פסיכומטרי,

highq10

New member
פסיכומטרי,

אני עומד להבחן בפסיכומטרי ב20 בפברואר, המטרה שלי היא לקבל בבבחינה 800 עגול. אין לי כסף לקורס אבל אני חושב שזה לא נחוץ. יש פה מישהו שקיבל ציונים בטווח של 790-800, ויכול לתת לי כמה טיפים איל אפשר להתכונן תוך חודשיים למבחן? על מה כדאי לשים דגש? האם יש ספרים שאפשר לקנות, שהןם דומים למתכונת של המבחן רק ברמה יותר גבוהה? באנגלית, אני קורא ספרים ברמה אקדמית וזה אימון מתאים, אבל איפה אפשר למצוא חומר דומה לפסיכומטרי בהגיון ובחשיבה כמותית ברמה גבוהה? אני מאמין שאני יכול לקבל 800, וגם עשיתי את מבחן מנסה האחרון בתחילת החודש, צירפתי את התוצאה כאן כולל תמונה של התפלגות נורמלית של IQ, והתפלגות נורמלית של פסיכומטרי.

שלום

קבלתי 761 אבל אם בכל זאת אתה רוצה עצות אשמח לספק לך. ציונים בטווח של 790-800 הם מאד נדירים, סביר שאפילו בפורום הזה אין אף אחד שקיבל ציון כזה, בעיקר בגלל גודל הפורום. יש לי שאלה, מאיפה לך העקומה של הפסיכומטרי?

highq10

New member
זו לא ספציפית של הפסיכומטרי,

זו התפלגות נורמלית בטווח 200-800, ובהשוואה לטבלאות המרכז להערכה, ציוני הפסיכומטרי הם אכן התפלגות נורמלית.

E s t e b a n

New member
לא, הם נורמליים מסביב לתוחלת.

להתפלגות הנורמלית אין מינימום ואין מינימום (התפלגות רציפה דו-זנבית). מכיוון שהתוצאות הגולמיות אינן מתוקננות בצורה רציפה (אי אפשר, נניח, לקבל 825), אזי בהגדרה קיים עיוות בקצוות. לשאלתך: בהנתן גודל המדגם ומספר השאלות, כדי לקבל 800 אתה פשוט צריך להיות צודק בכל השאלות. כל אחד מהחברים שלי שקיבלו 800, גם קיבלו 800 או שואף לכך במבחני האימון - לא טעו, או טעו פעם אחת בכל מבחן. לא ברור לי מה הסיבה לרצות לקבל 800, אבל אתה מוזמן לעיין בכתב העת "מגמות", כרך מ"ג באסופת המאמרים על הבחינה הפסיכומטרית והקשר שלה לכל מיני דברים.

highq10

New member
השאיפה לקבל 800,

היא כדי לקבל את המקסימום בבחימה שבודקת בין היתר - הבנה מהירה, מהירות חשיבה. אישית אני רוצה לקבל 800 מסיבה אחרת, אני מה שנקרא "יוצא בשאלה " כך שעדיין אין לי תעודת בגרות, ואין לי כח להתחיל להשקיע בתעודת הבגרות במקצועות כמו היסטוריה ואזרחות, כך שכדי להתקבל לכל מגמה שארצה אצטרך ציון פסיכומטרי גבוה, ובהתחשב ברקע שלי, אם אקבל 800, זו תהיה נקודת מוצא מצויינת לתנאי קבלה גבוהים. למה אני רוצה דווקא 800 ולא 790? מסיבה פשוטה, אם אני מקבל 790, זה אומר שאם המבחן היה בדרגת קושי כפולה והציון היה עד, נגיד, 1600, הייתי מקבל 790, אבל אם מישהו מקבל 800, זה אומר שייתכן גם בדרגת קושי כפולה הוא היה מקבל ציון גבוה, סביר להניח יותר מ800 ולא בדיוק 800.

E s t e b a n

New member
אהמ...

