סיפור מרגש

yakovs

New member
סיפור מיוחד במינו, תודה על הקישור.

הסיפור הזה פורסם לראשונה על ידי הסופר חיים ולדר בספר ''אנשים מספרים על עצמם 2''.

מוצא חן בעיני מאד השם של הסיפור. הגמגום הוא שפת דיבור מיוחדת, שפת הלב.

הגמגום הוא שפת הלב?!

יעקוב - באמת ??
איזו רומנטיזציה מיותרת, ואתה הרי לא ילד ;)

yakovs

New member
ייתכן שזו גישה רומנטית.

אני תמיד שואף להתמקד באדם שמאחורי המילים. צורת הדיבור שאני שומע מהזולת הוא בשבילי דרך להתחבר לתחושותיו ורגשותיו. המקום האמיתי של אלו הוא בלב ולא בפה. בשבילי זה מהותי ומאד לא מיותר. אגב, אני מכבד מאד את גישתך ואת הדרך שבה הסברת את הדברים שהפריעו לך בסיפור.

אם תחשבו על זה לעומק זה בדיוק ההיפך ממרגש

אפילו מדכא

מאוד הזדהיתי עם הסיפור שלה, עם כל הניתוחים האנושיים שתוארו מאוד יפה; עד שהיא הגיע לעניין העבודה.
אתם כבר מכירים את עמדתי בנושא ואלו שלא תציצו בהודעות שלי מהחודשיים האחרונים.

מה שכ"כ עצוב פה זה שהיא לא קיבלה שום עבודה, עד שהגיע "גואל" וקיבל אותה לעבודה לא על סמך אופייה, לא על סמך כישוריה, לא על סמך הפוטנציאל שראו בה, אלא רק כי היה לה את ה"מום" (!!!) שיש לבן של הבוס.
יש פה כמה אלמנטים שמפריעים לי מאוד:

1) העובדה שהחברה שלנו כ"כ חסרת סבלנות ומודעות לנושא וסגרה לה כל דלת עוד לפני שנפתחה, ברגע שהיא פתחה את הפה.
זה לא מאוד חדש, אבל מקומם כל פעם מחדש. אני לא מתמם להגיד שזה בר שינוי משמעותי, אבל כן אפשר להגדיל את המודעות של השונות שלנו.

2) בעשרים ומשהו שנותיה הצליחה לסגל דיבור שאינו חזרתי, שזה נחמד, אבל לא הצליחה לצאת מעצמה ולראות את עצמה כמי שרואה בראיון עבודה ולהקטין מהשפעת הגמגום של הסיטואציה. במקום להיכנס ללופ אינסופי של ראיונות עבודה שמראש הם אבודים כי היא =נראית= מסכנה וחסרת יכולת כשהיא מנסה להאבק עם עצמה כדי להסתיר את מה שאי אפשר ולא שמה את הקלפים על השולחן.
שוב, עמדתי על העניין ידועה.

3) אחרון, אולי יש שלא יסכימו איתי, אבל גישה של "הייתי בטוחה שהחודשיים האלה בחייו בהם סבל מגמגום ניתנו לו - במיוחד בשבילי" היא גישה מפסידנית, של לשים את גורלך ביד חיצונית ולחכות שיקרה משהו ע"י מישהו אחר או גורם עליון שיושיע אותך. אחוז גדול מאוד מהילדים מפתחים גמגום בשלב מוקדם ולרובם זה עובר לבד, כמו לאותו ילד של הבוס. לחשוב שזאת יד אלוהים שגרמה לגמגום לבוא וללכת כדי שהאב יקח לעבודה מישהו מגמגם - זאת נאיביות ילדותית, וגרועה מכך גישה מפסידנית לחיים ידועים מראש של צפייה "שמישהו יעזור לי ואז יהיה טוב".
אבל איש באמונתו...

בכלליות יש הסיפור החיים הזה מאדיר את השונות והקושי של המגמגם במקום להטמיע אותו בחברה, וחברים - זאת לא הדרך!!

geashono

New member
עט ונייר

זה מה שאני חשבתי בשעתו כששמעתי את הסיפור.
מאוד לא אהבתי את גישת"המסכנות",ולחכות שיקרה לה נס,וזה גם לא נכון מבחינה עובדתית.
בכל מקרה כוונת המשורר הייתה טובה,רק שהוא לא ממש מבין בבעייה הזו.

