שאלה...

שאלה...

בגמ` מובא שישנה בריה שבימינו נקראת בת הים (שחציה בצורת אדם וחציה בצורת דג...) מישו יודע היכן המקור בגמ`? ואיך נוצרה בריה כזאת... אודה מראש למי שיביא תשובה!

mgb

New member
בת-ים..

בס"ד אין במציאות בריה כזו.אבל הרד"ק מסביר שאליל קדמון היה נראה כך: (שמואל א', פרק ה' פסוק ד'): "...אמרו כי דגון מטבורו ולמטה היה צורת דג לפיכך נקרא דגון ומטבורו ולמעלה צורת אדם... " והכוונה שם לגבי פסל של עבודה זרה ולא מציאות מסוימת.. לגבי בת הים זוהי פיקציה של שרלטנים בלבד בדיוק כמו תמונות(די פוטוגניות, יש לציין
) של דינוזאורים.. דבר שכן היה קיים ופחות ידוע מפורסם הוא "אדני השדה": במשנה כלאיים פרק ח' משנה ה': "הפרוטייות, אסורות; והרמך, מותר. ואדני השדה, חיה; רבי יוסי אומר, מטמאות באוהל כאדם..." לצערי, אין לי כעת האפשרות להביא את פירוש הר"ש והרמב"ם. לטובת אלה שאין המפרשים הנ"ל בהישג יד, אני מצטט מתוך זכרוני : והוא כמין צורת אדם וקשור לאדמה בחבל היוצא מטבורו והוא טורף כל מי שמתקרב אליו.. וכשרוצים להרגו יורים בו מרחוק חיצים בחבל וכיוון שהחבל נפסק(נחתך) הוא מייד מת.. למי שיש יעיין בפירושם..מדהים!!! אגב, בירושלמי מפורש שזהו "בר נש דטור". כלומר בן איש הרים.. וצורתו כמין קוף גדול. בברכה

שיבולית

New member
שמעתי פעם שיש יצור כזה לפי חז"ל-

והוא נוצר מביאה של אדם על נקבת דג מסויים (או דולפין או לוויתן - לא ממש זוכרת), או להפך ביאת הדג על אישה... מכל שאר בעלי החיים - לא יצא וולד אך מסוג זה יוצאת בת ים - חציה אדם חציה דג. בלי נדר כשאחזור מהעבודה בערב אחפש את המקור...

mgb

New member
על פי חז"ל..

בס"ד ביאת אדם על בהמה גורם למותה.. בברכה

זהו...

שאתמול מישהי אמרה לי בדיוק את מה שכתבת שזה נוצר כתוצאה מביאת אדם על לויתן/דולפין... אבל זה נטול מציאות... כי הרי אם בנדם יבוא על בהמה, לא יצא חצי בנדם חצי בהמה... ואנלא דיברתי על בן הרים, חוץ מזה, שיש תמונות מוכחות מהצונאמי שנפלטה בת ים רואים ממש גוף אשה בחלק העליון וממש את השלד עם 2 ידיים ובחלק התחתון גוף של דג... ראיתי גם את התמונה אבל לא כ"כ ברור באחת הקומונות...

mgb

New member
נפלטה מצונאמי של הדמיון..../images/Emo3.gif

בס"ד בטכנולוגיות של היום בעיה לייצור דמות-בובה כזאת ??

התולעת 1

New member
שמעתי פעם בקלטת של הרב רמי לוי

שם הוא הזביר,שיש יצור שחציו אדם וחציו דולפין וכמו שהבנתי ממנו,שהוא לא ממעשה בראשית,אלה הוא מתוצעה של כלאיים, מצביון הנכד של עשיו ודולפין בברכה

asaf2000

New member
דווקא יש כזה דבר בת-ים על פי התורה

(מנגון הוספות תגובות בתפוז לא עובד כעת לכן פתחתי הודעה חדשה) גם אני סברתי שזה רק פסל של עבודה זרה כמו שכתוב ברד"ק, אבל זכרתי ששמעתי פעם שיש לזה מקום בגמרא ולאחרונה היה על זה דיון בפורום בחדרי חרדים ושם הביאו את המקור - מסכת בכורות דף ח' עמוד א', רש"י ד"ה בני ימא. בני ימא - דגים יש בים שחציין צורת אדם וחציין צורת דג ובלע"ז שריינ"א: ובתוספות: הדולפנין פרין ורבין מבני אדם - כן גירסת הקונטרס וכן מוכח בתוספתא [פ"א] יולדין ומגדלין מבני אדם: בכל מקרה התמונות שהופצו באימייל כאילו מצאו בת ים בצונאמי הן זיוף ומופיעות בכל אתרי האינטרנט שמדברים על מכתבי דואר אלקטרוני מזויפים, למשל כאן. פיברוקים נוספים של בנות ים במשך הדורות אפשר למצוא בשפע באתר הזה.

