נקודות שחורות?

אינשם134

New member
היי,
ביומיים האחרונים אני רואה במיטה שלי נקודות שחורות קטנות כאלה, חלקן גם קצת יותר ארוכות. זה בכל המיטה. השמיכה פרוסה על המיטה וזה נמצא בכל זאת על הסדין. גם אחרי שאני מנקה אותן למחרת זה מופיע שוב.
החתולה שלי ישנה איתי ובמהלך היום היא במיטה שלי, אז אני מניחה שזה ממנה. מישהו פעם נתקל בדבר כזה?
זה לא זז.. יכול להיות שזה צואה של פרעושים/תולעים/משהו אחר?
גם שמתי לב שהיא מנערת את הראש די הרבה. אולי זה משהו מהאוזניים?

רציתי לשאול גם האם מומלץ לשים לחתולה קולר סרסטו נגד פרעושים? האם זה יכול להזיק? עדיף קולר או אמפולות?

תודה

אלישבע777

Well-known member
היי,
ביומיים האחרונים אני רואה במיטה שלי נקודות שחורות קטנות כאלה, חלקן גם קצת יותר ארוכות. זה בכל המיטה. השמיכה פרוסה על המיטה וזה נמצא בכל זאת על הסדין. גם אחרי שאני מנקה אותן למחרת זה מופיע שוב.
החתולה שלי ישנה איתי ובמהלך היום היא במיטה שלי, אז אני מניחה שזה ממנה. מישהו פעם נתקל בדבר כזה?

רציתי לשאול גם האם מומלץ לשים לחתולה קולר סרסטו נגד פרעושים? האם זה יכול להזיק? עדיף קולר או אמפולות?

תודה
הי אינשם, אומנם מעולם לא ראיתי נקודות שחורות על הסדינים, אבל ראיתי צואת פרעושים כפי שאתה מתאר, בין שערות הפרווה של החתול. הוא היה בהיר ולכן אפשר היה לראות את זה היטב. הפרעושים מוצצי דם כידוע, וצואתם אכן שחורה והיא נראית כמו גרגרים זעירים בצברים לא מאוד צפופים, במקומות שונים על פני עור החתול, בין שערות הפרווה. ההנקבות מטילות ביצים על עור החתול אך הן נושרות ארצה. הצעירים בוקעים מהן וניזונים מחומר אורגני שמצוי בכל מקום, בעיקר בפינות מסתור: בסדקים שונים, מתחת למיטה, מתחת לארונות ובעיקר - בשטיחים מקיר לקיר או שטיחים רגילים. שם מצטברים קשקשי עור החתול ועורנו שלנו, פרורי מזון, וחרקים מתים. על המזון הזה מתקיימים הפרעושים הצעירים שאינם עוקצים, הופכים לגולם ומהגלמים יוצאים הבוגרים וקופצים על כל מה שזז בקרבתם, בין אם זה אדם ובין אם זה חתול.

אם הם קפצו על אדם, הם יכולים בהחלט לעקוץ וזה מגרד מאוד, אבל הם נושרים די מהר ארצה. אם הם קופצים על חתול או כלב, הם נשארים עליו. בחוץ פרעושי החתול מתרבים באדמה בעיקר בגינות מושקות, ומשם הם קופצים מהגלמים אל החתולים. אם יש בבית פרעושים הם מתרבים כל השנה.

פרעושים מדביקים את החתול גם בתולעי מעיים הנראות כמו גרגרי אורז קטנים חיים וזזים, כי הם יכולים לצאת מפי הטבעת למיטה ולכל מקום ובעיקר בקופסת השירותים של החתול. לכן חשוב לבצע תילוע לחתול. תתייעץ עם הווטרינר.
אני לא רציתי להדביר בבית, כי צריך להוציא את החתול לכמה שעות מחוץ הבית. מה שאני עשיתי ( זה היה מזמן ויש היום דברים מוצלחים יותר) פיזרתי אבקה נגד פרעושים על השטיחים השארתי לשבוע ושאבתי בשואב אבק. עשיתי את זה כמה פעמים. וזה עזר.
כדאי להתייעץ עם הווטרינר על הדברת הפרעושים על החתול ויש גם אפשרות של הדברה מונעת לחתול.

