שאלה - מה ההסבר לכך שהחתול מנסה "לכסות בחול" את צלחת האוכל שלו?

אלישבע777

Well-known member
החתול החמוד שלי טופי, בחודשים האחרונים מדי פעם, עושה תנועות של כיסוי חול , על צלחת האוכל שלו! בדרך כלל בתום הארוחה ( הוא אוכל הכל בבת אחת ומשאיר צלחת ריקה) , לפעמים משאיר מעט בצלחת ושוב מנסה לכסות אותה בחול... לפעמים אפילו הופך אותה בכוונה, כאילו שמתי לו בשר פיגולים. בעבר זה לא קרה.
הוא אוהב את האוכל שלו ( אוריג'ין) ! הוא מקבל שלוש פעמים ביום מזון שקול, כדי שלא יעלה במשקל (הוא קצת שמן) ואוכל בתיאבון רב.
אין לי הסבר להתנהגות חריגה כזאת כי החתולים הקודמים ( שקיבלו מזון חופשי) לא עשו זאת וגם הוא לא עשה זאת, עד לאחרונה.

גורדיאן-II

Active member
החתול החמוד שלי טופי, בחודשים האחרונים מדי פעם, עושה תנועות של כיסוי חול , על צלחת האוכל שלו! בדרך כלל בתום הארוחה ( הוא אוכל הכל בבת אחת ומשאיר צלחת ריקה) , לפעמים משאיר מעט בצלחת ושוב מנסה לכסות אותה בחול... לפעמים אפילו הופך אותה בכוונה, כאילו שמתי לו בשר פיגולים. בעבר זה לא קרה.
הוא אוהב את האוכל שלו ( אוריג'ין) ! הוא מקבל שלוש פעמים ביום מזון שקול, כדי שלא יעלה במשקל (הוא קצת שמן) ואוכל בתיאבון רב.
אין לי הסבר להתנהגות חריגה כזאת כי החתולים הקודמים ( שקיבלו מזון חופשי) לא עשו זאת וגם הוא לא עשה זאת, עד לאחרונה.
פשוט מאוד.
לדעתו הוא לא מקבל מספיק אוכל (סובייקטיבית זה נכון), ולכן הוא 'מסתיר' את מקור המזון (הצלחת) תחת כיסוי של חול (מדומיין) כדי שמישהו אחר לא יגנוב ממנה את מנת המזון שלו.
כנ"ל לגבי הפיכת הצלחת, ברגע שהיא הפוכה אין לגנבי המזון גישה אליה.
אה, חשבת שהוא חושב שאת ספקית המזון שלו? - אז לא, הצלחת היא מי שמאכילה אותו, עובדה שעליה מופיע האוכל שלו.
אין לזה פתרון וגם לא צריך, הרי אין באמת חול בסביבה, ואם הצלחת ריקה אין שום נזק בזה שהופכים אותה.

אלישבע777

Well-known member
פשוט מאוד.
לדעתו הוא לא מקבל מספיק אוכל (סובייקטיבית זה נכון), ולכן הוא 'מסתיר' את מקור המזון (הצלחת) תחת כיסוי של חול (מדומיין) כדי שמישהו אחר לא יגנוב ממנה את מנת המזון שלו.
כנ"ל לגבי הפיכת הצלחת, ברגע שהיא הפוכה אין לגנבי המזון גישה אליה.
אה, חשבת שהוא חושב שאת ספקית המזון שלו? - אז לא, הצלחת היא מי שמאכילה אותו, עובדה שעליה מופיע האוכל שלו.
אין לזה פתרון וגם לא צריך, הרי אין באמת חול בסביבה, ואם הצלחת ריקה אין שום נזק בזה שהופכים אותה.
תשובה מעניינת, לא חשבתי על זה! אבל לא במקרה הזה.
הוא "מכסה בחול" צלחת ריקה אחרי גמר האכילה. לעיתים רחוקות אינו גומר הכל מייד ולא תמיד "מכסה בחול".
אכן לדעתו הוא צריך לקבל יותר מזון במהלך היום, בעיקר בחורף שהוא רעב יותר... הוא בדיאטה כי למרות הדיאטה הוא עלה קצת במשקל, בשקילה השנתית אצל הווטרינר. אני מניחה, שהוא היה עולה בהרבה, אלמלא הדיאטה.
לפי המלצת דימיטרי הוא צריך לקבל 65 גרם מזון והוא מקבל 70 גרם בסך הכל היומי. הוא חתול סבלני ואינו מנדנד לקראת האוכל, אלא יושב לייד צלחתו ומחכה עד שאבין למה...הוא יודע היטב שהמזון שלו במקרר והוא מכיר את הקופסא וכשאני מוציאה אותה, הוא מילל בקולי קולות - מן הסתם אלה יללות שמחה, אבל נשמעות כיללות שבר... הוא יודע לבקש ממני
( ביללות) מזון, אם אני במקרה שוכחת, או אם הוא נסגר באמבטיה ולא הצליח לפתוח בכוחות עצמו.

