שאיבת חלב

שאיבת חלב

התחלתי לשאוב לראשונה לפני 3 ימים וגם לי יש שאלות על שאיבת חלב (תינוקת בת 5 שבועות, ניזונה מהנקה בלבד): 1. שמתי לב שזרם החלב שלי מאוד דק ואחרי 1-2 דקות של שאיבה מפסיק. אז אני עושה הפסקונת של כמה דקות ואז שואבת שוב מהשד הנ"ל או שואבת השד השני עד ששם מפסיק הזרם וכך "מזפזפת" בין שניהם. האם זה בסדר לשאוב מעט מכל שד באותה שאיבה ? האם זה נורמלי שהזרם של החלב כ"כ דק עד להפסקת השאיבה ? 2. אני לא מעוניינת בשלב זה להקפיא חלב. אני שואבת פעם אחת בבוקר, מאחסנת במקרר ונותנת לה לאכול בלילה לפני השינה. כמה זמן חלב אם יכול להחזיק מעמד בקירור ? אם נשאר לי קצת חלב בבקבוק, האם אני יכולה להוסיף אותו לחלב שאשאב יום למחרת ? 3. אני שואבת בערך 100 מ"ל, האם זו כמות ארוחה סבירה לגיל הילדה ? 4. אתמול כשה-
האכיל אותה היא אכלה בערך 60 מ"ל ולא ברור למה אבל סירבה להמשיך עם הבקבוק. למרות זאת היא עשתה סימני רעב וכשהצעתי לה ציצי והמשיכה לינוק בשקיקה. האם זה סביר ? מדוע זה קורה ? 5. האם יש אפשרות לצאת עם חלב אם שאוב לא קפוא ? נגיד ואני יוצאת לקפה עם חברה ולא רוצה להניק אותה בפומבי, האם יש אפשרות לקחת איתי בבקבוק חלב שאוב שלא עבר הקפאה ? אם כן, כמה זמן מחוץ למקרר חלב שאוב יכול להחזיק מעמד ?

Revili

New member
שאיבה

מדוע את נותנת לתינוקת בקבוק במקום להניק? האם את מודעת לכך שבקבוק יכול לגרום לבעיות בהנקה עד, בלבול פטמות והעדפת בקבוק על פני השד? אם התינוקת תדע שהיא יכולה לקבל ממך בקבוק שבו זרם החלב מהיר וקבוע, היא תסרב לינוק וזה בהחלט מצב מתסכל למי שמעוניינת להמשיך ןלהניק. שאיבה לסרוגין היא בסדר גמור....שאבי מצד אחד עד שהזרם פוסק ויש רק טיפטופים, עברי ושאבי מהצד השני, חזרי לראשון ושאבי ושוב וכך הלאה... לפני השאיבה עסי את השד וגם תוך כדי שאיבה את יכולה להוסיף סחיטה ידנית מכיוון בית השחי לכיוון הפיטמה וכך תזרימי יותר חלב. לוקח זמו להתרגל לשאיבה ואם תמשיכי לשאוב בשעה קבועה הכמויות יעלו. חלב אם נשמר בעומק המקרר עד שמונה ימים. 100 מ"ל זו כמות סבירה, יש ארוחת שהיא תאכל פחות ויש ארוחות שאולי תרצה יותר. בינתיים, התינוקת החכמה מעדיפה את "הדבר האמיתי" ולא את הבקבוק...אין ספק שנעים יותר לאכול משד מאשר מפיטמה מלאכותית, יש תינוקות שמסרבים לחלוטין לאכול מבקבוק וגם תינוקות שמסכימים לאכול מבקבוק לעיתים מתחילים לסרב לו בשלב מסויים. אפשר לצאת עם חלב שאוב והוא נשמר למשך מספר שעות...תמיד הריחי את החלב לפני שאת נותנת לתינוקת, לחלב מקולקל יש ריח חזק ורע. את יכולה לקחת אותו קר מהמקרר ולתת אותו לתינוקת מבלי לחמם (לתינוקות רבים לא מפריע שהחלב לא חם) או לקחת תרמוס קטן עם מים פושרים ולחמם את הבקבוק השאוב בתוך כלי עם המים.

