רוצה ללמוד מפוחית - כמה שאלות

Kage Maru

New member
רוצה ללמוד מפוחית - כמה שאלות

שלום! תמיד רציתי ללמוד מפוחית... נראה לי כלי נגינה ממש מגניב! אז פה אתם נכנסים לתמונה... יש לי כמה שאלות: אני רוצה ללמוד לבד. עכשיו, יש כל מיני סוגים של מפוחיות... איך בוחרים? אני רוצה את הכי פשוטה והכי קלה להבנה
ובכלל, מפוחית זה כלי נגינה קל? אני רק יודע חלילית
ואיך זה הולך? זה תווים או אקורדים? תודה מראש!

מפוחית

היא כלי עממי - ז"א - פשוט להבנה ונגינה. כמובן שגם בכלי הזה יש רמות שונות, וניתן להגיע לרמות מאוד גבוהות של נגינה בו, אבל מטבעו הבסיסי הוא פשוט, כיפי וחביב מאוד. אני ממליצה לך להיכנס לחנות כלי נגינה, ולקנות מפוחית לפי הפרמטרים הבאים: 1) מחיר - לא יקר מידי בתור התחלה. תמיד תוכל לשדרג אחרי שתהיה בטוח שזה מה שאתה רוצה, ובמפוחיות אין הבדלים כ"כ גדולים באיכות הכלי, כי מבחינה מכנית הוא לא מורכב. 2) צבע הכלי - לכל מפוחית צבע שונה, ואם תנסה אותן בחנות תוכל להיווכח בעצמך עד כמה... חשוב שתקנה כלי שהצבע שלו מוצא חן בעיניך. בעיקרון הוא כלי קל אבל ייתכן שתזדקק לעזרה רק בשביל ההתחלה. כדאי שתשאל בחנות אם יש להם ספר ללימוד למפוחית. והכי חשוב - פשוט תתנסה בנגינה. תקשקש הרבה על המפוחית ותקשיב מה יוצא לך, ולאט לאט תלמד את הצירופים שמצלצלים בה טוב. שיהיה לך בהצלחה!

דיוק בעניין צבע הכלי

צבע הכלי - הכוונה היא לצבע הצלילי שלו ולא לצבע הוויזואלי שלו... ותוספת: ייתכן שבעתיד (תלוי לאיזו רמה תרצה להגיע) כדאי יהיה לך לקחת מורה למפוחית. אבל נראה לי שבתור התחלה אין ממש צורך. אני מקווה שאני צודקתבכל מה שכתבתי לך כאן - כי אני לא מומחית גדולה במפוחיות. אני מדברת מניסיון כללי והיכרות כללית עם הכלי הזה. אל תסמוך במאה אחוז על תשובתי כאן - תראה אותה כהנחיה כללית.

Kage Maru

New member
תודה ../images/Emo13.gif אני אקנה מפוחית דיאטונית

כמה חורים צריכים להיות במפוחית? כי ראיתי באתר של כלי זמר שיש מלא מפוחיות עם מס' חורים שונים..

כאן כבר איבדתי אותך...

אני לא מתמצאת עד כדי כך. אבל אני ממש ממליצה שתקנה את הכלי בחנות עצמה, כך שתוכל להתייעץ ישירות עם המוכר/ים (לפעמים הם באמת מבינים משהו...). הגיונית נראה לי שכמות החורים משפיעה על גודל הכלי ומורכבותו - וכאן הענין כבר תלוי מה בא לך וכמה אתה מוכן לשלם על זה כרגע. בכל מקרה - כדאי בהחלט שתתחיל עם מפוחים דיאטונית. היא קלה יותר להתמצאות שמיעתית מאשר הכרומטית, ומאפשרת לך פחות אפשרויות מאשר הכרומטית - וזה תמיד עדיף בתור התחלה.

בדיאטונית ישנם 10 חורים.

ותלך על מפוחית C (זו הנפוצה ביותר), יהיה לך קל למצוא אם תחפש מפוחית ששמה מזכיר את "הבלוז" בכל ואריאציה שהיא, למשל Blues Harp של הונר. אני ממליץ לך לקנות כל ספר לימוד בנושא (או להוריד, או לקרוא באינטרנט- יש מיליון מדריכים באנגלית). סה"כ כלי די קל ונחמד, אם לא הרבה אימונים תוכל כעבור חודש לנגן בלוז כמו גדול.

Kage Maru

New member
תודה! קניתי אתמול

כולל עם ספר... ואני מסתדר עם זה! רק יש לי שאלה - ללמוד את כל החורים? כי התווים בסה"כ חוזרים על עצמם בכל החורים, ויש רק כמה חורים שאפשר להשתמש בהם בכולם, לא? כמו חורים מס' 4,5,6,7

בגדול...

אתה מנגן בד"כ מהחור הרביעי כי זה מה שנקרא "פוזיציה שניה" במפתח של G. המפוחית עצמה היא כנראה במפתח C, ככה שאם תנגן לפי סדר החורים (1 החוצה, 1 פנימה, 2 החוצה וכו') יצא לך "דו רה מי פה סול..." כמו שרבים מאיתנו למדו בשיעורי מוזיקה בבית ספר. מה שמיוחד במפתח C זה שאפשר לנגן פחות או יותר כל צליל במפוחית שלך בזמן ליווי וזה ישמע בסדר. מקווה שלא סיבכתי. הנה הסבר קצת ארוך מהרשת: http://www.angelfire.com/tx/myquill/Positions.html

למעלה