שלום לכולם ו

שלום לכולם ו../images/Emo50.gif

רציתי רק להביא לידיעתכם מאמר שכתבתי במקור עבור הפורום שלי אבל עשוי בהחלט לעניין גם אתכם. בברכת עלה והצלח לפורום נועה

oshiko

New member
מאמר מעולה!

מנסיוני חוסר המודעות למרכיבי הקב"א, לחשיבות הפרמטר הזה, לחשיבות הצד"כ והדפ"ר הוא אחד הגורמים העיקריים לתיסכולים שבאים אחר-כך בקשר לשיבוץ. המאמר הזה הוא ממש מורה-נבוכים למושגים האלה ולתפקידם בקביעת השיבוץ. אני גם מסכים לכל מילה מן החלק האחרון של המאמר לגבי מי שחושש משירות קרבי. חשוב לחנך אנשים ללכת עם האמת שלהם ולהציג אותה. ברשותך אצרף אותו לרשימת המאמרים בפורום. נועה - אני מקווה שתיכנסי לפורום מדי פעם. נראה לי שתוכלי לתת תשובות באשכולות רבים שוודאי ייפתחו כאן בענייני קב"א, שיבוץ, ומסלולים שונים. יש לנו כבר שרשור אחד שדן בעניין ההתמודדות עם כישלון במיונים - הן פסיכולוגית, והן מעשית - איך אפשר לקבל מנילה טובה גם אם נכשלת במיונים (במקרה הספציפי הזה עדין מחכים למנילה שלא נשלחה!). מקווה שתוכלי לעזור.

fireman

New member
יש במאמר מספר אי דיוקים

בנוגע למשמעויות של פרופיל 21 נפשי ולגבי הסימול עברית פרופיל 21 אינו חוסם את האפשרות להוציא רשיון נהיגה וגם לא יביא לפסילתו של כזה. פרופיל 21 כן ימנע אפשרות להוציא רשיון נהיגה לרכב משא ולרכב ציבורי וכמובן ימנע אפשרות לקבלת רישוי לכלי יריה. לגבי הסימול עברית, עם נושא העברית יש בעיה באופן כללי מאחר ולצערם של רבים מהמלש"בים רבים מהם נתקלים בחיילים\ות שאינם\ן יודעים להקריא את המשפטים דרושי ההסבר בצורה נכונה מאחר ולעיתים נתקלים במילים שנעשה בהן שימוש באקדמיה ללשון אך לא בשפת היום יום. אולי הם יודעים את הנימוק אבל מסתבר שהם לא ממש יודעים איך לבטא\לקרוא את המילים בצורה נכונה... במקרה שלי כשהייתי מלש"ב החיילת שישבה מולי פשוט לא ידעה איך לבטא את המילה "ניצים" בצורה נכונה ונאלצתי לבקש ממנה לקרוא את המשפט מהתפק ממנו הקריאה את המשפטים. נקודה נוספת וחשובה מאוד שחסרה לי במאמר המפורט היא העובדה כי המצב הסוציו-אקונומי של המלש"ב אינה משפיעה על הקב"א בשום צורה.

../images/Emo31.gif אתה טועה ומטעה

אין דבר כזה "פרופיל 21 נפשי". פרופיל הוא סתם מספר חסר משמעות. האפשרות להוציא רישיון נהיגה ברכב משא, או רישיון לנשק אינה נחסמת מעצם המצאו של פרופיל כזה. כמו רישיון נהיגה 02 שכן עלול להפסל כתוצאה משחרור ( וגם במקרה של פסילה - זה בעיקר קנס של 500 ש"ח (או משהו כזה) שעולים המבחנים הפסיכולוגיים במשרד הרישוי...) - הדבר תלוי בנסיבות השחרור, לא במספר שבסוף וזה תמיד נכון. לגבי הנצים - לי קרה בדיוק אותו הדבר... לא מנע ממני בסופו של דבר לקבל את המקסימלי. לגבי הקב"א - פירטתי ממה הוא מורכב. מצב סוציואקונומי לא היה ברשימה...

