סיפור אישי עצוב... חלק א'

סיפור אישי עצוב... חלק א'

אני גרה עם אימי בת ה50 ו5 אחיי ואחיותיי הקטנים. ( אני הבכורה –בת 21) אבי ז"ל נהרג לפני מספר שנים בפיגוע.. אימי תמיד לא היתה טיפוס שמח במיוחד , היא לא אהבה טיולים ולצאת ... אני גרה בבית ולכן משתדלת לעזור ככל יכלתי – הבעיה היא שיש המון דברים שהיא לא רוצה שאנחנו נעשה אלא רוצה לעשות בעצמה – כגון כביסות , בישול , טיפול באחותי הקטנה , קניות , ועוד כלים וניקיון אלה הדברים היחידים שאנחנו כן עושים.... ( האחיות).. אימי היא טיפוס סגור מטבעו – טיולים זה לא בשבילה , ואפילו אורחים היא לא מזמינה ( וגם לפני שאבי נהרג היא לא אהבה ללכת לאנשים ושאנשים יבואו ) אבל בזמן האחרון זה החמיר במיוחד .. היא התחילה להיכנס לדכאונות , להגיד שעוד מעט היא תתמוטט , ותחלה , ( אני חייבת לציין שאחיותיי בקושי עוזרות בבית וזו אשמתה בלבד כי היא הרגילה אותן לזה , כל פעם שהייתי מעירה להן שיקומו ויעזרו היא היתה אומרת לי לעזוב אותן ושיטפלו בלימודים שלהם – הם היו בבית בשביל לאכול לשתות ולישון .) אני היחידה בבית שעוזרת – אני מנקה , מבשלת לפעמים , ולומדת עם אחי , הייתי רוצה לעשות עוד דברים אבל היא לא סומכת על אף אחד בכלום. היא כל הזמן אומרת שהיא מתה להיות כבר זקנה בת 80 (וחס וחלילה למות), ואין לה בעיה להגיד את זה גם ליד אחותי הקטנה בת ה7.. כל המשפחה יודעת שהיא לא בסדר במה שהיא עושה ( אני מתכוונת לדודים סבא וסבתא וכו') ויש שדיברתי איתם ואפילו חושבים שהיא זקוקה לטיפול ואף כדורים.. הבעיה היא שהיא לא מוכנה לשמוע ביקורת והיא חושבת שהיא בסדר גמור.. היא כל הזמן אומרת שלאף אחד אין מושג מה עבר עליה בחיים , ואיזה סיפור חיים יש לה .. היא אומרת שאנשים בודדים יודעים את המקרה שלה – והם היו בהלם כששמעו אותו .. לי היא אף פעם לא העיזה לספר אותו , וגם לא לאחים ואחיות שלה . יש לה טינה כלפי המשפחה שלה – והיא אף פעם לא סיפרה למה , זו לא טינה גדולה אלא חוסר אפשרות לסלוח על משהו שקרה בעבר. וזו עוד בעיה – שהיא לא מסוגלת לשכוח דברים ולעבור הלאה.. המון פעמים המשפחה היתה פה וניסתה לדבר איתה – ( לא כולם ביחד אלא אח אח ) אבל זה לא עוזר ובדרך כלל זה נגמר בבכי ..

חלק ב'