מקבל בהחלט את בחירתך להשקיע בפסיכומטרי על מנת להשיג מטרה. השיקול התועלתני הנקי היה גם השיקול שלי כשהחלטתי לא להתכונן לפסיכומטרי.
אבל - מה שאמרת במשפט האחרון פשוט אינו נכון. בלי להכנס לסטטיסטיקה שמאחורי זה, מספיק להבין שאין דבר כזה "דרגת קושי כפולה" שמדובר במבחן פסיכולוגי מתוקנן. זה נובע מאותה סיבה שבגללה אין משמעות סטטיסטית כלל לציון הסופי אלא רק לציון התקן (מרחק בסטיות תקן מהתוחלת) שממנו נגזר הציון הסופי.

המבחן תלוי גם בתפיסת רעיונות

לאוו דווקא במהירות מחשבה ובחינת רצף. בהחלט יתכן שתחום זה או אחר מפותח אצלך יותר ותחום אחר פחות. אגב, אם חזרת בשאלה, תהיה לך בעיה קשה, בשביל לקבל 800 צריך להתפלל הרבה.
-

theXequation

New member
נ.ב לא הייתי מסתמך על ציון IQ כמנבא

בעל קורלציה לינארית (1) לציון הפסיכומטרי. כמו כן לא הייתי מצפה לציון נמוך מהממוצע.

E s t e b a n

New member
הרשה לי לתקן:

המתאם בין ציון ה-IQ לבין הציון הפסיכומטרי הוא גבוה מאוד. קצת סטטיסטיקה, אני מצטער אם זה מתמטי מדי: לדוגמא, במחקר [1] נבדקו 70 סטודנטים באוניברסית חיפה. נמצא מתאם של 0.81 בין ציון ה-IQ לפי WAIS-R ובין הציון הפסיכומטרי (רב"ס 95% הוא בין 0.71 לבין 0.88). זה מתאם -מאוד- גבוה, והוא מובהק (p < 0.001 לפחות). בהגדרה, ממצא כזה הופך את ציון ה-IQ למנבא מעולה של הציון הפסיכומטרי. אם אני אשתמש גם בשאר הנתונים שמופיעים במחקר כדי ליצור נוסחאת רגרסיה לינארית במנבא אחד, אז אפשר לומר שלגבי אוכלוסיית הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, הניבוי הטוב ביותר של ציון הפסיכומטרי על פי IQ נתון הוא: PSYCHOMETRY = 6.447*IQ - 79.753 משוואת הרגרסיה הזו מובהקת: F(1,69) = 131.639 p < 0.001 לפחות. אפשר לדון בהטיה המובנית שברורה לעין כאן, אבל עדיין המתאם הוא כל כך גבוה עד שזה יהיה נס סטטיסטי אם דבר כזה קרה בטעות. לשם השוואה המתאם הזה קרוב מאוד למתאם בין ציוני מבחן WAIS-R לבין ציוני מבחן WAIS-R נוסף שנלקחו ע"י אותם אנשים. [1] נבו, ב., נבו, ע., סלע, ר., פייזר, ק. וא. שוהם. 2004. לשאלת תקפות המבנה של הציון הפסיכומטרי מגמות, כרך מ"ג (3). עמ' 481-480. הוצאת מכון הנרייטה סאלד.

highq10

New member
מצטער,

אני לא יודע כלום בסטטיסטיקה מעל רמת הפסיכומטרי... (שם פעם ראשונה שנתקלתי בזה לאחר שנים בלימוד גמרא...) אולי תוכל לחשב לי אם כך מה הציון בערך ש"מגיע" לי בפסיכומטרי לפי האייקיו שלי, כמובן שאני מבין שזה לא ציון שאקבל אלא ציון שביכולתי להגיע אליו ע"פ יכולתי השכליות. תודה! אני לא מצפה שתנבא לי כמה אקבל אלא רק תבצע את ההתאמה בין האייקיו לפסיכומטרי אם תוכל.

אז איי קיו של 136 = 800 בפסיכומטרי?

