שאלות לאיתמר

pilot23

New member
שאלות לאיתמר

שלום, אשמח אם תוכל לענות לי על כמה שאלות: 1. האם נושאים זהים למיקוד של שנה שעברה והשנה, ייתכן שרוב הסיכויים שאם נשאלו שאלות עליהם בבגרות שנה שעברה הם לא יופיעו השנה? למשל הסיבות להגירה לארה"ב.. הופיעה על זה שנה שעברה שאלה, האם נכון לומר שרוב הסיכויים שלא ישאלו את אותה שאלה השנה? 2. האם כל עניין ההיסטוריון דה קרבר ודעותיו ירד השנה במיקוד? 3. האם תוכל לתת לי טיפים לשינון חומר בעל פה? אני מוצאת את עצמי יודעת את החומר אבל קשה לי ממש לשנן לפרטי פרטים. אני שואפת לציון מאוד גבוה ולכן חשוב לי לדעת את החומר ממש טוב. תודה.

pilot23

New member
תוספת קטנה

לגביי מאפייני המהגרים בספר של פלורסהיים.. רשמת שזה בעמ' 10-12 אבל כמעט לא רשום שם כלום על זה.. תוכל לכוון אותי? ראיתי בסיכום שלך בערוץ ההיסטוריה את המאפיינים ,האם זה מספיק מה שכתבת? תוכל אולי לפרט קצת יותר ? כי לא נראה לי שתשובה כזו קצרה בבגרות תתקבל למרות שזה בטח יהיה רק חלק מסעיף.

תשובות על ארה"ב

1. הנושאים הם לא זהים אחד לאחד למיקוד של שנה שעברה - חלק מהנושאים נשארו וחלק הוחלפו. לא כדאי לעשות שיקולים של מה שהופיע שנה שעברה בטח לא יופיע השנה. אפשר לשער, שנושא שהייתה עליו שאלה גדולה יהפוך לשאלה קטנה אבל גם זה כמובן לא ודאי. בנוסף, אפרופו "מאפייני מושבות" זה יכול להיות חלק מסעיף בשאלה (כמו שאמרת) שיוביל דווקא לנושא מלחמת האזרחים האמריקנית. 2. העניין עם דה קרבקר לא ירד השנה במיקוד. 3. לגבי שינון בעל-פה. אפשר לענות על שאלות מבגרויות (רלוונטיות למיקוד, כמובן) - פעם עם חומר מלא, פעם עם חומר סגור ולהמשיך לענות בכתב עד שמתקבלת התשובה הרצויה. כך אפשר לעשות גם עם נושאים שאין עליהם מספיק שאלות. פשוט לקחת סעיפים במיקוד ולהפוך לשאלות. 4. לגבי עמ' של מאפייני המושבות: כתבתי בעבר בפורום, שאפשר ורצוי להיעזר גם בעמ' 59 - 63 המובילים למלחמת האזרחים האמריקנית. זאת והחומר שמופיע בסיכום.

pilot23

New member
המשך

לגביי מאפייני המושבות.. הבנתי שזה גם בעמודים 59- 63.. אבל תוכל לכוון אותי ספיצית בקווים כלליים מה אני אמורה לראות? כי אין לי שום מושג על ההיסטוריה של ארה"ב... אני לא ממש יודעת מה אני מחפשת. עמודים 10 - 12 לא קשורים למאפייני המושבות ? וכמו כן, לא ענית לי לגביי מאפייני המהגרים.. כתבת אז בפורום שזה בעמ' 10-12 בפלורסהיים.. אבל באמת שאני לא רואה כלום של על מאפייני המהגרים. באמת שזה לא מעצלנות, אלא שאני פשוט לא מוצאת את הנושאים האלה בעמודים שנתת . תודה.

ארה"ב - עוד תשובות

מאפייני המהגרים מבוססים על מספר קטגוריות בסיסיות: ארצות מוצא (עניין המשתנה עם השנים ודרכו יש לשים לב לאלמנטים שיתופיים על בסיס שפה, אתניות ודת), מעמד חברתי-כלכלי (גם בארץ המוצא וגם העוני הנמשך גם לאחר ההגעה לאמריקה) ובכך אלה קטגוריות המבוססות על "מטען" העבר שהם נושאים איתם, ומנגד גם האמונה בכוחו של האדם הבודד, האינדיבידואל להצליח עם התנאים "הראשוניים" שעימם יכול המהגר להתמודד בספר האמריקני (כלומר ב"עתיד"). את זה אפשר ללוות ב"נכונות" לוותר על זהות ישנה לטובת זהות "אמריקנית" חדשה. אפשר גם לציין שעם התגברות המהפכה התעשייתית הופכת רוב ההגירה החל מסוף המאה ה-19 להגירה עירונית. אגב, מידע נוסף על המהגרים מצוי גם בעמ' 19-14. לגבי מאפייני המושבות: בעמ' 12-10: בטור הימני בעמ' 10, אפר לראות תיאור ראשוני של התפתחות "הדרום העמוק" ואיזה סוג גידולים חקלאיים פותחו באזור וכיצד התבססה חקלאות זו על העבדות. יש גם התייחסות למדינות שיתפתחו בספר במישורים הגדולים. בסוף הטור השמאלי בעמ' 59, מתחילה התייחסות להבדלים בין אזורי הצפון לדרום ומכאן נובע תיאור ראשוני של מאפייני האזורים השונים. ישנה התייחסות לתנאים הגיאוגרפיים בכל אזור וכיצד הגיאוגרפיה (והאקלים) היא שמעצבת את החקלאות ומכאן את הכלכלה והמסחר בכל אזור ומכאן יש השלכה ישירה להתפתחות משק העבדים בדרום (שהתאימה לסוג הגידולים החקלאיים שהתאימה לתנאי הסביבה וכו'). בסוף עמ' 60, מתחילה התייחסות להתייבות העירונית המתפתחת בצפון דרך המוגבלות במשאבי הקרקע - ומכאן החיפוש אחר אפיקים אחרים כמו מלאכה זעירה ומסחר - ומכאן להתפתחות הטבעית - ערים. זה יחד עם הסיכומים אמורים לכוון אותך למקום הנכון. אם יש עוד שאלות, אשמח לענות.

pilot23

New member
עוד שאלות

היי, אוקיי, מבחינת מאפייני המהגרים נראה לי שהסתדרתי . תודה!! מלבד דבר אחד.. בעמ' 24 מדברים מעט על גל הגירה במאה ה- 20 .. האם גם את זה צריך לדעת? לגביי מאפייני המושבות : אכן ראיתי את עניין התפתחות הדרום העמוק וסוגי הגידולים החלקאיים. תוכל לומר כמה מילים על עניין חקלאות שמבוססת על עבדות ? ומשהו חשוב...ותוכל גם להגדיר איזה מקומות בערך נכללים בצפון ובדרום, ואילו במזרח ובמערב? בעמ' 10 בסוף מתחילים לספר על כל מני דברים איתם היו צריכים להתמודד עם המהגרים(איתני טבע, אינידאנים וכו').. זה כבר לא רלוונטי, נכון? המון תודה!!!

K C

New member
../images/Emo26.gif

מציע לבדוק את פתרונות יואל גבע. ישנה תשובה על מאפייני המהגרים.

למעלה