שלום לכולם...

שלום לכולם...

נעדרתי הרבה זמן ובקושי מצליחה לעקוב אחר ההתפתחויות. מה שכן - ישנה שאלה שצצה לה בהפתעה לגביי, ואין לי מושג אם הועלתה כאן אם לאו... לפני כחודש חזרה החברה הכי טובה שלי מהודו - מעוזם של התרים אחר רוחניות, ובד"כ גם הרחם ממנו נולדים כל המוארים של תורת הזן, בודהה וכל שאר ירקות. בכל אופן - דווקא היא - החברה הכי טובה שלי - חזרה משם הישר אל זרועותיהם הפתוחות של מקורותינו אנו, ובדרך איבדה כל עניין בחבריה וחברותיה הנושנים (דבר שאין לו קשר דווקא לשאלתי, אבל הייתי מוכרחה...). אז היא ליהדות והם לחכמת המזרח - כבר הגעתי למסקנה משל עצמי שלא כולם מסכימים לה, שהמקורות הם אותם מקורות. אבל נראה לי פרדוקסלי, אם כי די מובן, שדווקא בעידן המודרני יש חיפוש כ"כ אינטנסיבי אחר רוחניות. ואני שואלת, יודעת מה התשובה ככל שהיא נוגעת לי, האם מדובר באסקפיזם או ביומרנות מסויימת...? מה אתם חושבים?

צלליתה

New member
יש הרבה פרשנויות לחיפוש שלנו אחר

רוחניות. אני חושבת שאנחנו חייבים לתת משמעות לחיים שלנו, אחרת, מה הטעם? שמת לב שמחפשי הרוחניות הם בדרך כלל אנשים צעירים או אנשים מבוגרים? באמצע הדרך, בשנים שיש בית מלא ילדים לחתל להאכיל ולפרנס אנשים פחות פנויים לחפש את האור. אז אני עם ילדים בוגרים, ואכן, יש בי סקרנות ונכונות לשמוע. היו לי הרבה שיחות עם המורה ליוגה שלי (הוא איש צעיר, בלי ילדים....) על המקורות. גם הוא מסכים שהשורשים זהים וגם הדרך דומה למדי. הוא עובר עכשיו תהליך של התקרבות לדת (שלנו). אני אישית רק פתוחה לרעיונות, אבל בהחלט יכולה לראות מאיפה זה מגיע.

אלמרה

New member
ויש גם מי שאינם מחפשים רוחניות

או "ריגושים אינטלקטוליים" מהסוג התהייתי הזה. לי היתה אמונה חזקה באלוהים בהיותי צעיר מאוד אך בנערותי, החלטתי שאין לי מספיק תשובות מספקות ב"כך אלוהים עשה או רצה..." ומאז - לי אין שום צרכים רוחניים מטהפיזיים. אני כן תוהה וחוקר לומד ומשתדל להבין תופעות טבע למשל ובשבילי הסבר מדעי הגיוני - נותן לי ריגושים רוחניים דיים.

Gilliana

New member
רוחניות לא חייבת להיות דווקא דת

רוחניות יכולה להתבטא באמנות, בכתיבה ובהרבה מאד דרכים. ואם כבר - מהו הסבר מדעי הגיוני? הרי למדע לא היה הסבר להרבה מאד דברים לפני 100 ו-200 שנה כשם שאין לו כיום הסברים לתופעות שאני בטוחה שיוסברו בקלות בעוד 200 שנה מהיום.

אלמרה

New member
אני מסכים איתך ואין כמו הריגושים...

הללו אלא שכיום לקחו את הכיף מיצירתיות של כתיבה ויצירה אומנותית למשל והפרידו אותו מ"רוחניות" שנקשרת לאבנים ופולחנים וטיפולים וכל מה שנחשב "אלטרנטיבי"... אז כן, אני מוצא עניין רב ועינוגים רוחניים גבוהים מאוד בשחקים אליהם אני מרקיע בעת כתיבה (או תרגום), ביצירה של כל דבר מתחום התחביבים שלי (למשל ויטראז') אבל שום "פאנג-שוואי" או "סדנת רייקי" לי - לא יעשו ולא אף ריגושון...