אסף...

אתה ענקקק! תודה רבה על המקור! אעיין בו! נצל"ש, ראית את תשובתי בקשר לשיר שביקשת שאברר?

יש לי קושיא בעניין...

לפי דברי רש"י הדולפינים יכולים להתעבר מאדם, אולם מדברי התוספתא קשה עליו, שהרי התוספתא כותב `ולא כולן מאדם ולא אדם מכולן` ואח"כ כתוב בתוספתא `הדולפינים מולידין ומגדלין כאדם` משמע שזה לא מאדם, אלא הם פרין ורבין כמו בני אדם, ולפי דבריו אין דולפין יכול להתעבר מאדם ולא אדם מדולפין... אשמח לקבל תירוץ...

asaf2000

New member
מצאתי אתר עם פלפול שלם על הנושא

כנס לכאן. והנה עוד משהו מתוך האתר הנ"ל: במדרש עצמו, לא הובא פירוש העניין, אך המפרשים טענו כי מדובר כאן באותה 'סירנה', כמו שנראה מפירש"י בנידון דידן (שׂריינ"א = סירנה). דבר נוסף הוא, כי במדרש נידונה ה'סירנה' בהקשר הלכתי מובהק, כיצור שנולד מזיווג של בני אדם ודולפינים. הראב"ד בפירושו על אתר, הפליג לתאר כי הסירנות מנגנות בעל המכתב הנ"ל כותב למסקנה לשיטתו שהכל שטויות...

mgb

New member
לר' אסף!

בס"ד ראשית תודה על המידע ומכל מלמדי השכלתי!! לא היה ידוע לי מידע זה שהעשרת. על כך תבורך! רק לעניות דעתי יש לעיין אם הכוונה כפשוטו..ממש לא מסתדר שאדם שיבוע על דולפין יצא חצי דג חצי אדם..אבל "יש לא-לוקים מילין".. בברכה

mgb

New member
תגובה לנצל"ש

בס"ד המקור הוא איוב פרק לו.ב: "ַּתַּר-לִי זְעֵיר, וַאֲחַוֶּךָּ כִּי עוֹד לֶאֱלוֹהַּ מִלִּים" ע' רש"י לפשוטו. אבל כביטוי הכוונה כלומר: "עוד יש בעתיד להוסיף על כך" או "ה' יעזור להוסיף מילים על הנאמר כבר" וכיו"ב. כמו "עוד חזון למועד" (חבקוק ב,ג) או "ימים יגידו" או "ימים ידברו"(איוב לב ז) בברכה

זה מה שגם...

לי לא מסתדר... כי הרי אתה בעצמך הבאת מקור מחז"ל שאדם שבא על בהמה היא מתה... מה גם תציץ בקושיא שנוצרה לי מהעיון במקורות שאסף הביא...

חיד"א מפורש אומר שיש בני ים.

מביא גם מקורות ומעשה שהיה עם מלך צרפת ושריו שראו ואמרו לעם, ואומר שיש מחלוקת בין אם הידיים שלה הם סנפירים, או שרק מחציה ומטה היא דג. הוא אומר גם שם שהם טורפות בני אדם ומלחים בעיקר ע"י שירתם היפה והמפתה.

לייבלע

New member
יש כזאת גמרא

במסכת בכורות שכתוב שם שיש בים בריאה כזאת . לאחרונה פורסמה באינטרנט תמונה של בריאה כזאת שנפלטה מהים בצונאמי , אין לדעת אם זו תמונה אמיתית או פוטו מונטז` שמישהו עשה . אגב יש גמרא במסכת בבא מציעא כמדומני שכתוב שכל בריאה שיש בארץ קיימת בים מבריאת העולם .

יהודיה18

New member
קיים

יש לזה מקורות בגמרא.. וחכמים מפרשים על זה, קוראים לה סירינה, והיא מאוד מכוערת, קולה ערב ביותר, וכאשר היא רואה ספינת אנשים היא פוצחת בשירה שגורמת לכל אנשי הספינה להרדם, ואח"כ היא נכנסת לספינה וטורפת את האנשים.. מקורות מוסמכים.

למעלה