שאלה בענייני יהדות...

מצב
הנושא נעול.

ayoosh

New member
שאלה בענייני יהדות...../images/Emo63.gif

שאלה בענייני יהדות...

האם מישהי/הו יודעת האם ילד/ה מתרומת ביצית נחשבים יהודים או לא? הדת ביהדות נקבעת ע"פ האמא- האמא הגנטית או היולדת? אני בטוחה שלא את כולן זה מטריד (ובטח יש מי שתכעס על השאלה...), אני בכל אופן, אשמח לדעת פרטים, אם יש, או למי אפשר לפנות בעניין בעילום שם. בהמשך לדיון קודם בעניין, אני חושבת שהילד/ה שלי ידעו על התרומה, ואני מניחה שבגיל מסויים גם שאלה בנושא היהדות יכולה לעלות (והנה, אני יוצאת מהארון...
אני דתיה בדרכי...). אני מאוד מקווה שהילד/ה יחשבו יהודיים (יש לי חברה רבה קונסרבטיבית, וביקשתי ממנה לברר, היא זוכרת שהיא ראתה דעות לכאן ולכאן...)... צר לי אם אני מכבידה בשאלות פילוסופיות, ואני מקווה שאני לא מטרידה את כולן בשאלה שמעניינת רק אותי...

Yaldi

New member
דעת ההלכה

שאלה בענייני יהדות...

האם מישהי/הו יודעת האם ילד/ה מתרומת ביצית נחשבים יהודים או לא? הדת ביהדות נקבעת ע"פ האמא- האמא הגנטית או היולדת? אני בטוחה שלא את כולן זה מטריד (ובטח יש מי שתכעס על השאלה...), אני בכל אופן, אשמח לדעת פרטים, אם יש, או למי אפשר לפנות בעניין בעילום שם. בהמשך לדיון קודם בעניין, אני חושבת שהילד/ה שלי ידעו על התרומה, ואני מניחה שבגיל מסויים גם שאלה בנושא היהדות יכולה לעלות (והנה, אני יוצאת מהארון...
אני דתיה בדרכי...). אני מאוד מקווה שהילד/ה יחשבו יהודיים (יש לי חברה רבה קונסרבטיבית, וביקשתי ממנה לברר, היא זוכרת שהיא ראתה דעות לכאן ולכאן...)... צר לי אם אני מכבידה בשאלות פילוסופיות, ואני מקווה שאני לא מטרידה את כולן בשאלה שמעניינת רק אותי...
דעת ההלכה
אני מנסה לשלוח קישורhttp://www.jtv.co.il/mamarim/hafraya.doc

ציתות מהקובץ של yaldi

שאלה בענייני יהדות...

ציתות מהקובץ של yaldi
בקובץ שילדי בצרפה אני מצותת את הסיכום של סעיף ז': לסיכום: תרומת ביציות מותרת, אך עדיף שתהיה התורמת נוכריה (לא יהודיה). אבל אם הדבר יוצר קושי או דחיה, מותרת לקבל ביצית מאשה יהודיה. בתורמת נוכריה יש צורך בגיור הוולד, היינו בבית דין על יד המוהל, שיאמרו כי המילה היא לשם גיור. בטבילה, ובקבלת עול מצוות בהגיע הילד לגיל מצוות.

keren05

New member
כן, בוודאות הילד נחשב יהודי

שאלה בענייני יהדות...

