קריאה לסטודנטים

קריאה לסטודנטים

סטודנטים יקרים, אנו מאוד רוצים לשמוע על חוויות והתרשמויות שלכם מהכשרות בבתי חולים פסיכיאטרים, ובמקומות שיקום שונים בקהילה כמו הוסטלים, מרכזי שיקום, דיור ותעסוקה ועוד ועוד.

טל קר

New member
אשמח לשאלות ממקדות

אני עוברת הכשרה כעו"ס במחלקה פסיכיאטרית פתוחה באחד מבתי החולים. במסגרת ההכשרה נותנת שיחות תמיכתיות ומגישה במקרי הצורך לועדות סל שיקום (כולל יצוג בפני הועדה). לאחרונה התחלתי במשותף עם מרפאה בעיסוק להפעיל במחלקה קבוצה בנושא סל שיקום, שילוב של אורינטציה לשיקום עם מידע על זכויות. הופתעתי מאוד לטובה מהסיוע שנותן האשפוז (לראות את ה'לפני' ו'אחרי' לפעמים זה הבדל של יום ולילה, למרות שגם לאחר תום האשפוז יש עוד עבודה קשה של שיקום), הופתעתי לרעה משכיחות ההשפעה של סמים והריון/לידה על התפרצות מחלות נפש וכן מהשכיחות הגבוהה של פגיעות מיניות. בנוסף הופתעתי לרעה מכך שלא לכל אחד יש גישה לסל שיקום, למרות עמידה בתנאי זכאות בחוק, מכיון שלא כל לשכה חברתית ולא כל מרפאת מעקב מגישים לסל שיקום. מקומם לראות שלצד אלו שזכאים ומקבלים, יש כאלו שלא מקבלים מכיון שאין מי שיגיש אותם לסל.

