שאלה ל"רב"

girl number six

New member
שאלה ל"רב"

מדובר בסוגייה בעניין צאצא שבמשך רוב תקופת היותו קטין הוריו אמנם סיפקו לו קורת גג ומזון ממש ברמת המינימום שבמינימום אם בכלל [לגור בחצי חדר עם עוד כמה אחים בדירה קטנה מוזנחת ובשכונה של עבריינים, מגיל קטן הבוגר האחראי שנכח בבית, הורה לצורך העניין, לא תמיד הכין לו אוכל בצהריים למשל ולכן הקטין נאלץ לאלתר משהו מהמקרר שתוכנו דל - משהו שילד בגיל 5-6 לא אמור לעשות בעצמו, או שארגנו לו לעתים נדירות ארוחה אצל שכנים שריחמו עליו] צאצא שכל חייו היה מוזנח רגשית ופיזית כקטין ברמה כזו שלא למד כללי הגיינה כמו צחצוח שיניים, מקלחת ואף החלפת בגדים או תחתונים ובגיל העשרה אף היה דייר רחוב ובמהלך חייו עבר התעללות מצד הוריו פיזית נפשית ומינית ובסופו של דברהם זרקו אותו מביתם מספר פעמים. אין כאן שום קשר לדת - חזרה בשאלה, סמים, עבריינות או משהו כזה אלא שאלה בסוגיית כיבוד הורים. מדובר במשפחה שכבייכול נראית מבחוץ נורמטיבית לכל דבר. הפעם האחרונה שראה את הוריו היה כשניסו לסחוט אותו בפעם האלף כדי להוציא ממנו כסף. במידה והכסף בסכום גדול לא יהיה אצלם עד סוף היום, הוריו יתלוננו נגדו במשטרה שהצאצא גנב מהם. זו לא הפעם הראשונה שניסו לסחוט אותו אבל הפעם התלונה במשטרה נראית קרובה מתמיד. באותו המעמד, הצאצא התבקש על ידי הוריו ללכת ולא לחזור ולהבטיח שהפעם לא יחזור לתמיד. יש להבהיר שהצאצא עד לאותו היום העביר מיוזמתו כסף להוריו כל אימת שיכול היה. כשראו הוריו כי טוב, דרשו עוד באמצעות סחיטה בשיטה שצויינה לעיל. בסופו של דבר, באותו המקרה, הצאצא החליט לשים לזה סוף וסרב לשלם. ההורים הודיעו לצאצא שבידה ובערב הוא עדיין יהיה בדירה, ההורים יזמינו ניידת משטרה ותלונה תוגש במקום. הובהר לצאצא הן על ידי האם והן על ידי האב שהפעם זה לצמיתות. הצאצא שאל את האם האם היא בטוחה בשאלתה. בלי למצמץ ובשיא הקרירות היא השיבה "כן" וכך היה. כיום, כמה חודשים מאוחר יותר ההורים מעוניינים לחדש את הקשר ושלחו אליו שליחים בגלל שהוא לא עונה לטלפונים ולמכתבים מתרפסים מצידם. לא בהכרח מדובר בחרטה. הם הציעו לו אף מכונית ישנה במתנה וכמה מאות שקלים כפיצוי אבל הצאצא כבר שם את הגבול. הוא מחוייב לשים לזה סוף. זה לא שהצאצא לא צריך את העזרה הזו אבל הוא לא מוכן לחזור אחורה או לחדש את הקשר עמם. מצד אחד הוא צודק - גם אני לא הייתי מוכנה ליפול מהפח אל הפחת, הם בטח מתכננים עליו לדברים יותר גרועים. מצד שני, הבנאדם ללא משפחה [למרות שמעולם לא הרגיש שיש לו אחת] וכן הוא מחוייב למצוות כיבוד הורים.מה הדין ביהדות למקרה כזה?