אפשר לקרוא גם בקישור זה. https://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/life_sci/כמה-זמן-חי-פרעוש-הכלב-חיים

Yukita

Active member
מנהל
היי,

תודה
אכן נשמע כמו פרעושים. אם לא בטוחים, אפשר לצלם ולהראות לוטרינר (והוטרינר יכול גם לחפש על החתולה, ובאותה הזדמנות לבדוק גם את האזניים לאקריות...).

זה אומר שכל החתולים בבית צריכים טיפטל נגד פרעושים (אישית, קולרים מסוכנים בעיניי לחתולים ולכן אעדיף תמיד אמפולות). יש לכבס את המצעים בהרתחה. כמו כן כל החתולים צריכים לעבור תילוע כי תולעים הן נשאיות המעבירות ביצי פרעושים.

אינשם134

New member
אכן נשמע כמו פרעושים. אם לא בטוחים, אפשר לצלם ולהראות לוטרינר (והוטרינר יכול גם לחפש על החתולה, ובאותה הזדמנות לבדוק גם את האזניים לאקריות...).

זה אומר שכל החתולים בבית צריכים טיפטל נגד פרעושים (אישית, קולרים מסוכנים בעיניי לחתולים ולכן אעדיף תמיד אמפולות). יש לכבס את המצעים בהרתחה. כמו כן כל החתולים צריכים לעבור תילוע כי תולעים הן נשאיות המעבירות ביצי פרעושים.
שמתי לה אמפולה, לחתולות האחרות יש קולר. אני עדיין מוצאת את זה במיטה.. החלפתי מצעים גם.
מה עוד אפשר לעשות?
כל כמה זמן שמים אמפולות. ולמה קולרים מסוכנים - כי הם מלקקים את עצמם?

תודה

Yukita

Active member
מנהל
שמתי לה אמפולה, לחתולות האחרות יש קולר. אני עדיין מוצאת את זה במיטה.. החלפתי מצעים גם.
מה עוד אפשר לעשות?
כל כמה זמן שמים אמפולות. ולמה קולרים מסוכנים - כי הם מלקקים את עצמם?

תודה
פחות בגלל הליקוק כמו בגלל הנטייה להסתבך עם הקולר. צריך לראות כדי להאמין עד כמה הם מצליחים בזה. בזמני כשמר-חתול ראיתי כמה מקרים.

ליקוק במקרה של קולר נראה לי מסוכן יותר כשיש יותר מחתול אחד בבית, כשהם חברים ומתכרבלים יחד.

אמפולות שמים לפי ההוראות על החבילה. כתוב שם גם כל כמה זמן לשים. חשוב לקרוא היטב ולוודא שלא קונים אמפולות שאינן מיועדות לחתולים, וכן לשים לב לאלו טפילים האמפולה מיועדת. כאמור יש לדאוג גם לתילוע כי ביצי פרעושים עוברים עם תולעים. אגב כתבת בפוסט המקורי על ניעור מרובה של הראש - צריך לבדוק אזניים. אקריות באוזן זה סיפור קצת שונה וצריך טיפול אצל הוטרינר.

אינשם134

New member
פחות בגלל הליקוק כמו בגלל הנטייה להסתבך עם הקולר. צריך לראות כדי להאמין עד כמה הם מצליחים בזה. בזמני כשמר-חתול ראיתי כמה מקרים.

ליקוק במקרה של קולר נראה לי מסוכן יותר כשיש יותר מחתול אחד בבית, כשהם חברים ומתכרבלים יחד.

