שיטת מתחי צמתים שיטה לא מובנת

yzmot

New member
שיטת מתחי צמתים שיטה לא מובנת

מצורף כאן תרגיל כל שהוא שבוא אני צריך להרכיב את משוואות כל חוג הבעיה שאני לא מצליח להבין איך בחוג הראשון E-Uab ואיך קובעים מינוסים ואיך קובעים פלוסים במשוואות של כל שלושת החוגים אשמח עם תוכלו לעזור לי להבין את השיטה אחת ולמתמיד

PooKiPsiT

New member
קודם כל, יש כאן 2 חוגים

לא הבנתי את השאלה "איך בחוג הראשון E-Uab". בקשר למינוסים ופלוסים, צריך פשוט לסמן את הכיוון הזרם בכל חוג איך שבא לך ולכתוב את המשוואות בצורה שתואמת את הכיוונים שציירת. אם הכיוון שציירת נכון הזרם באותו החוג יצא לך חיובי, ואם הוא בכיוון ההפוך ממה שציירת הוא יצא לך שלילי. אם לא לזה התכוונת אז נסה להסביר קצת יותר בפירוט מה השאלה.

yzmot

New member
אני אומר ככה

במתחי צמתי יש שלושה משוואות של מתח על פי KVL והתבססות על סמך KCL במשוואה אחת רצופה אם במעגל הזה נתון ש I1+I2-I3=0 אז אני יכול להניח מהדבר הזה שאילו יהיו הסימונים של הפלוסים והמינוסים בין כל משוואה הגיוני ?

PooKiPsiT

New member
I1-I2-I3=0

ואתה לא רק יכול להניח, אתה צריך. חייבים להיות עיקביים עם הסימונים של הזרמים. שים לב שזה לא בהכרח אומר שכל הזרמים יצאו לך חיוביים כשתפתור את השאלה. פשוט לפי הסימן של הזרמים אתה תוכל לדעת אם שמצוייר בציור הוא כמו שהוא או הפוך.

yzmot

New member
אוקי

ומה בנוגע לעם כיוון השעון או נגד כיוון שעון איך אני יודע להגיד שבמשוואה הראושנה E1-UAB ולמה הE1 לא במינוס תסלחי לי על הבורות פשוט אני חייב סיוע שכחתי את הכללים

PooKiPsiT

New member
הסימנים של המתחים נקבעים לפי כיוון הזרם שקבעת

מכיוון שלפי הציור בחוג השמאלי למשל הזרם תמיד זורם באותו כיוון, אפשר להגיד שהמתח של מקור המתח E1 שווה לסכום המתחים על הנגדים (שניהם בסימון חיובי). אם נניח היית מחליט ש-I2 זורם כלפי מעלה, אז מתח המקור E1 היה שווה למתח על הנגד R1 פחות המתח על הנגד R2. בכלליות - כיוון המתח תמיד הפוך לכיוון הזרם ברכיבים פאסיביים (נגד, קבל, סליל) וזהה לכיוון המתח במקורות מתח. אתה יכול פשוט לצייר לך חיצים של כיווני המתחים על כל רכיב (לפי הכיוון של הזרם), ואז לעבור כל פעם על חוג אחר עם או נגד כיוון השעון, זה לא משנה, ולהרכיב לך משוואות על המתחים. כשמצוייר לך קו מתח עם הכיוון שאתה מתקדם בו תכתוב אותו במשוואה כחיובי וכשמצוייר לך קו נגד הכיוון תכתוב אותו עם סימון מינוס לפני.

yzmot

New member
תודה ועוד שאלה אם אפשר

אני יכול להגיד שאני ממתחיל את התרגיל בעזרת כתיבת KCL אחרי שכתבתי את משוואת הKCL לדוגמא אם כתבתי I1-I2-I3=0 האם אני יכול להסיק מסקנה שבין כל משוואת מתחי צמתים יהיה מינוס אם אמרת שכיוון המתח תמיד בכיוון הפוך לזרם אז איך בעצם אני יכול לדעת מתי יש מינוס מתי יש פלוס נגיד והמתח הולך עם כיוון השעון מה הוא יהיה ? נגיד והמתח מתנגד לכיוון השעון מה הוא יהיה חיובי או שלילי כמו כן שימי לב בתמונה שצירפתי למעלה בתרגיל כאן בפורום שהמתח Uab מתנגד נגד כיוון השעון לחוג השמאלי והולך עם כיוון השעון בחוג האמצעי של עצמו ובחוג הימני אודה לעזרתך אשרי האנשים שמבינים ומובנים לעזור

למעלה