שאלת פתיחה:

http://www.lateinforum.de/thesauru/

http://www.lateinforum.de/thesauru/WdAntike/L/lepidus.htm

neko

New member
אחד אחד

מה ההבדל בין אינטיליגנציה וגאונות? הרוב טוענים שאינטלגנציה אינה גוררת גאונות (אבל בהחלט עוזרת). גאונות מתגלה ביצירה מיוחדת או בהמצאה שאינה שגרתית. כיצד נמדדת אינטיליגנציה? ע"י מבחני IQ, לשם כך הומצאו. ומהו המדד של אינטיליגנציה? האם זה נמדד בזכרון גבוה? האם ביכולת מילולית? האם ביכולת מתמטית? האם בכושר הבעה בכתב? כישרון אומנותי? יצירתיות? דמיון מפותח? האם בקסם אישי ויכולת שיכנוע? האם בחשיבה אסטרטגית? חשיבה אנליטית? ידע טריויאלי? עיבוד מידע? יכולת למידה? כושר הסתגלות? כישרון מוזיקלי? חשיבה אנליטית בלבד, לפחות הIQ שבד"כ נמדד (ישנם מבחנים המודדים דברים אחרים). מציאת דפוסים, דימיונות ושונויות. יכולת הפשטה. נתתי היום הגדרה מילונית בשרשור אחר... ואיך בכלל אפשר ליישם מבחן סטנדרטי על מין לא סטנדרטי כלל ועיקר? (אפילו כאשר המבחנים מותאמים לארצות ושפות שונות) האם יכולתו של המין האנושי יכולה להמדד כמו מחשב? (מהירות מעבד, זכרון, כרטיסי הרחבה, לוח אם, רוחב פס) האם בזה מסתכמת היכולת האנושית? לא, אך זהו מדד לא רע ליכולות האדם: למהירות תפיסתו, לעומק ההבנה שלו... אין טעם לדבר עם אדם עם IQ 80 על הסיבות שבעטיין פיתחו את תאורית המפץ הגדול (אם כי מנסים כל הזמן בפורום אתאיזם ודת...) האם פיקאסו לא פחות מוכשר משיקספיר או קארל מארקס או ניטשה או סטיבן הוקינג? כשרון הוא דבר סובייקטיבי. ומי מהם יותר אינטיליגנטי? שכחתי לעשות להם מבחנים, תזכיר לי בפעם הבאה שאתה רואה אותם
. ואם שייקספיר ופיקאסו וניטשה לא היו עוברים את מבחן הIQ בהצלחה הם היו מנועים מלהצטרף למנסא? כנראה שכן. רק בגלל שהם מתים זה נותן להם את הפריוילגיות האלה של להחשב אינטלגנטים ללא בדיקה
. והאם זה אומר שתרומותיהם לאנושות פחותות מאלו של מארקס והוקינג? אין קשר בין אינטלגנציה לתרומה. ישנם אנשים מאד חכמים שכל מעשם מסתכם בפתרון תשבצים תוך 20 שניות, ולעומת זאת אנשים מתחת לממוצע ששינו את העולם לחלוטין. כיצד אפשר לתת מדד ליכולת שיכלית דרך מבחן כה מוגבל? הרי הידע שלנו על המוח האנושי עדיין לא מלא, ולכן אין לנו את הכלים "לאבחן" יכולת אינטלקטואלית באופן מלא. המבחן נותן מדד של אדם מול אדם. מדד סטטיסטי. בכך הוא מצליח דווקא טוב מאד (סטייה של עד 10 נק' בד"כ). ומה הטעם לאבחן אנטיליגנציה? השימוש הכי חשוב לדעתי: איתור מחוננים מגיל צעיר ע"מ להתאים להם תוכנית לימודים. האם זה לא יותר ממדליה של כבוד? מן אמירה של "אני יותר טוב מכם!" אני מניח שיש כאלה אנשים. חבל לי עליהם.. (מסתבר שגם החכמים והטובים שביננו פגיעים להיבריס המתעתע) דווקא החכמים והטובים...

Dr Spock

New member
יפה מאוד...

ענית על כל השאלות שלי באופן אנליטי והגיוני... אך בעצם לא ענית לי! מה שכתבתי בהודעה שלי זה בעצם ביקורת על הרעיון של מדידת אינטילגנציה ודרך שבה זה מיושם. כתבת שחשיבה אנליטית היא המדד היחידי לאינט', כלומר כל יכולת חשובה אחרת נדחקה לפינה, אין מקום ליצירתיות? אין מקום לכשרון? מדוע יש להשוות אנשים כמו שמשווים מחשבים או ציוד מכני? (Banchmarking) האם אנחנו מיוצרים במפעל? בעצם ארגון מנסא יצר מגדל שן של אינטלקטואלים, ואין מקום בעולמכם לכל אדם אחר. זה מזכיר לי את הביטוי הידוע של הנרי פורד: "המכוניות שלנו מיוצרות בכל צבע ובלבד שהן יהיו שחורות" וזה בעצם מה שאתה אומר לי...

neko

New member
טוםטוםטום, לה לה לה.

