רציתי לשאול שאלה

LEO4MAN

New member
רציתי לשאול שאלה

כמה איי קיו צריך להיות למישהו כדי להיחשב "גאון"?

MelodicTruth

New member
תשובה

יש שתי הגדרות לגאון. 1. ההגדרה הקלאסית שהיתה קיימת לפני שהיו מבחני IQ. לפי אותה הגדרה גאון=אדם בעל יכולת אינטלקטואלית גבוהה שמנצל אותה עד הסוף ויוצר איתה. מקור המילה Genius הוא מלטינית-מלאך שומר, או משהו כזה 2.בתחילת המאה ערך לואיס טרמן מחקר בו עקבו אחר ילדים בעלי IQ 140 ומעלה במשך חייהם, וזאת כדי לראות את ההקבלה בין IQ להצלחה בחיים(שאגב, לא ממש מדויקת). ומאז כל אחד עם IQ 140 נחשב "גאון". עקרונית, שתי ההגדרות נכונות. למרות שיש עדיין הרבה אנשים שחושבים שההגדרה השנייה היא עוול לתואר "גאון".

neko

New member
למיטב ידיעתי מדובר בIQ 148 בסולם 16

תקן אותי אם אני טועה...

lepidus

New member
ה148 הוא בסולם 24

לדעתי, גאון הוא אדם שמימש את הפוטנציאל שלו - שיצר משהו נצחי. הפוטנציאל לכשעצמו לא הופך אדם לגאון.

MelodicTruth

New member
טעות

132 בסטיית תקן 16\148 בסטיית תקן 24=מחונן 140 בסטיית תקן 16\160 בסטיית תקן 24=גאון

lepidus

New member
נו

ואני מצטט מדברי הפסיכולוג האחראי: It has been said that a 140 IQ is a "genius" score, however there is no definition, as such, in either of my psychological dictionaries about "genius." Neither is there an IQ score ranked as "genius."

MelodicTruth

New member
נו

ואני מצטט מדברי: יש שתי הגדרות לגאון. 1. ההגדרה הקלאסית שהיתה קיימת לפני שהיו מבחני IQ. לפי אותה הגדרה גאון=אדם בעל יכולת אינטלקטואלית גבוהה שמנצל אותה עד הסוף ויוצר איתה. מקור המילה Genius הוא מלטינית-מלאך שומר, או משהו כזה 2.בתחילת המאה ערך לואיס טרמן מחקר בו עקבו אחר ילדים בעלי IQ 140 ומעלה במשך חייהם, וזאת כדי לראות את ההקבלה בין IQ להצלחה בחיים(שאגב, לא ממש מדויקת). ומאז כל אחד עם IQ 140 נחשב "גאון". עקרונית, שתי ההגדרות נכונות. למרות שיש עדיין הרבה אנשים שחושבים שההגדרה השנייה היא עוול לתואר "גאון". עכשיו תסביר לי מה לא מובן

lepidus

New member
אוף!

אתה לא יכול להביא לינק שסותר את הטענה שלך כדי לחזק אותה! אם הפסיכולוג המצוטט אומר שאין בספרים המקצועיים שלו שום קשר בין הגדרת הגאונות לתוצאה של IQ, זה לא יכול לתמוך בהגדרה מס' 2 שהבאת. מה שמפריע לי הוא הקביעה ומאז כל אחד עם IQ 140 נחשב "גאון"

MelodicTruth

New member
תשובה

אמרתי "נחשב". זאת אומרת שהוא נחשב בטעות לגאון. גם הזכרתי בסוף ההודעה את העוול שנגרם לתואר הזה. טכנית, לא מדובר בטעות חמורה בימינו. מכיוון שהמילה כבר נכנסה ללקסיקון לאו דוקא בתור ההגדרה הראשונה.

MelodicTruth

New member
הערה

ההגדרה של גאון=140 IQ נמצאת גם באנציקלופדיה בריטניקה. פשוט לא מצאתי את הלינק.

lepidus

New member
אטימולוגיה

Etymology: Latin, tutelary spirit, natural inclinations, from GIGNERE to beget beget: 1 : to procreate as the father 2 : to produce especially as an effect or outgrowth הקיצר, ההגדרה המקורית דיברה על עשייה דוקא, ולא על פוטנציאל או יכולת

MelodicTruth

New member
שים לב שכתבתי

"גאון=אדם בעל יכולת אינטלקטואלית גבוהה שמנצל אותה עד הסוף ויוצר איתה." הדגש הוא על החצי השני של המשפט. החצי הראשון הוא בד"כ נכון, אך אין ספק שהוא לא מחייב. לפי דעתי, אנדי וורהול גאון, למרות שיש לו רק 86 IQ. ואם באתרים מעניינים עסקינן, הנה אתר שמוקדש לIQ וגאונות. מומלץ מאוד לקרוא את הQ&A באתר! http://home8.swipnet.se/~w-80790/Index.htm

למעלה