מיליון פעמים הזמינו אותנו לחגים שבתות וכו'.. אבל היא רוצה להיות רק בבית . אני זוכרת את החג הראשון שהיינו בלי אבא , וסבא שלי ביקש שנבוא אליו – היא לא רצתה והעדיפה להיות בבית – זה היה שבוע נורא בשבילי ולא הפסקתי לבכות. חג – לבד? אנחנו ???? זה היה בשבילי כמו חלום בלהות .. לאן הגענו ? שאבא שלה , סבא שלי מבקש ממנו להיות אצלו בחג והיא מסרבת???? למשל עכשיו הגיע פסח והיא לא רוצה לשמוע בכלל על הזמנות או שיבואו לפה ( היא אומרת שהיא לא יכולה לראות גבר אחר שמקדש במקום אבא שלי אצלינו בבית – אבל אני יודעת שזה מעבר לכך ) והאמת שרק מהמחשבה שנהיה לבד בבית מעלה בי צמרמורת . אם היה תקציב לבית מלון – זה הדבר היחיד שהיא היתה מוכנה לשמוע עליו. יש לאמא שלי משפחה חמה ונפלאה , ואני מאד אוהבת אותה , יש לי קשר מצויין עם דודים שלי וגם עם הדודות ואני מדברת איתם חופשי .. המון פעמים הם ניסו לעזור אבל גם הם התייאשו , למרות שקשה להם לראות אותנו במצב הזה .. אני גם יודעת שיש לה סיוטים מאד מוזרים בלילה – כבר שנים עוד לפני שאבי נהרג.., וזה קורה כמעט כל לילה .. המון פעמים אני שומעת אותה צועקת מתוך שינה ואני צריכה להעיר אותה .. היא אומרת שזה משהו נוראה שקורה לה והיא לא מוכנה להסביר מה זה – עד כמה שידוע לי היא לא בדקה את זה מעולם .. באופן כללי היא בכלל לא משתפת אותנו – והקשר ביננו איתה ( הילדים והיא ) לא משהו בכלל .. כאילו כלפי חוץ הכל נראה בסדר – אני מכינה לה קפה , היא מכינה לי , אם אני מבשלת היא אוכלת איתי , ואני מספרת לה על כל מיני דברים יומיומיים – אבל מעבר לזה כלום . את סיפור החיים שלה מעולם לא העזה לספר לי והיו המון הזדמניות .. היא לא מספרת מה עובר עליה ולא רוצה עזרה של אף אחד.. היא חושבת שאלוהים שולח מלמעלה עזרה בתוך שקית .. היא לא מבינה שזה בא ע"י שליחים . מיליון פעמים הציעו לה עזרה והיא סרבה לקבל .. שכחתי לציין כי אימי היא אישה דתיה שמאמינה מאד מאד מאד ,. היא רואה טלוויזה למשל רואה סרטים וכו'.. אבל מצד שני כלפי חוץ נראית כחרדית לכל דבר , מכניסה רק בד"ץ הביתה ואת אחיי הקטנים טוענת שהיא רוצה להכניס לחינוך חרדי . אבא שלי תמיד היה עם כיפה סרוגה וגם הבית התנהג ככה – כולם למדו בממלכתי דתי – והיא מנסה עכשיו לשנות את 2 האחיות הקטנות ... בשבת האחרונה פרץ ויכוח כשהתחלנו לדבר על זה שהיא לא מוכנה לצאת מהבית ולהשאיר אותנו ,האחיות הגדולות עם הקטנים לבד – כי היא לא סומכת עלינו – יש לה פחד נוראי , היא מפחדת בלי סוף ולא סומכת על אף אחד. אחי הקטן בן ה12 סובל מזה מאד והוא נאלץ להיות סגור בבית ולא לצאת. אני חייבת לציין שאני בחורה אחראית מאד ( ואני לא אומרת את זה כי זה אני ) וככה כולם מכירים אותי . אני אחראית , בוגרת , נקייה , מסודרת , יודעת לבשל וכו'... לא פעם אנשים אמרו לי (כמה שזה נורא) שהבית היה מתפקד טוב יותר עם אני הייתי מטפלת בו ... ( והאמת אני רואה איך הוא נראה כשאני שבוע צריכה לצאת מהבית ) כשהתחלנו לדבר על כל הנושא הזה בשבת , שהיא לא רוצה לצאת לשום מקום ולא סומכת עלינו וכו' – היא פתאום התחילה עם משהו מוזר חדש – שהיא הולכת לשנות את החיים שלה מקצה לקצה עוד כמה שנים ואין לנו מושג על כלום, שאולי