המערך האמבולטורי כמערך לא מותאם

לשיקום היי טל. שמחתי מאוד לקרוא את דברייך. לצערנו התמונה אותה אנו רואים לגבי השפעת האישפוז איננה אחידה. היא שונה מהותית ממקום למקום, בעיקר ממרכז מסויים אל מול מרכז אחר. קיימים מחלקות פסיכיאטריות אשר בהן המודעות יותר גבוהה לנושא השיקום, ובכלל הראייה שם לגבי מכלול החיים של האדם בחברה יותר רחבה (וזה בד"כ הולך ביחד), להבדיל ממקומות אחרים שמהם אנו מקבלים תמונות שונות. הן לגבי התהליכים והחוויות שעוברים על המתמודדים, והן לגבי המודעות לסל שיקום והנכונות להעביר וועדות סל שיקום. לפני כשנה וחצי-שנתיים אם אני לא טועה בזמן, היתה כמעט השבתה חלקית של חלק מן השירות במערך פסיכיאטרי של אחד מבתי החולים הכלליים בארץ, בשל העובדה שכמעט ולא נערכו שם וועדות סל שיקום וכמעט ולא הוגשו שם אנשים לסל שיקום. אני מתוך ההיכרות שלי, ואני אשמח לשמוע גם אותך וגם אולי אחרים, חשוב שבשנים הראשונות לקיום הסל נעשה נסיון 'לקבוע עובדות בשטח'. היו לכך סיבות של רצון להוכיח פעילות, רצון להשפיע על משאבים תקציביים וכו... בלי אולי בחינה מספקת הן של השירותים, אבל יותר מכך בלי הכנה מספקת של השטח. את זה אפשר לראות בכמה מישורים: הראשון הינו היעדר ידע מלא אודות סל שיקום ונכונות להגיש לסל שיקום בקרב מטפלים וגורמים טיפוליים רבים. לגבי הרווחה, אני בתפיסה שלי, ואשמח לשמוע דעות נוספות, לא בטוח האם נכון לצפות מעו"ס ברווחה, אשר כמעט ולא מכיר את האדם הפונה, ללוות בהליך הגשת הבקשה לסל שיקום. זו אחת הסיבות, על פי מה שאני שומע ושמעתי, שעו"ס מסויימים ברווחה לא מגישים לסל שיקום. אפשר לראות לא מעט אנשים שעברו וועדות סל שיקום, כאשר הם לא לוו בהליך על ידי גורם מטפל המכיר אותם, בחן איתם ביחד את הצרכים וכו.., והתוצאות היו בהתאם. אנשים מגיעים למסגרות, מקומות ושירותים שאינם בהכרח מתאימים להם או עונים על הצרכים שלהם. עד למקרים בהם אין מי שבאמת יגבה אותם בוועדות. כמובן שזה לא בהכרח מייצג את הכל, אבל זו תמונה די בולטת מהשטח. אחת הבעיות העיקריות לדעתי בבסיס לזה היא הכשלים של המערך האמבולטורי. התחנות לבריאות הנפש לא נותנות ולא מסוגלות לתת מענה הולם וטיפול אינדבידואלי מלא על כל ההיבטים שלו לאוכלוסייה הרחבה. כנ"ל לא קופות החולים, אשר כרגע עדיין מסרבות לקבל על אחריותן מערכת 'חולה' בלי תוספת תקציבית ראויה. במצב הזה, האפשרות להגיע לסל שיקום, בעזרת גורם מטפל מן המערכת הציבורית אשר מכיר ומלווה את האדם במשך תקופה, ולא נמצא שם רק לסל שיקום, אינה נגישה עבור כולם. שמעתי אנשי מקצוע וגורמים טיפוליים אשר טוענים כי העיסוק בשיקום וסל שיקום דורש מהם השקעה רבה, וזו אחת הסיבות שחלקם מעדיפים 'להתנער' מכך. חלק מזה נעוץ לתפיסתי בתהליך הכשרה מקצועית שאין בו אוריינטציה שיקומית מספקת, ודרישה אולי ל'חינוך לשיקום'. דווקא הייתי רוצה לשמוע ממך, ומעוד אנשים בשדה איך הם אולי רואים את הנושא וגם אילו דרכים וכיווני חשיבה בנוגע לשינוי עמדות ותפיסות לגבי שיקום והצורך בחשיבה באוריינטציה של קיום והחלמה בקרב העובדים בשדה. דני

טל קר

New member
כמה דברים בעקבות דבריך

ראשית אלו בלשכות רווחה שלא מגישים לסל שיקום זה בגלל שיש הנחיה מגבוה (ברמה העירונית) לא להגיש, לא בגלל אנשים פרטיים שמרגישים שזה מעמיס עליהם. גם במרפאות מסוימות בהן לא מגישים זו לא היוזמה הפרטית או עצלנות של עו"ס כזה או אחר, זו מדיניות המרפאה. שנית, אני נתקלתי בכמה רשויות שיש עו"ס יעודית בלשכה לצרכני בריאות הנפש ומשפחתם, והיא יכולה ללוות אדם גם במשך שנים, כך שזה לא מן הנמנע שהעו"ס בלשכה תדע במי מדובר. גם אני מפנה לועדות סל שיקום על סמך הכרות של מספר שבועות/מספר חודשים (תלוי במשך האשפוז), ויכולת ההכרות במצב כזה היא אכן קיימת אך לא מעמיקה, אם כי לשמחתי הרבה יש לצידי את ריפוי בעיסוק שעוזר באיתור הצרכים התפקודיים. הפרויקט הקהילתי שלי כסטודנטית (בעקבות הצעתה של המדריכה שלי, העו"ס הקבועה במחלקה) היה להעלות את נושא סל שיקום באופן יותר ממוסד למודעות של הצוות והמתאשפזים במחלקה. את הקבוצה לנושא סל שיקום אני מעבירה עם מרפאה בעיסוק מהצוות הקבוע של המחלקה, שתמשיך את הקבוצה לאחר שאעזוב בתום השנה האקדמית. יש רשויות בהן התחום יותר מפותח, ורשויות בהן התחום פחות מפותח, רשויות עם יותר תקציבים ופחות תקציבים וזה מקומם לראות את הפערים. (יש רשויות שמספקות הרבה יותר סיוע כלכלי ואחר גם מעבר למה שיש בסל שיקום, ויש כאלו שלא מגישים בהן בכלל לסל שיקום וכד').

