קודם כל מזל"ט על הפורום!

• פותח הנושא cstl
  • פורסם בתאריך

cstl

New member
קודם כל מזל"ט על הפורום!

דבר שני, אולי מישהו יכול להסביר לי אחת ולתמיד מה זה בדיוק זכוכית?! ממה מייצרים אותה? איך מייצרים אותה? איפה נכנסים פה החול והסיליקון? אני מבין שהפורום מדבר בעיקר על אמנות בזכוכית אבל בטח יש פה מישהו שיוכל להאיר את עיניי.

forestdevil

New member
אמנון? גליה? אתם תעשו את זה הכי

טוב...
תודה על האיחולים. מייד יגיעו להסביר הכל. (טוב, אני לא בטוח בנוגע ל "הכל" אבל יאירו את עינייך.) אור

אמנון אלבז

New member
מנהל
חול

חול הוא המרכיב העיקרי של הזכוכית. התוספות קשורות לאיכות ,חוזק, שקיפות. גוונים,תכונות טכנולוגיות. לסוג החול ומקורו חשיבות מרובה בגלל סוגי המינרלים והיסודות שטמונים בו, מסיבה מצערת זו חופי הארץ לא הפיקו גוונים מרהיבים ובהיסטורית הזכוכית הארץ ישראלית ידוע שהיה צורך ביבוא גוונים כתוספת לזכוכית המשעממת שיצרו כאן. עצה לכל אוהב זכוכית --מוזיאון הארץ בתל אביב אגף הזכוכית .כל ההסבר על תעשית הזכוכית במזרח התיכון בעבר, דוגמאות ארכיאלוגיות על דרך יבוא זכוכית לארץ.

zfard

New member
הברון רוטשילד-

כשהברון רוטשילד הקים את הייקב שלו בזכרון יעקב, הוא רצה יין לייצוא שכולו יהיה תוצרת ארץ הקודש, כולל הבקבוק. זו גם אחת הסיבות שהוא הקים את הייקב ממש על החוף, כדי שיהיה חול זמין לבית החרושת לזכוכית שהוא הקים בסמוך ליקב, לשם ייצור הבקבוקים. רק מה? יצא שהחול של חוף דור לא ממש מתאים לייצור זכוכית, בטח לא זכוכית לבקבוקי יין, ולרוטשילד המסכן יצאו בקבוקים בצבע שחור אטום. לא ממש מפתה לקנות את היין, לא? הברון נכנע, והתחיל לייבא חול אבל בסופו של דבר העסק לא היה משתלם כלכלית, וזה די דפק לו את עסקי היין בזכרון יעקב. אם אני לא טועה (ובשעת לילה מאוחרת שכזאת קיים סיכוי שאני טועה
) המבנה שרואים מכביש החוף בחוף דור, עם הגג ב"משולשים" ובלי רעפים (כי הם נגנבו) היה של מפעל הבקבוקים של הברון. כיום המבנה משמש כמוזיאון ארכיאולוגי, אם אני זוכרת נכון מוצגים בו בעיקר מוצגים מתוך הספינה (ספינות?..) של נפוליאון ששקעו מול חוף דור. זאת הייתה שעה היסטורית, עם הצפרדע

אמנון אלבז

New member
מנהל
לאורך

חופי הארץ נמצאו שרידים רבים של נסיונות כאלה , הספינות שטבעו היו של כל מי ששט באיזור זה משחר ההיסטוריה, לא אקלקל לכם את ההפתעה, לכו למוזיאון הארץ וראו הוכחות.

הרשקו

New member
הברון רוטשילד - היקב.

רוב המסופר לעיל נכון, פרט לעובדה שהיקב לא נבנה קרוב לבית החרושת לזכוכית על חוף הים. היקב בנוי וקיים עד היום על ההר בתוך המושבה זכרון יעקב. אגב, למי שמעונין לדעת המנהל שמונה על ידי הברון לנהל את מפעל הזכוכית היה מאיר דיזנגוף.

zfard

New member
הייתה לי תחושה שמשהו לא מסתדר ../images/Emo13.gif

אני זוכרת את הסיפור מלפני יותר מ- 10 שנים, שהשתתפתי בחידון ידיעת הארץ של משרד החינוך (אפילו זכיתי בספר על 30 המושבות הראשונות
). אתה יודע כמה פעמים במהלך ההודעה שלי כתבתי "אם אני לא טועה..."?
בסוף מחקתי חלק, כי זה היה לחזור על עצמי...
הנה עמוד מתוך הספריה הוירטואלית של המרכז לטכנולוגיה חינוכית, יש שם פסקה על אהבתו של רוטשילד לטכנולוגיה, והיקבים שלו- http://lib.cet.ac.il/Pages/item.asp?item=7148&str1=%D7%99%D7%A7%D7%91&str3=&find=1&ex=0&docs=1&pic=1&sites=1&title=&all=1&x=0&y=0 והנה עוד עמוד מעניין מתוך האתר, על זכוכית (ולא על הברון רוטשילד
) http://lib.cet.ac.il/Pages/item.asp?item=5274&str1=%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%9B%D7%99%D7%AA&str3=&find=1&ex=0&docs=1&pic=1&sites=1&title=&all=1&x=0&y=0 ו- הוי, תראו איזה יופי מה מצאתי- http://www.preker.co.il/israelwines/dor/

zfard

New member
אני לא יודעת איך

הופכים את הכתובות שהעתקתי לפה ללינקים לחיצים, אז מקסימום אפשר לעשות להם קופי ופייסט בחלון חדש.

גליה שי

New member
אני לא מאמינה שרק עכשיו ראיתי את זה

לא הגעתי לצחשב יום וכבר כזאת כמות של מבקרים! רוצה להמליץ על עוד מוזיאון זכוכית בארץ- באוניברסיטת חיפה יש מוזיאון עם הזכוכיות הכי עתיקות שנמצאו בארץ והסברים על ההיסטוריה של התפתחות השימוש בזכוכית. מוזיאון מרהיב!

אמנון אלבז

New member
מנהל
גליה

זה מענין מאוד לא ידעתי על עוד מוזיאון נוסף פרט למוזיאון ישראל ומוזיאון הארץ [בתחום העתיקות כמובן] אז שתי כתובות בבקשה האחת שלך והשניה של המוזיאון.כמובן שהעדפתי את הביקור בבית הוריך בשל התבשילים של אימך, העמידי מים אנחנו בדרך.

גליה שי

New member
אמנון

התבשילים של אמא שלי יכולים בקלות להגיע לכאן אבל גם אני יכולה להכין כמה ראוים!!! המוזיאון נמצא ממש באוניברסיטת חיפה ומכיון שזה הבנין הכי גבוה והכי מכוער בארץ אז אין בעיה למצוא אותו במרומי הכרמל. אני גרה בסוף הרחוב הארוך והמתפתל שיורד מהאוניברסיטה לכוון רמת יצחק! ממש לא רחוק. והקומקום כבר רותח.......אז מתי אתם פה?

למעלה