אמפולות שמים לפי ההוראות על החבילה. כתוב שם גם כל כמה זמן לשים. חשוב לקרוא היטב ולוודא שלא קונים אמפולות שאינן מיועדות לחתולים, וכן לשים לב לאלו טפילים האמפולה מיועדת. כאמור יש לדאוג גם לתילוע כי ביצי פרעושים עוברים עם תולעים. אגב כתבת בפוסט המקורי על ניעור מרובה של הראש - צריך לבדוק אזניים. אקריות באוזן זה סיפור קצת שונה וצריך טיפול אצל הוטרינר.
איך הם מסתבכים עם הקולר? דווקא החתולות האחרות מסתדרות עם זה.
הסתכלתי על האוזניים שלה, אני לא רואה משהו. היו לה כאלה כשהיא הייתה גורה, רואים את השחור באוזניים.
אז אם שמתי לה אמפולה למה עדיין היא משאירה לי במיטה את הדבר הזה. אולי אנסה קולר.. חשבתי שזה לא טוב בגלל הליקוק.

Yukita

Active member
מנהל
לא!!! לשים קולר אם כבר שמת אמפולה! מדובר בחומרים רעילים שאסור לעבור ריכוז מסוים שלהם כדי לא לפגוע בחתול. אם שמת אמפולה, עלייך לחכות את כל משך הזמן שכתוב על החבילה שהיא בתוקף לפני שאת שמה משהו אחר.

אם היה לה שחור בתוך האוזניים קודם, זה לא תקין - הכוונה כמובן היא בתוך האוזניים, לא איזה צבע פרווה או עור. בהחלט ייתכן שיש לה אקריות.

אולי כדאי שתצלמי את מה שאת מוצאת כדי שנוודא (עד כמה שאפשר) שאכן אנו מדברים על אותו דבר...

אינשם134

New member
לא!!! לשים קולר אם כבר שמת אמפולה! מדובר בחומרים רעילים שאסור לעבור ריכוז מסוים שלהם כדי לא לפגוע בחתול. אם שמת אמפולה, עלייך לחכות את כל משך הזמן שכתוב על החבילה שהיא בתוקף לפני שאת שמה משהו אחר.
אם היה לה שחור בתוך האוזניים קודם, זה לא תקין - הכוונה כמובן היא בתוך האוזניים, לא איזה צבע פרווה או עור. בהחלט ייתכן שיש לה אקריות.

אולי כדאי שתצלמי את מה שאת מוצאת כדי שנוודא (עד כמה שאפשר) שאכן אנו מדברים על אותו דבר...
ברור שלא עכשיו קולר..

התכוונתי שהיה לה שחור כשהיא הייתה גורה, היא טופלה וזה עבר. עכשיו כשאני מסתכלת אני לא רואה באוזניים כלום.
הדבר היחידי שאני רואה עכשיו זה נקודות שחורות על כל המיטה שלי.

מצרפת תמונות

קבצים מצורפים

• B9D82821-FA20-47CD-A4A2-93C82B6FAE76.jpeg
    B9D82821-FA20-47CD-A4A2-93C82B6FAE76.jpeg
    KB 1,012.6 · צפיות: 18
  • 9249FDC0-C1E2-4A7B-9953-03119360C560.jpeg
    9249FDC0-C1E2-4A7B-9953-03119360C560.jpeg
    KB 388.9 · צפיות: 15
נערך לאחרונה ב:

Yukita

Active member
מנהל

ברור שלא עכשיו קולר..

התכוונתי שהיה לה שחור כשהיא הייתה גורה, היא טופלה וזה עבר. עכשיו כשאני מסתכלת אני לא רואה באוזניים כלום.

מצרפת תמונות
אמנם קצת קשה להיות בטוחים לגמרי מצילום, אבל משום מה אלה לא נראים לי כמו סימני פרעושים. יותר מדי חלקים מאורכים וצרים. אולי מישהו אחר בפורום יזהה, אבל דרך אחת לבדוק זה להראות את אותן תמונות לוטרינר שלכם.

