סיכום הדיון ימים של חשבון נפש

קסנדרה*

New member
סיכום הדיון ימים של חשבון נפש

תודה רבה לכל מי שנטל חלק בדיון והביע את דעתו, קראתי כל הודעה וכל תגובה וחשבתי עוד על ההצעה של יהודה ובמחשבה נוספת, מעמיקה יותר, והתייעצות כבדה יותר עם עצמי, וגם לאחר שקראתי כמה כותבים חדשים שכתבו פה ביממה האחרונה, הגעתי למסקנה שאני לא מסוגלת להתחיל מבראשית להכשיר כותבים חדשים מתחילים, אין לי את הכוחות הן הפיזיים והן הנפשיים וגם לא את הזמן לעשות זאת. אני מוכנה להמשיך ולהנחות במסגרת הכללית של הפורום. היות והסכמתי עם הרעיון יהודה, חשבתי על תהליך "חונכות" שכל אחד מוותיקי הפורום (כמובן רק מי שמוכן) יאמץ כותב חדש וישקיע בו וילווה אותו תקופת זמן, עד שהחדש יוכל לעמוד על רגליו באופן עצמאי. יש לקחת בחשבון שהיענות כזו כרוכה בהתחייבות לפקוד את הפורום לפחות כל יום כדי לא לפספס את מי שהצטרף, או הודעות של החניך. כאשר מצטרף כותב כמו חי זר - כותב חדש שנכנס רק בערב יום הכיפורים, הוא לא זקוק לחונכות והוא יכול להשתלב בפורום באופן עצמאי, הוא צריך רק קבלת פנים נעימה ותגובות - אבל זו הבעיה, לעתים אין מי שיגיב, הוותיקים לא נכנסים לפורום מספיק. ובעניין זה, לו היו הוותיקים נכנסים מספיק, יכולנו להסתפק באגרעין הזה ולהמתין שאט אט, יצטרפו כותבים טובים שמחפשים פורום מן הסוג הזה. אומר לכם בגילוי לב, השרשור היה מאד יפה, והרבה מכם הוסיפו מלים שמרחיבות את הלב, אבל מנסיוני כאן זה מסתיים. ויש כמה מהמשתתפים בדיון (ולא אציין את שמם, אבל הם יוכלו בנקל לזהות את עצמם) שנכנסים רק לביקורים נדירים, וכשמתקיים דיון הם מתנסחים יפה ויש להם עצות להשיא, ויש להם ביקורת לא אחת אפילו על דרך התנהלותי, אבל ביקוריהם בפורום נדירים והם אינם נוטלים חלק פעיל ולא מקדישים לפורום מזמנם - לי אין יותר זמן פנוי משלהם, ואולי אף פחות. ואני מוצאת זמן, זה בא ע"ח שעות מנוחה, שעות שינה, שעות יקרות שאינן פנויות, כי הפורום חשוב לי אז אני מוכנה להקדיש. אני אמתין עוד תקופת מה, אני מקווה שחברי הפורום יתעשתו ויימצאו את הזמן להקדיש לפורום, בדיוק במידה שהוא חשוב להם, כדי שלא נצטרך כולנו להסיק את המסקנות, שכרגע אנו נמנעים מהן. פורום טוב לא נאמד בכמות ההודעות שמתפרסמות ביממה, יש פורומים כאלה שעוברים בו לעתים 60-70 הודעות ביום, לעתים כותב אחד מעביר 2-5 הודעות, אין תגובות, אין ניתוחים ואין דיונים - ואם יש תגובות, זה חברים וחברות החד לשני - לזה אנחנו מייחלים ?? אני יודעת את התשובה, ולכן, תסתפקו במעט והמובחר שקיים, רק תשתדלו להיכנס לפורום יותר. תחשבו, אם הייתם רוצים להצטרף לפורום והייתם רואים שאין בו תנועה כבר 4 ימים, הייתם מצטרפים ??? גם כאן השאלה היא רטורית. מהי החונכות ? יש לקבל את הכותב החדש, ולהסביר לו את דרישות הפורום, זאת ניתן לעשות בתיבת המסרים, להסביר לו את מהות הפורום, להפנות אותו לקרוא את התקנון, לקרוא את המאמרים הרלוונטיים, לא את כולם בבת אחת, אלא בשלבים. לעזור לו להתאקלם. להפחית אצלו את מידת החרדה ולהסביר לו שכולנו התחלנו מאותו המקום, כמו כן אם נתקלים בשאלות שמתקשים לענות עליהן תמיד ניתן להיעזר במישהו אחר בפורום ו/או בחומר מקצועי. לדעתי תקופת החונכות לא צריכה לעלות על 3-4 שבועות, אפשר לזהות כבר מהשיחות הראשונות אם הכותב מעוניין להשקיע ולהצטרף לפורום או שהוא בא לקבל קריאות עידוד כמו באצטדיון, ואז הוא יעזוב וישתלב יפה באחד מהרבה מאד פורומים ברחבי הרשת בהם ימצא את מבוקשו. זה בקווים כלליים, דרך יותר מגובשת נתווה אם תהייה היענות. אם יש מי מכם שמוכן להיות חונך לכותב חדש בפורום, שיעביר פה את הסכמתו. קסנדרה

