עוד שאלות

אמאלה02

New member
עוד שאלות

היי לכם,

יש לי עוד שאלות ונסיון לקבל הבהרה בעניני אוכל...
כאמור אני נותנת לארנבת אספסת וכופתיות פשוטות.... לאחר שנאמר לי פה שאני כנראה נותנת יותר מידי כופתיות כי יש כמויות של קקי רך והיא לא אוכלת אותו הורדתי את הכמות דרסטית ואכן בימים האחרונים אני כבר לא רואה כמעט את הקקי הרך.... מצד שני נראה לי שהארבנת כל הזמן רעבה... איך שאני שמה לה את הכופתיות היא בולסת אותן במהירות.... את האספספת היא בעיקר זורקת הצידה... וגם אם אני ממחזרת אותה ושמה לה אותה שוב בכלי היא כמעט ולא נוגעת בה עד שאני שמה לה חדשה ואז שוב.... לוקחת ממנה בקושי.... האם תקין ? מה אפשר לעשות ? איך יודעים אם הארנבת אוכלת מספיק ?
שאלה נוספת .... לפעמים כשהיא נחה לה ופרוסה לה בנחת היא כאילו משהקת.... זה מצחיק.... אבל האם זה טבעי ?

תודה מראש על התשובות

drrsh

New member
תשובה

הי
צאי מתוך הנחה שהארנבת כמו ילד קטן תעדיף לאכול את המזון לפי סדר - מהעשיר לעני מחוסר ברירה
כלומר כמעט תמיד יתנפלו על הכופתיות אחכ אספסת לסרוגין עד שהכופתיות יגמרו ואז רק אספסת
כך שהתהליך צריך לבוא מהגבלת המזון העשיר ושפע של עני כדי ליצור איזון במה שבפועל נכנס לפה
הבסיס למזון צריך להיות חציר שיבולת לא אספסת - ללא הגבלה
ליד זה אחת ליומיים חופן / שתיים של אספסת (בערב )
בבוקר חצי כוס כופתיות לארנבת (הפוך מהזמן של האספסת)
בערב תוסיפי עוד חציר שיבולת / תחליפי את הקיים כך שלא תחסר
כמו כן עלי חסה (סביב 4 - 5) לא בהגזמה אחת ליום
השליטה שלך היא בכמות המזון העשיר (אספסת + חסה + כופתיות)
אם יש לך נקבה מניקה - מתגברים את האספסת פי 2 /3 + עוד כופתיות שוב בגדר הסביר
גורים - קצת יותר אספסת ללא עלים
החשוב הוא להיות ערני - שתמיד הקקי עגול יפה וקשה
היו לי 4 ארנבות + עשרות גורים שנמכרו - וכולם יצאו שמחים ומאושרים עם התפריט הזה
בהצלחה

אמאלה02

New member
תודה על התשובה

תודה על התשובה... .רק שהארנבת שלנו עוד גורה.... סביבות 3 חודשים כנראה.... כך שהיא עדיין בלי ירקות ירוקים ובלי חציר רגיל אלא רק אספסת וכופתיות פשוטות.

drrsh

New member
תגובה

3 חודשים זה כבר 3/4 בוגר
רוב המזון שלה צריך להיות שיבולת שועל - עם תוספת אספסת אחת ליום (אם את רוצה לפנק אז פעמיים בכמויות קטנות אבל שה 80% ממה שיש לה לאכול זה שיבולת שועל
לא אספסת עם תוספת כופתיות
תראי גם שהשתן שלה לבנבן מעודף סידן בנוסף לקקי הרך
תשני מינון ותיראי שינוי

Runny

New member
לא מדוייק
ארנבונים גדלים עד גיל 7-12 חודשים (ככל שהם ננסיים יותר מסיימים את הגדילה מוקדם יותר) ולאורך כל התקופה הזו נדרשים לדיאטה עשירה, בעיקר חשובה התקופה שבה הם גורים שהיא בסביבות גיל 3-5 חודשים שבה יש גדילה מואצת..
לאורך כל התקופה חשוב לתת אוכל עשיר שיתמוך בכך, היות והקטנה עדיין מתחת לגיל ארבעה חודשים כן חשוב שתאכל הרבה אספסת אז ההמלצה להפסיק אותה אינה במקומה.

