עיזרו לי להבין את סוגי החול

נכון שאני קונה חול כבר הרבה שנים, אבל איכשהו הצלחתי לא להבין את ההגדרות של סוגי החול, חוץ אולי מ-"קריסטלי" (אבנים שקופות שלא עושות כלום?).
זוכר שיש "מתגבש". אז בטח יש גם כזה שלא מתגבש. לא זוכר מה עוד. אז בבקשה הסבירו מה זה מה.
אגב, בסוגים מסוימים נתקלתי בבעיה של אבק. זה אחד המאפיינים, או סתם עניין של איכות?

תודה,

גורדיאן-II

Active member
נכון שאני קונה חול כבר הרבה שנים, אבל איכשהו הצלחתי לא להבין את ההגדרות של סוגי החול, חוץ אולי מ-"קריסטלי" (אבנים שקופות שלא עושות כלום?).
זוכר שיש "מתגבש". אז בטח יש גם כזה שלא מתגבש. לא זוכר מה עוד. אז בבקשה הסבירו מה זה מה.
אגב, בסוגים מסוימים נתקלתי בבעיה של אבק. זה אחד המאפיינים, או סתם עניין של איכות?

תודה,
טוב, הנה תמונה כללית של סוגי החול:

חול קריסטלי - בכל מיני מוצרים שרגישים ללחות יש שקית קטנה של חומר מוזר שסופג את המים מהאוויר, חול 'קריסטלי' זה בדיוק החומר הזה, והוא סופג לחות, לא מתגבש, יש חתולים ששונאים אותו כי הוא לא נעים להם לכפות הרגליים.

חול 'אורגני' - עשוי מכל מיני צמחים טחונים, כמו תירס או נסורת. קל יותר מהאחרים ביחס לנפח, סופג, קצת מתגבש, יש חתולים שיגידו 'מה, באמת?' ויעברו להשתמש בכיור או בפינת החדר, הם רוצים חול וזהו זה.

חול לא-מתגבש - סתם חול, או חצץ, למי שאוהב לעבוד הרבה או סתם לחיות עם ארגז חול מסריח. יתרונות: זול (לא תמיד).

חול מתגבש - בת'כלס זה חול עם מרכיב גבוה של מלט, כאשר החומר הזה מגיע למגע עם הקקי/פיפי הוא סופג את הלחות והופך לבטון שאוטם את היציאה והופך אותה לגוש מוצק.
יתרונות: המון, לכן זה המוצר הכי פופולרי. יש ממנו המון סוגים במגוון מחירים, רוב המוצרים טובים, אוורקלין מחזיק במוניטין של הכי טוב (וגם הכי יקר) אבל יש הרבה טובים כמוהו במחיר זול יותר.

המונח 'ריחני' - לכל אחד מהנ"ל יש סוגים עם או בלי בושם. לא משמעותי, חוץ מכאשר החתול שלך שונא את ריח הבושם. באופן כללי הבושם נועד לעזור לפדלאות שמתעצלים לנקות את ארגז החול לפחות פעם ביום, לא שזה עוזר להם, סירחון זה סירחון גם אם זה מעורבב בריח הבושם.

מחירים: אם לבעלי החתול הכסף חשוב מאוד הם לא צריכים להחזיק חתול, זה לא תחביב לעניים, או לקמצנים, לכל השאר מומלץ לבדוק מה יש בסביבה הקרובה (או עם משלוח) ולקנות את מה שהם מכירים בתור חול יעיל, וזול יחסית לשאר החולות היעילים, ולהקפיד לנקות את ארגז החול באופן סדיר. ותכוף.

אבק: חוץ מאשר בקריסטלי, בכולם יש אבק, אז מה, זאת בעיה שולית ביחס לחול שמתפזר בבית באדיבות החתולים. למי שיש בעיה עם זה יכול ללמד את החתולים להסתובב עם מטלית אבק ולנקות את הרהיטים, אבל קודם כל הוא צריך ללמד אותם ללכת בשלשות ולהצדיע.
נ.ב. - הדרך להפחית את כמות האבק היא לשפוך מהשק לארגז מגובה נמוך.

dimitrygo

Active member
מנהל
לא מסכים עם כמה דברים:
חול אורגני - יש סוגים שמתגבשים מעולה. יש סוגים שמאוד דומים בצורה לחול "רגיל" ולחתולים אין בעיה להשתמש בו.
אבק - גם בחול קריסטלי יש. ובאופן כללי זה עניין ממש לא שולי. כשחתול חופר הוא מעלה ענן של אבק ונושם אותו והוא נכנס לו לראות.
לכן עדיף חול עם כמה שפחות אבק. אגב חול קריסטלי חשוד כמסרטן.