DanaHoPe

New member
מסכימה איתך..

זה כל כך מעצבן שאנשים שמגמגמים צריכים רחמים מאנשים
אחרים כדי להתקבל לעבודה, או כל מיני מקרים כאלה.
מצד הסיפור עצמו נחמד, וטוב לדעת שיש גם אנשים כאלה, אבל שוב,
לא מוצא חן בעיני שהיא קיבלה את העבודה בגלל רחמים.
עם זאת, צריך להיות מציאותיים. מעסיקים יעדיפו אנשים שלא מגמגמים על פני מגמגמים.
אז בלית ברירה אנחנו איכשהו כן צריכים את החסד/טובה כביכול, שהמעסיקים "עושים" לנו כדי להתקבל לעבודה, למרות שזה נוראי ולא משקף את מי שאנחנו באמת כי המעסיק רואה בעצם רק את הפגם החיצוני.

עט ונייר היקר, אני מסכים עמך אבל -

ראשית שימחת אותי בתגובתך המפורטת והכנה,

אתה מצר על כך שהחברה שלנו חסרת סובלנות ומודעות - וממש בשל כך פרסמתי את הסיפור בבלוג!

אתה מביט על העניין מנקודת מבטו של אדם שמכיר וחי עם התופעה, ונלחם ביחסה של החברה כלפיה, ומכאן ההתנגדות לגישתה של הכותבת - אך אני מזמין אותך לשים לב שהסיפור מיועד בראש ובראשונה לאנשים שאינם מגמגמים ולכן מטבע הדברים פחות רגישים לנושא ולמורכבות שלו...
כשלא מכירים והעניין4 נראה זר ומוזר, יש בדרך כלל גם קושי להתמודד וזה נכון לגבי כל מוגבלות; מטרת הכותבת (לעניות דעתי כמובן, וזו הייתה גם מטרתי כשפרסמתי את הסיפור) היא להעיר את תשומת לב האנשים שאינם מגמגמים לחוסר הצדק במצב המתואר, לפקוח את העיניים למציאות של כאב ובפעם הבאה בה הם יתקלו באדם מגמגם יסגלו גישה יותר סובלנית ואיכפתית.

הסיפור כדבריך אכן מאדיר את השונות והקושי של המגמגם, אך הסיבה היא פדגוגית וחינוכית; מרבית האנשים לצערנו צריכים להיחשף לסבל ולמצוקה על מנת להזדהות, לפתח חמלה ולשנות את דרכי פעולתם כלפי הסובלים.

תודה רבה והמשך יום נעים,
ינון

shuky63

New member
סיפור יפה אבל אני התחברתי יותר לסיפור הזה

ילד של שבת
מאז גיל 4 אני מגמגם. כשהייתי ילד גמגמתי מאוד מאוד. עד כדי כך שלפעמים לא יכולתי ממש לדבר. לצד זה הייתי ילד מאוד נמרץ, המון חברים, ספורטאי מצטיין ותלמיד לא רע....
בקיצור – ילד די שמח....יחד עם זאת – בכל פעם שהיה איזשהו ריב בחבורה, בכל פעם שמישהו רצה לפגוע – תמיד היה את כלי הגמגום. וזה עבד. תמיד.

בכל אופן – יום אחד, בגיל 6, חזרתי הביתה כולי בוכה. לא רציתי לדבר עם אף אחד. רק בכיתי.
בערב, אבא שלי חזר מהעבודה. אמא שלי סיפרה לו שאני לא רוצה לדבר עם אף אחד. הוא נכנס אלי לחדר ושאל מה קרה. לא עניתי. הוא המשיך. לא עניתי.
בסוף אמרתי לו שאני שונא את אלוהים..... אני חושב שהוא לקח את זה קצת קשה....