לזה בדיוק התכוונתי!!

כשהנחתי יומרה מסויימת. אני חושבת שפירשו את הרוחניות באופן מצמצם מדיי, פירוש שמייחד את הרוחניות לענייני פולחן ודת, היינו: התמקדות בצד הצורני יותר של ה"רוחניות" והתעלמות מהצד המהותי שלה - מה באמת גורם לנו להתעלות רוחנית, ואיך כל אחד יכול להגיע אליה בדרכו שלו, שאינה דרך מוכתבת כפי שמתבצע בסדנאות. והרי מישהו יכול בכלל לומר, שדרכי להשיג שלווה היא שגויה ושתחושת העילוי שאני חווה כשאני מפיקה סיפוק ממשהו - אינה ממשית כיוון שלא הושגה בדרך מסויימת?

אשדודיה

New member
רוחניות ופולחן ודת

אולי בהודו הרוחניות מתפרשת כחלק מפולחן דתי אבל הרוחניות שביהדות היא לא פולחנית:) והיא לא נפרדת מהגשמיות לא צריך להתנזר או לעשות פעולה פולחנית כדי להרגיש רוממות רוח... גם בשירה אפשר להתעלות...גם ביצירה...וגם במעשה ... :) שרשור מעניין:)

מסכימה איתך לגמרי,

אם כי גם ביהדות, שאני מאוד מוקירה ואוהבת, ישנם סממנים מעין פולחניים. ואני אומרת מעין פולחניים כיוון שלא מדובר על טקס מסויים, אלא דווקא על הדרך: אקח למשל את התפילה. אני כשלעצמי עברתי תקופות בהן היה לי רצון להתקרב יותר לדת. אבל פשוט לא הצלחתי להתחבר לנוסח השבלוני והאחיד של התפילה. להיפך, זה גרם לי לרגש של ריחוק כפוי. אני מרגישה הרבה יותר קרובה לאלוהות כשאני מתפללת בשפתי שלי, כאילו דיברתי אל אבי או אימי או כל אדם אחר. זו היתה סתם דוגמה, מוקצנת למדיי, לאופן שבו הדרך לעילוי עצמי רוחני מוכתב ע"י מי שחושב שכך נכון. אולי זו לא פולחניות במובנה הטקסי. אבל אני רואה בזה מכשלה די עיקרית שהדת מציבה בפני הרוצים להשתייך אליה.... מקווה שהצלחתי להעביר נכון את כוונתי...

אשדודיה

New member
יקירתי בוקר טוב:)

יקירתי, היהדות היא כמו קשת כשכל אחד ממקם את עצמו בנקודה על הקשת כשהוא יודע לאן הוא צריך להגיע בקצב שלו ובדרכו...אין שחור או לבן... :)) ולעניין התפילה, אני מציעה לך לראות את הסרט אושפיזין אם לא ראית עדיין ושם תיראי איך אדם מתייחד עם קונו בליבו ובשפתו ונענה...כי כל הנחלים מובילים לים... חודש שמח קרן:)

אלמרה

New member
ובכל זאת יש נוסח (לא) אחיד לתפילות

ו"סידור תפילה" מהו אם לא קביעת נוהל וסדר ולא תפילת אדם בשפתו... טכסים דתיים ישנם ועוד איך! כמו מה נראים לכם "ברית המילה"? והעליה לתורה? והחופה ו"תשליך" ועוד ועוד? איני פוסל טכסים דתיים להיפך יפים הם בעיני. אני זוכר ולעולם לא אשכח כיצד בכל בוקר בילדותי, הייתי מתעורר ומולי בדלת הכניסה לבית, עמדה סבתי עליה השלום, עם יד אחת על המזוזה וחרש חרש נושאת תפילה. לשאלתי מדוע היא עושה זאת כך, הסבירה לי כי מעולם לא למדה בבית ספר קרוא וכתוב ולכן אינה יכולה להתפלל מהסידור. אז איך את מתפללת סבתא, שאלתי? אני מבקשת מאלוהים שישמור לי על הילדים והנכדים, אמרה תוך שהיא מלטפת את ראשי. אני? הייתי הנכד ה-12 אחד מתוך למעלה משישים נכדים ושנים עשר ילדים שנולדו ל"ממה" הסבתא הכי משמעותית בעולם שלי.

