שומה

ami69

New member
שומה

לאבי שנער! קיבלתי דירה בירושה מה אחוז המס שעלי לשלם במידה וארצה למכור את הדירה? שווי הדירה כ 80K$ בתודה עמי

שנער

New member
מס שבח והיטל השבחה

אתה נכנס לנעלי המוריש ומס שבח הינו 50% מהרווח הריאלי שנוצר במכירת הדירה. המס הסופי הינו בגובה המס השולי שלך - בסוף השנה אתה צריך להגיש דו"ח למס הכנסה ואם לא תגיע ל-50% תקבל החזרים. ישנם מקרים רבים בהם ניתן לקבל פטור ממס במכירת דירת מגורים, זה תלוי בך וגם במוריש - עליך לבדוק זאת עם איש מקצוע. לעיתים חל על המכירה גם היטל השבחה. ראה ברשימת המאמרים מאמר בנושא "מס שבח והיטל השבחה"

שים לב!! ../images/Emo104.gif

תשובתו של אבי שנער נכונה, אבל זאת בהנחה שהמוריש נפטר אחרי 1 לאפריל 1981. אם הוא נפטר קודם לכן, אינך נכנס בנעליו, והמס מחושב לפי שווי הדירה ביום הפטירה.

מיסוי ירושה

הערה לגבי תגובתו של עו"ד עמנואל ויזר: בכל מקרה היורש "נכנס לנעלי" המוריש. לגבי תאריך פטירת המוריש - אם הוא נפטר לפני 1.4.1981 שווי הרכישה יהיה בהתאם למה שנקבע ברשויות המס, שכן אותה עת היה מס עזבון ורצו למנוע התחקמויות. באם המוריש נפטר אחרי התאריך הנ"ל עלות הרכישה הינה עלותו הרכישה של המוריש.

דובי123

New member
תיקון קטן לתיקון

אם הפטירה היתה לפנ 63 אזי המס בגובה מסים בהתאם לשנה אם הפטירה היא היא בין 63ל81 אזי באותה תקופה היה מס עיזבון אשר השווי בו הוא המגלם את שווי הרכישה ולפיו יש לחשב המס לפי גילום מלא פטירה ב81 ואילך היורש נכנס בנעלי המוריש והמס הוא בהתאם לתאריך הרכישה המקורי [משמע עד 61 אחוז מסוים קבוע ומאילך גילום מלא] נובן שלאור שאלתו הקצרה החסרת פרטים רבים - לא ניתן להשיבו אפילו במשוער עם זאת סביר מאד כי הנו יכול בכל לקבל פטור בגין המכירה

שנער

New member
קצת הבהרות - ואולי אחכים

1. לא הבנתי מה קורה אם הפטירה לפני 63 ועל סמך מה אתה אומר את זה. 2. גם לא הבנתי מהיכן לקחת 61% ומה זה "מסוים קבוע ומאילך גילום מלא"? אשמח אם תרחיב ותפרט.

תיקון לתיקון לתיקון ../images/Emo13.gif ../images/Emo104.gif

למה לסבך? בפשטות - אם המוריש נפטר לפני 1981, ערך הרכישה לצורך חישוב מס שבח הוא ערך הדירה ביום פטירת המוריש. חישוב ערך הדירה באותו יום נעשה באותה צורה כפי שהיו מחשבים את שוויה לצורך מס עזבון. ובאשר ל"כניסה לנעליו" - אינני מסכים. אין כאן העברה מלאה של זכויות וחובות, ואין היורש חליפו של המוריש.

שנער

New member
ובכל זאת בא נשמע את דעתו של דובי123

אולי יש לו משהו לחדש

דובי123

New member
אני בטוח שהכל ידוע לכם - קטונתי

אבל היות ונשאלתי אז אשיב [יש גלגל הצלה אולי עוזר טלפוני
] עד שנת 61גובה מס שבח הוא קבוע כך רכישה ב48 המס הוא 12% וב56 הוא 20% החל משנת 61 הסתימה תקופת המס הקבוע והחל מה שאנו קוראים "גילום מלא" בעת היות מס עיזבון - נקבע כי יום העזבון הוא תאריך הרכישה [לצורכי מס שבח] וגובה הרכישה הוא לפי השווי שדווח לצורכי מס עיזבון עם חלוף מן העולם מס עזבון - חלו מספר שינוים 1. תאריך הרכישה לצורכי מס הוא התאריך המקורי [ולא תאריך ההורשה] 2. משמעות סעיף מספר 1 היא שאם האדם ידע למות "נכון" אז הוא ישלם הרבה פחות מס לדוגמא אם ידע להאריך הנפטר ימים עד שנת ב82 [במקום ב80 - עד כמה שזה נשמע נורא] ותאריך הרכישה של הדירה ע"י הנפטר היה בשנת 56 - הרי שלצורכי מס שבח יראה כאילו הדירה נרכשה בשנת 56 [ולא בשנת 80 במקרה המקביל] וע"כ יהיה זכאי למס קבוע בגובה של 20% בלבד דרך אגב אם אינני טועה לצורכי מס שבח עוברות זכויות המוריש ליורש מכל היבט שהוא כמעט כולל הפטור ממס שבח - אם הגיע לנפטר פטור יוכל היורש להנות מפטור זה כאשר מוכרים דירה ב80אלף כדאי לתת את הדעת אם אין כונה למכור גם דירה יקרה יותר היות ויתכן שלא ניתן לקבל פטור על שניהם ויתכן כי כדאי לשלם מס שבח על הזולה יותר גם אם היא נמכרת ראשונה