תעזוב אותנו ותעבור לחו"ל כל מיני שטויות למינהם, ( והאמת שזה לא פעם ראשונה שרבנו איתה והיא איימה שהיא תקח את 2 האחים הקטנים ותעזוב את הבית ) , יש לה המון דברים מוזרים , היא משנה כל שני וחמישי את הדיעה שלה , ואני אפילו יכולה להגיד בלב שלם שכל החיים שלה בנויים על טעיות ושגיאות . אמא שלי היא לא אישה טיפשה – ואומרים שהיא היתה גאונה בזמן הלימודים כשהיתה צעירה , והיא קיבלה גם כמה פרסים על זה . היא מתכנתת מחשבים במקצוע – אבל לא עובדת מאז שאבא שלי נרצח. לפני שהתחתנה היא היתה מושא ( ככה כותבים ?) מושא הערצה של המון בנות – והבנים פשוט "רדפו " אחריה .. היא נחשבה ל"עילוי" ... היא היתה הכי יפה והכי חכמה . סבא שלי טיפח אותה בצורה בלתי רגילה ( ואני לא מתכוונת לחיצוניות ) היא קיבלה את היחס הכי טוב ואת ההשכלה הכי טובה . אני מנסה להבין מה השתנה מאז . ולמה? מה עשינו אנחנו הילדים שלה – שאנחנו צריכים לעבור דבר כזה . לא מספיק שאנחנו חיים בלי אבא – שזה דבר קשה כ"כ בפני עצמו . הגעגועים אוכלים אותנו מבפנים , והיא חושבת שרק היא מרגישה ככה . אפילו היה לי ויכוח איתה לפני איזה חצי שנה , ויכוח רציני למען האמת , שבו היא הטיחה בפניי – שהיא מרגישה הרבה יותר בחסרונו של אבי מאשר אנחנו . שהיא תחייה עם זה כל החיים ואנחנו נתחתן בסופו של דבר ונעזוב את הבית . ניסיתי להסביר לה – מה זה אבא , ואיך זה ההרגשה לחיות בלעדיו ( במיוחד לאור העובדה שאני והוא היינו כמו חברים ) , מה עובר עליי כשאני מדמיינת את עצמי צועדת בחתונה שלי ואבא שלי לא עומד לצידי , מה זה לשמוע את החברות מספרות מה אבא שלהם עשה , קנה , ולאכול את הלב בשקט , בצד . היא לא הבינה , שדווקא אנחנו נהיה אלה שנאכל את הלב כל החיים .הילדים . היא תמיד מרגישה שרק לה עצוב וכואב . אני חושבת לעצי כל הזמן – את אבא שלי איבדנו – אבל למה אנחנו צריכים לאבד גם את אמא – אולי לא גופנית ,אבל נפשית . ואני מאד הייתי רוצה להציל את המצב . הייתי רוצה לראות אותה שוכחת את העבר שלה , סולחת לכולם , יוצאת , צוחקת , פותחת דף חדש , בלי חרדות , בלי פחדים , ועם המון אהבה . הרי אבא שלי בחיים לא היה רוצה לראות אותה ככה . אבא שלי היה בן אדם מאושר ושמח – למרות שלא היה לו קל בחיים , הוא אהב לטייל , לדבר , לצחוק , להכיר אנשים . אני מתה . מתה מבפנים , ולא יודעת מה לעשות . לפני חודש ניסיתי לשכנע אותה ללכת לראות את סבא וסבתא שלי שיותר מחצי שנה לא ראו אותה – ועד שלא נשבעתי לה שאני אצא מהבית 10 דקות לפני שההסעה מגיעה, כדי לקחת את אחותי היא לא היתה מוכנה לצאת ... בסופו של דבר גם על זה היא לא סמכה וחזרה מוקדם יותר כדי להביא אותה ( [ זה בסך הכל מרחק של 30 מטר מהבית אם לא פחות ..) היא חיה בפחדים , עם המון טינה , בלי שמחת חיים , בעצב , וחולשה רגשית ונפשית גדולה עם המון מטען , ואני לא יודעת מה לעשות . אני יודעת שעוד כמה שנים אני אאלץ לעזוב את הבית מדרך הטבע – ואני רואה את הבית מתמוטט .. אני מאד הייתי שמחה לקבל את תגובתכם – מה כדאי לעשות ? ייעוץ ? פסיכולוג? כדורים ? אנחנו כבר לא יכולים לחיות ולראות את המצב הזה בבית . זה קשה ונורא . בבקשה – כל מי שיש לו מה להגיד – אני אשמח לשמוע . תודה .