איזה סיפור מתוק....

מסכימה לכך שכל אחד יכול להתפלל בשפתו הוא. אבל המציאות העובדתית בשטח היא שכל אלו החוזרים בתשובה נסחפים אך הנוסח השבלוני, כי "כך צריך לעשות את זה" הכרתי יותר מדיי חוזרים בתשובה בחיי, שלפני ההארה היו דבקים בעמדתם ואמונתם ש"אני לא צריך ללבוש שחורים ולהתפלל בשפה שאני לא מבין. אם קיים אלוהים הוא יבין אותי בשפתי". והנה, כמו חברתי הטובה ביותר, לאט לאט הלבוש משתנה עד לכדי הקצנה, לאט לאט המנהגים משתנים ואפילו התפילה, נעשית ע"פ נוסח אחיד וסטנדרטי - כאילו שימוש בנוסח שונה ואישי מעיד על כך שאלוהים לא שומע אותם....

פולחן זו לא מילה גסה

את לא צריכה להתפתל ולהשתמש בביטוי "מעין פולחניים", היהדות מלאה בפולחן שכן היהדות היא דת מעשית, מעבר לאמונה שבלב היא דורשת מהמאמין גם מעשים שחלקם נקרא בעברית צחה פולחן (מתוך בבילון - פולחן (ז') עבודת אלוהים, עבודת קודש, סגידה, הערצה יתירה, עבודה, טכס מסורתי, מנהג, ריטואל). האמונה ואף קיום מצוות הדת אינה מתבטאת באופן בינארי (כלומר או אחד או אפס) אלא ישנה קשת רחבה מאד החל מהמאמין שבלב מצד אחד וכלה באחד מל"ו בצד השני וכל אחד יכול למקם את עצמו בפוזיציה לגיטימית על פני סקלה זו. הסכנה שבקיצוניות היא פסילת כל מי שלא חושב/נוהג בדיוק כמוך והחוזרים בתשובה הטריים מיצטיינים בזאת כלומר לפני שהם יודעים משהו הם (לרוב) מאמצים קודם כל את כל הסממנים החיצוניים של הקיצוניים ביותר ומייד פוסלים את כל האחרים. איש באמונתו יחיה או כמו שאומרים אצלנו בח"י: "כל וחד עלא דינו ואללה יעינו" (כל אחד על פי דתו ואללה יעזור לו).

:)) היי ניק

קיבלתי את הרושם שאתה לא מסכים עם דבריי (כמובן - זכותך), אבל אם תשים
- הרי שגם אם לא ניסחנו באופן דומה - הכוונה זהה...

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
בלי לפגוע בזכויות ../images/Emo6.gif

מאחר ולא קיבלת את הרושם אותו התכוונתי להעביר אז כפי הנראה לא ניסחתי את דעתי בהודעה הקודמת באופן מספיק ברור. מהודעתך הקודמת התרשמתי כי הזכרת באי נוחות מה את ענין הפולחן ולכן ציינתי כי זה בדיוק המונח הנכון. לגבי השאר נהפוך הוא, רק חיזקתי את דעתך/אמונתך. למרות האמור לעיל אני משוכנע כי נמצא כבר בהזדמנות קרובה על מה לריב.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
לא שיש לי חלילה משהו נגד להתדיין

(ו/או כל מה שמתחרז עם זה) אבל מה יש לך נגד איזו מריבה עסיסית ?

למעלה