טל קר

New member
ועוד משהו,

טיפול שיחתי. הוא לא נכלל במסגרת סל שיקום, ויש כאלה שלא מקבלים אותו בגלל העומס במרפאות, כואב הלב שאחד הצרכים שעולים אצל רבים זה הרצון בטיפול שיחתי מלבד הטיפול הרפואי (במסגרת המחלקה זה ניתן, הכוונה לאחר האשפוז), וקצרה ידנו.

הנקודה הזו

מתחברת לדבר העיקרי שאמרתי. בעצם במידה והיה ניתן מענה הולם במרפאות, הדבר גם ישפיע על הגשות לסל שיקום. ככל שלאנשים תהיה יותר נגישות לטיפול אינדבידואלי במרפאות, גם תיווצר קרקע יותר פורייה ליותר הגשות לסל שיקום על ידי מטפלים אשר היכולת שלהם ללוות ליווי יותר מלא ואמיתי את כל הליך מימוש סל שיקום.

אלו שתי הדברים

גם בפירוש הנחיות מגבוה ומדיניות, אבל גם עובדים סוציאליים ומטפלים אחרים (בעיקר פסיכולוגים) שאין להם המודעות לפעמים לסל שיקום. ובנוסף קיימת גם בעיה לא אחת של היעדר הרצון להשקיע בפניות הכרוכות בהשקעה נוספת בסל שיקום (קרן שיקום, סיוע בחיפוש מסגרת דיור מתאימה וכו...). לא בהכרח בשל עצלות, לעתים בגלל מגבלות של המערכת. לגבי היכרות אישית. אני באופן אישי שמעתי אנשי טיפול שדיברתי איתם לגבי הנושא שאמרו לי, ובצדק, שהם מעדיפים שלא להגיש לסל שיקום אנשים אשר אין להם היכרות טיפולית איתם. אני לא רואה את זה כעצלות או כאשמת המטפלים (להבדיל למשל מאנשי מקצוע אשר אין להם הרצון להשקיע בעבודה הכרוכה בנושא קרן שיקום למשל, כאשר יש להם את הכלים, המשאבים והמסגרת המאפשרת לכך), אלא חלק מן הכשל במערכת שאינה מותאמת בהכרח לנושא השיקום. רוב הניגשים לסל שיקום לא ניגש דרך בתי החולים, אלא דרך המרפאות, מטפלים וכו... אני חושב שהמטפלים עצמם, בקהילה, עובדים במערכת בעייתית מבחינת התאמתה לשיקום והחלמה וגם מבחינת נושאים של תקציבים, תקינה, מבניות וכו.. שאולי לא נכון להיכנס לכך עכשיו. איני בא להעביר ביקורת על המטפלים, אני שואל האם המבנה של המערכת כיום, בעיקר האמבולטורי, הוא מבנה נכון בתפיסה של החלמה ושיקום.

טל קר

New member
אצלי במחלקה המצב הפוך,

לא להגיש בגלל שאין הכרות טיפולית? לפעמים אנחנו מגישות ב"סרט נע" (למשל אנשים שנפגשתי איתם רק פעמיים למלא את הטפסים), רק כדי שלא יתקעו בלא מענה מבחינה זו בקהילה (כי הם במרפאת מעקב שלא מגישה וגרים ברשות בה הלשכה לא מגישה). בנוסף המצב הוא שהצוות הרבה יותר מודע מהמתאשפזים לאפשרויות בועדת סל שיקום. מבנה המערכת כיום הוא לדעתי לא מספק מבחינת שיקום. ממה שאני ראיתי, אחד האלמנטים החשובים ביותר בשיקום הוא המשפחה, מי שיש לו משפחה תומכת, אשריו, מי שאין לו, מוצא את עצמו לעיתים קרובות נופל בין הכסאות כי אין לו תמיד את הכח להתעסק עם כל הבירוקרטיה (למשל ללכת ולחפש הוסטל מתאים לבד) (ואיך בכלל אמורים להתקיים מהקצבה הזו אם לא גרים בהוסטל??)