פרח יקרה מאוד ../images/Emo39.gif

את מתארת מצב מאוד קשה בבית מזה מספר שנים. משפחה שחוותה אובדן גדול וכואב של האב, ומצד שני אמא חרדה ומסתגרת. המצב בו את נמצאת הוא קשה במיוחד, מכיוון שאת לוקחת על עצמך את האחריות המצופה ממך בהיותך הבת הבכורה. נהוג לחשוב שאדם יתאבל במשך החודשים הראשונים ולאחר מכן יחזור לשיגרת חייו. התמודדות עם אובדן והתאבלות, הן מאוד אינדיבידואליות. כל אדם חווה אובדן ומתאבל באופן שונה מן האחר. מהתיאור שלך נשמע כי אמך עדיין מתאבלת על אובדן אביך שנהרג לפני מספר שנים. חשוב לי לציין כי אתם הילדים אינכם אשמים בדבר. העובדה שאמך אינה יוצאת מהבית, לא עובדת ונמנעת ממפגש עם קרובים וחברים, מעידה על העובדה שהיא כנראה עדיין מתאבלת על מותו של אביך. יכול מאוד להיות, שהיא גם מאוד מפחדת וחרדה שמשהו רע יקרה לה או לילדיה, ולכן מאוד מגוננת עליכם ונמנעת בעצמה מפעילויות שונות. אני מאמינה כי התנהגויות אלו של אמך נובעות מדאגה ואהבה רבה אליכם. יכול להיות שאמך מנסה להגן עליכם בכך שלא מאפשרת לכם לעזור לה בעבודות הבית, יכול להיות שאינה רוצה להעמיס עליכם יתר על המידה. אנו מכירים את המקרים בהם אנו מאוד רוצים לעזור לאדם קרוב ואהוב לנו אך הוא אינו מוכן לקבל עזרה. אני מאמינה כי טיפול פסיכולוגי אכן יכול לעזור לאמך בהתמודדותה אך לא ניתן לכפות זאת עליה. טיפול זה יתאפשר רק כאשר היא תרצה אותו בעצמה. אני מאמינה שאת יכולה להיעזר בתמיכה אותה מציעים לך קרובים ובני משפחה. גם אם לא תצליחו לשכנע את אמא לפנות לעזרה, אני מאמינה שתמיכה זו תעזור לך להתמודד עם התגובות של אמך. מכיוון שאת מספרת שאת קרובה לאמך ומשתפת אותה במה שעובר עליך בחיי היומיום, אולי כדאי לשקול אפשרות של שיחה עמה על הכאב שלכם הילדים כשאתם רואים כמה קשה לה להתמודד עם האובדן של אביך. אני חושבת שחשוב גם לספר לה על הרגשות הכואבים שלכם בעקבות האובדן של אבא, במידה ותהיו מעוניינים לעשות זאת. מחזקת אותך ונמצאת פה בשבילך, ליאת, עובדת סוציאלית

היי ליאת ...../images/Emo201.gif

אמא שלי אכן עדיין מתאבלת על מות אבי - אני לא אומרת שאנחנו הילדים לא - אבל חזרנו לשיגרה , אנחנו לא מנסים להזכיר את זה בכל הזדמנות ולהראות את הכאב והצער . כשקצת עצוב לי , אני נכנסת לחדר מסתכלת באלבומים , ונזכרת בעובדה שהבא שלי רוצה אותנו מאושרים , ולא אבלים. אתמול למשל היא באה ביציאה ואמרה שנמאס לה מהחיים האלה , אין לה מה לעשות פה עוד , ואין משמעות לחיים שלה - את יודעת כמה כואב זה לשמוע דבר שכזה מאמא שלך ??? התאפקתי לא לפרוץ בבכי לידה ועשיתי את זה בחדר שלי לבד.. היום למשל היא עם קצת יותר מצב רוח , ואפילו דיברנו קצת .. היא גם חייכה , אבל זה לא זה . זה הכל מזוייף כי מבפנים היא ריקה . לפני 5 חודשים העובדת שיקום בביטוח לאומי הצליחה לשכנע אותה להרשם לקורס מקצועי סתם בשביל להעביר את הזמן - ובנס היא הסכימה . היא עכשיו בחודש השני ללימודים .. זה הצעד היחיד שהיא עשתה עד כה בשביל לנסות לבנות חיים חדשים .. ובשבת היא כבר הספיקה להגיד שנמאס לה מזה .. אי אפשר לדעת למה לצפות ממנה .. והיא יכולה לשנות את דעתה בכל רגע.. אני מבינה שעברו עליה חיים לא קלים והמון טראומות אבל צריך להתגבר ולעבור הלאה .. ואת זה היא לא יודעת לעשות ...

שוב שלום ../images/Emo141.gif

אני מבינה כמה כואב היה לשמוע את אמא שלך אומרת שאין משמעות לחייה, אני מבינה גם את הכאב שאת חווה כשאת בוכה בחדר לבדך בגלל דבר שאמרה אמא. אני שומעת ממך שיש רגעים בהם את מרגישה טוב יותר עם אמא ויכולה לדבר איתה. האם ניסית להסביר לה את הכאב שאת מרגישה כשהיא אומרת את הדברים אותם הזכרת? נראה שאת מרגישה שאמא מרוכזת רק בעצמה, ולא רואה אתכם, הילדים שלה. את מכירה את אמא טוב יותר ממני ואולי אף טוב יותר מכולם, מה לדעתך יכול לגרום לה לראות יותר אתכם ואת הצרכים שלכם? העובדה שאמא פנתה לעובדת שקום בביטוח הלאומי מראה אולי כי יש לה כוחות ורצון לשנות את המצב בו היא נמצאת כיום. עובדת השקום היא עובדת סוציאלית, ואני מניחה שהיא קשובה לאמא ולכאב שלה. יכול להיות שאמא משוחחת עמה על הקשיים? בשבילך תמיד, ליאת, עובדת סוציאלית

היי ליאת ..