דובי123

New member
ט.ל.ח

>>היא שאם האדם ידע למות "נכון" אז הוא ישלם הרבה פחות מס << הכוונה כמובן שהיורש ישלם פחות מס מי שנפטר פטור גם מדאגות העולם הזה

שנער

New member
עכשיו זה ברור לי

פשוט דיברנו על תאריך פטירה ולא קישרתי שאתה מתכוון לשיעורי המס על "קרקע היסטורית" (עד 1960). אגב, זכויות המוריש לצרכי מס שבח אינן עוברות מכל ההיבטים. אם למוריש היו יותר מדירה אחת היורש אינו יכול למכור בפטור של המוריש אף אחת מהן. חוץ מזה לקבלת הפטור תלוי מה היתה הקרבה בין המוריש והיורש.

ציפי ג

New member
אמאלה

הלחצתם אותי. סבתי נפטרה ב65 עד היום לא הסדרנו את צו הירושה . אתם אומרים שיהיה מס שבח?

ציפי ג

New member
חייבת לציין שאני לחלוטין מבולבלת

לא הסדרנו את צו הירושה מהרבה סיבות שאיני רוצה להכנס אליהן (באמת סיבות טובות). סבתי ז"ל היא בעלת מחצית הדירה, הדירה נרכשה ממש בראשית שנות החמישים. אז איך אני מחשבת את שווי הדירה, בהתחשב שזו דירת מגורים יחידה של המנוחה?

שנער

New member
ירושה מסבתך ז"ל

ב 1965 היה מס עיזבון והיו אמורים לשלם על הירושה. שווי הרכישה הינו השווי שנרבע לצורך מס עיזבון ותאריך הרכשיה הינו תאריך הפטירה (נדמה לי). אם לא שולם בפועל מס עיזבון ולא נקבע שווי לתורך כך - אין לי מושג מה עושים ולפי מה מחשבים (אולי לפי השווי ביום הפטירה). מס שבח חל כמובן רק בעת מכירת הדירה - וניתן לקבל פטור במקרים רבים ומגוונים (אחת ל-4 שנים, למוריש היתה רק דירה אחת שאם היה מוכר אותה היה יכול למכרה בפטור וכו´). אם לא מכרתם עד כה, תכננו כך שתוכלו להשתמש באחד הפטורים.

ציפי ג

New member
איך שאני מכירה את סבא שלי

מס עזבון הוא לא שילם. לכן בטח הוא לא הוציא בעצמו צו ירושה.

דובי123

New member
ציפי - כרגל צריך עובדות

>>לא הסדרנו את צו הירושה מהרבה סיבות << >>איך שאני מכירה את סבא שלי תוכן: מס עזבון הוא לא שילם<< אם הראשון התקים אז בהכרח גם השני אך השני איננו בהכרח אומר שגם הראשון נכון השאלה העיקרית היא במקרה כזה היא מה דינו של מס העיזבון שהיה אמור להיות משולם היות ומאז כבר שונה חוק ומזה עשרות שנים שהוא בוטל אם יחלו עליך את החוק - ככל הנראה תאריך הרכישה לענינו יהיה שנת 65 וערך הרכישה כפי שיקבע לצורך כך אבל אולי הדירה בכלל רשומה על שם הסב מאז ומתמיד? להזכירך שאם היא 50/50 אז בירושה הסב מקבח 25% ולגבי ה50% המקורים שלו - אז מועד הרכישה שלו הוא הקובע מדוע שלא יהיה פטור על המכירה?

כדאי להזדרז...../images/Emo104.gif

צפי, ככל שעובר הזמן, אתם עלולים להתקל בבעיה של הוכחת זהויות כשתבואו לממש את הירושה...

ציפי ג

New member
זו בדיוק הבעיה

שעדיין לא יצאתי ממנה. סבתי וסבי הי הורים "מאמצים " של אמי. בימים בהם לא היו אימוצים חוקיים. אמי רשומה במשרד הפנים כבתה של סבתי, הגם שזה ממש לא כך. הורי לא מוכנים להצהיר שקר. סבתא שלי נפטרה שבועיים בערך לפני חוק הירושה ולפי החוק הישן חל הדין העברי, שמוריש במקרה זה את חלקה לאחיה. וכאן נכנסנו לפלפול הלכתי, האם אכן אחיה היורשים או לא, ולא יצאנו מזה. בינתים, הואיל וסבי נהג כמנהג בנות יענה, ואמי לאחריו, נפטרו האחים, ואנחנו כבר עוסקים בבני דודים. לסבי ולסבתי לא היתה דירה נוספת, לכן למעשה, לו היו חיים היום, הם היו פטורים ממיסוי.

דירת מגורים בירושה

בהמשך לתשובתו של מנהל הפורום שמאי מקרקעין מר אבי שנער: לדירת מגורים יש מסלולי פטור שונים, במידה ותציג את הבעיה ניתן לך תשובה יותר ממוקדת.

שנער

New member
לדעתי זה לא פשוט

הפטורים לדירת מגורים הם כה מורכבים, נראה שמי שניסח אותם היה גאון או אידיוט. כמות המשתנים והפרטים הנדרשים היא כה גדולה, כך שנראה לי שזה נושא ליעוץ אישי פרטני ולא פשוט יהיה לתת בפורום תשובה חד משמעית נכונה ב- 100%.

למעלה