עבודה לפי הדרישות שהגדיר אבל מתברר לו שהוא שכח להגדיר להם משהו בדרישות והעבודה לא מתאימה לו ולכן הוא לא רוצה לקבל את העבודה. האם חברת ההשמה יכולה לתבוע אותו?
דוגמא: נניח שאדם לא מעונין לעבוד במפעלי הימורים (כמו פיס, לוטו וטוטו) אבל הוא שכח להגיד את זה לחברת ההשמה והיא סידרה לו ראיון באחת החברות הנ"ל. אחרי שהתברר לו שזה ראיון בחברה כזו הוא אומר להם : "מצטער שכחתי להודיע לכם אבר אינני מעונין לעבוד בחברת הימורים". האם במקרה כזה חברת ההשמה יכולה לתבוע אותו?
או למשל אדם הגדיר לחברת ההשמה את האזורים שבהם הוא מוכן לעבוד, חברת ההשמה סידרה לו ראיון באחת החברות באזורים שהוא הגדיר, אז הוא התחרט והוא אומר לחברת ההשמה שמקום העבודה רחוק יותר מידי מביתו. האם במקרה כזה חברת ההשמה יכולה לתבוע אותו?

צריך לשים לב שהאדם מודיע לחברת ההשמה שהוא לא רוצה לעבוד במקום הזה, לפני הראיון הראשון. צריך לציין שהסיכוי להתקבל ולעבור את כל הראיונות הוא בערך 10% (כי למקום העבודה הזה יש עוד מועמדים וכלל לא בטוח שהמועמד יעבור את סידרת הראיונות בהצלחה).

נתקלתם בתביעה מסוג זה?

arn1956

Member
השאלה שלי האם יש למגייסת בסיס לתביעה משפטית במקרה כזה?

vinney

Well-known member
זאת שאלה לעורך דין. יש בינכם איזשהו סיכום, לא ברור איך הוא נעשה ואיך הוא תועד, לא ברור אילו חוקים חלים על סיכומים מהסוג הזה, ולא ברור אילו הוכחות יש למגייסת לעצם קיומו. מבחינה חוקית יכול להיות שיש לה בסיס ויכול להיות שלא.

מבחינה מעשית אין ולא תהיה שום תביעה גם אם היה חוזה כתוב ומתועד, כי מי יבוא לעבוד עם חברת השמה שתובעת את הלקוחות שלה במצב שאפילו לא התחלת ראיונות?

אם מדובר במצב אמיתי ויש באמת מגייסת שמאיימת עלייך - אני מציע לך להפסיק לעבוד עם החברה הזאת ולחפש חברת השמה אחרת. תגיד למגייסת, ואתה יכול לצטט אותי, ״לכי תחפשי, לא מוכן לעבוד איתך יותר, ואני אוסר עלייך להפיץ את הקו״ח שלי״. את החלק האחרון כדאי גם לשלוח במייל.

BravoMan

Active member
זאת שאלה לעורך דין. יש בינכם איזשהו סיכום, לא ברור איך הוא נעשה ואיך הוא תועד, לא ברור אילו חוקים חלים על סיכומים מהסוג הזה, ולא ברור אילו הוכחות יש למגייסת לעצם קיומו. מבחינה חוקית יכול להיות שיש לה בסיס ויכול להיות שלא.

מבחינה מעשית אין ולא תהיה שום תביעה גם אם היה חוזה כתוב ומתועד, כי מי יבוא לעבוד עם חברת השמה שתובעת את הלקוחות שלה במצב שאפילו לא התחלת ראיונות?

אם מדובר במצב אמיתי ויש באמת מגייסת שמאיימת עלייך - אני מציע לך להפסיק לעבוד עם החברה הזאת ולחפש חברת השמה אחרת. תגיד למגייסת, ואתה יכול לצטט אותי, ״לכי תחפשי, לא מוכן לעבוד איתך יותר, ואני אוסר עלייך להפיץ את הקו״ח שלי״. את החלק האחרון כדאי גם לשלוח במייל.
בגדול מסכים, רק סייג אחד:
אנשים עובדים גם עם חברות שידועות בהתעללות בעובדים, למה?
כל מיני סיבות...

אז אני אישית לא הייתי בונה על כך שבעל הבית לא יתחרפן, ולא ינסה לתבוע... הסיכוי נמוך, הייתי אומר נמוך מאוד (אני כמובן לא עו"ד) אבל הוא לא 0.

זוכר את החברה שתבעה עובד שלא התייצב ביום ראשון? היה כאן דיון על זה...

vinney

Well-known member
בגדול מסכים, רק סייג אחד:
אנשים עובדים גם עם חברות שידועות בהתעללות בעובדים, למה?
כל מיני סיבות...

אז אני אישית לא הייתי בונה על כך שבעל הבית לא יתחרפן, ולא ינסה לתבוע... הסיכוי נמוך, הייתי אומר נמוך מאוד (אני כמובן לא עו"ד) אבל הוא לא 0.

זוכר את החברה שתבעה עובד שלא התייצב ביום ראשון? היה כאן דיון על זה...
אז יתבעו. הם יכולים רק לתבוע קיום חוזה, כי לא נגרם שום נזק. אז ילך להתראיין ויגיד למראיין שהוא לא מעוניין. אפשר לחשוב.

למעלה