שאלה!

שאלה!

יש לי ילדה קטנה בגיל 4 שעושה לי בעיות באכילה.לא אוכלת שום דבר חוץ מפרוסה עם חומוס או דייסה בבקבוק של עד גיל 3.
אני מנסה לכוון אותה לאכול דברים אחרים.דיברתי ע"כ עם גרושתי שתעזור לי בעניין אבל היא לא עושה מספיק בנידון וטוענת שהיא אוכלת בסדר.אני טוען שלא.מה אפשר לעשות בעניין?

תלהיב אותה בזה שתיתן לה הרגשה כאילו

היא זו שהכינה את הארוחה.
אם זה לערבב את הביצים לחביתה או לחתוך את המלפפון בעזרתך. אפילו לזרות מלח מעל.
כל פעולה שתיתן לה להרגיש שהיא בשליטה והיא האחראית :)
אצלי בזמנו זה עבד.
דבר נוסף הוא פשוט לקשט את האוכל.
כשהילדה שלי הייתה בגן עשינו תורנות בין ההורים של אירוח כמה ילדים וזה כלל גם ארוחת ערב קלילה.
טיגנתי לכולם לחם עם ביצה והנחתי בצלחת גדולה במרכז השולחן, בצלוחיות קטנות שמתי זיתים תירס גבינה לבנה מלפפונים וכו.
כל אחד היה אמור להכין פרצוף מהלחם. החגיגה הייתה מטורפת הם זללו הכל וממש נהנו.
לפעמים מותר לשחק עם אוכל

מקווה שעזרתי קצת

מציעה לערוך בתוך התחלה

רשימה של כל המאכלים שהיא מוכנה לאכול - אצלך ואצל אימא שלה.
להבין האם מדובר בבררנות שקיימת אצל המון ילדים או שמדובר בהפרעת אכילה שדורשת התערבות.
אם אצל אימא שלה היא אוכלת אוכל יותר מגוון - זו איזושהי מניפולציה שהיא מפעילה עליך ואז ההתמודדות שלך צריכה להיות שונה, אחת הדרכים, כמו שהציעו פה - לשתף אותה בהכנה. אפשרות אחרת היא פשוט לשחרר את המקום הזה. לשבת לאכול יחד איתה ולהניח על השולחן מגוון מאכלים. לא להפוך את זה ל"עניין". מתישהו זה יגיע.

כמה זמן היא לא אוכלת "שום דבר" חוץ מ......?

אגב, אם הבדיקות הרפואיות שלה בסדר והיא מתפקדת כרגיל ומשקלה תקין אז אין לך מה להיכנס ללחץ מיותר .

ההתרשמות שלי ממך היא שהמאבק האמיתי הוא בין ההורים על גבה של הילדה ושהאוכל הוא רק תירוץ ותקן אותי אם אני טועה.....

אין בעיות

כלשהן לילדה.רק חילוקי דעות בין ההורים.לי פשוט חשוב לשנות את הרגלי האכילה שלה ולפתוח אותה לעוד דברים.כמה כבר אפשר דייסה של עד גיל 3?

כמו שחשבתי...

מעניין למה כ"כ חשוב לך לחשוף את הילדה בת ה-4 למאכלים אחרים ?

המאבקים ביניכם רק יחמירו את ההתנגדות שלה במיוחד כשאימה לא משתפת איתך פעולה ולא מבינה על מה המהומה שלך בעניין .

כי

לרוב היא אוכלת שטויות אצל אמא שלה ולי אח"כ יש בעיה.לא יודע כמה כבר אפשר לתת לה את הדייסה הזאת.אולי דייסה מסוג אחר שאוכלים בד"כ בצלחת ולא מה שתינוקות שותים ע"ע סימילאק וכו".

לדעתי יש ביניכם מלחמה סמוייה וגלוייה

בעקבות הנישואים ואולי גם הגירושים ואותה עליכם לפתור למענכם ובעיקר למען
טובת הילדה שלכם ! .
חוסר התקשורת ומאבקי השליטה שלכם על גבה של הילדה גורמים לה נזק וכל עניין שינוי האוכל הוא מיותר כרגע ומקצין את המצב ביניכם.

דבר נוסף - אין לי מושג כמה זמן אתם גרושים

השערה:
אולי יש מצב שאכילת הדייסה היא חלק וכתוצאה מפירוק המשפחה?

להערכתי זה שווה בדיקה .

אין קשר?

תן לה לעכל ולהסתגל לטלטלה שהיא עוברת ורק אחרי כך תתעסק בחשיפה למאכלים אחרים.

בכלל אני חושב שקצת שיחות עם אנשי מקצוע לא יזיקו לך , אבל זו רק דעתי ואתה כמובן לא חייב לקבל אותה.

בהצלחה !

תשמע,

תניח רגע בצד את המלחמות עם האימא שלה.
החיים בבית של אבא והחיים בבית של אימא הם שונים.
ילדים קולטים מהר מאוד את ההבדלים.
(כמו גם את ההבדלים בין הבית של ההורים לעומת בית של סבא וסבתא וכדו'. לא קשור רק לגרושים/גרושות
).
אם החלטת שחשוב לך לחשוף אותה למגוון רחב יותר של מאכלים - תבצע.
תגדיר את הגבולות של הבית שלך (למשל - אצלי בבית אוכלים דייסה רק פעם אחת ביום בבוקר/בערב/ווטאבר). תגדיר אותם קודם כל מול עצמך ותדע יכולות להיות כל מיני תגובות להחלטות שלך (שלא תופתע).
תהיה עקבי אבל נעים. כמו בכל סוג של גמילה/שינוי שאנחנו מחנכים את הילדים שלנו אליו.
אתה יכול להגיד שבארוחת בוקר בוחרים מבין דברים מסוימים (סלט, ביצה, לחם עם משהו, צלעות כבש), ובארוחת צהרים בוחרים מבין דברים אחרים. תדאג למגוון ותהיה סבלני.

למעלה