../images/Emo140.gif תשובה

אני נותנת לה בקבוק פעם אחת ביום בגלל ... שזה מה שהומלץ לי ע"י יועצת הנקה בטיפת חלב
. היינו קבוצה של בנות והיא אמרה מפורשות לכולן שאחרי שההנקה מתבססת היא ממליצה לשאוב פעם אחת על-מנת שנוכל להאכיל אותם מבקבוק לפני השינה וכך השינה תהיה ארוכה ועמוקה יותר. היא אפילו מנתה את היתרון שהאב
יכול להאכיל אותם וכך הוא ירוויח זמן איכות עם התינוק/ת ואנחנו "מרוויחות" קצת זמן איכות לעצמנו - לקפה, מקלחת וכו' ... נשמע לי מפתה וקסום ו
היא יונקת נפלא, אז התחלתי לשאוב (בגיל חודש). עד מתי צפוי ה"בלבול פטמות" הזה ? אגב, זה גם מה שנאמר לי לגבי מוצץ - לא לתת עד גיל חודש, אבל הרבה אמהות מנוסות אמרו לי שזה לא נכון ועדיף לתת כמה שיותר מוקדם כי אח"כ הם מסרבים למוצץ ואת הופכת ל"מוצץ אנושי". בסוף נתתי לה מוצץ בגיל שבועיים וחצי והיא באמת לא מתה על זה יותר מדיי, אבל משתפת פעולה לפעמים ואני לא לוחצת עליה מצד שני. השאלה היא איפה עובר הגבול בין התיאוריה לפרקטיקה ? כן, אני רוצה שהיא רק תקבל חלב אם ללא תוספות תמ"ל למיניהם, אבל מצד שני אני לא רוצה להיות פאנטית ולהשתעבד בצורה טוטלית להנקה. היא בת 5 שבועות, כלומר נשארו עוד לפחות 5 חודשים להנקה מלאה -- איך מוצאים את שביל הזהב ?

תוספת לשאלה

הצטננתי לפני כיומיים, אין חום אבל מתחיל שיעול טורדני. כיצד אוכל לטפל בזה מבלי להרוס את החלב או להדביק אותה ? האם מותר לי דבש ?

Revili

New member
יועצת הנקה?

את בטוחה? האם היא מופיעה ברשימת יועצות ההנקה המוסמכות IBCLC? משום מה קשה לי להאמין שמי ששמעת היתה יועצת הנקה וברוב טיפות החלב אין בכלל יועצות הנקה מוסמכות. יועצת הנקה לא היתה ממליצה לתת בקבוק לתינוק יונק ללא צורך, כאשר אמא זמינה להנקה. יועצת הנקה היתה מסבירה שקשה מאד להתמודד אם תינוק שמעדיף בקבוק ומסרב לינוק מאמא. מדוע את חושבת שכלכך ברבה תינוקות "גומלים את עצמם" בגיל כמה חודשים? לא בגלל שהם כבר לא זקוקים לחלב אם, אלא שבהדרגה הם קיבלו יותר ויותר בקבוקים ולא הסכימו לינוק יותר...זה הרי נוח ומפתה להוסיף רק עוד בקבוק אחד. התופעה של דחיית השד יכולה להתרחש בכל גיל...אך כאשר היא מתרחשת בגיל חודשיים זה שונה מאשר בגיל 7 חודשים מבחינת היכולת שלך להתמודד איתה. אפשר לשתות קפה, להתקלח ואפילו להשתמש במוצץ בלי לסכן את ההנקה ופאנטיות אינה מונח מתאים כאן. העניין הוא רווח מול עלות וכל אחת תעשה את הבחירות שלה. אם התועלת שאת מפיקה ממתן בקבוק שווה את הסיכונים להנקה - זו הרי רק החלטה שלך...אך החלטות שמקבלים בלי לדעת את העובדות, הן בעצם לא החלטות מושכלות. את בהחלט יכולה לאכול דבש, לשתות חליטות תה (המנעי מנענע/מנטה/מרווה)...לגבי תרופות יש לבדוק כל תרופה לגופה האם מותרת בהנקה. החלב שלך לא נהרס ולא נפגע במחלה, הוא ממשיך להיות איכותי וטוב ואפילו מכיל נוגדנים חדשים כנגד אותה מחלה שיסייעו לתינוקת לעבור אותה בשלום. תרגישי טוב.

למעלה