כתבת שחשיבה אנליטית היא המדד היחידי לאינט', כלומר כל יכולת חשובה אחרת נדחקה לפינה, אין מקום ליצירתיות? אין מקום לכשרון? מדוע יש להשוות אנשים כמו שמשווים מחשבים או ציוד מכני? (Banchmarking) האם אנחנו מיוצרים במפעל? יש מקום לכל הדברים הללו, הם פשוט לא נמדדים במבחן IQ ולא נדרשים ע"מ להתקבל למנסה. אם אתה רוצה להתקבל לאגודת הציירים הישראלית או ללימודי דוקטורט - הפגן את הכישורים המתאימים.

Flashoo

New member
מוזר לציין

שאחרי שמקבלים ציון טוב במבחן (טוב מספיק) אף אחד לא שואל את השאלות הללו :) בקשר ליצרתיות - לדעתי מעצם הגדרתה היא קשה מאוד למדידה, אולי חברה שלי, שהתחילה ללמוד עכשיו פסיכולוגיה סוציולוגיה ואנתרופולוגיה תחקור את הנושא הזה, זה מאוד מעניין אותי ואני החזק מבין שנינו :) בכל מקרה, יהיה נחמד אם פסיכולוג יוכל לחבור ולענות על השאלות הללו מנק' מבט מקצועית יותר.

Dr Spock

New member
גם אני אשמח לקבל דעה מקצועית

מפסיכולוג או פסיכיאטר ואפילו ניורולוג. (לא שאני מזלזל בתשובותיו של Neko, ידידי הטוב!)

MelodicTruth

New member
בשביל דעה מקצועית

תיאלץ לקרוא ספרים.
בכל מקרה, אם יש לך כל לחכות, אתה יכול לשאול צרפתי חביב בשם Xavier Jouve. הוא בעל תואר שלישי בפסיכולוגיה, והספיק לחבר לא מעט מבחנים שאת חלקם אפשר לנסות רק דרך פסיכולוגים. הוא המחבר של N-VCPE-R, מבחן הIQ המקצועי היחיד באינטרנט. הבנאדם בקושי עונה לדואר אלקטרוני, אבל אם בא לך לנסות: [email protected] ואם בא לך תשובה מהירה, אפשר לנסות לשלוח שאלות לQ&A באתר הזה: http://home8.swipnet.se/~w-80790/Q&A/Q&A.htm על חלק מהשאלות שלך כבר יש את התשובות בQ&A

MelodicTruth

New member
המלצה

"ומהו המדד של אינטיליגנציה? האם זה נמדד בזכרון גבוה? האם ביכולת מילולית? האם ביכולת מתמטית? האם בכושר הבעה בכתב? כישרון אומנותי? יצירתיות? דמיון מפותח? האם בקסם אישי ויכולת שיכנוע? האם בחשיבה אסטרטגית? חשיבה אנליטית? ידע טריויאלי? עיבוד מידע? יכולת למידה? כושר הסתגלות? כישרון מוזיקלי?" גרדנר כתב ספר בשם "אינטליגנציות מרובות" שדן בשאלות הנ"ל. מומלץ.

מעניין שכל שאלה הנוגעת לאינטליגנציה

איכשהו נוגעת לזיכרון ולמתמטיקה. הכרתי מישהו, גאון אמיתי, שהזיכרון שלו היה מהגרועים בהם נתקלתי בחיי. החלק המתמטי אכן היה מפותח מאוד. מצד שני, לא חסרים אנשים יכולתם המתמטית דפוקה אבל רגישותם האנושית עילאית ויכולתם לתאר תקופה גאונית.

MelodicTruth

New member
IQ גבוה

לא הופך את החשיבה שלך למושלמת. קחו לדוגמה את רמנוג'אן, מתמטיקאי הודי גאון שהתקשה בכל מה שקשור לכפל. אגב, יש הקבלה בין IQ לזכרון, אבל זה משתנה מאדם לאדם. אני מציע שתקראו את הספר של גרדנר. לפי הספר, יתכן גאון מתמטי עם יכולת מילולית עלובה.

האמת, אני לא מכיר גאון מתמטי עם

יכולת מילולית טובה. מסתבר שגאונות תופסת בתחום אחד מוגדר ואלה המתלווים אליו אבל בהחלט לא בכולם ולא בחלק הרגשי.

MelodicTruth

New member
אגב, תיאוריה זו

סותרת את הדעה הרווחת כי רמת האינטליגנציה שווה(פחות או יותר) בכל התחומים.

לא היה ולא נברא. למרבה הצער יש

פערים בגאונות זו או אחרת. למרבה השמחה, גם גאונות מצומצמת ככל שתהיה ברוכה היא. השאלה היא רק למי.

למעלה