../images/Emo39.gifדעתי על החונכות ובכלל - ארוך

אני מרגישה שהתגובות שלי לשירים של אחרים, והתגובות שלי לתגובות שמגיבים לי, מהוות "מודלינג" - הדגמה של איך דברים אמורים לדעתי להיעשות. (דגש על "לדעתי"). ברור שמידיי פעם אני כנראה חוטאת במילה שלא היתה צריכה להיאמר ואולי התגובה נוקבת מידיי, וכנראה גם יש בה חוסר סבלנות, אבל כל אלה הם במסגרת התנהגויות אנושיות שלא באות ממקום להרע. הכנות חשובה לי ולדעתי משפרת את הכתיבה של הכותב, ושל מי שקורא ומגיב. לפיכך, אני מגיבה בכנות, ומבכרת תגובות כנות לשירים שלי, על פני מלים שאין מאחוריהן דבר. אני אומרת את כל זה לא מתוך יהירות, אלא שההערות והתגובות מלמדות את כולנו - ולשם כך נועד הפורום - ומה טעם איפוא בהנחיה בחדרי חדרים? אם נאמרים דברי טעם, עדיף שייאמרו בגלוי, לא? כבר התבטאתי שיש דברים שאינם צריכים "חונכות" ואינם קשורים לשירה - הם דורשים פשוט להיות בני אדם. אם מישהו אינו אומר תודה או אינו מגיב או שם את השיר שלו פעם בשנה ומצפה שיגיבו לו מבלי להתייחס לאחרים - ולא משנה אם הוא חדש או ישן - בעיניי זו התנהגות לא יאה. אם מישהו מוצא לנכון להעיר איך צריך לעשות מה - והוא עצמו אינו נוהג כך וגם אין בכוונתו לנהוג כך (זה לא שהוא מתנצל או מכה על חטא, ח"ח) - שום חונכות לא תעזור. ודבר נוסף - ההתנפלות וההכפשה שהיתה פה בשבועות האחרונים (ובמיוחד בימים האחרונים), על הפורום, על חלק מחביריו ובעיקר על קסנדרה, היא דבר בלתי נסבל בעיניי! במיוחד אנחנו, שיודעים (אם נפלה עלינו רוח אלהים) לשחק עם המלים, צריכים לתבוע מעצמנו לעשות בהן שימוש מתון יותר, צנוע יותר, מושכל, שימוש שרוצה להחליף דעות ולא לקטול. אני תומכת בקסנדרה ומקווה שתחזיק מעמד בהתקפות הללו. בקיצור, מה שאני אומרת - בואו לא נהיה מחנכים אלא פשוט... בני אדם.