סוג ב

New member
משהו לא מובן לי

הילד גדל בחצי חדר, היה לו מקרר שתוכנו דל, ההורים סחטו את כספו ועכשיו הם מבטיחים לו מכונית?? איפה הייתי כשכתבת שהם זכו בלוטו מתי שהו... (מכונית ישנה- היא עדיין מכונית) בכל אופן, עם הורים כאלה, מי צריך מכונית? אני הייתי מעדיפה לגור ברחוב. כיבוד הורים ב*** שלי!! ואין לזה שום קשר עם היהדות...

girl number six

New member
לא אמרתי שזה שלהם

קרובי משפחהרחמו עליהם וקנו להם ועכשיו הםצטמצמים כדילהתחדש

סוהיזו

New member
עם כל הכבוד הורים כאלה לא צריך לכבד

הייתי מנתק קשר מההורים, לא חסרים החברים שיעזרו!

girl number six

New member
אין על מי לסמוך

גם לא על חברים ועובדה שאף אחד לא ידע מה עובר עליו והוא לא הזמין חברים הבייתה. הוא גר ברחוב והמשיך ללכת לביצפר הצאצא עבר התעללות והזנחה כך שאין לו חברים וישלו בעית אמון ואין לו בררה אלא להשיג את הנדרש בעשר אצבעות

girl number six

New member
יש הרבה אנשים עניים בעולם

גודל החדר בו הוא לן עם כמה אחים ותכולת המקרר זה לא מה שמפריע - הרבה אנשים חיים כך גם בישראל ולא רק משדרות או רק במגזר החרדי והם יוצאים בסדר גמור. לי מפריע שכשילד רעב מבקש מאימו אוכל היא אומרת לו הנה המקרר, אתה ילד גדול תכין בעצמך. הילד לא למד אפילו להכין סנדויץ' ולא הייתי נותנת לו להתקרב לסכין, לא מבין בתזונה נכונה ולכן יאכל מה שהוא רוצה כמו ממרח שוקולד בכפית ואילו אסור לולהתקרב לאש כךשאין לו איך לחמם אוכל במידה ויש אוכל בסיר ואסור לו להתקרב לאש לפי ההגיון הבריא כך שאין ברירה, אם כבר לאכול קר מהסיר. ואכן,כקטין, הוא העדיף לגור ברחוב עד שאימו איימה להתאבד אם לא יחזור למרות שהיא זו שזרקה אותו מהבית לא פעם כי לטענתה כל מה שהוא יודע לעשות זה לאכול לחרבן

אגס 10

New member
משהו מאוד לא מובן בכל הסיפור הזה

על פניו הסיפור מזעזע ומחריד!סיפור כזה חייב להיות מטופל ע``י גורמי המשטרה או גורמי הרווחה!אם הסיפור הזה אמיתי,ואם הילד לא יכל לפנות אל הגורמים הנ``ל מאיזו סיבה שרק תהיה למה את לא פנית?ואם לא עשית את זה עד כעת למה הרגע את לא פונה למשטרה או לשירותי הרווחה?

girl number six

New member
הילד כבר מעל גיל 18

ולא הכרתי אותו כקטין. כרגע מדובר על אדם בוגר שאין לו כל קשר עם משפחתו לבקשתם מהסיבות הנ"ל והם מבקשים לחדשאת הקשר מהסיבות הנ"ל. העובדה שמדובר באדם שאינו קטין עוד לא פוסל אותו מחובת כיבוד הורים, אם כי עולה השאלה המוסרית של ערך זה מול בריאות נפשית וגרימת עוול

אמר לי פעם רב

שחובת כיבוד הורים חלה כשיש אבא ואמא, אבל אם אין אבא ואמא- כמו בסיפור הזה לדוגמה, אז החובה הזו לא רלוונטית. חייו קודמים לחיי כל אדם אחר גם כזה שעשה עבורו משהו, ולהיות הורה זה לא נגמר בכמה תאים ביולוגיים. לדעתי יש לו קושי להבין את גודל הנזק שיגרם ונגרם לו, הוא צריך איש מקצוע שיעזור לו לבחור בחייו שלו קודם כל ורק אחרי זה להתלבט בשאלות כאלו- שאני מניחה שכבר לא יהיו רלוונטיות.

girl number six

New member
יותר או פחות מסיפורי השידוכים הידועים לשמצה?

