שאלה בנושא תכונות קולגטיביות - בבקשה עזרה דחופה

yarden0917

New member
שאלה בנושא תכונות קולגטיביות - בבקשה עזרה דחופה

אהלן אני לומדת למבחן בקורס כימיה ונתקלתי בשאלה שקיבלתי עליה תשובות שונות ממס' אנשים אז אודה לעזרתכם:
נתונות 2 תמיסות, אחת של גלוקוז (C6H12O6) ואחת של סוכרוז (C12H22O11) שתי התמיסות בריכוז של 200 גרם לליטר. מה מהבאים נכון?
א. לשתי התמיסות לחץ אוסמוטי זהה
ב. שתי התמיסות קופאות באותה טמפ'
ג. תמיסת הסוכרוז קופאת בטמפ' נמוכה מתמיסת הגלוקוז
ד. הלחץ האוסמוטי של תמיסת הגלוקוז גבוה משל תמיסת הסוכרוז.
כנראה שהתשובה הנכונה היא ד' אבל אני לא מצליחה להבין למה, הרי הנוסחה של לחץ אוסמוטי היא = iCRT אבל אם הריכוז שווה וקבוע הגזים שווה והטמפ' שווה אז למיטב הבנתי לא אמור להיות הבדל בלחץ האוסמוטי?
בנוסף נתקלתי בשאלה כמעט זהה רק הבדל בריכוז - במקום 200 גרם לליטר הריכוז הנתון של 2 התמיסות הוא 50 מילי מולאר. ובמקרה הזה התשובה הנכונה כנראה היא ב'.. אם בשני המקרים 2 הריכוזים ממילא שווים למה שיהיה הבדל בתשובות?
ובכלל אם יש למישהו טיפים איך להתמודד עם שאלות בנושא תכונות קולגטיביות אני אשמח לשמוע
תודה רבה מראש לעוזרים

Mניב

New member
תכונות קוליגטיביות

תכונות קולוגטיביות הן התכונות של הממס התלויות אך ורק במספר או ביחס מולקולות המומס אך אינם תלויות בתכונותיהם הכימיות.

אכן התשובה הנכונה היא ד
הריכוז C הינו שווה. כפי שנכתב בהגדרה מה שמעניין אותנו הוא מספר מולקולות המומס ואילו הריכוז בשאלה ניתן ביחידות של גרם לליטר.
לכן C צריך להיות ביחידות של מול (או מילימול) לליטר, שהן יחדיות מספריות.
היות והמשקל המולקולרי של גלוקוז קטן יותר מסוכרוז (אין צרוך לחשב פשוט אפשר לראות שבסוכרוז יש יותר אטומים) אזי בתמיסה של 1 ליטר המכילה 200 גרם יהיה לנו יותר מלקולות גלוקוז מסוכרוז, ולכן ריכוז הגלוקוז ביחידות של מול לליטר גדול יותר.
זה כמובן עונה לך גם על השאלה השניה.

yarden0917

New member
תודה רבה!!

למעלה