את טועה ומטעה. ../images/Emo31.gif

פרופיל 21 מבטא אי התאמה לשירות צבאי. נוטים כן לחלק את הפרופיל לשתי קטגוריות - נפשי ורפואי. מי שקיבל פרופיל 21 רפואי, לא יהיה חייב בהשתלמויות שונות ומגוונות בשביל לקבל רשיון נהיגה. מי שקיבל פרופיל נפשי מאידך, כן. לגבי סימול עברית - יש הבדל מאוד גדול בין מי שמקריא משפט כגון "התקשנו להפקיד בין הנצים" לבין "התקשנו להפקיד בין הניצים", או כל עיוות פונטי אחר. המשמעות של המשפט עשויה להשתנות - וזה עשוי להכשיל מלש"בים. אנחנו כולנו שמחים שאת השגת את הציון המקסימלי. אבל אם כבר כתבת מאמר עבור מלש"בים אחרים כדאי שהם ידעו את זה. לגבי המרכיב הסוציואקונומי - חשוב היה לציין במאמר את העובדה שזהו לא מרכיב בחישוב הקב"א, שכן זוהי טעות נפוצה. הערה נוספת ואחרונה למאמר המעולה, זו העובדה שכן קיימת תוכנית מיוחדת לחיילים מחוננים בצבא. את התוכנית מפעיל משרד הבטחון והחיילים במסגרת התוכנית לא משרתים בצבא עצמו אלא במנהל המחקר והפיתוח (מפא"ת). התוכנית נקראת "לוטם" (בניגוד ללוט"ם של אגף התקשוב).

שוב, לא אמת.

אין קשר בין מספר הפרופיל לבין "השתלמויות שונות ומגוונות בשביל לקבל רישיון נהיגה". במדובר יהיה חייב רק מי שהקב"ן המליץ שכך יהיה, כל אמירה אחרת היא שקרית ומטעה. בנוסף, פרופיל הוא לא רפואי או נפשי - רק הסעיפים הם כאלה, ולא חייבים סעיף בשביל לקבל פרופיל משחרר (לפעמים מספיק דירוג קה"ס). באשר לנצים (אני מאמינה שזה הכתיב הנכון, או בכל אופן זה מה שהייתה אומרת המורה שלי להבעה בכיתה ו' אשר ותיקה יותר מהמדינה), כמובן שמשמעות המשפט שונה - התוצאה הסופית פחות (במקרה שלי, שכתוב המשפט היה פשוט ללא המילה הזאת כי לא ידעתי לאיזו מילה היא מתכוונת). מה המלש"בים האחרים צריכים לדעת? שלפעמים מאמתות הנתונים לא יודעים לקרוא? קשה לי לראות כיצד הדבר יסייע בעדם (אחרי הכל, לא מבקשים להביא חוברות "בלי סודות" לצו הראשון, ומה שמותר מיותר, כידוע). שלישית - שמע, המאמר נכתב במקור לאוכלוסיית הפורום שלי אשר להערכתי הייתה אמורה להבין שמה שלא נמנה בין מרכיבי הקב"א אינו...נמנה בין מרכיבי הקב"א. למאמר כותרת מסויימת אשר אינה "הנפצות נפוצות". רביעית - לוטם איננה תוכנית "למחוננים", אבל בהחלט הכדאית ביותר לאוכלוסיה זו.

fireman

New member
את שוב לא יודעת על מה את מדברת

אבל ממשיכה להתעקש. פרופיל נפשי ופרופיל רפואי הם שני דברים שונים לגמרי. באופן מהותי פרופיל 21 פוטר משירות בצה"ל, ללא שום קשר אם הוא רפואי או נפשי. לכל חייל נקבע פרופיל בהתאם לסעיפים שקיבל.... מספרים בני 5 ספרות שהספרה האחרונה מסמלת את הפרופיל XXXX1 - פרופיל 97 XXXX2 - פרופיל 82 XXXX3 - פרופיל 72 XXXX4 - פרופיל 64 XXXX5 - פרופיל 45 XXXX6 - פרופיל 24 (פטור זמני משירות) XXXX7 - פרופיל 21 (פטור משירות צבאי) מבחינת סוג הפרופיל.....גם כאן יש תורה שלמה של סעיפים כאשר הסימול של הפרופיל מתחיל בספרה 3 כלומר 3XXXX מדובר בפרופיל נפשי. לדוגמא סעיף 3XXX2 הוא פרופיל שניתן על סעיף נפשי שהוריד לפרופיל 82 לחייל יכולים להיות שני פרופילים, פרופיל 97 רפואי ופרופיל 45 נפשי כאשר הנמוך הוא הקובע. היה והחייל מבקש עדכון פרופיל בהתאם להחלטת הוועדה הפרופיל יעלה במדרגות או יבוטל, במידה ומבוטל הסעיף הנפשי הפרופיל קופץ ל97, במידה ולא...הסעיף ישונה מ3XXX5 ל 3XXX4 שזה שינוי מ45 ל64 ויחשב פרופיל נפשי פרופיל רפואי ופרופיל נפשי הם נפרדים אחד מהשני באופן מוחלט. אגב, בתיעוד פרופיל בתוך מסגרת צבאית כאשר מדובר בפרופיל הנקבע על סעיף נפשי מצויין ליד דרוג הפרופיל "ס.ל.ן" - סעיף ליקוי נפשי. אגב, חלטורת הניצים לא מנעה ממני לקבל את המקסימלי, למרות שהחיילת הייתה נעל.