גורדיאן-II

Active member

ברור שלא עכשיו קולר..

מצרפת תמונות

חשבתי שכבר ראיתי את הכל אצל חתולים, אבל התמונות האלה זה שיא חדש, אף פעם לא ראיתי הפרשה רבה כל כך וגדולה כל כך.
מצטרף להמלצה של יוקיטה, לשלוח את התמונות לוטרינר שיזהה במה מדובר, ואם אין זיהוי לקחת את החתול לבדיקה פיזית.

אינשם134

New member
חשבתי שכבר ראיתי את הכל אצל חתולים, אבל התמונות האלה זה שיא חדש, אף פעם לא ראיתי הפרשה רבה כל כך וגדולה כל כך.
מצטרף להמלצה של יוקיטה, לשלוח את התמונות לוטרינר שיזהה במה מדובר, ואם אין זיהוי לקחת את החתול לבדיקה פיזית.
טוב מצאתי עליה פרעוש.. למה האמפולה לא עוזרת?

נערך לאחרונה ב:

גורדיאן-II

Active member
טוב מצאתי עליה פרעוש.. למה האמפולה לא עוזרת?
לאמפולה לוקח זמן, 24-48 שעות, עד שהיא מגיעה ממחזור הדם אל הטפילים והורגת אותם.
אנא פרטי:
1. באיזה חומר השתמשת, כלומר איזו חברה ייצרה את האמפולה הזאת.
2. מה תאריך התפוגה על אריזת האמפולות.
3. היכן שמת לחתול את האמפולה.

אנחנו מנסים לענות לך כאן תחת מידע לקוי, וזאת כאשר יש לך בבירור בעיה גדולה. ומעניינת. אשמח לקבל תשובות מפורטות.

אינשם134

New member
לאמפולה לוקח זמן, 24-48 שעות, עד שהיא מגיעה ממחזור הדם אל הטפילים והורגת אותם.
אנא פרטי:
1. באיזה חומר השתמשת, כלומר איזו חברה ייצרה את האמפולה הזאת.
2. מה תאריך התפוגה על אריזת האמפולות.
3. היכן שמת לחתול את האמפולה.

אנחנו מנסים לענות לך כאן תחת מידע לקוי, וזאת כאשר יש לך בבירור בעיה גדולה. ומעניינת. אשמח לקבל תשובות מפורטות.
שמתי לה ביום שישי שעבר.. עברו 24-48 שעות.
1. פרונטליין
2. 11/23
3. בעורף

לכל החתולים יש פרעושים, למה זה בעיה גדולה?
ראיתי פרעוש אחד.

גורדיאן-II

Active member
1. פרונטליין
2. 11/23
3. בעורף

ראיתי פרעוש אחד.
זאת בעיה גדולה משתי סיבות:
1. אם יש פרעושים יש תולעים.
2. מה שמופיע בתמונות שלך לא נראה כמו הפרשה של פרעושים. ממש לא.

פרונטליין - לתשומת ליבך, יש דעת קהל (כלומר חברי הפורום כאן) שאומרת כי פרונטליין קצת לא אפקטיבי כי הפרעושים הסתגלו אליו, אני לא בטוח בזה, ובכל מקרה אני ממש לא חושב כי מדובר בפרעושים, וזאת הסיבה שאני חושב כי זאת בעיה גדולה.
כל בעיה שלא ברור מה הפתרון שלה, בהתחשב בניסיון העצום של כלל חברי הפורום, חייבת להיות משהו חריג מאוד, ולכן מדאיג מאוד.

נ.ב. לא לכל החתולים יש פרעושים. החתולים שלי כבר 3 שנים ללא שום פרעוש, ובעקרון לחתולי בית, שמקבלים פעם בשנה אמפולה נגד פרעושים, אין שום סיבה לסבול מזה.