כן , יש רגעים שבהם לאמא שלי יש יותר מצב רוח ויש ימים שפחות .. זה יכול להיות אפילו שיום אחד היא תהיה בשיא הדיכאון ויום למחרת היא תחייך וותדבר איתנו כאילו הכל רגיל... וזה גם מפחיד אותי מאד החוסר יציבות הזאת ... לאמא שלי מאד אכפת מהעתיד שלנו , מהלימודים - וזה אחד הדברים שעושים אותה מאושרים - לראות אותנו לומדים , ובונים את החיים . גם כשאני עם חבר שלי זה עושה אותה מאושרת - לראות אותי שכיף לי איתו וכו'.. זה בא לידי ביוטי בכל מיני דברים , וזה יכול להשתנות בשנייה - במילה אחת קטנה שנגיד .. מספיק שאחותי למשל לא תיקח אוכל לבית ספר - והיא כולה באטרף עד שהיא תחזור ... אבל בדרך כלל השינוי הכי קיצוני בא - כשמדברים על העבר שלה , או על הטעיות שלה - ואז היא יכולה להיכנס לעצב ודיכאון כמה ימים שלמים ... ולכן זה מפחיד אותי לדבר איתה על הדברים האלה - מפחיד אותי לראות את אמא שלי בוכה , מפחיד אותי לראות אותה נשברת ... אנחנו משתדלים לעשות את המקסימום , אין מצב שמישהו ייכנס הביתה והוא לא יהיה טיפטופ מסודר כשאני שם , שאחד האחים/ות ילך לבית ספר בלי שיעורי בית או בלי אוכל , וכל מיני כאלה - אבל זה לא זה כשאמא לא מואשרת - כלפי חוץ הכל נראה בסדר , ואנשים חושבים שאנחנו חיים חיים רגילים . אבל כל המשפחה יודעת שזה לא נכון , וכולם התייאשו - ואני לא - כי אני רוצה לראות את הבית אחרת - מפחיד אותי שאני אצטרך לעזוב את הבית והכל יפול . שנה הבאה ב"ה אני מתחילה ללמוד באוניברסיטה מחוץ לעיר , ואני אגור במעונות - ואני מפחדת שאני לא אוכל להתרכז בלימודים כי אני רחוקה מהבית ולא יודעת מה קורה , ולא נמצאת עם היד על הדופק .. אני רוצה לראות את אמא שלי - נורמלית גם בבית , שהיא לא רק תעשה את הסויץ' הזה - ותחליט שלא בא לה לחיות ככה , שהיא רוצה להיות מאושרת כי את זה היא כבר יודעת.. אלא שתיישם את זה , ותרצה שיעזרו לה בדרך להשגה הזאת . שתצא , שתדבר , שלא תתרגש מכל דבר קטן , שתהיה חסינה , שתלמד לאהוב את המשפחה המקסימה שלה - ובאמת שיש לה משפחה מקסימה.. שתלך לעבוד , ללמוד , וכל דבר שישמח אותה - והכי חשוב שתפסיק לפחד מהעבר שלה , ומהאנשים שכן דואגים לה.. שתבין שכן יש דבר כזה אנשים טובים שרוצים לעזור , ושרע לנו לראות אותה ככה.. תודה ליאת !!!!!!!

הי פרח ../images/Emo20.gif

שמחה מאוד שהצלחתי ולו במעט לחזק אותך. מרגש אותי מאוד לפגוש כאן בחורה כמוך, אוהבת, דואגת ומסורה כ"כ למשפחתה. הדאגה שלך ממה שיקרה בבית לאחר שתצאי ללימודים הוא מובן ולגיטימי ביותר. יכול להיות שהפחד מתעצם מכיוון שאת לוקחת על עצמך אחריות על מה שקורה בבית, גם ביומיום וגם מבחינה רגשית - רצון לשמור על אחיך הקטנים, ורצון לעזור לאמך. אני מאמינה שבסופו של דבר תמצאי את הדרך לשוחח עם אמך ולהסביר לה את כאבך וכאב אחיך. אולי אף כדאי להיעזר בבני המשפחה שמאוד רוצים לעזור לכם. מקווה מאוד שאמך תהיה קשובה לכאבך ותיענה לרצון העז שלך לעזור לה. שולחת לך חיבוק ענק ומקווה שתמשיכי לפרוח, ליאת, עו"ס

למעלה