קסנדרה*

New member
פרח יקרה, תודה על התמיכה ../images/Emo13.gif

מאתמול חשבתי עוד ועוד, וכן, אני נוטה יותר ויותר להסכים איתך, וגם כי אין לנו מי שיחנוך, המועמדים הפוטנצייאליים הם מעטים וקשה להטיל על אנשים עסוקים את הנטל הזה, לכן גם אני חושבת שהתגובות וההנחייה תהייה בפורום, כפי שהייתה בתקופה האחרונה. נשתדל להוות דוגמא, הן במתן תגובה, הן בתודה לתגובה ובהתנהלות האחד מול השני. התקופה האחרונה לא הייתה קלה לפורום, אנחנו כמעט חודשיים חשופים לקבוצת מתנכלים, ועד היום הפורום מנוטר, מה שמצריך ממני עבודה נוספת והשקעה נוספת. לגבי הההתנפלות/התלהמות, לא קל להחזיק מעמד אבל יש אותך פרח, ואת שאר החברים והתמיכה הזו בהחלט מעודדת ומסייעת לעבור את השעות הקשות ולהחזיק מעמד איכשהו. אם כן, גם אני "יורדת" מהעניין הזה של החונכות, אני אמשיך בדרך המקובלת בפורום, ואולי אכין הודעה שתתווסף לקישורים בצידו השמאלי של עמוד הפורום, בו נציע לכל כותב חדש שמצטרף, שיפנה אל הקישור ובהודעה זו הוא יקבל תדרוך כללי, מה הפורום מכיל, איפה ניתן למצוא מאמרים, מה דרישות הפורום וכיו'. כאשר אכין הודעה כזו, אעלה אותה לפורום לאישורכם, ואז נפרסם קישור אליה. פרח תודה רבה
קסנדרה

aiziq

New member
זה לא מספיק.

זה פחות או יותר מה שהיה עד היום. לדעתי הדיון החמיץ את עצמו משום שהרעיון היחיד שהועלה גם ירד - אין חונכות, אין התייחסות לכותבים חדשים, עדין "משמשים דוגמא זה לזה ומצפים שאנשים כמונו יבואו להיות עימנו". לא זה הפורום שבו גדלתי, גם לא הפורום שהצמיח את פרח ( אם אני לא טועה שמעון כבר הגיע לתוך המצב הנוכחי). לדעתי לא נמצא כאן פיתרון עדיין והדיון בפורום הענייני נמחק עוד בטרם מוצה. אפשר להמתין עד השפל הבא ושוב להתעורר ולשאול מה אנחנו עושים לא נכון- ואפשר להתחיל לתקן כבר מעכשיו, רעיון החונכות היה טוב ועוד בטרם הבשיל נגנז - חבל. לתשומת לב הקוראים - אני ענייני לגמרי ונשאר רק בגבולות הדיון. חג שמח ובריאות לכולם
איציק.

אמת. לא מספיק.

מי אמר שאין התייחסות לכותבים חדשים?!? אינני חושבת שהתייחסות בחדרי חדרים של "חונך" ל"חניך" היא טובה, הגיונית, או תתבצע בפועל למשך זמן. ואגב - הפורום שבו גדלתי היה כזה שמגיבים בו לא רק לחדשים, אלא גם לישנים. מה שאנחנו קוראים היום "הדדיות". מפתיע אותי שאינך מגיב - לא לשמעון ולא לי - על אף שהגבנו גם הגבנו לדברים האחרונים שלך. נדמה לי שנכון להזכיר את זה כשמדברים על מודלינג ועל חונכות. גם אני מאוד עניינית ואינני יודעת מהם "גבולות הדיון" ומי קובע אותם.

קסנדרה*

New member
פרח יקירתי תרשי לי לתקן משהו...

אולי נוצר רושם מוטעה שיש להנחות בחדרי חדרים (בשוּשוּ), אז בואי נפזר את אי הבהירות. ההנחייה החונכות כפי שהייתה צריכה להיות, והיא לא תהייה מהסיבות שאפרט בהמשך, לא הייתה צריכה להיות בחדרי חדרים, להפך היא הייתה צריכה להיות, ואפילו חייבת להיות ע"ג הפורום, אלא אם יש מה להסתיר. לגבי ההסברים הטכנים, איפה נמצאמה והתמצאות בפורום, ומהן דרישות הפורום, זו הייתה ההצעה שניתן לעשות זאת בתיבת המסרים. היות והרעיון של החונכות לא יוצא לפועל אנו נמשיך כולנו להגיב ולהנחות את הכותב החדש, ולגבי ההסברים הטכניים, אני עובדת על ההודעה שיהיה לה קישור בפורום, ואנחנו נצרף אותו לברכת ברוך הבא לכל מי שמצטרף. הסיבות שבעטיין לא יוצא רעיון החונכות לפועל הן אותן הסיבות שמלכתחילה חששתי שתעלינה והנה. 1. אין לנו מספיק כותבים המתאימים לחנוך, וקשה לההטיל את המעמסה על 2-3 כותבים שכידוע הם מאד עסוקים. 2. עד לרגע זה, אותם מועמדים מתאימים, לא הביעו את רצונם/הסכמתם להיות חונכים, נהפוך הוא, הם לא בעד הרעיון, אין להם זמן וכו' וולכן נותרנו ללא חונכים. פרח, אנחנו נשאר במתכונת ששהייתה נהוגה עד כה. אנחנו יודעים שמי שרצה ללמוד לכתוב נשאר, לא שיחק את הנפגע וידע ממי לשאוב את הידע, ולבחור את המודל לחיקוי, ידע לקחת מהפורום, בעיקר מהתגובות את מה שחשוב, ידע לעשות הבחנה בין התגובות, ולא שכח לומר תודה לכולם. קסנדרה

