שאלה לד"ר קריב

שאלה לד"ר קריב

שלום רב וחג שמח, אני בת 27 וסובלת מטחורים כבר 8 שנים. לפני שנתיים הייתה לי התפרצות ממש קשה של כאבים ודימום, עשיתי ניתוח והסרת הטחורים ופיסורה ( אצל ד"ר גדעון גולדמן). הניתוח עבר בסדר אך כעבור 4 חודשים התחלתי להרגיש שוב כאבים באיזור הרקטום, הלכתי לד"ר גולדמן שמסר שזה מעין נים דם וזה לא קשור לניתוח שהוא עשה לי ( ונתן לי המשחה הידועה פרוקטו גלובינול ). הבעיה היא שהכאבים המשיכו ושוב דימום חזר, מאחר והד"ר הקבוע שלי טען שזה כלום, נותרתי חסרת אונים ופניתי לרופא אחר(ד"ר חנוך קשתן ) על מנת לקבל חוות דעת נוספת והפנייה נעשתה בעקבות שוב התקף חריף מאוד של כאבים, בפנייה זו הרופא עשה לי מעין ניתוחון ( בהרדמה מקומית ) והסיר לי כריש דם באיזור הרקטום, הוא גם אמר שכריש דם זה כתוצאה מניתוח "כושל". כמה חודשים שחזרתי לעצמי אך שוב חלפה חצי שנה והכאבים חזרו, כשפניתי לרופא (קשתן ) הוא מסר לי שהוא לא ממליץ לי לעבור שוב ניתוח מכיוון שאני נמצאת בשלב של לפני לידות ( כרגע אני לא בהריון, אך בכוונתי להכנס להריון בשנה הקרובה ) ומסר שכל ניתוח גורם להיחלשות של השריר ובמצב של לידה טיבעית הדבר יכול לגרום להחלשות נוספת של השרירים באיזור, דבר היכול לגרום לחוסר שליטה ב"יציאות". אני יודעת שבזמן הריון לכל אישה נורמלית יוצא טחורים אז על אחת כמה וכמה למי שסובלת באופן קבוע. שאלתי האם היית ממליץ לי לעבור ניתוח קיסרי לכשאכנס להריון ? יש לציין שהכאבים שהיו לי בזמן התקף טחורים היו משתקים - לא הייתי מסוגלת ללכת או לעשות כל פעולה קטנה במשך שבוע-שבועיים, המחשבה שזה יכול לחזור ממש מפחידה אותי, וכשמספרים לי על הכאבים של לאחר ניתוח קיסרי- אני מעדיפה אותם מאשר כאבי טחורים... שאלה נוספת: יכול להיות שאחרי 2 ניתוחים באמת אין פתרון לנושא ? ( יש לציין שהסבל מטחרוים פוגע באיכות החיים בצורה גורפת). אשמח לשמוע את חוות דעתך ליאה.

ניתוח קיסרי לאחר ניתוח פי טבעת קודם?

שלום ליאה. סיפורך ממחיש את מורכבותן של בעיות פי הטבעת כפי שאנו ניתקלים בהן לעיתים קרובות. לא כל כאב בפי הטבעת מקורו בטחורים, ואכן לאורך השנים כנראה שטופלת בנוסף גם בפיסורה וגם בקריש דם בטחור. הרופאים שטיפלו בך עד כה טובים ומנוסים. קשה להבין מה הגורם לכאבים מהם את סובלת כעת מבלי לבדוק אותך ולכן גם קשה להמליץ על טיפול. באופן כללי, מומלץ לשקול להמנע מלידה דרך הנרתיק כאשר למישהי יש נזק ידוע לסוגרים (שריר פי הטבעת). איך יודעים שיש נזק? אם היה קרע משמעותי של שריר פי הטבעת בלידה קודמת, או אם יש סימפטומים של אי שליטה בצואה ו/או אם בדיקות מדגימות נזק שכזה (מנומטריה - בדיקת לחצים הבודקת את חוזק השרירים, אולטרסאונד של פי הטבעת וכו). אומנם, ניתוחים קודמים בפי הטבעת יכולים לפגוע בתיפקודו, אך עצם קיום ניתוחים קודמים בפי הטבעת, אינו מחייב ניתוח קיסרי, אלא אם יש עדות לנזק ברור כמתואר. חג שמח אשמח לעזור בשאלות נוספות. דר קריב

בהמשך לתשובתך...

ראשית תודה רבה על תגובתך המהירה. יש לי שאלה נוספת בעקבות תשובתך, במצבי הנוכחי קיימת שליטה מלאה בצואה , ציינת שקיימת בדיקה הנקראת מנומטריה האם ביכולתי לבקש מהרופא שלי שיפנה אותי לבדיקה זו כנ"ל לגבי אולטרסאונד של פי הטבעת ? בטענה שקיים אצלי עבר של בעיות בפי הטבעת ( כיוון שאני יודעת ,לצערי מניסיון, שלא כ"כ פשוט לקבל מהרופאים בקופה באופן רגיל בדיקות \ אולטרסאונד בכזאת קלות ) . ושאלה נוספת: שני הרופאים שטיפלו בי בשני המקרים אמרו לי שבעיות מסוג טחורים יכולים תמיד לחזור ( גם אם ניתוח עוזר לעיתים זה יחזור כעבור מספר שנים )ולעיתים ישנם אנשים הסובלים מבעיה זו כל החיים, אשמח לשמוע את דעתך בנושא? האם ברופאה המתקדמת של היום באמת אין פתרון לנושא ? שוב תודה, ליאה.

מנומטריה

שלום מאחר והועלתה השאלה של נזק לפי הטבעת על ידי רופאייך כתוצאה מניתוחים קודמים בהחלט סביר לבקש בדיקת אולטרסאונד ומנומטריה ויש סיכוי שקופ"ח תענה לבקשה. אם בוחרים היטב את סוג הניתוח בהתאם לבעיית הטחורים הספציפית סיכויי ההצלחה טובים, אך כפי ששכיח ברפואה אין פתרון המבטיח 100% לטווח ארוך, וחזרה היא אפשרית. דר קריב

למעלה