כן, בוודאות הילד נחשב יהודי
עפ"י ההלכה הילד מקבל את דת האם שילדה אותו. בפורום פונדקאות יכולים לתת חיזוק לדברי. הורים יהודים שמשתמשים בפונדאית לא יהודייה, צריכים לגייר את ילדם למרות שגנטית הילד שלהם. הורים אלו אפילו צריכים לעבור בירוקרטיה של תהליך אימוץ. לפני חצי שנה היה משפט בו טבעה אם פונדקאית את הזוג לו ילדה בטענה שהם התגרשו, והיא בתור האם שילדה את הילד לא מוכנה שהילד יגדל רק עם האב. האישה לא רצתה לגדל את הילד, (הביצית היתה של אישה שלישית). בית המשפט פסק לטובת האם הפונדקאית. כל זה נותן תוקף חזק מאוד לעובדה שהאישה היולדת היא האם לכל דבר ועניין. קרן

סביון1

New member
שאלה בהחלט לענין

שאלה בענייני יהדות...

שאלה בהחלט לענין
אני מנסה כבר הרבה זמן לברר את התשובה לשאלה שלך איוש. כרגע מסתמן שאין תשובה חד משמעית: לרבנות בישראל אין עמדה רשמית בנושא. לכל רב יש דעה משלו. יש רבנים שחושבים שהיולדת היא האם לכל דבר וענין, יש רבנים שחושבים שתורמת הביצית היא האם ולכן יש לגייר את הילוד. יש רבנים שחושבים שמספיק טבילה בשביל לגייר את הילוד ויש כאלה שדורשים קצת יותר. אותי לא ממש מטריד אותי הצד הדתי-פילוסופי של השאלה, שהרי בשבילי הילד שיהיה לי הוא בני/ביתי ולכן יהודי לכל דבר. אני רק תוהה מה יקרה אם בעוד כמה שנים הרבנות כן תוציא איזו דעה רשמית בנושא ומה יהיה אז על ילדינו? נכון שלמעשה אף אחד ברבנות לא צריך לדעת שהם נולדו מתרומת ביצית אבל איכשהוא זה מטריד אותי. בכל אופן חיפשתי חומר באינטרנט ולא מצאתי שום דבר משמעותי חוץ מאותו מאמר ש-YALDI שלחה, שחובר על ידי הרב הראשי של עפולה. עם כל הכבוד לרב הראשי של עפולה אני תוהה האם הוא מיצג את עמדת הממסד הדתי בארץ בכללותו ומשום מה נדמה לי שלא בטוח.. ברמה הפילוסופית - במסגרת חיפושי מצאתי מאמר שלא חובר ע"י סמכות דתית, אלא ע"י דר' מרדכי הלפרין, שהוא חבר הועדה המייעצת לעניני ביואתיקה של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. נושא המאמר הוא "הגדרת הורות וזכות איתור השורשים הביולוגיים" והוא מתיחס לכל מיני נושאים כמו פונדקאות, תרומת זרע, וגם תרומת ביצית. אז אם מישהו מעונין לקרוא בבקשה הנה הקישור למאמר. הצעה קצת יותר מעשית היא לפנות למכון פוע"ה. מכון פוע"ה, למי שלא מכיר, נותן יעוץ בנושאי פריון על פי ההלכה. יושבים שם רבנים ופוסקים שמתעסקים בין היתר גם בסוגיות האלו. ואם מישהו יפנה אליהם אשמח אם יעדכן אותנו במה שנאמר לו. סביון

