רצח-רבין

השונמית

New member
רצח-רבין

לפני למעלה מ-2500 שנה אירע רצח פוליטי במנהיג של עם ישראל, הדומה מאוד לרצח הפוליטי האחרון. גדליה בן-אחיקם נימנה עם תלמידי ירמיהו הנביא, ושימש כנציב יהודה הממונה על שארית הפליטה שנותרה בארץ לאחר הגליית רוב העם לבבל, ומנתה כמה משפחות `כורמים ויוגבים` זקנים, חלכאים ונדכאים. איש תמים דרך זה נתמנה לתפקידו מטעם נבוכדנצר מלך בבל, אותה ממלכת כשדים שכבשה את ארצנו, החריבה את ירושלים ושרפה את המיקדש. רציחת גדליה, עוזריו ונציגי השלטונות בוצעה בעיצומו של ראש השנה בשנת 586 לפני הספירה בקירוב, על ידי חבורת יהודים מורדים בראשות ישמעאל בן-נתניה שהיה מפקד צבא מזרע המלוכה, מיליטנט שהתנגד למדיניות הפיוס של גדליה הנציב. למי שעוד לא קישר, אומר, שעל אותו `גדליה` אנחנו נוהגים לצום את ``צום גדליה``, יום לאחר ראש השנה - בג` בתשרי. מעניין כמה זמן יעבור עד שראשי היהודים יקבעו יום צום לרצח הפוליטי האחרון - רצח רבין... אני מבין שקצת קשה לנו הדתיים, להודות ברצח שיש לנו חלק בו, אך בחלוף השנים אני מאמין כי נשכיל לקבוע יום זה כיום צום, אולי באותו יום של ``צום גדליה``. אולי נקרא לו ``צום גדליה-רבין``. רק שלהערכתי, לא אני ובניי נזכה לצום צום זה, כיוון שכל עוד הדור שלנו חי - תמיד נרגיש חובה להגיד ``ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו`` ולא נשאר לנו אלא לבקש: ``כפר לעמך ישראל אשר פדית ה`, ואל תתן דם נקי בקרב עמך ישראל - ונכפר להם הדם`` והפסוק העוקב המבאר איך לדאוג שמצבים כאלה לא יישנו: ``ואתה תבער הדם הנקי מקירבך כי תעשה הישר בעיני ה` `` כן, אתה ! ורק אתה ! התעלם מכל הסובבים אותך, שהם אולי בגדר עדר, ואל תהיה כאחד מהם. תחשוב תמיד אם מעשיך ישרים, לא בעיניך, כי אם בעיני ה`. (כל הפס` לקוחים מפרשת עגלה ערופה בסוף פר` שופטים ספר דברים)

למעלה