כמו חתן חולה נפש עם פסיכוזות או חתן הומו? הורים דוחים צאצאים בכל מני מקומות ומסיבות שונות. אף אצבע אחת בכף היד אינה דומה לרעותה אבל התוצאה אותה התוצאה - הורה מתפקד והורה שאינו מתפקד. אני מכירה מקרים גם אצל החילונים וגם אצל הדתיים שהורים דחו את הילדים בנסיבות דומות וקטינים נזרקו לרחוב מסיבות לא ברורות כמו חזרה בשאלה של הילד, הילדה שמה יותר מדי חלב בנס [פחות מרבע כוס], נטיות מיניות, אצל הדתיים נפוץ להשאיר לאחר הלידה ילדים עם פיגור שכלי, האם כהורה יחידני מחפשת חתן והילד מהווה עול או הילדה מאפילה עליה [ע"ע תסמונת שלגיה והאם החורגת] וכדומה. משפחות שאינן מתפקדות יש בשפע והמקרה הזה לא מוכר ללשכת הרווחה ולא בגלל שהתאמצו באופן יוצאדופן במטרה להסתיר - כולם בשכונה שמעו את הצרחות בבית כשההורים היכו את הילדים והיו מקרים שהאם והילדים נזקקו לטיפול רפואי אבל חוסך שבטו שונא בנו, צעקות נשמעו גם אצל השכנים גם אם המקרה הזה נראה לכאורה יותר קיצוני לעומתם כשההורים האחרים לא נכנסו להתקף אמוק, הרווחה והמשטרה תמיד עמוסים מכדי לעקוב או לבדוק או להענות לכל קריאה, המורים והגננות מפחדים מההורים למרות הפוטנציאל הלא ממומש אצל הילד אבל האב מפגין סימני תוקפנות גם כלפיהם, צועקוהופך שולחנות והם מעדיפים להתנהג כמו שלושת הקופים [לא ראינו לא שמענו לא ידענו - גם כשהילדים והאם נצפים עם חבלות שונות וסימנים כחולים ושחורים ועל ידיהם של הילדים יש סימני שיניים כי האם נשכה אותם וכן הלאה. הילד בכלל לא קרוב להיות עבריין או נרקומן ומהווה אנטיתזה לכך. הוא, עשה הכל כדי לסיים 12 שנות לימוד, בגרות, צבא, תואר ולמעשה הראשון והיחיד במשפחתו שיש לו בגרות ביד, 12 שנות לימוד ותואר מאוניברסיטה או לימודים גבוהים בכלל. הוא מתפקד למרות הכל. זאת המשפחה שאינה מתפקדת ואפשר להסביר זאת בהרבה מובנים. אני לא באה בטענות להורים בגלל העוני - אנשים שורדים עם פחות מזה, משפחות מתפקדות אפילו עם פחות מזה ועושר לא מבטיח תפקוד משפחתי. אני כן באה בטענות כי סדר העדיפויות היה מעוות, על כך שחסרי ישע נפגעו, על כך שטובת הילד לא הייתה בראש. זה לא ייתכן שיפילו בעיות של מבוגרים על ילדים כגון פרנסה, אלימות, התעללות, בעיות בזוגיות וכשההורים מערבים אותו בריבים של מבוגרים ובבעיות הזוגיות ביניהם ובבעיות הכלכליות בבית - ילד בכל גיל לא צריך להתמודד עם הבעיות האלו. הילד אשכרה הביא כסף הבייתה מגיל 8 במקום לשבת ולהכין שיעורי בית ולא מדובר כאן במדינת עולם שלישי.

אין כאן רבנים

על מעט התורה שלמדנו אנו חוזרים בתשובה ולעצם השאלה עקרונית נראה שכדאי לו להימלט מפני הוריו האומללים איך היגעת לזה בכלל?

הוא צריך דחוף

טיפול נפשי יסודי,ושהפסיכולוג 'יפסוק' האם ואיך יהיה לו איזשהו קשר עם הוריו המטורפים.

למעלה