מה ניסית לאמר בכל זה?

יש סעיפים נפשיים ויש סעיפים רפואיים. סעיפים קובעים פרופילים (ולאו דווקא ההפך, פרופיל, ובפרט גם 21 יכול להגרם כתוצאה מדירוג פנימי ולא מסעיף). אם ברצונך לקרוא "פרופיל נפשי" או "פרופיל רפואי" בהתאם לסוג הסעיף שקבע אותם - בי מיי גסט, רק הפנם כי אין לדבר כל משמעות בפועל - לפחות לא בכל הנוגע לגורמים לא צבאיים (תחקירים בטחוניים, משרד הרישוי, נשק וכו'). באשר לנצים (אני די בטוחה שכך זה היה כתוב בדף שלה, אחרת היא יותר מדי נעל...) - כנ"ל לגבי...

אגב, ייתכן שזה אכן רלוונטי רק לבנות

(אם כי זה נשמע לי מעט מוזר... אבל, נו טוב, צבא) אבל לפעמים ניתן להשתחרר גם על פרופיל 45. לא שזה משנה משהו, מעבר לכך שמי שמשתחרר על פרופיל זה לא יוכל להתנדב.

fireman

New member
שוב לא נכון

לסעיף כסעיף נפשי יש משמעויות רבות בצבא. לידיעתך נועה, נהג בעל סעיף נפשי לא יוכל להוציא רשיון לרכב חירום בצבא, כלומר, לא יוכל לגשת לקורס נהגי אמבולנס באותה הצורה גם לא יוכל לקבל היתר להסעת נוסעים. וזאת רק ההתחלה וקצה קצהו של המזלג.... אז אם יש הבדל מבחינת הצבא....יש....ועוד איך יש. יש המון דברים שפרופיל 64 רפואי יכול לעשות ופרופיל 64 נפשי לא....ביניהם גם קורס קצינים....יש סעיף נפשי? שכח מקורס קצינים. לידיעתך.

fireman

New member
קפצה לי פסקה....

משלים..... חייל משוחרר עם סעיף נפשי לא יוכל לקבל רשיון לרכב ציבורי. עם מבחנים ובלי מבחנים....תוציאי את זה לעצמך מהראש אותו הדבר לגבי רשיון לנשק....מזה בכלל את יכולה לשכוח במשרד הפנים מופיע "פסול מלהחזיק רשיון לכלי יריה" באופן מפורש וחד משמעי אך ללא נימוקי סיבות. פשוט וקל, פסול.

חד וחלק - לא אמת.

ואתה אפילו לא עקבי בדבריך... כמה חבל. באשר להשלכות בתוך הצבא - על כך לא דיברתי, כשאני אומרת "גורמים שאינם צבאיים" אינני כוללת גורמם שהנם צבאיים. בד"כ.

אם כך, את שקרנית?

כדאי שבמסגרת מבחני האינטילגנציה שביצעו לך, יבצעו גם מבחני הבנת הנקרא והכתיבה, כי השימוש שלך בלקסיקון קלוקל. לא ארד לרמתך ואוציא לך את הטרמינולוגיה של אבן-שושן למילה "שקרן". את מוזמנת לעשות זאת לבדך. ערן פרט בצורה רהוטה למשעי את צורת קביעת הפרופילים. אני לא חושב שיש לי מה להוסיף על הודעתו. "לוטם" היא בהכרח תוכנית למחוננים, אבל על כך לא נתווכח... לגבי התנשאותך בשאר ההודעה "עליך ועל שכמותך"- נסתפק בזה שאת בעצמך יודעת לבודד את עצמך משאר האוכלוסיה, ועל כך אני מברך. מחוננת או סתם ילדותית - לא משנה... העיקר שאת לא מונה את עצמך ביננו, פשוטי העם.

oshiko

New member
חבל ...

