צהבת והנקה

nozer

New member
צהבת והנקה

בהמשך לדיון שהתחיל בקומונה, אתמול הייתי אצל הרופאה כדי לעקוב אחר הצהבת שמסרבת ללכת של נועה. הרופא אמרה לעשות שוב בדיקת דם ואם הערכים לא יורדים אז שאעלץ להפסיק לה את ההנקה ליומיים. לטענתה יש בהנקה איזשהו הורמון שתורם להיווצרות הצהבת ולכן כדאי להפסיק לזמן מה כדי לתת לה הזדמנות להוריד את הצהבת... אני מאוד מקווה שנראה שיפור (למרות שלא מאוד אופטימית אם לשפוט לפי הצבע שלה...) - ממש מבאס אותי להפסיק לה את ההנקה!

זאת צהבת מאוד מסויימת

עד כמה שידוע לי, זאת צהבת מסויימת מאוד ונדירה. צהבת תינוקות רגילה אמורה להתנקות מהגוף ככל שהפסולת מהגוף מתנקה. מעבר לתמ"ל פשוט נותנת תחושה טובה כי יודעים כמה אוכל נכנס ובהנקה לא יודעים את זה. אני מקווה שהערכים באמת ירדו ותוכלי להמשיך עם ההנקה בשקט נפשי.

דבורה1

New member
למה להפסיק את ההנקה?

אופק ושביט הו עם ערכים גבוהים כשיצאנו מבית החולים. אחד הדברים הראשונים שנאמרו לי על יד יועצת ההנקה היה שלא להפסיק את ההנקה גם אם הרופא יגיד. על איזה ערכים מדובר?מציעה לך לקחת את משימת הוצאת הבילירובין מגופה של נועה הקטנה ברצינות. כל יום כמה שיותר לחשוף אותה לאור- עדיף שמש אבל גם אור של מנורות יעשה את העבודה, כמה שיותר מהעור שלה שיהיה חשוף כשיש אור, עוזר מאוד. להניק להניק להניק. כמה שיותר אוכל יכנס לגוף, יותר פסולת תצא והערכים ירדו יותר מהר. בסופו של דבר אם תחליטי להפסיק את ההנקה- תשאבי בזמן הזה (אגב למה 48 שעות? לנו נאמר ל- 24 שעות). וכך תוכלי בסופו של דבר להמשיך להניק. ישנה תשובה יפה ומוסמכת בפורום הנקה (פורום האם
) שם הוסבר על צהבת שמושפעת מהנקה והיא נדירה יחסית. הגישה של הפסקת הנקה היא מיושנת. אם יהיה לי זמן אני אשר אותה לכאן מחר. בנתיים אני חייבת פשוט חייבת לפרסם עכשיו את אחת התמונות היפות ביותר שצולמו בביתי. אולי התמונה לא יצאה מדהימה, אבל המקור בזכרונותי יושב חזק... NOZER ובנותיה בפסטורליה.

nozer

New member
../images/Emo10.gifהצילו

עכשיו בדקתי את תוצאות בדיקת הדם של נועה והצהבת עלתה!! (היה 8.4 ועכשיו זה 10.2). הרופאה אמרה שבמרומי גיל ה"כמעט חודש" שלהן הערך צריך להיות ממש אפסי... מה זה אומר??? האם תתכן בעיה בכבד??? זה אומר שמחר הרופא תגיד לי להפסיק הנקה ולמרות שממש לא בא לי קשה לי להתנגד כיוון שאין לי פיתרון אחר...

דבורה1

New member
איך נועה מבחינת היניקה

האם יש בעיות עם האכילה שלה? מספיק חיתולים רטובים ועם קקי? אני מציעה להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת או רופאה תומכת הנקה לפני שאת מפסיקה להניק.
יחד איתך

nozer

New member
היא יומקת יפה מאוד וגם עולה לא רע

במשקל... איך אני יודעת איזו רופאה תומכת הנקה???

דבורה1

New member
הנה רשימת רופאי ילדים

הצצתי בפורום הנקה ומצאתי רשימת רופאי ילדים שהומלצו ע"י בנות הפורום שם כתומכי הנקה. בדווחי לנו מה קורה
לקטנה הצהובה

דבורה1

New member
והנה גם מאמר מצוין

גם כן מפורום הנקה. בכלל ממליצה תמיד להסתכל גם שם. יש שם מידע נפלא במגוון נושאי הנקה. אין ספק, יש לנו עוד הרבה לאן לשאוף...

דבורה1

New member
ואני מאוד פעילה:

הנה גם הפרטים האלה של רופאה תומכת הנקה שגם מבינה בתחום. שוב מתוך קישורי פרום הנקה. ד"ר צימרמן דינה, טלפון: 9578 537 02, מרכז להנקה ירושלים.