ayoosh

New member
קודם כל- משעשע ../images/Emo6.gif

שאלה בהחלט לענין
אני מנסה כבר הרבה זמן לברר את התשובה לשאלה שלך איוש. כרגע מסתמן שאין תשובה חד משמעית: לרבנות בישראל אין עמדה רשמית בנושא. לכל רב יש דעה משלו. יש רבנים שחושבים שהיולדת היא האם לכל דבר וענין, יש רבנים שחושבים שתורמת הביצית היא האם ולכן יש לגייר את הילוד. יש רבנים שחושבים שמספיק טבילה בשביל לגייר את הילוד ויש כאלה שדורשים קצת יותר. אותי לא ממש מטריד אותי הצד הדתי-פילוסופי של השאלה, שהרי בשבילי הילד שיהיה לי הוא בני/ביתי ולכן יהודי לכל דבר. אני רק תוהה מה יקרה אם בעוד כמה שנים הרבנות כן תוציא איזו דעה רשמית בנושא ומה יהיה אז על ילדינו? נכון שלמעשה אף אחד ברבנות לא צריך לדעת שהם נולדו מתרומת ביצית אבל איכשהוא זה מטריד אותי. בכל אופן חיפשתי חומר באינטרנט ולא מצאתי שום דבר משמעותי חוץ מאותו מאמר ש-YALDI שלחה, שחובר על ידי הרב הראשי של עפולה. עם כל הכבוד לרב הראשי של עפולה אני תוהה האם הוא מיצג את עמדת הממסד הדתי בארץ בכללותו ומשום מה נדמה לי שלא בטוח.. ברמה הפילוסופית - במסגרת חיפושי מצאתי מאמר שלא חובר ע"י סמכות דתית, אלא ע"י דר' מרדכי הלפרין, שהוא חבר הועדה המייעצת לעניני ביואתיקה של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. נושא המאמר הוא "הגדרת הורות וזכות איתור השורשים הביולוגיים" והוא מתיחס לכל מיני נושאים כמו פונדקאות, תרומת זרע, וגם תרומת ביצית. אז אם מישהו מעונין לקרוא בבקשה הנה הקישור למאמר. הצעה קצת יותר מעשית היא לפנות למכון פוע"ה. מכון פוע"ה, למי שלא מכיר, נותן יעוץ בנושאי פריון על פי ההלכה. יושבים שם רבנים ופוסקים שמתעסקים בין היתר גם בסוגיות האלו. ואם מישהו יפנה אליהם אשמח אם יעדכן אותנו במה שנאמר לו. סביון
קודם כל- משעשע

לקרוא במה שכתב הרב הראשי של עפולה על התעברות משכיבה על סדין ששכב עליו הבעל או ממקלחת באמטיה שהוא היה בא קודם...
לעצם העניין- פניתי למכון פועה, עכשיו נראה מה ישיבו (אני חושבת שזה הולך להיות אחד הקטעים הקשים ביותר, אם הילד יצטרך לעבור גיור...
...) אני חייבת לציין שבמאמר שצרפת היה משהו מעודד- בהחלטה של ההסתדרות הרפואית בעניין. אולי שווה לדאוג שזה יעוגן בחוק, מכיוון שנראה שזה משפיע גם על ההחלטות הרבניות... אגב, בדיעבד, אני לא חושבת שהשאלה שלי היתה פילוסופית, בעצם היא דווקא מעשית ביותר... המשך יום נפלא
!

vif

New member
בספר של בר חוה יש פרק על זה

שאלה בענייני יהדות...

וכתב אותו רב שאינני זוכרת את שמו..כדאי לקרוא וסתם כל הדיון הזה מעלה בפני את השאלה אז בעצם מי אני אני האם הפונדקאית של בעלי ועוד אישה .. מ צ מ ר ר

סביון1

New member
סליחה על הבורות - מה זה הספר של

וכתב אותו רב שאינני זוכרת את שמו..כדאי לקרוא וסתם כל הדיון הזה מעלה בפני את השאלה אז בעצם מי אני אני האם הפונדקאית של בעלי ועוד אישה .. מ צ מ ר ר
בר חוה? האם זה הספר שיצא לא מזמן "פוריות מאלף ועד טף" או שאני סתם מבולבלת?

vif

New member
כן זה בדיוק הספר

בר חוה? האם זה הספר שיצא לא מזמן "פוריות מאלף ועד טף" או שאני סתם מבולבלת?
כן זה בדיוק הספר
ויש שם פרק על פוריות והלכה