לא הגיוני, נראה לי שזה צריך להיות אייקיו יותר גבוה

theXequation

New member
אולי הכוונה היא שרק מציון IQ כזה

ומעלה "יתאפשר" לקבל ציון כזה וכל מי שמתחת לא אמור לקבל כזה ציון

E s t e b a n

New member
לא, כלל לא

זו אינה המשמעות של ניבוי סטטיסטי. קודם כל, כבר התייחסתי לכך שלא יכולה להיות פונקציה לינארית שמקבלת IQ (לא חסום) ועוד אולי טריליון פרמטרים, ומחזירה ציון פסיכומטרי (חסום). במקרה הזה הניבוי רלוונטי סביב התוחלת, היכן שהתפלגות הציון הפסיכומטרי היא הכי קרובה להתפלגות נורמלית. דבר נוסף, ניבוי באמצעות נוסחא לינארית כזו הוא ניבוי ממוצעים - כמו רוב הניבויים הסטטיסטיים. זה אומר שהנוסחא נותנת, בהנתן המדגם עליו נבנתה, את הניבוי האופטימלי -לממוצע- הציון הפסיכומטרי של הרבה מאוד אנשים אשר יש להם IQ נתון -זהה-. ברור מכאן שאי אפשר לחזות ציון של אדם ספציפי: בכל ניבוי שאינו מושלם (ובטבע אין ניבוי מושלם), תמיד יכול להיות חריג באופן קיצוני. כדי להשתמש בניבוי לגבי אדם ספציפי צריך להאמין בצורה עיוורת בהנחות חזקות לגבי אותו אדם ספציפי. אלה הנחות, שבהגדרה אינן מתקיימות לכל פרט באוכלוסיהץץ. למשל, ההנחה ש"אני לא חריג באופן קיצוני". אפשר לחשב עוד סיכויים וכו', וכל אחד יכול להחליט איפה הוא מאמין שהוא וכמה אפשר להבין מניבוי כזה או אחר. אני באמת לא רוצה להכנס לפרטים היותר מדוקדקים ומה בדיוק אפשר להבין מכל דבר, מה ההטייה כאן, איך מתקנים אותה וכן הלאה. דעתי זה עוול שלא מלמדים סטטיסטיקה ברמה נאותה במסגרות החובה (גם לא באוניברסיטה...), במיוחד שאנשים מבססים החלטות חשובות על סמך נתונים סטטיסטיים שמציגים להם כעובדות מוגמרות.

theXequation

New member
היי, מכיר חלק הנתונים הללו ומכיר

במתאם הגבוה, יחד עם זאת מהתנסות והיכרות שלי לא מדובר ב 1 ל-1, גבוה ככל שיהיה דיןן יש מקום לסטיות. אני יודע על עצמי שלפי מבחני IQ אני מדורג גבוה מאד במעלה ההתפלגות, אך אין זה השפיע נחרצות על הציון הפסיכומטרי שלי. אז נכון שישנם כל מיני גורמים אחרים שיכלו להשפיע לי עליו ואני די משוכנע שאני יכול להשיג ציון גבוה יותר ממה שיש לי, אך עדיין אני אולי אפריז ואומר כי ביחס ל-IQ אני תת משיג לפי ציון הפסיכומטרי.לא חריג מדי, אבל עדיין. מקרה דומה קרה לי עם חבר ש"הסתפק" ב- 650~ (אבל הכמותי בעננים) למרות שהוא אותר כמחונן ומנגד חבר אחר שלא ממש מבריק אבל בעל יכולת השקעה נדירה (לטעמי) שממש התקרב ל- 700 ולא ממש הפגיז באף אחד מהחלקים. לטעמי זה אמור לפתוח לך דלתות ותו לא
בכלל הפסיכו, לדעתי, הוא לא רק עניין של יכולת אלא גם של השקעה.

it4chi

New member
מה זה אומר 35?

איך מתרגמים את זה ל-IQ? ה-99.9 אחוז זה אחוז השאלות שענית נכון? תודה.

למעלה