תנועות כיסוי החול שלו, מצביעות על כך שהוא אינו מרוצה, או כועס כאילו האכלתי אותו מזון פיגולים, אבל הוא אכל בתיאבון ושבע.. אז למה? חתולים מכסים בחול הפרשות וקיא וגם אם הם מריחים על הריצפה משהו לא נעים להם. אם אשים לו קוטג' בצלחת שהוא אינו אוהב (!) הוא "יכסה בחול".

פולגאר

Well-known member
בחיים לא נתקלתי בזה, אצלי הגשת האוכל היא לא ליד ארגז החול ולא ליד ארגז העצבים.

אלישבע777

Well-known member
בחיים לא נתקלתי בזה, אצלי הגשת האוכל היא לא ליד ארגז החול ולא ליד ארגז העצבים.
אצלי המזון מוגש לו במטבח רחוק מאוד מקופסת השירותים. לא יודעת מה זה ארגז עצבים... גם אני לא נתקלתי בדבר הזה בעבר. החתולים הקודמים , עשו תנועות חפירה וכיסוי בחול, רק על משהו שלא אהבו, לא על מזון שהם כן אהבו ולא על קערה ריקה בתום הארוחה. הפעולות האלה של החתול שלי, התחילו רק לאחרונה והוא כבר שנתיים וחצי אצלי.

פולגאר

Well-known member
אצלי המזון מוגש לו במטבח רחוק מאוד מקופסת השירותים. לא יודעת מה זה ארגז עצבים... גם אני לא נתקלתי בדבר הזה בעבר. החתולים הקודמים , עשו תנועות חפירה וכיסוי בחול, רק על משהו שלא אהבו, לא על מזון שהם כן אהבו ולא על קערה ריקה בתום הארוחה. הפעולות האלה של החתול שלי, התחילו רק לאחרונה והוא כבר שנתיים וחצי אצלי.
ארגז עצבים זה קופסא ריקה ששם הוא מחדד את ציפורניו וגם נח.
בצורה זאת, כל הרהיטים נשארים שלמים :-):

אלישבע777

Well-known member
ארגז עצבים זה קופסא ריקה ששם הוא מחדד את ציפורניו וגם נח.
בצורה זאת, כל הרהיטים נשארים שלמים :-):
ארגז עצבים... נחמד... לא העליתי בדעתי כינוי כזה. אגב החתולים "מחדדים" את ציפורניהם על גזעי עצים, כדי לסמן טריטוריה באמצעות ריחם האישי. זה לא בגלל עצבנות... אבל הם בוודאי נהנים מהפעולה הזאת. כשאני מלטפת את החתול הנח על מתקן הגרוד הוא מגיב בעליצות רבה ומשחיז את ציפורניו בשמחה. רואים כמה הוא שמח מהליטופים וגם מההשחזה. זו לא השחזה באמת, זה רק נראה כך לעינינו. הציפורנים שלו תמיד חדות אם הן אינן נשברות מ...ה"השחזה" הזאת.

אני לא בטוח לגבי הפרשנות של הסתרת האוכל. אצל חלק מהחתולים שלי אני רואה פעולה דומה של "חפירה" (בריצפה) ליד מתקני המים. לפעמים לפני שהם מתחילים לשתות, ולפעמים כשחסרים מים.
אולי הוא חופר והופך את הצלחת בנסיון למצוא עוד אוכל. את זה ראיתי הרבה פעמים כשחתול מחטט בשקית זבל, או מנסה (ומצליח) להרים מכסה כדי להגיע לאוכל שמתחתיו.