מומלץ, בצורה הדרגתית עולה עד ל100 אחוז, לשלב חציר שאינו אספסת החל מגיל ארבעה חודשים ועד גיל שנה. כמה שיותר סוגים כך ייטב.
ואם כבר להפסיק משהו מבוסס אספסת, אז אפשר ללכת על הכופתיות שהן מוצר תומך בלבד, וזו במטרה לא להרגיל אותם לכופתיות אספסת ובכך למנוע את התהליך המסובך של הגמילה מהן בגיל המבוגר. עקרוני בעיקר בארצנו בה הכופתיות הנמכרות הן דיי זבל.

הקייצר - מצד אחד לדעת מה הארנבון צריך ובאותו הזמן לא ללכת לפי טבלאות ולפעול לפי שיקול דעת, היות וכל ארנבון "עובד" טיפה שונה.

ועוד משהו, בכדי להבהיר, חציר שיבולת שועל הוא רק אחד מיני רבים והוא דווקא אינו האיכותי ביותר (למרות שהוא מעולה). לפניו יש את הטימוטי, אורכד, בוטאני ובטח שכחתי עוד כמה.
למעשה כל סוגי החציר מתחלקים ל-2. חציר אספסת שהינו עשיר מאד ומותאם לגילאים הצעירים והזקנים וכל השאר המותאם לגילאים הבוגרים.
כך שאם מחפשים חציר, שאינו אספסת, אין צורך להתמקד דווקא בחציר שיבולת שועל כמו שמשתמע מדבריי drsh.

trilliane

Well-known member
מנהל
ממה שקראתי גורים דווקא לא חייבים לאכול חציר קטניות (אספסת)

ואין בעיה לתת להם חציר דגן (טימותי, שיבולת שועל וכו').

Runny

New member
לא התכוונתי שזה מזיק
הדגנים פחות עשירים ולארנבון בגדילה זה לא בהכרח מספיק.

trilliane

Well-known member
מנהל
אתה בטוח שזה לא מספיק? זה לא מה שקראתי/שמעתי מווטרינרים

Runny

New member
בטוח
אני מסתמך גם על הספרות שבידי (מספר ספרים מאמזון) וגם ההמלצות של ד"ר עמיר מאורר.
כך הזנו את התאומים עד לאחרונה (הם עכשיו בני שנה) וכך אנו מזינים את התוסף החדש למשפחה (בן חמישה חודשים). וכולם בריאים ולא שמנים.

trilliane

Well-known member
מנהל
הפוך; לא טענתי שיש בעיה בהזנת גורים באספספת

אלא שלמיטב ידיעתי אין בעיה להזין אותם בחציר דגן (כמו טימותי), כלומר אספספת היא אפשרות לגורים, אך לא חובה (לבוגרים היא כבר פחות מומלצת).

Runny

New member
כן ולא
ההמלצה היא כזו:
גורים מגיל חודש וחצי עד שבעה חודשים - אספסת ורק אספסת חופשי.
שבעה חודשים עד שנה - מעבר איטי מאספסת לחציר דגן (ההמלצה לשלושה סוגים, שלא ישעמם)
שנה עד שש - חציר דגן בלבד.
שש שנים ומעלה - אספסת כחלק מהתערובת של חציר הדגן.

אמאלה02

New member
הצלחתי להתבלבל....

היי לכם,

לפי מה שהבנתי מכל התכתובת האחרונה הרי שעד גיל חצי שנה צריך לתת אספסת בתור המזון הראשי נכון ?
מגיל זה והלאה צריך לתת חציר נכון ? (כמובן שלעבור בהדרגה מהאספסת)
בכל מצב אפשר לתת גם כופתיות פשוטות נכון ? הכמויות של הכופתיות צריכות להיות ממש מעט שכן זה בתור צ'ופר נכון ?
היכן נכנסים העלים הירוקים והירקות הירוקים ?
כמו כן - לא הבנתי את עניין החציר השונה ..... שבולת שועל ? טימותי ? מה מוכרים בארץ ? האם חברות שונות מוכרות חציר שונה ? האם מה שמוכרים בארץ לא טוב וצריך להזמין מחו"ל ? ממי בדיוק ?

