שאלה למתווכים

kobialmog

New member
שאלה למתווכים

בד"כ ישנו הפרש מסויים בין המחיר המבוקש למחיר המכירה בפועל אני מניח שההפרש משתנה מעסקה לעסקה אבל בכל זאת הייתי שמח לקבל מכם איזשהו ממוצע כללי (באחוזים כמובן) והאם זה משתנה בין מרכז ת"א לפריפריות. השאלה מתייחסת לדירות ובתי מגורים בלבד. המידע נדרש לי לצורך חקר מסויים שאני עושה תודה מראש קובי

norag

New member
תשובה מכתבה בעיתון גלובס

חברת תיווך: מוכרי דירות יוקרה נותנים הנחות של עד 17% בדיקת העסקאות מראה, כי קל יחסית למכור דירות עממיות וזולות, והמוכרים נותנים הנחה של 3%-2%. אולם קשה למכור דירות יוקרה, ועל המוכר לתת הנחה ניכרת אלעזר לוין 27/10/02 10:10 מוכרי דירות בערים גדולות חייבים לתת הנחה של 6% עד 17% מהמחיר שדרשו, כדי למצוא קונה - מתברר משורת עסקאות של חברת התיווך רי-מקס, בבעלות ברנדר רסקין. בדיקת העסקאות מראה, כי קל יחסית למכור דירות עממיות וזולות, והמוכרים נותנים הנחה של 3%-2%. אולם קשה למכור דירות יוקרה, ועל המוכר לתת הנחה ניכרת. להלן דוגמאות: * ירושלים: איש עסקים מתחום הנדל"ן מכר לאיש עסקים צרפתי קוטג´ בן 170 מ"ר בטלביה ב-443 אלף דולר. המוכר ביקש תחילה 515 אלף דולר, חיכה שנה, ולבסוף נתן הנחה של 13%, כדי למצוא קונה. מודעה * מבשרת ציון: קוטג´ בן 220 מ"ר, על מגרש בן 400 מ"ר, ברחוב עפרונית, נמכר ב-420 אלף דולר, הנחה של 17% לעומת המחיר המקורי, 505 אלף דולר. בית בן 220 מ"ר על מגרש בן 320 מ"ר ברחוב גלבוע נמכר ב-430 אלף דולר, הנחה של 6.5. במקרה זה ההנחה קטנה יחסית, כי המוכר ביקש מראש מחיר מתון. * הרצליה פיתוח: קוטג´ בן 220 מ"ר, על מגרש בן 500 מ"ר ברחוב דוד המלך, טעון שיפוץ, נמכר ב-555 אלף דולר, הנחה של 6%. * מודיעין: קוטג´ בן 160 מ"ר, על מגרש בן 200 מ"ר, ברחוב מקלף, נמכר ב-195 אלף דולר. המוכר ביקש תחילה 225 אלף דולר, ונתן הנחה של 14%. לעומת זאת, נמכרו דירות של 4-3 חדרים בעיר בהנחה של 2% בלבד. * פרדס חנה: קוטג´ בן 145 מ"ר, על מגרש בן 250 מ"ר ביפה נוף, נמכר ב-180 אלף דולר, הנחה של 12%. קוטג´ 130 מ"ר, על מגרש בן 200 מ"ר, בנוה פרדסים, נמכר ב-130 אלף דולר, 11% פחות מהמבוקש

kobialmog

New member
שאלתי ואחרי שעה ראיתי את הגלובס

עיתוי מעניין לשאול את השאלה בכל מקרה בכתבה נפער חור בין2/3 אחוז ל- 14/15 אחוז מה שמחזק את הדיעה שהחזקתי בה שממוצע הוא כ- 7%

ERA victory

New member
ידידי המלומדים!!!

קצת קשה לתת תשובה מדויקת על נושא כזה . נתחיל בשאלה האים המחיר ההתחלתי נקבע ע"י שמאי /מתווך/יועץ נדל"ן שמבינים קצת במחירי דירות או שהמחיר ההתחלתי נקבע ע"י הגברת בעלת הבית שלפני 4 חודשים שמה מזגן מרכזי ורוצה עליו 20000$ ורק אחרי חצי שנה הגיע איש מקצוע נתן הערכת מחיר נכונה ומיד ירד המחיר ב 10% ? מתוך נסיון של 7 שנות עבודה בד"כ כשבעל נכס מגיע אלינו בתחילת הדרך אנו עושים הערכת מחיר לתנאי השוק ואז נותנים טווח מחירים בהם תמכר הדירה .לדוגמא דירת 4 חדרים בגבעת האירוסים מחירה ינוע למכירה מ-148000$ לבין 158000$ תלוי במיקום, אם יש מרפסת ,מעלית ,נוף , השקעה ,מזגן חניה, אבל זהוא טווח המחירים.ומכיון שאנו חיים במדינת ישראל הרי תמיד ננקוב במחיר הגבוה על מנת לרדת בסכום כי יהודי גם אם נאמר לו שהדירה ששוה 150000$ במחיר של 120000$ הוא יבקש הנחה !!!אחרת לא יצא גבר וסוחר! וכמובן יש להוסיף את מידת הדחיפות של המכירה והנסיבות למכירתה. לדוגמא אני כרגע במשא ומתן לגבי דירה שהמחיר ההתחלתי עמד על 225000$ ניתנה הצעה של 205000$ ובעלי הדירה שוקלים זאת בחיוב . והסיבה שהם כבר קנו נכס במקום אחר והקונה עלה על זה!!! (והרי תמיד אנו מבקשים מבעל הדירה לשבת בשקט ולתת לנו לעשות את עבודתנו) ודוגמא הפוכה קוטג שטיפלתי בו במחיר הראלי של 290000$ נמכר במחיר של 287000$ והרי לכם המדד. לסיכום כשמופיע כתבה שדירה נמכרה פחות ב 50000$ או 40000$ צריך לבדוק את הדברים .

kobialmog

New member
קודם כל תודה על המידע

לגופו של עיניין בשאלתי אני מתייחס למחירים מבוקשים ולא הערכות שמאי או פירסומים בגלובס. אני יודע שאין טאבו בעיניין ותיתכן עיסקה עם הפחתה של 2% או לחילופין 20%, מה שאני רוצה לדעת הוא ממוצע כללי ולא מחייב. מעניין הדבר אבל כשעה לאחר הצגת שאלתי בפורום קראתי כתבה בגלובס שעוסקת בנושא, שם העלו נקודה מעניינת שדירות "עממיות" תמכרנה בהפחתה של אחוזים בודדים לעומת דירות יוקרה שם תידרש הפחתה גדולה יותר באחוזים. האם יש לקביעה כזאת בסיס ? או שמא ישראלי תמיד יעלה את המחיר לצורך המיקוח?

אין בסיס לשום דבר ... וגם אין ...

נוסחאות קסם לכל שאלה בנושא שוק הנדל"ן. השמאי הממשלתי ערך לפני כשנה מחקר בנושא במספר אזורים בירושלים. מניתוח התוצאות קשה לדעתי לקבוע כללים ברורים יותר מאשר משהוא כמו 20% - 3%, וזה מתייחס לעיר אחת בלבד, בתנאי שוק ספציפיים. כמובן שככל שהשוק "יבש" יותר כך הפער גדול יותר. ככל שעובר יותר זמן מהוצאת הנכס לשוק עד לסגירה כך הפער גדול יותר. אם אתה מחפש את "נוסחת הפלא" כדי לעבור ממחיר ביקוש למחיר עסקה (בדיוק סביר) - לדעתי אין נוסחה כזאת.

למעלה