גורדיאן-II

Active member
לא מסכים עם כמה דברים:
חול אורגני - יש סוגים שמתגבשים מעולה. יש סוגים שמאוד דומים בצורה לחול "רגיל" ולחתולים אין בעיה להשתמש בו.
אבק - גם בחול קריסטלי יש. ובאופן כללי זה עניין ממש לא שולי. כשחתול חופר הוא מעלה ענן של אבק ונושם אותו והוא נכנס לו לראות.
לכן עדיף חול עם כמה שפחות אבק. אגב חול קריסטלי חשוד כמסרטן.

כן, לכל דבר יש יוצאי דופן, באופן טבעי אני יכול לתת רק הגדרות מכלילות, לא כולם יכולים לכתוב 'מדריך השוואתי' מדויק ומפורט מהסוג שאתה כתבת על סוגי אוכל, ומה שאני כתבתי בא להבחין בין סוגי החול ולא כדי להמליץ על מישהו מהם.

ובקשר לחול אורגני (שאני יודע שהוא חביב עליך ביותר), מה שמטריד אותי כאן זה לא עניין האבק אלא המחשבה על כך שהוא דליק מאוד. אני מקווה שאתה לא נותן לחתולים שלך לשחק עם גפרורים (ואם הם מעשנים - תעביר אותם לסיגריה אלקטרונית).

אלישבע777

Well-known member
בעניין חול מבושם - הפסקתי לקנות חול מבושם, כי הריח נדבק לחתול ומחניק... אותי... וכל מה שהוא נגע בו התבשם... אני קונה חול שריחו חלש ולחתול שלי נדבק רק ריחו של הבושם הנפלא שלי... אם יש צורך לנטרל ריחות, קצת אבקת סודה לשתיה במחיר זניח, עושה את זה מצויין.
חול שאינו מתגבש הוא איזה שהוא מינרל או מחצב גס גרגרים, שסופג חזק מאד נוזלים ובאמת מתקשה אחרי כן, לכן רצוי שהוא לא יתפזר בבית ויירטב. ראיתי שמשתמשים בחול זה, ברפתות של פרות לספוג את הפרשותיהן . חול זה לא משהו, והוא די בינוני.
חול מתגבש יקר יותר, דק גרגרים הגרגרים שלו נצמדים זה לזה בהירטבם וקל יחסית לאסוף את השתן בגושים מוצקים גדולים יחסית. אבל... יש חתולים שמשתינים בפינה אחת בארגז ושם מצטברת שלולית עמוקה שאפילו חול מתגבש אינו מסוגל לספוג, כך קורה אצל החתול שלי... אבל בכל מקרה, הוא שווה את המחיר. בעניין החתול איני קמצנית, ההוצאות הן די גדולות, מה לעשות. רק שיהיה בריא ונוציא על חול ומזון ולא על תרופות... חתולים הם חיה מושלמת להרגעת הנפש, כך שההוצאות עליו, הן עבורנו... יש כל מיני סוגים של חול מתגבש, וצריך לנסות מה מתאים. אוור קלין הכי ממולץ אבל המחיר גבוה. וגם בחול כזה - חייבים לפנות את ההפרשות כל יום ויום! לכן רצוי לקנות גם כף איסוף רחבה .
בעניין אבק, זו בעיה, אבל הבעיה הכי חמורה היא שהוא מפזר את החול החוצה מהארגז. לכן כדאי לקנות ארגז סגור. לי יש ארגז עם דלת קדמית, שעוזרת חלקית. לצערי לא יכולתי לקנות את הארגז עם פתח עליון בגלל רוחבו שלא התאים לנישה.