סליחה אם אני ממחזרת את השאלות שלי... פשוט רוצה להבין עד הסוף ולדאוג לארנבונת שלנו בצורה הכי טובה....

חג שמח לכולם

Runny

New member
האם אצליח להסביר ?
1. אספסת היא חציר. מאד עשיר בחלבון וסידן ולכן מומלץ רק לצעירים, זקנים ונקבות בהריון (אני משער שאם זכרים היו בהריון אז גם).
2. חציר צריך להיות 80% מהדיאטה (במציאות זה לעולם לא קורה, אבל שווה לשאוף לשם)
&nbsp
בארץ ניתן להשיג בעיקר אספסת, פה ושם יש שיבולת שנמכרת ישירות מהמגדלים בבאלות. יש גם סוג מבוסס חציר דשא של חברה בשם KIKI שקשה להשיגו וגם כנראה לא הכי טעים.
אני מזמין מחו"ל טימוטי, אורכד וכל מיני לשם הגיוון מ-www.viovet.co.uk
&nbsp
מגיל חודש וחצי עד גיל ארבעה חודשים יש לתת חציר אספסת וכופתיות (מבוססות אספסת או כל חציר אחר) חופשי. במידה והם מתעקשים לאכול בעיקר את הכופתיות (בניגוד ל-2) מומלץ להגביל אותן.
&nbsp
מגיל ארבעה חודשים יש להגביל מאד את הכופתיות (לא יותר מחצי כוס ביום, להוריד ככל שיש יותר ירוקים בדיאטה).
ניתן להתחיל להציג ירוקים, כל שבועיים להוסיף סוג חדש ולנטר גללים (לוקח למערכת העיכול שלהם זמן להתרגל למזונות חדשים).
כמות אידיאלית היא פעם-פעמיים גודל הראש שלהם של ירוקים ביום.

trilliane

Well-known member
מנהל
ההמלצה שקראתי היא ספל דחוס של ירוקים לכל ק"ג ממשקל הגוף

אצלנו יצא שהוא ניזון בעיקר מעלים ירוקים, למען האמת (החציר פחות מצליח) ועד היום הוא לא הראה בעיות עיכול / שיניים, לשמחתנו. בסה"כ אני לא כ"כ מודאגת כי זה גם המזון העיקרי שלהם בטבע. ההשלכות העיקריות הן שהוא לא שותה הרבה כי הוא מקבל את רוב הנוזלים מהמזון.
&nbsp
כופתיות הוא מקבל כסוג של פינוק, אם אנחנו רוצים קצת "לתזז" אותו (שיזיז ת'תחת, העצלן הקטן!
) או בתוך כדור האכלה. לפעמים מפזרים לו בכל מיני מקומות שיצטרך לחפש. היו מקרים שפיזרתי לו בתוך החציר כדי שיצטרך לנבור בו... (זה פחות עזר לחציר, לצערי). הוא מקבל כל יום כמות קטנה שאנחנו לא מודדים בדיוק, אבל היא לא מגיעה לחצי כוס.

Runny

New member
גם על המידה הזו שמעתי
משער שכל הוריאציות מתבטאות בסוף באותה הכמות פחות או יותר.
&nbsp
אנחנו מודדים להם לא יותר מ30 גרם כופתיות טימוטי ביום, כצ'ופר.
למרות שכאשר הם מקבלים את האוכל כולם קודם רצים לירוקים ובגלל זה הפופולאריות של כדור ההאכלה לא בשמיים.
עניין של דורות אני משער, ספוק וסקוטי (וגם וורף, כשאכלה מוצקים) אהבו את הכדור מאד.

trilliane

Well-known member
מנהל
קֶבּוֹ "מכור" לכופתיות, לא משנה כן כדור, לא כדור...

לפעמים אני רואה אותו דוחף את הראש וחופר ומחפש ונובר כי מסתבר שהוא רחרח איזו כופתית... והוא לא מפקיר פצועים בשטח.

trilliane

Well-known member
מנהל
כן, של אוקסבו. אבל למען הסר הספק, הוא לא בוחל גם באחרות...

עד היום הוא התמכר לכל הסוגים שקיבל; בהתחלה (פעם פעמיים ראשונות) הוא קצת חשדן ואח"כ מתנפל כרגיל.

למעלה