נניח שאתם מראיינים מישהו ויש לכם תחושה שהוא לא

arn1956

Member
בדיוק מתלהב מהמשרה שהצעתם לו - האם תפסלו אותו מיד ולא תמשיכו איתו יותר?
(נניח שהוא עומד בדרישות שלכם והוא עבר את המבחן המקצועי בהצלחה או שטרם בחנתם אותו מבחינה מקצועית).

choo

Active member
(נניח שהוא עומד בדרישות שלכם והוא עבר את המבחן המקצועי בהצלחה או שטרם בחנתם אותו מבחינה מקצועית).
במקרה יש אצלנו בחברה עוד צוותים ועוד משרות פתוחות. אני אנסה להציג גם את קיומם, ואם אחד מהם יעניין אותו - אמליץ שיראיינו אותו שם.

לקחת עובד שלא מתלהב - אם זה נראה מאוד לא מתלהב, לא ארצה לקחת אותו, ולא אמליץ לגייס אותו לצוות שלנו.

פולגאר

Well-known member
כן, אלא אם כן יש משרות אחרות שאפשר לבדוק את התעניינותו בהם.

vinney

Well-known member
איך בדיוק צריך להתלהב? שואל בשביל חבר.

זאת דוגמא נפלאה להפליה שבתת מודע (או איך שמתרגמים unconcious bias לעברית בימינו). מה זה "לא נראה מתלהב"? האם "להתלהב" רשום בדרישות משרה? איך מביעים התלהבות בצורה שמתקבלת עלייך?

ai27

Well-known member
העברנו מישהו כזה לפני חצי שנה.
עבר מעולה את המבחן, ציונים יפים אבל בלי נסיון קודם ובלי התלהבות מהמשרה
אחרי חודש עזב.

Be1n

Member
האמת שזה תלוי גם בדברים אחרים.

אפשר להחזיק זמן ולא "להתלהב" בזמן הרושם הראשוני.

צריך לזכור גם הבדלים בין טיפוסים שונים. יש אנשים מופנמים יותר, שפחות מחצינים התלהבות. צריך לנסות להרגיש את האווירה הכללית ולהבין אם זה טיפוס שלא מתלהב מדברים באופן כללי או לא מראה את זה החוצה לעומת מישהו שלא מתלהב מהמשרה הספציפית ואז כנראה שיברח ברגע הראשון שימצא משהו שכן ילהיב אותו ועד אז - ההתנהלות שלו תהיה בהתאם, אז חבל לקבל אותו מלכתחילה

Nuke1985

Active member
איך בכלל יודעים שמישהו "מתלהב" ? ובעידן שמשהו כמו כל אדם שלישי משקר בקורות חיים איך יודעים שהוא לא עושה הצגה?

אני מסכים שהתלהבות ובכלל רגשות חיוביים יכולים לשפר ביצועים, אבל עדיף לבדוק "תוצרים" של הדברים האלו כמו ידע כישורים והישגים (דברים שהרבה יותר קשה לזייף).

BravoMan

Active member
איך בכלל יודעים שמישהו "מתלהב" ? ובעידן שמשהו כמו כל אדם שלישי משקר בקורות חיים איך יודעים שהוא לא עושה הצגה?

אני מסכים שהתלהבות ובכלל רגשות חיוביים יכולים לשפר ביצועים, אבל עדיף לבדוק "תוצרים" של הדברים האלו כמו ידע כישורים והישגים (דברים שהרבה יותר קשה לזייף).
לא יודע אם הייתי מגדיר את זה בתור "מתלהב", אבל אני רוצה להזכיר לך ול-vinney שראיון עבודה אמור להיות דו כיווני - כפי שהמראיין מנסה לעמוד את טיבו ויכולתיו של המועמד, המועמד אמור לעמוד את טיב החברה, ואת אופי המשרה הספציפית אליה הוא מתמיין.

דבר אחד שחשוב לשים לב זה האם המומעד שואל שאלות לגבי תחומי אחריות, אופי התפקיד, טכנולוגיות שעובדים איתן וכו'.
ואם לא שואל, אז מומלץ לנסות להציג לו את זה ולראות את התגובה, אולי לדרבן אותו עם כמה שאלות.

יצא לי לראות מה קורה כשלמתכנת מאוד מוכשר נמאס מאופי העבודה והוא מתחיל לעשות בעיות ממש, לפני שהוא חותך.
אני בטוח אתה כמו רוב האחרים פה מבין שמשרות פיתוח כרוכות ביצירתיות, ואם המשרה הספציפית לא מתאימה, גם מפתח מוכשר מאוד לא ייתן בה תפוקה, ולחברה תהיה בעיה.

לכן, במקום ישר להאשים אנשים עם buzz words כמו unconcious bias שזה בולשיט גמור ומשמש להאשמות שוו בלבד, כדאי לחשוב טוב טוב איך בודקים שהמועמד לא רק מתאים מבחינת כישורים טכניים למשרה, אלא גם היחס המתאים.

הרי וודאי היית מסכים לפסול מועמד על אופי בעייתי מבחינות שונות שימנעו שילוב בצוות, אז מה בעיה עם בדיקה של עוד תכונה אחת?

ותשובתי לשאלה המקורית:
אם הייתי מקבל את הרושם שהמועמד שמולי לא כ"כ מרוצה מהתפקיד מבחינה טכנית, עניינית, וכו', גם אם היה מדגים יכולות טכניות גבוהות הייתי מעביר אותו לסוף התור, ואם היה מגיע מועמד אפילו עם יכולת טכנית נמוכה יותר (עד גבול מסוים), הייתי בוחר אותו במקום.
לעבוד עם אנשים שלקחו תפקיד כי הם חייבים ולא כי הם רוצים זה מקור לבעיות רבות, ואם אפשר עדיף להימנע מזה.

vinney

Well-known member
לא יודע אם הייתי מגדיר את זה בתור "מתלהב", אבל אני רוצה להזכיר לך ול-vinney שראיון עבודה אמור להיות דו כיווני - כפי שהמראיין מנסה לעמוד את טיבו ויכולתיו של המועמד, המועמד אמור לעמוד את טיב החברה, ואת אופי המשרה הספציפית אליה הוא מתמיין.

אז בוא נגדיר מילים קודם, לפני שמשתמשים בהן. זה מה שביקשתי בתגובה שלי.

דבר אחד שחשוב לשים לב זה האם המומעד שואל שאלות לגבי תחומי אחריות, אופי התפקיד, טכנולוגיות שעובדים איתן וכו'.

זה לא משהו שהייתי מגדיר כ״התלהבות״.

לכן, במקום ישר להאשים אנשים עם buzz words כמו unconcious bias שזה בולשיט גמור ומשמש להאשמות שוו בלבד, כדאי לחשוב טוב טוב איך בודקים שהמועמד לא רק מתאים מבחינת כישורים טכניים למשרה, אלא גם היחס המתאים.

אנחנו כבר הסכמנו שאתה חושב שלהפלות מכל סיבה זה בסדר, ואני לא ואנחנו לא מסכימים לגבי זה. הפליה בתת מודע לפחות היא... בתת מודע. אתה באופן גלוי ומפומבי קורא להפליה מודעת ומוכוונת.

הרי וודאי היית מסכים לפסול מועמד על אופי בעייתי מבחינות שונות שימנעו שילוב בצוות, אז מה בעיה עם בדיקה של עוד תכונה אחת?
לא, לא הייתי מסכים. מה זה ״אופי בעייתי״?

למעלה