קודם כל, גורדיאן - וואו! תודה ושאפו ענק. אם יש דרך, צריך לשמר את ההודעה הזו לטובת הדורות הבאים והמגדלים המתחילים.
אלישבע - לגבי ארגז סגור - היו לי הרבה סוגי ארגזים והגעתי למסקנה שכזה עם דלת קידמית הוא מפגע מזעזע עבור החתול. נכון שלנו, שאנחנו בחוץ, זה נחמד ונעים. אבל בתוך הארגז יש "אוירה" מאוווד לא נעימה. אני אומר את זה לא מתאוריה, אלא מתוך שפשוט פתחתי את הדלת וקיבלתי מכת אויר מעופש ומצחין. וגם נתקלתי בחתולים שסרבו להכנס לתא הגזים הזה.
הפתרון שלי היה להשתמש בארגז סגור, אבל להסיר את הדלת. אז זו פשרה בין מניעת פיזור חול לבין אוורור. עובד די טוב, ואפשר להוסיף "מחצלת" ליד הפתח.

frankthe2

Active member
פתרון לפיזור החול שפיצי עושה - במילא היא מפזרת, במילא המקום הוא שלה ולא שלנו אז???? אז הלכתי לחנות הירקות, לקחתי שני ארגזים שטוחים מקרטון, כרגע שמתי אחד, קצת חתכתי, קצת עיצבתי, הדפנות של ארגז הקרטון נמצאות מסביב לארגז החול וארגז הקרטון מתמלא בחול מפיצי, פעם בכמה ימים מרים את הארגז ומחזיר את כל החול שפיצי פיזרה בנדיבות בחזרה לארגז.
ביומים הראשונים לא רצתה להתקרב לארגז, אחרי שבוע כבר הייתה חברה של ארגז הקרטון הזה ופשוט ישנה בתוכו, למה לישון על הרצפה הקרה עם אפשר חומר נעים ונוח ומבודד??? . אז מי שחושש ממשבר של הסתגלות - יש אבל אחרי כמה ימים זה מסתדר...

גורדיאן-II

Active member
פתרון לפיזור החול שפיצי עושה - במילא היא מפזרת, במילא המקום הוא שלה ולא שלנו אז???? אז הלכתי לחנות הירקות, לקחתי שני ארגזים שטוחים מקרטון, כרגע שמתי אחד, קצת חתכתי, קצת עיצבתי, הדפנות של ארגז הקרטון נמצאות מסביב לארגז החול וארגז הקרטון מתמלא בחול מפיצי, פעם בכמה ימים מרים את הארגז ומחזיר את כל החול שפיצי פיזרה בנדיבות בחזרה לארגז.
ביומים הראשונים לא רצתה להתקרב לארגז, אחרי שבוע כבר הייתה חברה של ארגז הקרטון הזה ופשוט ישנה בתוכו, למה לישון על הרצפה הקרה עם אפשר חומר נעים ונוח ומבודד??? . אז מי שחושש ממשבר של הסתגלות - יש אבל אחרי כמה ימים זה מסתדר...

הרעיון של ארגז גדול יותר מסביב לארגז החול המקורי - פשוט גאוני, מעולה, אולי הדבר החשוב ביותר מאז המצאת הגלגל ומברשת השיניים.

ואני אומר את זה בתור אחד שנוקט באותה שיטה. קצת למטה יש כותרת בשם 'החול מתפזר מחוץ לארגז החול?' - ובפוסט הזה יש פירוט, תמונות, ועוד המון שבחים עצמיים כמו שאני אוהב לספר על עצמי בשביל הכיף (מותר לי, אני נודניק).

evike

Active member
מנהל
מוסיפה לסוגי החול שהעלה @גורדיאן-II - חול סויה. תאור שלו באחת החנויות:

חול סויה מתגבש אוריג'ינל 7 ליטר קיט קט
Kit Cat soya clumping cat itter 7lt original
חול מתגבש סויה עשוי מ 100% סויה , בתוספת ניחוח עדין
החול מתכלה בצורה טבעית ואינו פוגע בטבע
החול מסוגל לספוח פי 3 מחול מתגבש
ניתן להדיח בשרותים בסוף השימוש.

יקר, די עושה את המלאכה, אם כי נראה לי שאיכשהו האיכות ירדה מעט. מה שכן, מצאתי אותו בחיפושים לאחר שנובי התחילה לפזר את החול, כמה סוגים, בכל הבית, מצאתי שהסויה מתפזר פחות, אם כי אין אפס.
יש גם חול טיבעי טופו, ה"גרגרים" קטנים יותר ומתפזרים יותר.
שבת שלום.

קבצים מצורפים

• חול סויה.jpg
    חול סויה.jpg
    KB 37.8 · צפיות: 0
למעלה