אני נופלת בין הכסאות

הרבה מן המרכיבים של סל שיקום בין כה וכה לא רלוונטיים בשבילי כרגע, אבל כמה כן. אבל הפסיכיאטר שלי לא עוסק בזה והעו"ס של לשכת הרווחה לא עוסקים בזה. המרפאה העירונית לבריאות הנפש כן עוסקת בזה, אבל אני לא יכולה להיות מטופלת במקביל גם שם וגם אצל הפסיכיאטר של קופ"ח, כך שאני אצטרך לוותר על הפסיכיאטר הנוכחי וללכת במקום זה לאחד הפסיכיאטרים שלהם. ניסיתי ליצור איתם קשר והיחס שלהם היה כל כך גס עם כל פניה שירדתי מהעניין - נראה לי שה"טיפול" שלהם רק יחמיר את מצבי. כרגע אני גרה בבית הורי. כשההורים שלי ימותו לא יהיה לי איפה לגור, ואם עד אז אני לא אמצא לעצמי אילושהם אמצעי קיום, אני פשוט מעדיפה לגמור עם הכל בשקט ולא להקיז עוד דם על מלחמת קיום שאני לא ממש מעוניינת בו ממילא. אני לא ממש מבינה את המדיניות הזו. בעקרון, למדינה יוצא יותר זול לנסות לשקם אנשים, שלפחות חלקם יצליחו להגיע לתפקוד חלקי או מלא, מאשר לשלם קצבאות לכל החיים, הוצאות טיפול ואשפוזים.

קולפת יקרה

ממה שאת כותבת אני מבין שקיבלת דחייה לגבי סיוע במימוש סל שיקום כאשר פנית לפסיכיאטר שלך או לעו"ס מהרווחה. היית רוצה לפרט יותר? באיזה אופן הדחייה הוסברה לך? האם כמדיניות 'מלמעלה' או מחוסר ידע? או סיבה אחרת? רוצה לספר יותר על הפנייה לתחנה לבריאות הנפש? לפרט יותר על המענה והתשובות שקיבלת מהם? המון כוח דני