ממה מיה

New member
יש הרבה המלצות על דר' ליבוביץ מירה

בפורום הנקה. היא גם רופאת ילדים וגם יועצת הנקה ומנהלת מרכז באודים. טלפון 09-8858256

ממה מיה

New member
גם לי המליצו כך

ישבתי וקראתי מאמרים והמלצות מפורום הנקה והמסקנות היו שההמלצה הזו היתה מקובלת בשנות השמונים. כיום שמים על כף המאזניים: בילירובין גבוה מול אי קבלת חלב אם. רק אם ערכי הבילירובין גבוהים באופן חריג ביותר ומסכנים את התינוק ממליצים על הפסקת הנקה. גם נטע צהובה, ואני פשוט לוקחת את הזמן. אני מיניקה הרבה, לפי דרישה ומאמינה שהזמן יעשה את שלו והצהבת תיעלם, כמו שהיה לי עם איתן. אצל נטע הצהבת היא בגלל הפוליציטמיה (עודף דם). אני מיישמת המלצה שנתנו לי בשבדיה - לחשוף לאור יום. ולכן אנחנו יוצאים מדי יום לטיול, ואני מקפידה במהלך היום שהילדים יישהו ליד חלון מואר. בשבדיה עשיתי לאיתן אמבטיות שמש מול החלון כשהוא עירום, אבל הבנתי שבישראל לא ממליצים בגלל החשש מקרינה חזקה וכוויות.

ממה מיה: חלון סגור או פתוח ../images/Emo35.gif

קרינה אולטראסגולית לא עוברת חלון ולכן לא אמורה לגרום לכוויות שמש.

ממה מיה

New member
אבל זו הקרינה הנדרשת לא ?

לא שמעתי שקרינה לא עוברת חלון, זה נראה לי מוזר. עד כמה שידוע לי קרני UV הן אלו שמפחיתות את הצהבת. אני נוהגת לעשות זאת בחורף מול חלון סגור.

אני לא יודעת אם ה-UV הוא הנדרש

לסילוק הצהבת הוא זה שאחראי על כוויות שמש אני מאלו שנשרפים בקלות ונזהרים מ-UV. לא שמעת על כך שהיא לא עוברת חלון (לפחות כמעט כולה לא עובר) כי כנראה לא למדת בחוג המתאים
אתם יוצאים לטיולים בחוץ ובארץ משופעת שמש כמו שלנו נראה לי שיש מספיק חשיפה ל-UV

כרמית מ.

New member
נסי לאכול לימון

זה מה שהמליצה לי המיילדת לאחר הלידה. וגם לחשוף לאור השמש - זה עוזר בפירוק הבילוריבין. אני לא לגמרי מתמצאת, אבל הערכים שעליהם מדובר, לעניות דעתי, הם לא ערכים מסוכנים, ואין בעיה "לסחוב" איתם עוד זמן. זה נכון שבהנקה לפעמים לוקח לצהבת יותר זמן לעבור, אבל מאד יתכן שככה זה עדיף. מה שכן, חשוב לוודא שהתפיסה אכן טובה, והיא יונקת מספיק: מה מצב היציאות? איך העליה במשקל? כדאי להניק כמה שיותר (כן, בטח, עם תאומים... ובכל זאת). אם יהיה צורך, (ולא מצליחים לשפר את ההנקה), מוטב *להוסיף* תמ"ל, ולא להפסיק את ההנקה (הבילוריבין מתפנה עם הצואה, אם היא לא עושה מספיק, אז רוצים יותר אוכל, אבל אין סיבה שזה לא יהיה גם הנקה).

nozer

New member
תודה , עדכון והמשך התלבטות

קודם כל - תודה לכולן על התגובות. העידכון: כצפוי הרופאה ביקשה להפסיק את ההנקה ליומיים ואז לעשות שוב בדיקת דם. במקביל התיעצתי עם מרכז ההנקה בירושלים שהמליצו לא להפסיק את ההנקה ולבדוק שוב ערכים ביום ראשון. חזרתי לרופאה שלי ושאלתי מה היא אומרת והיא אמרה שנכון שהערכים של הבילירובין לא מסוכנים אבל לתינוקת בת - כ-חודש יכולות להיות שתי סיבות לעליית הצהבת: 1 - הנקה, 2- בעיות רציניות יותר (כבד וכד') - לטענתה הפסקת ההנקה תבהיר את סיבת הצהבת וכך נדע אם יש סיבה לדאגה וצורך להמשך בדיקות או לא. ההתלבטות: מצד אחד אני ממש לא רוצה להפסיק עם ההנקה, מצד שני- אם זו הדרך היחידה לדעת מה הבעיה- אז אני חייבת - אחרי ככלות הכל זה לא שערכי הבילירובין לא ירדו - הם עלו! בקיצור - אני מבולבלת...

כרמית מ.

New member
ומצד שני - הפסקת הנקה ליומיים בגיל

הזה, עשויה להיות סוף ההנקה (לא חייבת, אבל בהחלט יש סיכון כזה), וזה גם דבר שצריך לשקול - האם המצב מצדיק הפסקת הנקה קבועה, על כל חסרונותיה וסיכוניה, רק בשביל לדעת אם זה הגורם או לא. אי אפשר לדעת אם זו צהבת זיהומית/בעיה מהותית בלי להפסיק להניק? אפילו בדיקת דם (אם זו בדיקה רגילה) עדיפה בעיני. אני הייתי מנסה להגביר הנקה (כדי להגביר יציאות), לא להפסיק. אולי גם לפגוש יועצת או מדריכה, כדי לוודא תפיסה טובה. מאחלת התאוששות מהירה!

yael 1969

New member
סוף ההנקה?

"עשויה" כתבת. בכל שלב היא עשויה. הפסקה של יומיים בשלב הזה תוך שאיבת המנה של התינוקת, אינה עשויה להעיד על משבר דרמאטי. לדעתי, ויתקנו אותי המנוסות, אחרי חודש יניקה,סביר מאוד שהיא תזכור לשוב למתכונת הזו.

למעלה