aiziq

New member
פרח,

אני מתנצל על השהות בתגובה. עד עתה (ובמיוחד ביומיים האחרונים) התעסקתי בהגנה עצמית. את שירך האחרון קראתי פעם ופעמיים והלילה אמצא את הפנאי להגיב. את היצירה של שמעון אני קורא כבר כמה ימים ומקווה להשלים תגובה בקרוב, אם אפספס את זמן החשיפה אעשה זאת במסר אישי. יכולתי להשאיר את ההודעה : "אתעמק ואשוב", אבל די נמאס לי ממנה למען האמת
. פרח,אני לא הצעתי באף מקום בשרשור המחוק חניכה בחדרי חדרים ולא דיברתי בכלל על חניכה מההיבט של לימוד הכתיבה אלא רק על חניכה של התמצאות בפורום, בכלליו, במנהגיו על מנת לרכך את הכניסה של גולשים חדשים שיהיה לפחות אחד שמלווה גולש חדש בתקופה הראשונה ( שבועיים שלושה). אני עדין חושב שזו הדרך לעבות את הפורום ( שכרגע נתון לתקופות ארוכות ותכופות של "יובש") ואין ברירה חייבים להסתכל גם על ההיבט הכמותי ( לא רק על ההיבט האיכותי, כי כמו כל דבר בחיים צריך לשמור על איזון בין שני הקצוות של הרצף) ולהרחיב קצת את החורים של המסננת. אני חושב שיהודה ניסח את הדברים בצורה מאד מאד יפה וחבל שההודעה שלו נמחקה ולא שוחזרה אל השרשור הזה, אולי אפשר עדין לתקן את זה (בכפוף לרצונך כמובן, קסנדרה). חג שמח, איציק.

קסנדרה*

New member
השרשור שיהודה השתתף בו לא נמחק

אבל דעת הרוב היא שקובעת, אין חונכות. ממילא אין לנו חונכים, היחידים שמתאימים עסוקים. אני אחנוך את כולם כמיטב יכולתי וכפי שעשיתי עד היום וכך אמשיך. לא תההיה פשרה על איכות, לא !!!!! היום הייתה לי שוב שיחה עם אמיר אור, הוא חיזק את דעתי וטען, לא להתפשר. כמות ואיכול לא יושבים על אותו רצף !

aiziq

New member
כל הכבוד ציפי ../images/Emo45.gif

אני בכנות מעריך את הנכונות והכל ואם אמיר אור אמר אז הוא יודע, אבל אמיר אור לא יהיה כאן בתקופות היובש כדי להפריח את הפורום ואמיר אור לא ישלם את מחיר אי ההתפשרות על איכות ו"מיטב יכולתך כפי שעשית עד היום" הובילה בין השאר לעריכת חשבון הנפש המדובר - אז אני שואל שוב: לאן התקדמנו? מה הועלנו לפורום אם הכל חוזר לסידרו ומה שהיה הוא שיהיה כאילו כלום... סתם עפו ניצוצות וקיטור שוחרר ותו לא. הרי אני ואת יודעים שבשנה שחלפה היו תקופות מחלה ממושכות, וממושכות מהן היו תקופות הלחץ למבחנים וההודעה הכי שגרתית כאן בפורום הזה הייתה הודעת התנצלות על היעדרות בשל סיבה זו או אחרת. אי אפשר שהפורום יהיה על זוג כתפיים אחד. והרי כבר אמרת בעצמך שאין לך כוחות לחנוך חדשים. אומר שוב, אני מצדיע ומכבד מאד את הנכונות שלך וכולנו יודעים שאין עלייך ורק את יודעת לעשות את זה הכי טוב, הרי כולנו גדלנו בגנך ועדין להפיל עלייך את העול זה לא פייר ולא משנה עד כמה את עקשנית למשוך בעול לבד. את יודעת מה, אני אשאר בעמדת מיעוט עם דעותיי. מותר לי לא? איציק.

