שלום אני רוצה עזרה קטנה

שלום אני רוצה עזרה קטנה

שלום הבנתי כי ישנה שיטה שמתבססת על מודל יאנג באלסטיות. את מודל יאנג אני מכיר היטב, אך הבנתי כי ניתן לחשב או להעריך מידת אלסטיות או עיוות ע"י הסתכלות בתמונה של אותו אובייקט לדוגמא אם אני רואה איזשהו מבנה הליקלי (כגון קפיץ) אני יכול ע"י צילום של אותו קפיץ להעריך מה סדר גודל הכוחות שפועלים עליו. אם מישהו מכיר את הנוסחאות ו/או הסברים על שיטה זאת אני אשמח אם ישתף אותי. וכן לשלוח לי קישור לאתר ממנו הוא לקח את המידע בתודה מראש

winterfell

New member
בחומרים מסויימים

יש אפקט שנקרא אפקט אלסטו-אופטי, שגורם לשינוי מקדם השבירה בכיוון המאמץ. התוצאה היא שנוצר ציר אופטי בכיוון המאמץ. אין לי נוסחאות, אבל לגוגל בטח יש... בכל מקרה, האפקט הזה יכול להתרחש רק בחומרים מסויימים - נראה לי שרק בחומרים פיאזואלקטריים (קוורץ, BaTiO3 וכל החומרים מהמשפחה הזו). חומר פיאזואלקטרי הוא חומר שבו שדה חשמלי גורם למעוות אלסטי (ולהפך), אז זה מסתדר...

phobos

New member
אפקט מאוד שכיח

עם משקפי שמש מקטבות אפשר לראות צורות ססגוניות סביב החורים בפלסטיק הכהה של תחנות האוטובוס - בגלל הלחץ של קדיחת החור. שם החומר הוא פרספקס.

phobos

New member
שימוש

אדריכלים בונים מודלים מפרספקס וחומרים דומים כדי לראות איך יתפלגו הלחצים בבנין. הנה דוגמה.

למעלה