חס וחלילה

חס וחלילה
את ובעלך תהיו ההורים המלאים שלו/שלה.
בכלל, לדעתי, הגדרת המושג "אבא" או אמא", מתייחסת כמעט במלואה לאלה שרוצים להביא את הילד לעולם, אלה שפועלים למען הבאתו לעולם, מולידים אותו, מגדלים אותו, דואגים לכל צרכיו, ובעיקר - אוהבים אותו. לכן, לכל אותן אמהות לעתיד שמתלבטות בקשר לזהות "האימהית" שלהם כלפי הילד, אני חושב שבכלל אין שאלה. במקרים שלנו, תרומת הביצית היא רק פרט טכני (אמנם עם משמעויות גנטיות), אך המושגים "הורות", "אמא" ו"אבא" הם מושגים רחבים הרבה יותר עם משמעות הרבה יותר עמוקה. כולנו נהיה (אי"ה) הורים, אבות ואמהות, באופן מוחלט, לילדים העתידיים שלנו, ואני גם בטוח שהם ירגישו כך כלפינו.

vif

New member
תודה איש חמוד../images/Emo141.gif

חס וחלילה
בכלל, לדעתי, הגדרת המושג "אבא" או אמא", מתייחסת כמעט במלואה לאלה שרוצים להביא את הילד לעולם, אלה שפועלים למען הבאתו לעולם, מולידים אותו, מגדלים אותו, דואגים לכל צרכיו, ובעיקר - אוהבים אותו. לכן, לכל אותן אמהות לעתיד שמתלבטות בקשר לזהות "האימהית" שלהם כלפי הילד, אני חושב שבכלל אין שאלה. במקרים שלנו, תרומת הביצית היא רק פרט טכני (אמנם עם משמעויות גנטיות), אך המושגים "הורות", "אמא" ו"אבא" הם מושגים רחבים הרבה יותר עם משמעות הרבה יותר עמוקה. כולנו נהיה (אי"ה) הורים, אבות ואמהות, באופן מוחלט, לילדים העתידיים שלנו, ואני גם בטוח שהם ירגישו כך כלפינו.
תודה איש חמוד

מזדהה עם כל מילה../images/Emo45.gif

חס וחלילה
מזדהה עם כל מילה

ayoosh

New member
מה שעצוב זה

מה שעצוב זה
שלמרות שזה נשמע נורא, ולמרות שהאיש שלי אומר דברים מאוד הגיוניים ונכונים, בכל זאת, מתגנב איזה פחד כזה ומחשבות "רעות"....

סביון1

New member
איוש יקרה, על כך נאמר

מה שעצוב זה
שלמרות שזה נשמע נורא, ולמרות שהאיש שלי אומר דברים מאוד הגיוניים ונכונים, בכל זאת, מתגנב איזה פחד כזה ומחשבות "רעות"....
איוש יקרה, על כך נאמר
"שאלה יהיו הצרות שלנו". מקסימום, במקרה הכי גרוע, ילדך יצטרך לעבור טקס גיור כלשהוא, סביר להניח שזה יהיה טקס סימלי ביותר. אני גם חושבת שמה שנראה לנו הגיוני ונכון, לא בהכרח יתקבל כך ע"י פוסקי הלכות ולכן העסק מוטל באיזשהוא סימן שאלה. אבל מצד שני - א. אף אחד ברבנות לא צריך לדעת מאיפה הגיעו הגנים של ילדך. ב. וגם אם כן, כמו שאמרתי, המקרה הכי גרוע הוא לא כל כך נורא. נכון, זה קצת מעצבן לחשוב שמישהו יכול להטיל ספק ביהדותם של ילדינו, אבל למי שעוד לא התרגל, הראש שלהם עובד אחרת. והרגשות לא משחקים תפקיד (וגם לא אמורים לשחק).

ayoosh

New member
מה שעצוב זה

מה שעצוב זה

ayoosh

New member
לא התכוונתי לפעמיים ...../images/Emo10.gif

מה שעצוב זה
לא התכוונתי לפעמיים ...

מצטערת, המחשב כתב שחלה טעות...

מצב
הנושא נעול.
למעלה