קסנדרה*

New member
אל דאגה, פניתי לבורא עולם

ביקשתי ממנו עוד זוג כתפיים ספייר, הוא הבטיח לשקול בדבר, זה כבר משהו. החל מה-7 לאוקטובר, אני אתחיל לשגרר לכאן את ההתנצלויות המוכרות שלי, אתם כבר התיידדתם איתן, אני כבר 3 שנים מתנצלת והפורום ממשיך, אז כך זה ימשיך בינתיים. אני מטכסת עצה עם חברים מהתחום ואולי מישהו יעלה רעיון אחר, אבל בינתיים, כפי שהבנתי כאשר לא מוכנים להתפשר על איכות, זה המחיר שיש לשלם, ואנחנו בפורום הזה לא מוכנים להתפשר, אז נשלם. אין פה כל עניין לכבוד, אין על מה לחלוק לי כבוד, וגם לא למישהו אחר, כאשר עושים משהו מתוך אהבה, זו התוצאה, מסירות ונכונות להקדיש. כבוד וכיבודים זה במקום אחר ולאנשים אחרים, אני בטח לא נמנית עליהם. אם כ"א יקדיש (ואני חייבת לציין, חייבת !!! חוץ מפרח תרבותי) חצי שעה ביום הפורום הזה היה פורח כמו גני וורסאיי. אבל כאשר יש אנשים שבאים לבקר כאן פעם בשבוע, לפעמים נעלמים ליומיים, לפעמים לשבועיים, ויש להם גם כל הזמן תירוצים וסיפורים, אלו לא חברי פורום אלו אורחים. מיציתי את הדיון אין לי להוסיף ודי לי מהנושא הזה.

aiziq

New member
כן, גם לי די והותר ../images/Emo9.gif יאללה חזרה לשגרה ../images/Emo13.gif

מה אוסיף? כל מילה בסלע

למרות שחשוב להיות בני אדם - אני סבור שגם חינוך בכלים של ציניות מרושעת, ועקיצה, כשצריך, לא יזיקו. אך מעל לכל השאלה היא - איך משיגים "שקט תעשייתי" לטובת "רעש יצירתי"? לפני שהעסק יתפרק. וכבר ציינתי במקום אחר שבפורום וולנטארי אין ברירה אלא להיות קשוח. וגם "לרדת". והעסק עלול להתפרק גם בגלל נכונות לויתור לטובת בינוניות - לטובת חובבנות. צר לי, אך אני בא מעולם של מקצוענות וקשה לי עם הצעה (של אקס מנהל בפורום), פעם די מזמן, לפרסם בפורום שיר גם אם אני חש שאינו עומד בסף המנימום שלי. אגב גם המסר שלנו לחדשים צריך להיות: קראו שוב ושוב לפני שאתם מפרסמים, הניחו לשיר לזמן מה להצטנן. קראו כאילו אינו שלכם. זה קשה. אבל זו התחלה נכונה. והרי יש כאלה שמפרסמים ללא הגהה, ללא הקפדה על עברית נכונה, על תחביר, על הגיון. לא דברים שהם ברומה של שירה. י-ס-ו-ד-ו-ת! השאלה כאמור איך מעבירים מסר זה ומסרים אחרים בלי לפגוע. ומתי כן מותר לפגוע (ראו מקרה צ. שטרן - אז זו מצווה!).

קסנדרה*

New member
יש שיאמרו לך שתזכה (להרבה) למצוות ../images/Emo13.gif

ולעצם הענין, אנחנו בפורום של כותבים מבוגרים ולא צריך לחשוש להעיר להם על כל מה שצריך, כולל לבקש מהם להתייחס לתגובות, להודות כמקובל בפורום שלנו, להעיר באופן ישיר על כל מה שנראה לנו כרלוונטי ונחוץ ואשר יכול לסייע. להציע דיונים, לעורר דיונים גם ע"י טיזרים - הערות/שאלות למגיבים, כפי שעשה שמעון, ואני גם - אם תהייה תגובה נמשיך, עד שנרגיל את הפורום לדיונים מעין אלה, כפי שהיה בשיר של פרח "במקום אלוהים" ובשיר של מיכאל על הגלבוע - לדעתי דיונים פורים ומפרים. קסנדרה

aiziq

New member
שמעון.

