שלום לכולם
אולי תוכלו לעזור לי

שלום לכולם
אולי תוכלו לעזור לי

אנחנו זוג שמתחתן עוד כחודשיים באזור המרכז,
ובעקבות מודעה שראיתי רציתי לשאול היכן אפשר למצוא מישהו שלומד צילום בתחילת דרכו,
שמעוניין לצלם תמונות עבור תיק העבודות שלו בכדי שיצלם בחתונה שלנו (בנוסף לצלם אחר) ללא תשלום?
בתודה מראש.

shlomki

New member
שלום

צילום חתונות היא עבודה קשה.
לבקש מצלמים, בין אם חובבנים או לאו, לבוא לצלם את החתונה ללא תשלום זה ממש בגדר הניצול.
בדיוק כמו שלא תבקש מטבח מתלמד לבוא לבשל לכם בחתונה בחינם, לא תבקש מהתופרת לתפור שמלת כלה בחינם ולא תביא תלמיד ישיבות שישיא אתכם בחינם - למה צלמים הם יוצאי דופן?

לא יודע מה אתה עושה בחיים, אבל מה היית עונה לי אם הייתי מבקש שתבוא לעבוד אצלי, בחינם, עבור נסיון אישי? כמובן שבנוסף אפרסם ואגיד לכולם איזה שירות נפלא נתת לי.
סביר להניח שהיית אומר לי ללכת לחפש, לא?

מאחל לכם מזל טוב ובהצלחה.

Costia

New member
צריך לשים איזה לינק בכותרת של הפורום לדבר הזה

כל פעם הדברים האלה מתפתחים לדיונים ארוכים שהם העתק מדויק של מה שהיה שבוע לפני

sagiKor

New member
האמת ש...

בתור אחד שתוקף את התופעה הזאת כל פעם מחדש הגעתי למסקנה שבכי פשוט לא להגיב, אלא לפתוח שרשור עם איזה תמונה ולתת להודעה הזאת להתגלגל לתהום הארכיון...
כל תגובה (כולל זאת) רק מקפיצה את הביזיון הזה...

shlomki

New member
לא צריך לתקוף, זה העניין

צריך להסביר בנימוס אך באסרטיביות למה זו בקשה לא מקובלת ולהסביר את הרציונל שמאחור.
לפעמים אנשים מוכנים להקשיב.
אם הם מתחילים להתלהם זה כבר עניין אחר ואני בהחלט בעד להפסיק להגיב עד שההודעה תיקבר.

מעניין שנראה שהתחלפנו בתפקידים; אני תמיד הייתי נמנע מלהגיב לשרשורים כאלה מלכתכילה ודווקא לאחרונה אני מרגיש צורך להגיב ולהסביר לאנשים.

ושיהיה ברור - אני לגמרי נגד תגובות תוקפניות לאנשים כאלה, זה בהחלט לא מביא אף אחד לשום מקום.
תקרא לי היפי, אבל רק אהבה מביאה אהבה. אם נסביר להם בעדינות אני חושב שהם יבינו, יתנצלו ויעזבו. אם נתקוף אותם הם רק יתקפו בחזרה ויתפתח מזה דיון גדול.

sagiKor

New member
לתקוף - לאו דווקא תקיפה מילולית אגרסיבית

אלא כמו שכתבת בעצמך.

אין לי בעיה אם צלם מגיע להסכמה עם לקוח על "הנחה" תמורת שימוש בפורטפוליו אבל זה צריך לבוא מהצלם וכאן מדובר בתופעה מגעילה של ניצול.

shlomki

New member
בדיוק מה שחשבתי כשכתבתי את זה

צריכה גם להיות כותרת שתמשוך את כל האנשים שבאים לחפש צלמים בחינם.
משהו בסגנון של - "רשימת צלמים מתלמדים שישמחו לצלם את הארוע שלכם בחינם"
ואז בפנים לכתוב הסבר כמו הנ"ל.