אלישבע777

Well-known member
אני לא בטוח לגבי הפרשנות של הסתרת האוכל. אצל חלק מהחתולים שלי אני רואה פעולה דומה של "חפירה" (בריצפה) ליד מתקני המים. לפעמים לפני שהם מתחילים לשתות, ולפעמים כשחסרים מים.
אולי הוא חופר והופך את הצלחת בנסיון למצוא עוד אוכל. את זה ראיתי הרבה פעמים כשחתול מחטט בשקית זבל, או מנסה (ומצליח) להרים מכסה כדי להגיע לאוכל שמתחתיו.
נכון לפעמים הוא "חופר" ומנסה למצוא משהו מתחת לקערה שאולי נכנס לשם ולפעמים הופך את קערת המזון כדי לחפש. אבל אלה פעולות "הגיוניות"... לא שאלתי על פעולות אלה, כי הן ברורות לעין.
ראיתי את החתול עושה את פעולת כיסוי החול, על הקיא שלו ועל גבינת קוטג שהוא טועם כמעט תמיד ו... נגעל ( לא ברור לי מדוע הוא שונא קוטג' ואוהב את שאר מוצרי החלב). אבל הוא עושה זאת גם על צלחת ריקה בתום הארוחה. וזה עדיין חידה עבורי...

Yukita

Active member
מנהל
לא נראה לי שמדובר בכעס (לא נראה לי שחתולים מביעים כעס בדרך כזו, זו יותר מדי פרשנות של עין אנושית). אולי מידה מסויימת של הסתרה. גם אצלנו עושים זאת מדי פעם, ויש פה שישה חתולים שכל פעם מישהו אחר מהם עושה זאת.

אלישבע777

Well-known member
לא נראה לי שמדובר בכעס (לא נראה לי שחתולים מביעים כעס בדרך כזו, זו יותר מדי פרשנות של עין אנושית). אולי מידה מסויימת של הסתרה. גם אצלנו עושים זאת מדי פעם, ויש פה שישה חתולים שכל פעם מישהו אחר מהם עושה זאת.
אכן נכון, באמת אין לו סיבה לכעוס. הוא נורא שמח לקבל את מזונו ופורץ ביללות שבר שהן יללות שמחה... הוא זולל אותו במהירות רבה וגומר הכל תוך דקות. אבל התנועות נראות לעיני , כאילו הוא מכסה בשר פיגולים. כנראה שזו פעולה נפוצה שלא כל חתול עושה והוא הראשון שאני מבחינה בפעולה כזאת.

dimitrygo

Active member
מנהל
יש 2 סיבות להתנהגות הזאת: או שחתול לא אוהב את האוכל או שהוא רוצה להסתיר את האוכל כדי לשמור אתו לעתיד.
מכיון שאצלך החתול עושה את זה אחרי הארוחה אז יש להניח שהוא עושה את זה מהסיבה השנייה.
זה שלא נשאר אוכל בצלחת כדי להסתיר אותו לא כ"כ משנה. כמו שזה לא באמת משנה שאין חול לחפור בו כדי לכסות את האוכל.

אלישבע777

Well-known member
יש 2 סיבות להתנהגות הזאת: או שחתול לא אוהב את האוכל או שהוא רוצה להסתיר את האוכל כדי לשמור אתו לעתיד.
מכיון שאצלך החתול עושה את זה אחרי הארוחה אז יש להניח שהוא עושה את זה מהסיבה השנייה.
זה שלא נשאר אוכל בצלחת כדי להסתיר אותו לא כ"כ משנה. כמו שזה לא באמת משנה שאין חול לחפור בו כדי לכסות את האוכל.
תודה דימיטרי, השתכנעתי סופית שזו כנראה סיבת התופעה כפי שציין גורדיאן. אכן זה נראה כמו פעולת כיסוי הפרשות או קיא, אבל כנראה גם פעולה אוטומטית אצל החתול הזה שהתחילה לאחרונה. לא ראיתי תופעה זו אצל חתולים קודמים, כי הם תמיד קיבלו מזון בעודף והם ידעו שהצלחת שלהם אינה מתרוקנת לעולם. החתול הזה מקבל מזון (שקול) 4 פעמים ביום ולא יותר.

למעלה