בבוקר – אבא שלי העיר אותי עם סיפור:

למעלה בשמיים יש מפעל ענק של תינוקות. כל המלאכים עובדים בקצב מסחרר, סביב השעון, ומייצרים תינוקות לכל העולם. הלחץ בעבודה מטורף. יש להם הזמנות מסין, מיפן, אמריקה ואירופה, אפריקה ואפילו אוסטרליה. וכן, כן... גם מישראל....

בכל אופן, העבודה רבה, הזמן קצר, והכל חייב להיות מדוייק. למלאכים יש מתכונים מיוחדים ליצירה של כל סוג וסוג של ילדים. יש חומר שכל, חומר יופי, חומר גובה. יש חומרים לתכונות טובות, יש חומרים לתכונות רעות. הכל מדוייק. יש גם מכונות ענקיות, ממש בגודל של כל החדר.
המלאכים עובדים קשה כל יום, מבוקר ועד ערב. כמעט בלי הפסקות. ישנים במשמרות, אוכלים בעמידה. כל השבוע.

ואז... ביום שישי... קצת לפני הצהריים... נשמע בשמיים קול צלצול עדין. המלאכים מכבים את מכונות ייצור הילדים, מכבים את האור במפעל התינוקות והולכים להתארגן לקראת השבת.
כל מלאך מתקלח במקלחת חמה. אח"כ כולם הולכים לישון שנת צהריים. לקראת ארוחת השבת לובשים המלאכים כנפיים חגיגות, הילה מיוחדת לשבת, בגדים לבנים.
את הארוחה מכין אלוהים, והיא מלאת כל טוב, אוכל ושתיה. המלאכים מספרים סיפורים. אלוהים גם. כולם שרים, רוקדים, נרגעים. אח"כ כולם הולכים לישון – כולם הרי עייפים משבוע העבודה הקשה.... בבוקר, כולם ישנים.

אבל מי לא עייף? נכון – אלוהים. אבל גם אלוהים לא עובד בשבת.... הוא לא עושה גשם ולא עושה שמש, לא עושה שלום וגם לא מלחמות. הוא לא מחליט החלטות ולא מכנס ישיבות.... הכל עובד בצורה אוטומטית.... אז משעמם לו....

אז אלוהים מתגנב, בלי שאף אחד שם לב, למפעל התינוקות. הוא אוסף שאריות חומרי ילד מכל השולחנות, הולך לו לשולחן צדדי, ומכין לו ילד לבד.

וכשאלוהים עושה משהו – הוא עושה אותו הכי טוב שאפשר, בלי מתכון, בלי תכנון.... מכל הלב....

אז הוא שם יותר חומר שכל, ויותר חומר אופי, ויותר חומר יופי.... הוא שם רק תכונות טובות....

ואז – אלוהים מבין שהוא עשה ילד מושלם מדי. והוא הרי לא יכול לשלוח לעולם ילד

מושלם. כי כולם ידעו מיד שאת הילד הזה עשה אלוהים.

אז הוא עושה בילד פגם קטן, לא חשוב, זניח.... ילד אחד הוא עושה קצת צולע, ילד אחר הוא עושה קצת פוזל.

וכן – ילד אחר הוא עושה קצת מגמגם....

לילדים האלה קוראים ילדים של שבת... ואתה מיכאל....
אתה ילד כזה..... ילד של שבת....

בפעם הבאה שתראו ילד שהוא קצת צולע, קצת פוזל או קצת מגמגם – אל תצחקו עליו..... אולי הוא ילד של שבת....

shuky63

New member
שכחתי להסביר למה

בסיפור הראשון הגמגום והאדם קצת שוליים.הסיפור עוסק בישועת השם והדרכים המשונות לפעמים שיכולים להיות לה.
הסיפור השני עוסק באדם ונותן נקודת הסתכלות שונה על פגמים.איך פגם קטן מכסה לרוב על הרבה תכונות טובות,שצריך להתמקד בהן.

DanaHoPe

New member
סיפור מקסים!

קראתי אותו פעם וכל כך התרגשתי שבכיתי..
זה פשוט סיפור מדהים ומעודד!
זה מראה לנו שבעצם כולנו ילדים של הקדוש ברוך הוא (ילדים של שבת)
כי לכל אחד הרי יש משהו..

למעלה