חוזר ומדגיש: מצטרף להמלצה של יוקיטה, לשלוח את התמונות לוטרינר שיזהה במה מדובר, ואם אין זיהוי לקחת את החתול לבדיקה פיזית.

אינשם134

New member
זאת בעיה גדולה משתי סיבות:
1. אם יש פרעושים יש תולעים.
2. מה שמופיע בתמונות שלך לא נראה כמו הפרשה של פרעושים. ממש לא.

פרונטליין - לתשומת ליבך, יש דעת קהל (כלומר חברי הפורום כאן) שאומרת כי פרונטליין קצת לא אפקטיבי כי הפרעושים הסתגלו אליו, אני לא בטוח בזה, ובכל מקרה אני ממש לא חושב כי מדובר בפרעושים, וזאת הסיבה שאני חושב כי זאת בעיה גדולה.
כל בעיה שלא ברור מה הפתרון שלה, בהתחשב בניסיון העצום של כלל חברי הפורום, חייבת להיות משהו חריג מאוד, ולכן מדאיג מאוד.

נ.ב. לא לכל החתולים יש פרעושים. החתולים שלי כבר 3 שנים ללא שום פרעוש, ובעקרון לחתולי בית, שמקבלים פעם בשנה אמפולה נגד פרעושים, אין שום סיבה לסבול מזה.

חוזר ומדגיש: מצטרף להמלצה של יוקיטה, לשלוח את התמונות לוטרינר שיזהה במה מדובר, ואם אין זיהוי לקחת את החתול לבדיקה פיזית.
היא גרה עם חתולה שיוצאת החוצה, לכן הגיוני שיהיו לה פרעושים.
אם מצאתי פרעוש, כנראה מדובר בפרעושים.
שלחתי תמונה בינתיים לא ענו לי.

Yukita

Active member
מנהל
מעניין אם הוטרינר בכלל יחשוב שמדובר בפרעושים.

Yukita

Active member
מנהל
1. פרונטליין
2. 11/23
3. בעורף

ראיתי פרעוש אחד.
בתשובה לשאלה למה פרעושים הם בגדר בעיה, העתקתי לכאן פוסט ישן של הפורום שלנו שמסכם את העניין:

פרעושים לא כל כך תמימים כמו שאולי חשבתם. הם מגעילים, קופצים, עוקצים. אבל גם עלולים להרוג גורי חתולים צעירים, מעבירים מחלות שונות (תולעי ה"אורז" הידועות), טפילי דם שונים, גורמים לאלרגיה שעלולה להיות מאוד קיצונית בחתולים רגישים ועוד. פרעושה יחידה עלולה להטיל 1000 ביצים בחודש. 1000 ביצים!!!!! והכל בבית שלכם, על השטיח של סבתא, או הספה של החתול. אותם 1000 פרעושים מחכים ומצפים לתנאים האידאלים (קרי: אביב..) כדי לבקוע באותו רגע ביש מזל שבו אתם או החתול שלכם תעברו לידם. אז ראיתם פרעוש על החתול, טיפלתם באמפולה וחשבתם שנפתרתם מהצרה? תחשבו שנית.... אם ראיתם אחד, סביר להניח שהיו שם 5, נכון? אם היו שם 5, הם היו שם גם בשבוע שעבר, נכון? שמחו וצהלו, הטילו ביצים ונהנו. ו- אותם 1000 ביצים התפתחו בספות, בסדקים שבין האריחים והעץ. והם יחזרו, כן, הם יחזרו. האמפולות אותן אנחנו משבחים פעם אחר פעם בשל בטיחותן הגבוהה ניחנו בבעיה אחת- זמן פעולה ממושך יחסית- מספר שעות- עד להריגת הפרעוש. במשך זמן הפעולה הזה הפרעוש עדיין חי ובועט, סליחה, מוצץ דם. כדי להגיע להדברה של אוכלוסית הפרעושים יש להשתמש באופן קבוע ולאורך כל השנה באמפולות (=כל חודש!!), בעיקר בחתולים שיוצאים החוצה, אך גם בחתולי בית בקבוצות סיכון (למשל אלו השייכים למאכילי אוכלוסיות רחוב, העלולים להדביק את חתוליהם בפרעושים, ובעיקר אלו המהווים בתי אמנה). באם נוצרה בעיה ספציפית ואוכלוסית הפרעושים עלתה על גדותיה, ישנן מספר אופציות: 1. להתאזר בסבלנות ולהשתמש בנוסף לאמפולות בשיטות מכאניות להוצאת הגלמים מהבית- שאיבת שטיחים, ספות, הסדקים בין אריחי הרצפה בהם עלולים הגלמים להתחבא וכו'- באופן דו שבועי. במידה ובחרתם להשתמש בפרונטליין מומלץ לעבור לספריי, כיוון שהספריי פועל מהר יותר מאשר האמפולות ולכן מתאים יותר במקרים בהם התגלתה אוכלוסית פרעושים גבוהה. 2. הדברה נוספת וסביבתית ע"י איש מקצוע או ע"י חומרים שניתן למצוא בסופר/חנויות למוצרי בע"ח. יש להזהר במיוחד שלא להשתמש בחומרים רעילים. האמפולות שנמצאות היום בשוק ומיועדות לחתולים הן פרונטליין, אדוונטג' ורוולושן. פרונטליין פלוס מבוסס על הפרונטליין הישן בתוספת מעכב להתפתחות הצורות הצעירות של הפרעוש.