קודם כל תודה על התגובה

ואני דווקא חולק עלייך ויכול להגיד לך שלא הייתי אומר "לך לחפש".
קודם כל ציינתי שזה בנוסף לצלם אחר, זה כדי לתת עוד זווית, מבחינתי זה אקסטר- ז"א הוא יכול לבוא לשעתיים עבודה וללכת.

במקרה דנן, מדובר במצב WIN WIN קלאסי,
צלמים מתחילים /בדיוק סיימו לימודים צריכים תמונות לתיק עבודות שלהם (הרי מי יקח אותם בתשלום ללא הוכחות שהם יודעים לצלם).
הרב אגב הוא בחינם, מ'ארגון צהר' אם אתה מכיר.
וכדי להבהיר בפעם השנייה מדובר סה"כ בעוד זווית, ולדוגמתך- עוד שמלה, לא במקום השמלה הראשית בתשלום.

ועכשיו לראיית עולמי למה לא הייתי אומר לך: "לך חפש" למרות שרוב האנשים היו אומרים את זה ואני מבין מאיפה אתה בא.
יש משפט שאומר:
"when you are young, work to learn.
not to earn"
ואני יכול להגיד לך שבתחום שבו רציתי להתמקצע מכיוון שלא היה לי נסיון (וכמובן אתה מכיר את מעגל הקסמים- בלי ניסיון לא תתקבל..) הצעתי את עצמי ללא תמורה פרט לניסיון..
לא רואה בזה משהו רע, נהפוך הוא..

sagiKor

New member
האם השמלה השניה היא בחינם?

אם אתה מציע את עצמך לעבודה בחינם, זאת בעיה שלך. לבוא ולבקש שמישהו אחר יעבוד בחינם זה ניצול.

אם כל הכבוד, אף אחד לא יגכול לקנות במכולת עם קרדיט או אם פורטפוליו.
אתה רוצה צלם נוסף? מעולה!
לא חייבים עוד מקצוען אבל חייבים לשלם! אפילו משהו סמלי.

עכשיו אני אסביר למה בחינם עולה כסף (לצלם) ולמה צלם חובב שכזה מסתכן מאד לבוא ולעשות את מה שאתה מבקש:
1. צילום עולה כסף לצלם - דלק על הגעה, חשמל לטעון את הסוללות ולהריץ את המחשב שאליו פורקים את התמונות. שלא לדבר על ציוד צילום שעולה כסף, זמן זה גם כסף. במקום לצלם חתונה בחינם הצלם יכול לעבוד ולהוויח כסף... לא אכנס לעומק לשאר ההוצאות שיש ויש.

2. נקודה חשובה זה נושא הביטוח האישי - צלם חובב שהוא לא מועסק ע"י סטודיו לצילום או ע"י צלם אחר שמוציא לו תלוש כדין או שהוא לא עצמאי ומשלם ביטוח בעצמו מסתכן מאד. מה יקרה אם המלצר השלומיאל ישפוך משהו והצלם יתחלק וישבור את הראש, מי יכסה את הנזקים הבריאותיים והכלכליים ואת אובדן כושר העבודה? האם הלקוח הקמצן שלא רוצה לשלם? האם בעל האולם (לכו חפשו), יש גם אולמות שלא יכניסו צלמים ללא ביטוח.

3. מה יקרה אם בדיוק בארוע הזה מס הכנסה יפשוט על האולם. מי יאמין שהצלם שעובד ללא קבלות עובד בחינם?

צלם שרוצה להתנסות ורוצה ללמוד ומוכן לעבוד בחינם, שיצטרף לסטודיו או צלם עצמאי שיכול להכניס אותו תחת המטריה הביטוחית שלו ויגן עליו מבחינת חוקי המיסוי.

volcman

New member
אני רעב, אפשר לבוא לאכול בחינם בחתונה שלכם?

אני מוכן לכתוב לכם ביקורת על האוכל.

למעלה