לא ניסיתי ממש

כי רוב האופציות ממילא לא רלוונטיות בשבילי כרגע. שאלתי את הפסיכיאטר לגבי סל שיקום באופן כללי וקבלתי ממנו את המידע - הוא לא מטפל בזה, העו"ס של לשכת הרווחה לא מטפלים בזה, רק התחנה לבריאות הנפש מטפלת בזה, אבל זה מתנגש עם הטיפול בקופ"ח. לתחנה לבריאות הנפש ניסיתי לפנות בהזדמנות אחרת בהקשר אחר. ניסיתי לפנות אליהם 3 פעמים כשהייתי במצב מאד קשה (בעיקר לא היה לי דיור, ישנתי פה ושם, ביליתי איזה לילה או שניים ברחוב). בפעם הראשונה סרבו לדבר איתי בכלל כי היתה בעיה עם הכתובת בתעודת הזהות שלי. בפעם אחרת הפסיכיאטרית הראשית יצאה מהכלים באמצע חדר ההמתנה מאיזושהי סיבה. זה לא היה קשור אלי, אבל הצרחות שלה הרתיעו אותי (בלשון המעטה), הבנתי גם שהם מאד עמוסים, מה שגורם להם להיות קצת עצבניים (גם כן בלשון המעטה). בפעם נוספת פניתי בטלפון, הפקידה התייחסה אלי די בגסות והיתה רשימת המתנה ארוכה לתור, בזמנו לא היה טעם לחכות כי הייתי צריכה סיוע מיידי, אז לא קבעתי פגישה. יש עליהם המון עומס. אני מבינה, אבל אני פשוט לא נוטה לוותר על הפסיכיאטר שלי ולעבור לפסיכיאטר שיש עליו יותר מדי עומס. כשדברתי על מדיניות, התכוונתי לצמצום האפשרויות שעומדות בפני אנשים לפנות לקבלת סל שיקום, לפחות במקומות מסוימים. הרי יש עו"ס בלשכת הרווחה ויש עו"ס בקופ"ח עצמה, למה אני לא יכולה להעזר באחד הגורמים האלה? או אם אני חייבת להסתייע בתחנה לבריאות הנפש, אז למה אני לא יכולה להעזר רק בעו"ס ולהשאר עם הפסיכיאטר של קופ"ח, בפרט כשיש כזה עומס על התחנה והפסיכיאטרים שלה? הרי בקופ"ח יש את כל ההיסטוריה הרפואית שלי, ואני אצל אותו פסיכיאטר כבר 6 או 7 שנים. זה פשוט לא נראה לי הגיוני. כלומר, הנוקשות הזו מכבידה יותר לא רק על המטופל, אלא גם על הגורמים המטפלים. כרגע זה בין כה וכה לא רלוונטי, וגם אם יש כמה דברים שאני יכולה להעזר בהם אני לא מתכוונת להכנס למלחמה הזו. אין לי מספיק כוח, אין לי מספיק עמידות נפשית ויש לי מספיק מלחמות אחרות.

שאלה לטל ולאנשי מקצוע אחרים מהשדה

האם לתפיסתך (כם) הגשה ב 'סרט נע' באמת יכולה לתת מענה הולם הרואה את הצרכים, האיכויות, יכולות, כישורים ומכלול הפרמטרים בחייו של האדם הפונה לשיקום או לאו? איני בא להאשים את המטפלים, בוודאי שהכשלים במערכת ובמבנה שלה הם גורמים מכריעים בכך. אנחנו רואים כל כך הרבה ראנשים המגיעים למסגרות אשר אינן נותנת בהכרח מענה לצרכים או ליכולות/איכויות שלהם, ועולה השאלה, מה הסיבה שהם הגיעו לשם. חלק מזה נובע לדעתי מהגשות בסרט נע או הגשות לסל שיקום בתהליך שרובו טופסולוגיה ומיעוטו (לצערנו) נסיון להיכרות רחבה עם האדם עצמו, צרכים, פרמטרים וכו... לא בגלל שהמטפלים אשמים, אלא בשל אותם כשלים במערך האמבולטורי. אין ספק שצריך להרחיב את וועדות השיקום ולהגיש יותר אנשים וכו... השאלה שלי היא מה העמדה של כל אחד בנוגע להגשות לסל שיקום כאשר לא מכירים. אני אוריד מהשאלה אולי את אותם מקרים שבהם כל ההגשה היא טכנית (רק צורך באישור תעסוקה על מנת שייכנס למקום שכבר מוכן לקלוט אותו וכו...)

טל קר

New member
הרע במיעוטו

ודאי שהגשה בסרט נע אינה בהכרח נותנת מענה הולם הרואה צרכים, איכויות יכולות כישורים ומכלול פרמטרים (למרות שאנחנו באמת משתדלים לראיין ולא רק למלא טפסים, וגם לדעתי קבוצת המטרה גם מחולקת בחלוקה די גסה ולא מכווננת), אבל זה נעשה בסרט נע *רק* במציאות בה אם אנחנו לא נגיש, לא יהיה מי שיגיש (כי בלשכה ובמרפאה אליהם שייך אותו אדם לא מגישים). אם יש מקום בקהילה שיכול להגיש וללוות, אז אנחנו יוצרות את הקישורים לקהילה וההגשה מתבצעת שם.

למעלה