Yukita

Active member
מנהל

ברור שלא עכשיו קולר..

מצרפת תמונות
בהיקור אצל וטרינר שלנו היום הראיתי לו את התמונות והוא חד משמעית אומר שזה צואה של פרעושים.

גם הציע מבדק לכל המעוניינים: קקי פרעושים הוא ברובו דם, אז אם שמים על נייר לבן ומוסיפים מעט מים, הקקי מתמוסס לו בכתם צבע חום אדמדם... לכל מי שרוצה חוויה אמנותית...

גורדיאן-II

Active member
בהיקור אצל וטרינר שלנו היום הראיתי לו את התמונות והוא חד משמעית אומר שזה צואה של פרעושים.

גם הציע מבדק לכל המעוניינים: קקי פרעושים הוא ברובו דם, אז אם שמים על נייר לבן ומוסיפים מעט מים, הקקי מתמוסס לו בכתם צבע חום אדמדם... לכל מי שרוצה חוויה אמנותית...

עם כל הכבוד לוטרינר הזה, וגם לתור של האנשים שמחכים אחריך ומכריחים אותו לתת תשובה מהירה, כדי לייצר קקי ענק כזה צריך פרעוש גדול מאוד, סופר-פרעוש, וכמות כזאת של הפרשות מצביעה על גדוד שלם של פרעושים, וכל זה בזמן שהגברת הנ"ל מצאה בקושי 2 פרעושים.
ובכן, זאת תעלומה, אני מת לדעת מה הפתרון.

בקשר למבדק הזה: אם לא מועיל אז בטח לא מזיק, רצוי לעשות את זה ולראות מה התוצאה (ועם קצת רצון, גם לעדכן אותנו).

ובקשר לנזיפה שלך, גברת יוקיטה הנכבדת, לא תקפתי את פותחת השרשור, דווקא שפכתי את התסכול שלי על אותו בחור שהתמזמז עם פרשת הקרצייה שלו עד שנמאס לקרוא את השאלות הסחבניות שלו, זה אשר קיבל שורה שלמה של עצות ומימש אפס מהן.
(מצד שני, יוקיטה, תנזפי בי כמה שאתה רוצה, ממך אני מוכן לקבל כל נזיפה ברוח טובה.)

אינשם134

New member
אבל איך אני נפטרת מהפרעושים עכשיו? אני לא יכולה לשים לה אמפולה במשך חודש. אין משהו לעשות בינתיים?

למעלה