חובבנות היא משהו יחסי - יכול מאד להיות שבחור שהתחיל כמוני בכתיבה חובבנית יגדל ויתפתח לכותב יותר אחראי- אבל גם שכיום אני מסתכל לאחור ושופט את כתיבתי דאז כחובבנית אני יכול להבטיח לך בוודאות גמורה שלא תפסתי את עצמי כזה - רוצה לומר,שכשאתה אומר חובבני אתה מפעיל שיפוטיות ורצוי ככל הניתן להימנע משיפוטיות היא לא מקדמת שום דבר ביחסי אנוש. ( מקצוענות לא שייכת לכאן כי לא אני ולא אתה מוכרים כמשוררים מקצועיים, או מתפרנסים משירה, כך אני סבור על כל פנים). חייבים לאפשר לגולשים תהליך של הבשלה. אתה הלכת למקרה הקיצוני של כותבים שמוטב שלא יאחזו בעט, אבל אתה הרי יודע שרבים הם הנופלים מהפורום ואינם גרפומנים חובבנים. לגבי ההתייחסות אלי לא בשם אישי אלא בכינוי ( אקס מנהל בפורום) לא נשא חן בעיניי, אבל אני מניח שהתפלק לך אז ניחא
, אנא להבא קרא לי בשמי. אני מאמין שהוצאת דברים מהקשרם כי לא נראה לי שאני אגיד דבר כזה משום שאיני מאמין בכך. יתכן והתייחסתי לכך שניתן להשתמש בפורום ובדעת חבריו גם אתה לא סגור לגמרי על משהו- למשל פרח הביאה לא מזמן שתי גרסאות לשיר וקסנדרה גם הביאה שיר" לא גמור" מבחינתה כדי להתייעץ ( זה שהלך מבראשית -שמות אל ויקרא והמדבר עד דברים). זה סוג של אופציה ואני האחרון שאעודד אותך או כל גולש אחר להיות בינוני. לגבי השימוש בציניות עוקצנית - אני חושב שאפשר מדי פעם אבל לא כדרך של התנהלות שגרתית. יוצרים כידוע לך הם אנשים רגישים וחבל שיסתובבו בעולם הזה אנשים שליבם מלא עליך בשל הערה שנונה פחות או יותר, כך דעתי על כל פנים
חג שמח! איציק.

איציק

נא להוציא דברים מהקשרם א. אין לי בעיה עם משורר מתחיל ולא אליו מופנים דברי על חובבנות. לא כתיבת בוסר היא הבעיה. זהו מצב נורמלי. הבעיה היא הגישה.גישה חובבנית בחונכות. גישה חובבנית של כותב שאינו מקפיד על הגהה - לא על איכות - אלא על הבסיס כמו שגיאות כתיב. חובבנות היא ויתור לעצמך ולא ללמוד כשמוצע לך כלי. כשכתבתי מנהל לשעבר - שנינו יודעיםש התכוונתי אליך. ומה שהצעת לי אז היה לוותר לעצמי. יאללה תפרסם כמו שזה (שירת הפקיד). מה אתה מקפיד כל כך עם עצמך? - אלה מילותיך. זה חינוך לחובבנות. אם מישהו מביא שיר לא גמור מבחינתו כעדי להתייעץ זו לא חובבנות. זו מקצוענות - של הכרה באי שלמות לאחר שהכותב סבר שמיצה מעצמו את המקסימום והגיע למבוי סתום. שהיה בהצלחה.

aiziq

New member
שמעון,

שים לב שדיברתי על הקפדה עם עצמך ולא על הקפדה עם השיר- מה שצריך היה להוביל אותך בדיוק למה שכתבת: "אם מישהו מביא שיר לא גמור מבחינתו כעדי להתייעץ זו לא חובבנות. זו מקצוענות - של הכרה באי שלמות לאחר שהכותב סבר שמיצה מעצמו את המקסימום והגיע למבוי סתום ". צר לי על אי ההבנה, ברור שיכולתי להתנסח אחרת, אבל כעת זה כבר לא משנה כלום
שיהיה בהצלחה! איציק.

למעלה