לא נעים לי לשחק את תפקיד הגננת, אבל חבל שדיון בנושא חשוב, שמשתף אנשים איכותיים ובעלי תרבות ויכוח, מתדרדר לרמה של דיון בכנסת ... מה בסך הכל היה לנו? מאמר מעולה (על כך באופן כללי איש אינו חולק) שמכיל הרבה יותר מכמה נקודות ספציפיות שעליהן ניטש כאן הויכוח. מספר נקודות מחלוקת, או שמא תיקוני טעות: -- האם יש רק מרכיב אחד של "פרופיל" (נועה), או האם הוא מתחלק ל"פרופיל רפואי" ו"פרופיל נפשי", כאשר הנמוך ביניהם קובע (ערן) -- ובעקבות זאת - על סמך מה נקבעות ההגבלות ברישיון הנהיגה? אם יש "פרופיל נפשי" - אז כל פרופיל נפשי של 21 גורר את ההגבלות (ערן). אם אין, אז ההגבלות תלויות בסעיפים (נועה). -- האם "לוטם" הוא פרויקט למחוננים (כדברי "פרופיל 21") או שמא מומלץ למחוננים (נועה). כפי שאפשר לראות, נקודות המחלוקת האלה לא ישברו אותנו. מדובר ב-2 פרטים די קטנים מתוך מאמר שלם. חוץ מזה, היתה תחושה של התנשאות בתשובתה של נועה - עם תחושות קשה להתווכח, ובעקבותיה "פרופיל 21" איבד את הברקסים והגיב בצורה לא צמחונית במיוחד. זהו. כל המשתתפים אינטליגנטים דיים כדי לדעת איך להשאיר אותנו עם תחושה יותר מכובדת מן הויכוח הזה, ולנו יש מאמר טוב עם כמה נקודות שדורשות הכרעה או בירור נוסף. --

חשוב לי מאוד להבהיר

שהאמירה אודות רישיון נהיגה פשוט אינה נכונה. הדבר עובר לידיעת משרד הרישוי (מה שגורר מבחנים פסיכולוגיים בעלות של כמה מאות) אך ורק בהמלצת הפסיכיאטר המשחרר. בהעדר כזו (ואסתכן ואומר שלרוב, כשאין צורך (או שלא נעשתה הצגה כאילו יש צורך), הוא לא ימליץ לכך כי (ציטוט של אחד כזה) "אף אחד לא רוצה להרע לך") לא צפויה כל בעיה עם משרד הרישוי (שראוי להשרף בלי קשר
). מי שמתעקש לטעון אחרת, שיבדוק את עצמו קצת יותר.

אני ללא ספק נבדלת משכמותך

אבל למה לכלול בהגדרה זו את פשוטי העם? לא הוגן כלפיהם. באשר ללוטם - היא אכן תוכנית כדאית מאוד, אך עובדתית אינה תוכנית "למחוננים" (לא שיש בכך כל רע). מחוננות איננה קריטריון לקבלה לתוכנית וממילא האיתור לתוכנית לא מתבצע באמצעות איתור מחוננים בכל צורה שהיא. אבל שוב, הדבר לא הופך אותה לפחות אטרקטיבית למחונן באשר הוא. גם שיבוץ במפא"ת שיש לו סיכוי מצויין להיות, למשל, נטול מדים, גם יום לימודים בשבוע וגם (חשוב מאוד) ללא התחייבות לקבע מראש. הייתי אומרת שזה המקום הכי טוב ליפול בו למחונן, בפרט לסטודנט (הם אף מציגים עצמם לעתים כתוכנית ל"סטודנטים מצטיינים". בפועל - התוכנית מוצעת גם לכאלה שלא למדו נקודת זכות אחת לפני הצבא, למשל כאלה שנפלו מתלפיות בשלב מאוחר והשם שלהם כבר נמצא במפא"ת) ולאקדמאי.

למעלה